طرح تولید رنگ خوراکی

رنگ های خوراکی و یا افزودنی‌های رنگی، نوعی افزودنی خوراکی بوده که موجب رنگین شدن ماده‌ی غذایی و نوشیدنی می‌شوند. هم رنگهای افزودنی طبیعی و هم غیر طبیعی جهت بیشتر و بهتر ساختن رنگ و ظاهر غذا و نوشیدنی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. از طریق این مقاله ترکیباتی که جهت ساختن این مواد افزودنی بکار می‌رود را مرور خواهیم کرد.
رنگ خوراکی ماده‌ای است که به مواد غذایی و نوشیدنی‌ها افزوده می‌شود تا آنها را خوش رنگ‌تر و اشتها برانگیزتر سازد. این رنگ نوعی افزودنی خوراکی است که می‌تواند در محصولات زیادی، از آب نبات گرفته تا خوراکی‌های پخته، انواع شیرینی، نوشیدنی‌ها و خامه‌های روی کیک بکار رود.
این افزودنی‌ها جدای از ایجاد یک رنگ جدید و یا بهتر کردن رنگ طبیعی، می‌توانند به محافظت از رنگ یک ماده‌ی غذایی و یا نوشیدنی در مقابل اثرات نور و درجه حرارت کمک کنند. به طور کلی، رنگ‌های افزودنی و یا رنگهای خوراکی به دو شکل وجود دارند ـ dye و lake. یک dye محلول در آب بوده، اما نامحلول در روغن است، در حالی که یک lake محلول در روغن بوده و با ثبات‌تر از رنگ می‌باشد.

انواع رنگ های خوراکی

رنگ مایع : حلال در آب ، کم رنگ شدن در اثر حرارت ، برای استفاده در شربتها ، ژله و …
رنگ ژله ای :حلال در آب و چربی ، برای استفاده در : خامه ، مایع کیک و شیرینی و ماکارون و…
رنگ پودری: این رنگها ها به صورت حلال در چربی و شکلات( مانند Dekol ) در بازار موجود است و هم به صورت حلال در الکل ( مانند رنگ فونت ) البته در ایران اکثرا به جای الکل از اسانس لیمو یا پرتقال استفاده میشود .

کد آیسیک مرتبط با صنعت تولید رنگ خوراکی

کد آیسیک مخفف International Standard Industrial Classification (سیستم بین المللی طبقه بندی استاندارد صنایع) است. کد گذاری به عنوان روش ساده و دقیق برای تعیین هویت کالا، قطعات ، مدارک و اموال ، سالها است که در سطح شرکت هاو زنجیره های تأمین مورد استفاده قرار می گیرد.

نام محصول کد آیسیک
انواع رنگ طبیعی مجاز خوراکی 1549412530
رنگ طبیعی خوراکی به شکل ژل 1549512561
رنگ طبیعی خوراکی به شکل پودر 1549512559
انواع رنگ مصنوعی خوراکی مجاز 1549412686
رنگ مصنوعی خوراکی مجاز به شکل ژل 1549512690
رنگ مصنوعی خوراکی مجاز به شکل پودر 1549512689
کد تعرفه گمرکی مرتبط با صنعت تولید رنگ خوراکی

تعرفه یا به عبارت دیگری(TARIFF) یک نوع معیار رقمی و یا عددی می باشد برای شناسی و تعیین جایگاه کالا در ترخیص کالا .
تعرفه گمرکی میزان حقوق ورودی قابل پرداخت برای ورود کالا می باشد.تعرفه گمرکی در بستر تاریخ مبتنی بر سیستم و روش های خاصی از قبیل اداره گمرک،آمار،حمل و نقل،بیمه و غیره طراحی و مورد استفاده قرار می گیرد.
کد تعرفه گمرکی انواع رنگ های خوراکی : 32030000

ترکیبات رنگهای خوراکی

رنگ های خوراکی در دو نوع طبیعی یا مصنوعی یافت می‌شوند. رنگ‌های مصنوعی می‌توانند از پروپلی‌پروپیل پارابن و پروپیلن گلیکول، همراه با رنگهای افزودنی مورد تأیید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) تشکیل شده باشند. رنگهای افزودنی عمدتاً از نفت خام و قطران زغال سنگ (آبگونه‌ى غلیظ‌ و سیاه‌ كه‌ از تقطیر زغال سنگ‌ به‌ دست‌ مى‌آید،) مشتق می‌شوند. سوزاندن قطران زغال سنگ، می‌تواند طیف وسیعی از رنگ را ایجاد نماید.
قرمز، زرد، و آبی سه رنگ اصلی بوده که می‌توانند با یکدیگر ترکیب شده تا طیف گسترده‌ای از رنگها را بوجود آورند. رنگهای افزودنی مورد تأیید سازمان غذا و داروی آمریکا معمولاً با اعدادی مانند قرمز 3، زرد 5، و غیره تفکیک می‌شوند. در ادامه مهمترین مواد تشکیل دهنده‌ای که در این رنگهای افزودنی دیده می‌شود، آورده شده است.

