طرح تولید دستکش یکبار مصرف پلاستیکی

ساده‌ترین و ارزان‌ترین راه برای راه‌اندازی یک تولیدی دستکش در ایران، تولید دستکش یک بار مصرف پلاستیکی است که جنس آن پلی اتیلن است. این نوع دستکش از نوار پلی‌اتیلن (فیلم) تولید می‌شود. این دستکش در مکان‌هایی که بحث رعایت بهداشت مطرح است، مثل رستوران‌ها، فروشگاه‌های مواد غذایی و…. مورد استفاده قرار می‌گیرد. به دلیل ساخت ماده اولیه این دستکش در پتروشیمی کشور، از لحاظ قیمتی بسیار پایین و مقرون به صرفه است. دستکش های پلی اتیلن به عنوان دستکش CPE نیز شناخته می شوند، این دستکش ها سایزبندی خاصی ندارند و در سایز بزرگ تولید می شوند و برای استفاده در کارهای سبک که نیاز به تغییر دستکش دارند، مناسب است. این دستکش ها بسیار مقرون بصرفه هستند اما مدت زمان استفاده از آن ها کوتاه است و این خود دلیلی برای بهداشتی بودن این نوع دستکش ها می باشد.

از این نوع دستکش ها برای محافظت عالی در برابر انواع محصولات، همچنین در کار آزمایشگاهی، مواد غذایی، ایمنی، صنعتی، دامپزشکی، الکترونیک، نقاشی، چاپ و یا محیط عکاسی استفاده می شود. خط تولید این دستکش با خرید (فیلم به صورت آماده) در حدود 90 میلیون تومان برای علاقه‌مندان هزینه دارد. دستگاه دوخت دستکش یک بار مصرف با هزینه کم در حدود ۲۰۰ دستکش در هر دقیقه تولید می‌کند اما اگر شخصی بخواهد صفر تا صد کار را خودش انجام دهد، باید دستگاه دیگری به نام دستگاه تولید فیلم پلی اتیلن یا دستگاه تزریق پلاستیک که قیمت آن 150میلیون تومان است، خریداری کند. دستگاه اول که حدود 90 میلیون تومان است در ایران تولید و مونتاژ می‌شود ولی دستگاه دوم کلا وارداتی است. در نتیجه با 90 میلیون تومان، خط تولید ‌یک نوع دستکش را می‌توان راه‌اندازی کرد و با توجه به دوره بازگشت این سرمایه‌گذاری، در مدت یک سال هزینه سرمایه‌گذاری آن بازخواهد گشت. این روش سرمایه‌گذاری جزو بنگاه‌های زودبازده است و اشتغال‌زایی حدود پنج نفره دارد. سایر انواع دستکش، خط تولید پیچیده‌تر و گران‌تری دارد.

فرآیند تولید دستکش یکبارمصرف

نحوه عملکرد دستگاه به این شکل است که دو ورقه پلی اتیلن آب شده و با حرارت به یکدیگر می چسبند. این دستکش ها عاری از پودر و همچنین لاتکس می باشند، که این ویژگی از بروز حساسیت در پوست دست جلوگیری می کند. بهمین دلیل از این نوع دستکش ها در صنایع غذایی هم استفاده می شود، همچنین از رزین های مختلف و فرآیندهای اکستروژن برای ساخت دستکش پلی اتیلن استفاده می شود. در نهایت لایه های محصول تولیدی توسط ماشین دوخت، بهم وصل می شوند و دارای خاصیت انعطاف پذیری و کشسانی قابل توجهی خواهند بود که همانطور که گفته شد غیر حساسیت زاست و به دلیل تماس هوا با پوست دست استفاده طولانی مدت از آن بسیار راحت است.
۶۰ درصد از هر کیلوگرم رول نایلون توسط دستگاه دوخت به دستکش تبدیل می گردد. از این رو از هر کیلوگرم نایلون ۱۰ بسته ۶۰ گرمی حاوی ۱۰۰ عدد دستکش بدست می آید. همانگونه که بیان شد دستگاه دوخت دستکش یکبار مصرف ظرفیت تولید حداقل ۲۰۰ عدد در دقیقه دارد. قیمت فروش کلی دستکش به بیان مشتریان ما برای بسته بندی سلفونی بطور متوسط ۷۰۰ و برای بسته بندی کارتنی بطور متوسط ۹۵۰ می باشد.

اگر ظرفیت تولید دستگاه را بر اساس تعداد بسته در هر دقیقه محاسبه کنیم به عدد ۲ خواهیم رسید. از این رو دستگاه دوخت دستکش در هر ساعت ۱۲۰ و در هر شیفت کاری ۸ ساعته ۹۶۰ بسته دستکش یکبار مصرف تولید می کند. به عبارت دیگر دستگاه دوخت در هر شیفت ۹۶ کیلو گرم نایلون رول شده مصرف می کند.

وضعیت بازار دستکش یکبارمصرف

گرچه تقریبا تمامی انواع دستکش‌، میزان مصرفشان در بازار داخلی کشورمان زیاد است اما اهمیت استفاده از دستکش‌های خالدار برای تولیدکنندگان نفت و گاز باعث شده تا هشت برابر ظرفیت مورد نیاز کشور اکنون واردات داشته باشیم، یعنی تقاضای موجود فعلی کشورمان یکصد هزار جفت است اما اکنون نزدیک به ۸۰۰ هزار جفت واردات داریم.

بازار صادراتی دستکش‌های یک بار مصرف ایران، کشورهایی است که با ما رابطه خوبی دارند بخصوص کشورهای همسایه شمالی و غربی. دلیل اصلی خرید این کشورها از ایران، قیمت پایین‌تر تولیدات ایرانی است. در زمینه صادرات دستکش‌های کارگری درحال حاضر میزان این دستکش‌ها در کشور زیاد است و با وجود چند تولید کننده بزرگ، مقداری از این دستکش‌ها به دلیل بازار گسترده‌ای که داریم، وارد می‌شود.

خلاصه بررسی اقتصادی طرح تولید دستکش یکبارمصرف

ظرفیت تولید سالیانه : 30 تن
نرخ برابری دلار : 16000 تومان
مساحت زمین موردنیاز : 500 مترمربع
زیربنای ساختمان ها : 200 مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : 10 نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : 590 میلیون تومان
ارزش ماشين آلات و تجهيزات : 240 میلیون تومان
نرخ بازده داخلی : 33 درصد

تهیه طرح توجیهی بر اساس آخرین دستورالعملهای سازمانی و بانکی.

در صورتیکه نیاز به طرح توجیهی دارید کارشناسان ما طرح مدنظرتان را بر اساس آخرین ضوابط و بر اساس داده‌های روز و مشخصات و مختصات مدنظرتان، تهیه می‌نمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک نمائید.