طرح تولید اکسید کروم

اکسید کروم(III) (به انگلیسی: Chromium(III) oxide) با فرمول شیمیایی Cr2O3 یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم 517277 است. که جرم مولی آن 151.9904 g/mol می‌باشد. شکل ظاهری این ترکیب، بلورهای سبز روشن مایل به تیره است. این جامد یونی نامحلول در آب غیر سمی است ولی می‌تواند تحریک‌کننده مخاط باشد. همچنین به عنوان کتالیزگر در بعضی واکنش‌های آلی شرکت می‌کند.
کروم فلزی سخت و براق و به رنگ خاکستری , فلزی است که به شدت جلا می گیرد و غیر قابل جوش خوردن است و در برابر زنگ زدگی و سیاه شدن مقاوم است. معمولی ترین حالتهای اکسایش کروم +2 و +3 و +6 است که + ۳ پایدارترین آنها و حالتهای +۴ و +۵ نسبتا” کمیاب هستند. ترکیبات کروم در حالت اکسایش ۶، اکسید کننده هایی قوی هستند.

 

کاربردهای اکسید کروم

اکسید کروم(III) به جهت پایداری زیاد آن برای ساخت لعاب ظروف و به عنوان رنگدانه برای تولید رنگ زبرجدی سیر در صنایع رنگرزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین از صفحات سمباده کروم(III)اکسید برای پرداخت قطعات فلزی مانند چاقو استفاده می‌شود. کروم(III)اکسید طی واکنش زیر پیش ساز اکسید کروم(IV) که در ساخت نوارهای مغناطیسی به کار می‌رود نیز می‌باشد:
Cr2O3+ 3CrO3 → 5CrO2+ O2
در متالورژی برای مقاوم کردن در مقابل پوسیدگی و در براقی نهائی به عنوان یک جزء در آلیاژها، مثلا” در فولاد ضدزنگ، در آب کاری با کروم در آلومینیوم آنادایز، به عنوان یک کاتالیزور. از کرومیت برای ساخت قالبهای پخت آجر استفاده می شود نمکهای کروم باعث سبز شدن رنگ شیشه می شوند.
این ماده بعلت خواص فیزیکی و شیمیایی مناسب از جمله پایداری حرارتی بسیار بالا و مقاومت اسیدی و قلیایی عالی در صنایع کاشی ، سرامیک ، چینی سازی و صنایع تولید شیشه و لعاب کاری بعنوان ماده ای رنگزا ، استفاده می گردد و در صنایع لنت سازی بعنوان تقویت کننده مقاومت سایشی لنت کاربرد دارد.

 

 

کد آیسیک مرتبط با صنعت تولید اکسید کروم

کد آیسیک مخفف International Standard Industrial Classification (سیستم بین المللی طبقه بندی استاندارد صنایع) است. کد گذاری به عنوان روش ساده و دقیق برای تعیین هویت کالا، قطعات ، مدارک و اموال ، سالها است که در سطه شرکت هاو زنجیره های تأمین مورد استفاده قرار می گیرد.
اکسید کروم 2411512504

کد تعرفه گمرکی مرتبط با صنعت­ تولید اکسید کروم

تعرفه یا به عبارت دیگری(TARIFF) یک نوع معیار رقمی و یا عددی می باشد برای شناسی و تعیین جایگاه کالا در ترخیص کالا .
تعرفه گمرکی میزان حقوق ورودی قابل پرداخت برای ورود کالا می باشد.تعرفه گمرکی در بستر تاریخ مبتنی بر سیستم و روش های خاصی از قبیل اداره گمرک،آمار،حمل و نقل،بیمه و غیره طراحی و مورد استفاده قرار می گیرد.
اکسید کروم 28199010

وضعیت واحدهای فعال تولید اکسید کروم

نمودار واردات و صادرات تولید اکسید کروم تفکیک سال در شکل زیر آمده است.

 

 

وضعیت واردات وصادرات اکسید کروم

نمودار واردات و صادرات اکسید کروم تفکیک سال در شکل زیر آمده است.

 

بازار

در حال حاضر این محصول بعنوان یک ماده اولیه برای صنایع مختلف محسوب می شود و علیرغم وجود معادن بسیار غنی کرومیک در استانهای خراسان ، هرمزگان ، و زنجان ، %۸۵ نیاز کشور از خارج تامین می گردد.

خلاصه بررسی فنی، مالی و بازار طرح تولید اکسید کروم

ظرفیت تولید سالیانه : 250 تن در سال
نرخ برابری دلار : 17000 تومان
مساحت زمین موردنیاز : 3000 مترمربع
زیربنای کل :700 مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : 22 نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت :4 میلیارد تومان
ارزش ماشين آلات و تجهيزات : 1.8 میلیارد تومان
نرخ بازده داخلی :35 درصد

نکته مهم

اين طرح صرفا به عنوان يک ايده سرمايه گذاري مطرح مي شود. جداول و نمودارها تقريبي است.

امکان سرمايه گذاري با ظرفيتهاي مختلف و به تبع آن سطح سرمايه گذاري کمتر و بيشتر از ميزان اعلام شده نيز وجود دارد.

درصورت نياز به تدوين طرح توجيهي مي توانيد با شرکت تماس حاصل فرماييد يا فرم اوليه سفارش طرح را تکميل نمائيد.