ترکیبات رنگ قرمز سینتتیک یا مصنوعی

رنگ قرمز مصنوعی شامل مواد ذیل است:
نکته: در کنار نام رنگهای شیمیایی یا مصنوعی حروف FD&C است که مخفف F به معنی غذا، D به معنی دارو و C به معنی مواد آرایشی بهداشتی است بدین معنی که استفاده از آن در غذا- دارو و مواد آرایشی- بهداشتی مجاز می‌باشد.
– پروپیلن گلیکول
– پروپیل‌پروپیل پارابن
– آب
FD&C = قرمز 40
FD&C = قرمز 3
پروپیلن گلیکول یک افزودنی خوراکی و حلّال است که می‌تواند مواد تشکیل دهنده یک محصول را تثبیت سازد. همچنین یک مایع بی‌رنگ بوده که از اکسید پروپیلن به دست می‌آید. از سوی دیگر پروپیل پارابن یک ماده نگهدارنده می‌باشد. FD & C قرمز 40 همچنین بنام الورا رد ای سی (Allura Red AC) شناخته شده و توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده به منظور استفاده در غذا، دارو و محصولات آرایشی ـ بهداشتی مورد تأیید قرار گرفته است. این رنگ ابتدا از قطران زغال سنگ مشتق می‌شد، اما امروزه این رنگ از نفت خام تولید می‌شود. FD&C قرمز 3، که همچنین به عنوان اریتروسین شناخته می‌شود، از فلورون مشتق می‌شود. این رنگ به طور معمول در ایالات متحده مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

ترکیبات رنگ سبز مصنوعی

مواد تشکیل دهنده اصلی رنگ سبز مصنوعی عبارتند از:
– پروپیلن گلیکول
– پروپیل پارابن
– آب
FD & C = زرد 5
FD & C = آبی 1
FD & C = زرد 5
که همچنین بنام تارترازین شناخته می‌شود، یک رنگ آزو (azo) است که رنگ زرد لیمویی را به مواد غذایی و دارویی می‌بخشد. این رنگ جهت رنگ بخشیدن به شیرینی، بستنی، نوشابه، مربا و ژله به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد. رنگ آبی درخشان یا بریلیانت بلو (Brilliant Blue FCF) و یا FD & C آبی 1 از هیدروکربن‌های آروماتیک به دست آمده در طول پالایش نفت، تولید می‌شود.

مواد تشکیل دهنده‌ی رنگ زرد مصنوعی

رنگ زرد مصنوعی خوراکی معمولا شامل مواد زیر است:
– پروپیلن گلیکول
– پروپیل پارابن
– آب
FD & C = زرد 5
FD & C = قرمز 40

مواد تشکیل دهنده‌ی رنگ آبی مصنوعی

رنگ خوارکی آبی معمولاً از FD & C آبی 1 یا «آبی درخشان» (بریلیانت بلو) و FD & C آبی 2 یا «ایندیگوتین»، به دست می‌آید. همانطور که قبلا ذکر شد، آبی 1 از نفت خام بدست می‌آید. از سوی دیگر، رنگ ایندیگوتین را می‌توان به عنوان نسخه‌ی مصنوعی رنگ نیلی خواند، که در طول تاریخ از گیاهان جنس ایندیگوفرا (گیاهان نیل‌دار) به دست می‌آمد.

ترکیبات رنگ سیاه مصنوعی

رنگ سیاه مصنوعی از ترکیب مواد زیر به دست می‌آید:
-اسید فسفریک
– آب
– بنزوات سدیم
FD & C = قرمز 40
FD & C = آبی 1
FD & C = زرد 5
اسید فسفریک یک اسید غیر آلی است. اسید فسفریک خوراکی جهت اسیدی کردن غذاها و نوشیدنی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنزوات سدیم از سوی دیگر، یک ماده نگهدارنده بوده که جای پروپیل پارابن در رنگ سیاه مصنوعی را می‌گیرد.

آیا رنگ‌های افزودی برای سلامتی شما ضرر دارند؟

رنگهای افزودنی مختلف به لحاظ بی‌ضرری و داشتن ایمنی توسط مسئولین مختلفی در سرتاسر دنیا مورد آزمایش قرار می‌گیرند، اما یافته‌های آنها از یکدیگر کاملاً متفاوت بوده است. رنگهای افزودنی مورد استفاده در ایالات متحده مود تأیید سازمان غذا و داروی آمریکا قرار گرفته و در اعداد FD & C اختصاص یافته به آنها نشان داده می‌شود.
با وجود تایید سازمان غذا و داروی آمریکا، رنگهای خوراکی مصنوعی یا ساختگی اغلب با تردید و بدگمانی روبرو می‌شوند. برخی مطالعات علمی انجام شده نیز اشاره دارند که برخی رنگهای خوراکی مصنوعی می‌توانند ارتباطی با افزایش بروز اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD) در کودکان داشته باشند. آنها بر این باورند که استفاده از مواد شیمیایی نفتی (پتروشیمی)، مشتقات هیدروکربنی، و قطران زغال سنگ در رنگهای افزودنی مصنوعی می‌تواند با ابتلاء به چنین اختلالاتی در ارتباط باشد.
هچنین اعتقاد بر این بود که رنگهای خوراکی مصنوعی اثر سوء بر سیستم ایمنی بدن و باروری مردان، علاوه بر داشتن ارتباط با عوارضی مانند آسم و آلرژی می‌گذارند. رنگ افزودنی FD & C قرمز 3 حتی مشکوک به سرطان‌زا بودن می‌باشد. در ادامه برخی افزودنی‌های رنگی که اغلب با تردید به آنها نگاه می‌شود، آورده شده‌اند:
FD & C = آبی 1
FD & C = آبی 2
FD & C = سبز 3
FD & C = قرمز 3
FD & C = قرمز 40
FD & C = زرد 5
FD & C = زرد 6
FD & C = نارنجی B

