طرح تولید انبر دست

طرح تولید انبردست

انبردست وسیله‌ای است که از دو اهرم با یک محور تشکیل شده‌است. انبردست‌ها با طراحی‌های گوناگون و برای اهداف گوناگون طراحی شده‌اند مانند کارهای الکترونیکی، لوله‌کشی، سیم‌کشی و حتی نعل کردن اسب. در واقع طیف وسیعی از وسایل در خانواده انبردست‌ها قرار می‌گیرند و کارهایی از جمله لخت‌کردن و بریدن انواع سیم برق تا گرفتن وسایل و بریدن و خرد کردن آنها را انجام می‌دهند؛ که امروزه نوع برقی آن نیز به ویژه در صنعت موجود است. از جمله کاربرد های این ابزار میتوان به استفاده ی آن در صنعت الکترونیک ، برق و در صنایع تاسیساتی ساختمانی برای لوله کشی و حتی مصارفی مانند نعل کردن اسب اشاره کرد .
در واقع طیف وسیعی از این گونه ابزار ها در خانواده ی انبردست ها قرار می گیرند و کارهایی مانند کاربرد انبردست دارد از قبیل از لخت کردن و بریدن انواع سیم برق تا گرفتن وسایل و بریدن و خرد کردن آنها را انجام می دهند .
این وسیله یا ابزار اختراعی عمومی و کلی بوده که نمیتوان آن را در طول تاریخ نسبت به شخص و یا گروه خاصی نسبت داد.
انسان از هزاران سال قبل از میلاد علم کار با فلزات را می دانسته و برای انجام کار با فلزات نیاز به وسیله ای انبردست مانند داشته که جنس آن از چوب و یا از فلز بوده ، قدمت استفاده از این نوع ابزار به 3000 سال قبل از میلاد باز می گردد .

تاریخچه

این وسیله یک اختراع کلی و عمومی در طول تاریخ بوده و نمی‌توان یک تاریخچه مشخص و منحصر به فرد یا یک مخترع مشخص برای آن ذکر کرد. انسان از هزاران سال قبل از میلاد کار با فلزات را می‌دانسته و برای انجام کار با فلزات نیاز به وسایلی انبردست مانند داشته‌است تا از مواد داغ و ذوب شده برای کارهایی مانند ریخته‌گری و آهنگری سود بجوید. پیشرفت وسایل انبردست مانند از شکل چوبی تا برنزی احتمالاً از ۳۰۰۰ قبل از میلاد اتفاق افتاده‌است. از جمله قدیمی‌ترین تصاویر موجود انبردست را در تصویر آهنگری هفاستوس، پیشرو فناوری و صنعت یونانی نشان می‌دهد. امروزه از انبردست‌ها معمولاً برای ایمنی بیشتر برای گرفتن وسایل داغ استفاده می‌شود که به آن انبر می‌گویند.

انواع انبر دستی

انواع انبر دستی شامل: انبردست، سیم چین، انبرمنقاش، دم باریک، انبرکلاغی، انبرقفلی، خار باز کن، خارجمع کن و…….

نحوه استفاده و کار با انبرهای دستی

انبر دست ها با توجه به ساختار و شکلی که دارند، بکار می روند در ادامه به توضیح کاربرد و همچنین به نحوه استفاده هر کدام از آنها می پردازیم.

انبردست عمومی

انبردست های عمومی یا معمولی به منظور گرفتن و ثابت نگهداشتن قطعات مختلف، نگهداشتن مهره ها، خم کاری و فرم دادن و عملیاتی از این قبیل مورد استفاده قرار می گیرند. داخل فک هاى انبردست های معمولی نوعی آج به کار رفته است و در انتهای فک ها، قسمت تيزشده ای تعبیه می شود که به وسیله آن می توان سیم ها یا سر میخ و پیچ را قطع نمود. انبردست رامتناسب با قطر سيم يا پيچ و ميخ براى قطع کردن انتخاب می کنند تا از خراب شدن فکهاى انبردست درمحل تيزشده جلوگیری شود. توصیه می شود برای قطع کردن سیم ها از ابزار سیم چین استفاده شود. دسته های انبردست های معمولی را تاحد مشخصی عایق می کنند در زمان کار با وسایل برقی، از برق گرفتگی جلوگیری شود. البته بایستی توجه شود که محدود ولتاژ قید شده روی انبردست رعایت شود .

انبر دم باریک

در مواقعی که نياز به برداشتن و ياگرفتن قطعاتی کوچک داریم، کاربرد دارند یا هنگام افتادن پيچ کوچک درشیارها، نصب کردن پیچ ومهره درمواضع و مکان های تنگ، خمکارى و … می توان از دم باریک استفاده نمود. بعضی از دسته این نوع انبردست عایق است و می تواند در کارهای الکتریکی نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

انبر کلاغی

انبرهای کلاغی فک های منحصر به فرد و خاصی دارند که موجب تمایز این نوع انبر با سایر انبردست ها می شود. در انبردست کلاغی مکانیسم عمل به گونه ای است که فک ها به صورت موازی در مقابل یکدیگر قرار میگیرند. اما دهانه آن بزرگ وکوچک می شود از این رو در کارهای متفاوت ازجمله گرفتن و ثابت کردن اجسام دوار مانند لوله ها و شفت ها به خوبی کاربرد داردکه متناسب با ضخامت قطعه یا قطرکار، فک آن در شیار محورآن حرکت می کند.

سیم چین

سیم چین شباهت زیادی به انبردست دارد با این تفاوت که لبه فک ها از داخل تیز شده است و دمه باریک و درازتری دارد که برای بریدن سیم و میخ مورد استفاده قرار می گیرد. فک سیم چین آجدار است و برای لخت کردن سیم نیز قابل استفاده است.به شرطی که مهارت کافی را برای لخت کردن را داشته باشند.

انبر خارباز کن یا خار جمع کن

زمانی که بخواهید تا اجزای یک دستگاه را خارج کنید می توانید از انبر خارباز کن یا خارجمع کن استفاده کنید. این ابزار به راحتی اجزا را از سیستم خارج می کند. انبر خار بازکن اغلب بصورت حلقه ای است که می توان وسایل را با آن باز کرد. با استفاده از این انبر می توان با فشردن دسته، فک را از هم باز کرد. براى اينکار باید دسته ابزار را به يکديگر فشار دهيد تا قطر حلقه خار را باز و بزرگتر کرده و از شيار مربوطه خارج کند. خار باز کن برای خارج کردن خار از روی شفت ها و محور به کار می رود. نوع دیگر انبر خار جمع کن است که با فشردن دسته انبر، فک ها به هم نزديک مى شوند و قطر خار حلقوى کوچکتر شده و نهایتا خار از شيارخارج مى شود .
خار جمع کن را برای جمع کردن و خارج کردن خار ها از داخل سیلندرها یا سوراخ ها و ساپورت ها مورد استفاده قرار می دهند. برای بازگشت انبر خارجمع کن و خار بازکن به حالت اولیه هر دو انبر دارای یک فنر هستند که انبر را از حالت فشرده با حالت آزاد بر می گرداند.

انبردست محور لغزان

در انبردست های محور لغزان به دلیل وجود فک ها يى که اندازه دهانه آنها تغيير مى کند، براى گرفتن قطعات و پيچ هاى با قطر متفاوت قابل استفاده هستند. بدین منظور باید فک آنرا به صورت کشويى روى محور حرکت دهيد. تفاوت اين انبردست با انبرکلاغى اين است که فک هاى آن بشکل موازى روى طرفين قطعه در موقع عمل قرار نگرفته اند. این انبر دستها معمولا فاقد تیغه های برنده هستند .

انبر قفلی

اين ابزار در اشکال، سایز و فک های مختلفی در بازار وجود دارد و برای گرفتن مهره و سرپيچ بعنوان آچار، گرفتن لوله مانند آچار لوله گير يا نگهداشتن ثابت کردن قطعات مانند انبردست و يا فشردن دو قطعه به يکديگر به عنوان گيره (پيچ دستى) کوچک و بسیاری موارد دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. این انبر دست دارای قابلیت تنظیم دهانه فک است. زمانی که از این نوع انبردست استفاده می شود، دهانه (فاصله دو فک) بايد به طوردقيق تنظيم شود. بدین منظور می توان از پيچ تنظيم انتهاى دسته ثبات آن استفاده کنيد و با پيچاندن آن دهانه انبرقفلى را متناسب با قطر و ضخامت کار بازو بسته می شود. برای قفل کردن، باید بتوان قدرى دسته هاى انبر را به طرف يکديگر فشار داد، تا انبر قفل شود و قطعات بین دو فک را محکم نگه دارد. اينکار باید متناسب با مقاومت، ضخامت و نياز قطعه کار صورت بگیرد تا به قطعه کار آسیب وارد نکند. زمانی که فک های انبر قفلی به قطعه ای که باید باز شود، می چسبد، تماس محکم و استواری بر قرار شده و به آسانی آنرا از محل خود باز می کند. توجه داشته باشید که برای اجسام نرم ممکن باعث آسیب به سطح جسم شود.

قیچی آهن بر

به منظور بریدن ورقهای فلزی و بعضی از انواع واشرها به قیچی های مخصوصی نیازمند هستیم. قیچی های آهن بر هم در گروه انبردست ها به حساب می آیند که به شکل لب صاف و یا لب گرد هستند. نوع لب گرد، برای برش های منحنی شکل مورد استفاده قرار می گیرد.
توجه داشته باشید که انبرهای دستی اغلب به عنوان يك ابزار چند منظوره بررسي مي‌شود و اغلب مواقع بدون توجه به هدف طراحي آنها، اين وسايل به صورت اشتباه و نادرست به كاربرده مي‌شوند. انبرهای دستی براي عمل گرفتن و بريدن طراحي شده‌اند و استفاده از آنها به عنوان وسيله جايگزيني براي آچارها باعث آسب به انبر یا قطعه کار و در موارد موجب ایجاد آسیب و خطر برای کاربر خواهد شد.

کد آیسیک مرتبط با صنعت تولید انبردست

کد آیسیک مخفف International Standard Industrial Classification (سیستم بین المللی طبقه بندی استاندارد صنایع) است. کد گذاری به عنوان روش ساده و دقیق برای تعیین هویت کالا، قطعات ، مدارک و اموال ، سالها است که در سطح شرکت هاو زنجیره های تأمین مورد استفاده قرار می گیرد.
با توجه به بررسی های انجام شده کد آیسیک انبردست به شرح جدول ذیل می باشد

شرح محصول کد آیسیک
انبر دست 2893512328
کد تعرفه گمرکی مرتبط با صنعت تولید انبردست

تعرفه یا به عبارت دیگری(TARIFF) یک نوع معیار رقمی و یا عددی می باشد برای شناسی و تعیین جایگاه کالا در ترخیص کالا .
تعرفه گمرکی میزان حقوق ورودی قابل پرداخت برای ورود کالا می باشد.تعرفه گمرکی در بستر تاریخ مبتنی بر سیستم و روش های خاصی از قبیل اداره گمرک،آمار،حمل و نقل،بیمه و غیره طراحی و مورد استفاده قرار می گیرد.
با توجه به بررسی های انجام شده کد تعرفه گمرکی انبردست به شرح جدول ذیل می باشد

شرح محصول  کد تعرفه گمرکی
انبر دست 82032000
فرآیند تولید انبر‌دست

مواد خام در میله‌های مستطیلی با مقطع 10×26 میلی‌متر که در حدود 6 متر طول دارند عرضه می‌شود. قطعات، با ابزار برش مناسب تحت فشار گریز از مرکز از میله‌ها تولید می‌شوند. این قطعات برش خورده تا زمانی قطعه هستند که انبردست از آنها ساخته شود. در کوره‌های گاز یا نفت، تا حدود 1200 درجه سانتیگراد تا جایی که به رنگ زرد درخشان در آیند، گرم می شوند و سپس توسط چکش پرس، در قالب خم اولیه و آهنگری می‌شوند. چکش پرس مورد استفاده برای آهنگری، فشاری بین 350 تا 1250 کیلوگرم ایجاد می‌کند. چکش پرس شامل یک تخت سندان، کوبه و نگهدارنده است. تخت سندان، بلوکی فلزی است که روی یک پایه بتن، ثابت شده است. وزن آن حدود 15 تا 20 برابر کوبه است.
لوک قالب پایینی به سندان متصل است. به اصطلاح کوبه(همچنین بلوک فلزی) با بلوک قالب بالایی که در سطح زیر آن قرار دارد بین میله‌ها به بالا کشیده می‌شود. قطعه گداخته درخشان در قالب پایین نگه‌داشته می‌شود و قالب بالایی حدود 1 تا 2 متر بالا کشیده شده و رها می‌شود. با این کار، قطعه فلزی بین قالب بالایی و قالب پایینی له شده و آنها را پر می‌کند. وقتی این اتفاق می افتد مواد اضافی از لای قالب‌ها به بیرون درز می‌کند و اطراف قطعه فلز خام را به شکل برآمدگی احاطه می‌کند. برای به‌دست آوردن قطعه خام فلزی، قطعه آهنگری شده زیر فشاری بین 20 تا 30 تن دفن می‌شود.
سپس گردونه را وارد سوراخ پرچ و آنرا منبسط می‌کنند؛ به نحوی که مفصل، فک و تیغه برش روی هم قرار بگیرند. دو نیمه انبردست تراز روی همدیگر قرار می‌گیرند و پرچ می‌شوند.
سر انبر‌دست توسط ماشین‌آلات و با کمک دست شکل می‌گیرد. ماشین‌کاری نهایی پس از سخت شدن نهایی انجام می‌شود. کیفیت یک ابزار را فقط مواد اولیه و نحوه پردازش آن تعیین نمی‌کند، بلکه روند سخت کردن آن نیز مهم است. در یک انبر‌دست با کیفیت، یک جفت دسته، نقطه اتصال و فک‌های متحرک باید سخت و محکم، و در برابر شرایط آب و هوایی ‌مقاوم و منعطف باشند. از سوی دیگر، لبه برش باید سخت باشد به نحوی که بتواند از پس سیم‌های محکم برآید. برای اینکه بتوان این خصوصیات را به انبردست داد، ابتدا آنرا گرم کرده(900 – 800 درجه حرارت در حد قرمز شدن) سپس داخل آب سرد می‌کنند. این عمل انبردست را سخت، ولی شکننده می‌کند. به همین دلیل مجدداً آن را تا چند صد درجه گرم و به مدت 1 الی 2 ساعت در همین دما نگه می دارند، و آبدیده‌اش می‌کنند. این کار، سختی را تا حدی کاهش می‌دهد، اما به انبردست میزان مناسبی از سختی را می‌دهد.
برای رسیدن به میزان سختی خاص و مناسب برای لبه‌های برش، به این قسمت‌ها به صورت موضعی توسط یک جریان القائی حرارت داده می‌شود، در روغن فرو برده می‌شود و دوباره حرارت داده می‌شود. حرارت در این مرحله، از قبل کمتر است. مراحل نهایی ساخت بعد از سخت‌سازی‌های سطح انبر‌دست انجام می‌شود

درخواست تهيه طرح توجيهی

اين طرح صرفا به عنوان يک ايده سرمايه گذاری مطرح می شود. جداول و نمودارها تقريبی است.

امکان سرمايه گذاری با ظرفيتهای مختلف و به تبع آن سطح سرمايه گذاری کمتر و بيشتر از ميزان اعلام شده نيز وجود دارد.

درصورت نياز به تدوين طرح توجيهی می توانيد با شرکت تماس حاصل فرماييد يا فرم اوليه سفارش طرح را تکميل نمائيد.

درصورت تمايل به اين مطلب امتياز دهيد

3.5/5 - (2 امتیاز)