افزودنی‌های رنگی طبیعی

رنگ های خوراکی طبیعی به عنوان جایگزین‌های قابل اعتماد و بی‌خطر برای افزودنی‌های رنگی مصنوعی در نظر گرفته می‌شوند. با نگرانی رو به رشد در مورد خطرات ناشی از مواد افزودنی رنگی مصنوعی، رنگ‌های خوراکی طبیعی در سراسر جهان محبوبیت فراوانی کسب کرده‌اند. برخی رنگهای خوراکی طبیعی همچنین به صورت تجاری تولید می‌شوند. به عنوان مثال، رنگ کاراملی عمدتاً از قند کاراملی شده تولید می‌شود، در حالی که رنگ نارنجی طبیعی معمولا از دانه‌ها به دست می‌آید. آناتو، رنگ نارنجی مایل به قرمز است، که از دانه‌های آشیوت (achiote) مشتق می‌شود. زعفران و برگ‌های گیاه خشخاش نیز می‌توانند جهت تولید یک رنگ نارنجی طبیعی مورد استفاده قرار گیرند.
رنگ سبز طبیعی به طور عمده از جلبک دریایی، جلبک کلرلا، و دیگر رستنی‌ها ساخته می‌شود. از سوی دیگر، پودر زردچوبه رنگ زرد طبیعی است که برای رنگ‌دار کردن مواد غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. رنگ قرمز طبیعی معمولا از میوه و سبزیجاتی، مانند چغندر، هویچ، گیلاس، اقطی (elderberries)، و انگور فرنگی ساخته می‌شود. همچنین می‌تواند از حشره‌ی کشنیل یا قرمزدانه، معروف به داکتیلوپیوس کوکوس (Dactylopius coccus) بدست آید. حتی فلفل قرمز می‌تواند برای ساخت رنگ قرمز طبیعی مورد استفاده قرار گیرد. از سوی دیگر گل‌های نخود پروانه‌ای می‌توانند جهت تولید یک رنگ آبی مورد استفاده قرار گیرند.
در آخر بایستی گفت که تمام رنگهای خوراکی و یا افزودنی‌های رنگی یا از منابع طبیعی بدست می‌آیند، که شامل گیاهان، حیوانات، و ترکیبات آلی می‌باشند، و یا به طور مصنوعی سنتز می‌شوند. رنگدانه‌های مصنوعی اصولاً زغال سنگ و یا رنگهای مبتنی بر نفت می‌باشند. آنها ارزان‌تر از رنگهای خوراک طبیعی می‌باشند و می‌توانند رنگ یکنواختی را به مواد غذایی و نوشیدنی ارزانی کنند.

وضعیت واحد های فعال تولید رنگ خوراکی

در نمودار زیر تعداد و ظرفیت واحد های فعال تولید انواع رنگ های خوراکی در کشور به تفکیک استان آمده است .

وضعیت واردات و صادرات رنگ خوراکی

نمودار واردات و صادرات انواع رنگ خوراکی در کشور به تفکیک سال در شکل زیر آمده است.

اخذ جواز تاسيس و پروانه بهره برداری واحد تولید رنگ خوراکی

برای مشاهده مراحل اخذ جواز تاسیس و پروانه بهره برداری واحد تولید رنگ خوراکی اینجا کلیک کنید

خلاصه بررسی فنی، مالی و بازار طرح تولید رنگ خوراکی

ظرفیت تولید سالیانه : 45 تن
نرخ برابری دلار : 25000 تومان
مساحت زمین موردنیاز : 1500 مترمربع
زیربنای کل : 600 مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : 18 نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : 3.9 میلیارد تومان
ارزش ماشين آلات و تجهيزات : 2 میلیارد تومان
نرخ بازده داخلی : 39 درصد

نکته مهم

اين طرح صرفا به عنوان يک ايده سرمايه گذاری مطرح می شود. جداول و نمودارها تقريبی است.

امکان سرمايه گذاری با ظرفيتهای مختلف و به تبع آن سطح سرمايه گذاری کمتر و بيشتر از ميزان اعلام شده نيز وجود دارد.

درصورت نياز به تدوين طرح توجيهی می توانيد با شرکت تماس حاصل فرماييد يا فرم اوليه سفارش طرح را تکميل نمائيد.

 

 


درصورت تمایل به این مطلب امتیاز دهید: