طرح تولید سیستم لیزری تسطیح اراضی

طرح تولید سیستم لیزری تسطیح اراضی

بحران کم آبی مشکلی است که شاید هیچ کس را به اندازه کشاورزان نگران نمی سازد.سال های زیادی است که کشاورزان کشورمان با این مساله درگیرند و نظر به کاهش بارش های اسمانی و کمبود سفره های آبی زیرزمینی گویا راه حلی برای ان یافت نمی شود.مهم ترین دلایل پایین بودن بازده ابیاری در ایران را می توان ناهمواری اراضی زراعی،خاکی و غیرفنی بودن مسیر انتقال وتوزیع آب و عدم برنامه ریزی ابیاری در مزارع توسط کشاورزان نام بردفناوری های جدید این مشکل را تا حد زیادی مرتفع کرده اند.با تسطیح مزارع ،بهره وری اب را می توان تا دو برابر افزایش داد.یک زمین با شب بندی و تسطیح مناسب نه تنها موجب گسترش یکنواخت آب و در نتیجه بالا بردن راندمان ابیاری می گردد بلکه دیگر فعالیت های زراعی را اسان می سازد.
آب از محدودیتهای اصلی بخش کشاورزی در ایران است. مستندات آماری نشان می دهند که کیفیت استفاده از منابع آبی در بخش کشاورزی، از مصادیق هدررفت این سرمایه طبیعی به شمار می رود. فناوری تسطیح اراضی، از راهبردهای نوین و موثر برای استفاده بهتر از منابع آبی و افزایش راندمان آب است.
ناهمواری اراضی زراعی باعث کاهش قابل ملاحظه بازده محصول و توزیع غیریکنواخت آب در مزارع می‌شود. نقاط پست بیش از اندازه و نقاط مرتفع کمتر از اندازه آبیاری می‌شوند که هر دو برای محصول مضر است. اگر فراتر رویم، حتی زمین‌های ناهموار از کودهای شیمیایی و کار ماشین‌آلات کشاورزی نیز به خوبی بهره‌مند نمی‌شوند.
یک زمین با شیب‌بندی و تسطیح مناسب نه تنها موجب گسترش یکنواخت آب و در نتیجه بالا بردن راندمان آبیاری می‌گردد، بلکه دیگر فعالیت‌های زراعی (کاشت، داشت، برداشت) را آسان می‌سازد. مدیریت یک مزرعه تسطیح شده به مراتب آسان‌تر و مقرون‌تر به صرفه‌تر از مزرعه مشابهی با توپوگرافی طبیعی نامناسب است. علاوه بر این، تسطیح، یک روش خوب حفاظتی برای خاک‌های در حال فرسایش است.
لزوم انجام تسطیح اراضی زراعی در ایران به منظور بهبود مدیریت آبیاری در مزرعه و استفاده بهینه از نهاده‌های کشاورزی امری اجتناب ناپذیر است. و در این میان تسطیح لیزری اراضی یکی از چشمگیرترین پیشرفت‌ها در آبیاری سطحی است. از این تکنولوژی در تسطیح اراضی زراعی در کشورهای پیشرفته نظیر آمریکا، کشورهای اروپایی و استرالیا به طور وسیع و در کشورهای در حال توسعه نظیر پاکستان، مصر، هند و ترکیه به طور نسبی استفاده می‌شود.

طرح-تولید سیستم لیزری تسطیح اراضی
مزایای تسطیح اراضی :

• حفظ، احیا و بهر‌ه‌برداری بهینه از منابع طبیعی تجدید شونده نظیر آب و خاک
• افزایش تولید محصولات کشاورزی در واحد سطح و کاهش هزینه تولید
• صرفه‌جویی در مصرف آب
• ایجاد بستر مناسب جهت کشت‌وکار مکانیزه و کاهش سختی کار کشاورزان
• صرفه‌جویی در زمان آبیاری، افزایش کارآیی و بهینه‌سازی مصرف سایر نهاده‌های کشاورزی
• ایجاد زیربناهای لازم و آرایش هندسی مطلوب جهت پی‌ریزی بهره‌بردای سیستم‌های تکامل یافته‌تر و پیشرفته‌تر آبیاری
• ایجاد زمینه لازم جهت برنامه‌ریزی و به‌کارگیری الگوی کشت مناسب و تناوب زراعی صحیح و مبارزه با بیماری‌ها به نحو مطلوب
• سهولت برداشت محصول و پایین آمدن تلفات حین برداشت

در سطحی کلان‌تر این امر اثرات غیرمستقیم اقتصادی و اجتماعی فراوانی در پی خواهد داشت که عبارتند از:

• افزایش سطح درآمد کشاورز و بهبود وضع رفاهی در محیط روستا
• جلوگیری از مهاجرت‌های بی‌رویه
• ارتقا دانش و بینش فنی کشاورزان و تغییر تفکرات سنتی روستاییان
• ایجاد امکاناتی جهت افزایش صادرات با تغییرات بوجود آمده در میزان تولید

مزایای تسطیح لیزری نسبت به تسطیح مهندسی

• عدم نیاز به ماشین آلات سنگین نظیر اسکریپر
• استفاده از تراکتورهای معمولی کشاورزی
• عدم نیاز به مهارت فنی بالا و حضور مهندس نقشه‌بردار
• هزینه بسیار پایین عملیات تسطیح نسبت به سایر روش‌ها
• دقت بسیار بالا
• عدم کوبیده شدن و فشردگی خاک
• قابلیت کاربرد در اراضی کوچک حداقل ۵۰۰ متر مربع
• ایجاد اشتغال برای فارغ‌التحصیلان رشته‌های کشاورزی

فواید تسطیح لیزری اراضی کشاورزی

• افزایش راندمان کاربری آب در مزرعه به میزان ۱۰ درصد
• افزایش سطح زیرکشت بر اثر از بین‌رفتن جوی‌ها و زهکش‌های سنتی در اراضی به میزان ۱۰ درصد
• افزایش عملکرد محصول ۱۰ الی ۱۵ درصد در هر هکتار
• کاهش هزینه تولید به میزان ۳۰ درصد
• کاهش زمان آبیاری ۳۰ الی ۴۰ درصد
• کاهش عمق متوسط آبیاری ۱۵ الی ۲۰ درصد
• کاهش نیروی انسانی ۳۵ درصد
• افزایش ارزش افزوده زمین ۵۰ درصد

طرح تولید سیستم لیزری تسطیح اراضی

معرفی سیستم لیزری تسطیح اراضی

یک سیستم لیزری تسطیح مشتمل بر چهار قسمت اصلی می‌‌باشد:
دستگاه لیزر گردان
گیرنده پرتوی لیزر
سیستم دریافت پرتوی لیزر و کنترل اتوماتیک ارتفاع
تراکتور و لولر لیزری

دستگاه لیزر گردان دارای یک منبع تولید اشعه لیزر که توسط یک باطری کار می‌کند، می‌باشد. لیزر گردان با یک سرعت نسبتا‍ً بالا حول محور عمود بر سطح مزرعه می‌چرخد و تسطیح یک صفحه لیزری در بالای مزرعه می‌دهد. این صفحه لیزری می‌تواند به عنوان مرجع تسطیح مورد استفاده قرار گیرد.
مولدهای گوناگون تولید اشعه لیزر که به مکانیسم تنظیم خودکار مجهز هستند قادرند صفحه لیزری تولیدی را به شیب‌های دلخواه طولی و عرضی تجهیز نمایند. صفحه لیزری مرجع تحت تأثیر حرکت زمین قرار نمی‌گیرد و برای نقشه‌برداری تعیین نقاط بالا و پایین و تخمین مقدار خاکبرداری و خاکریزی نیاز به‌کارگرفتن کارگر فنی ندارد. فاصله بین اشعه لیزر و سطح زمین طوری تعریف شده‌اند که میزان انحراف از این فاصله همان میزان خاکبرداری یا خاکریزی در هر منطقه باشد. دستگاه مولد لیزر روی یک سه‌پایه در گوشه‌ای مزرعه در ارتفاعی قرار داده می‌شود که هیچ مانعی بر سر راه اشعه تولیدی در سطح مزرعه وجود نداشته باشد.
اشعه متصاعد شده از دستگاه لیزر توسط یک سنسور نوری که روی دستگاه باکت تسطیح نصب شده است، دریافت می‌شود. سنسور نوری از یکسری آشکارسازها که به‌طور عمودی روی هم قرار گرفته‌اند تشکیل شده است به‌طوری که با بالا و پایین شدن باکت تسطیح بر اثر حرکت روی زمین ناهموار، اشعه لیزر توسط آشکارسازها به سیستم کنترل منتقل می‌شود و سیستم کنترل، هیدرولیک تراکتور را وادار به بالا و پایین‌ آوردن تیغه می‌نماید و این عمل تا زمانی که اشعه لیزر به آشکارساز وسط برخورد نماید ادامه می‌یابد.
بدین روش دستگاه سنسور که روی باکت تسطیح نصب شده است به‌طور پیوسته توسط صفحه لیزر مسیردهی می‌شود و به دنبال آن سیستم هیدرولیک تراکتور به‌طور اتوماتیک باکت تسطیح را کنترل می‌نماید.
حساسیت سیستم لیزری حداقل ۱۰ تا ۱۵ برابر دقیق‌تر از قضاوت چشمی و کنترل دستی هیدرولیک تراکتور توسط راننده تراکتور می‌باشد. برای استفاده از سیستم لیزری در تسطیح اراضی نیاز به مهارت فنی کاربر نمی‌باشد. این امر موجب شده تا زارعین بتوانند به‌راحتی از این تکنولوژی در تسطیح اراضی استفاده نمایند.
سیستم‌های الکترونیکی و هیدرولیکی عموماً دارای دو وضعیت عملیاتی می‌باشند. در وضعیت اول یا وضعیت مشاهده، هنگامی که راننده تراکتور و باکت تسطیح را روی زمین به حرکت در می‌آورد. پایه سنسور به‌طور خودکار مطابق با پستی و بلندی زمین به بالا و پایین حرکت می‌کند و مانیتور تراکتور اطلاعات ارتفاع و شیب زمین را تعیین می‌کند. به عبارت دیگر سیستم مانند یک سیستم نقشه‌برداری خودکار عمل می‌کند.در این وضعیت عملیاتی تیغه باکت تسطیح در محل خودش ثابت نگه داشته می‌شود و تنها پایه سنسور حرکت می‌کند.
در وضعیت دوم عملیاتی یا وضعیت انجام عملیات تسطیح موقعیت، پایه سنسور روی باکت تسطیح ثابت می‌ماند و تیغه باکت تسطیح با توجه به پستی و بلندی زمین بالا و پایین می‌شود. صفحه لیزر تولیدی توسط دستگاه مولد لیزر در یک فاصله مناسب از مرکز ثقل مزرعه قرار دارد و دارای شیب مورد نظر می‌باشد. با تنظیم ارتفاع پایه سنسور نسبت به صفحه لیزر به مرکز ثقل مزرعه عملیات خاکبرداری و خاکریزی به سادگی با حرکت تراکتور در مزرعه انجام می‌گیرد.
چهارمین قسمت سیستم تسطیح لیزری، مجموعه باکت تسطیح و تراکتور است. این تجهیزات معمولاً تراکتورهای کشاورزی استاندارد و باکت تسطیح معمولی هستند که در آن‌ها سیستم‌های کنترلی و هیدرولیکی به ‌کارکردن تحت نظارت کنترل‌کننده الکترونیکی تجهیز شده با ابزار فرستنده لیزری و سنسور، اصلاح شده‌اند. تراکتور نیاز به این دارد که با دقت انتخاب شده باشد به‌طوری‌که کم‌قدرت نباشد و سیستم هیدرولیکی آن به اندازه کافی قوی باشد تا با ارتعاشات لیزری در حرکت‌ها و تنظیم‌ها کار کند. باکت تسطیح متشکل از یک تیغه و یک مخزن می‌باشد. باکت تسطیح می‌تواند یک باکت ساده و کوچک و یا یک باکت متوسط یا بزرگ باشد.
در اراضی‌ای که نیاز به تسطیح کم‌عمق باشد، می‌توان از باکت کوچک استفاده نمود و در اراضی که نیاز به تسطیح اساسی دارد می‌توان از باکت بزرگ استفاده نمود.

طرح تولید سیستم لیزری تسطیح اراضینحوه کار با دستگاه تسطیح لیزری

در روش تسطیح لیزری ۵ پارامتر می‌بایست به منظور تنظیم و شروع به کار دستگاه‌ها مشخص باشد:
جهت شیب عرضی
جهت شیب طولی
مقدار شیب عرضی (درصد)
مقدار شیب طولی (درصد)
مرکز ثقل (ارتفاع و موقعیت)
چنان‌چه با نقشه‌برداری محدود به مقادیر شیب طولی و عرضی و مرکز ثقل مشخص، بلافاصله می‌توان دستگاه را در مزرعه مستقر و تنظیم نمود. ولی اگر این عمل از قبل انجام نگرفته باشد، ابتدا باید به‌طور تقریبی و براساس اطلاعات حاصل از محل ورود آب و جهت آبیاری مزرعه، با لولر مقداری در مزرعه گردش نمود. با این عمل ارتفاع و میزان پستی و بلندی و مواضع آن‌ها توسط سیستم لیزری شناسایی می‌شود و راننده از روی نمایشگر آن‌ها را ملاحظه می‌نماید و سپس دستگاه را به‌طور تقریب می‌تواند تنظیم نماید.
برخلاف عملیاتی نظیر شخم، دیسک‌زنی یا برداشت، الگوی خاصی را برای حرکت دستگاه در مزرعه از قبل نمی‌توان توصیه نمود و در هر جهت و به هر شکل عمل تسطیح امکان‌پذیر بوده با این توضیح که نکات زیر سرعت عمل را بالا خواهد برد.
راننده باید مسیری را طی نماید که برای انتقال خاک از نقاط مرتفع به نقاط پایین حداقل باشد.
راننده باید در صورتی که پستی و بلندی موضعی در مزرعه وجود دارد، هدف اولیه‌اش حذف این ناهمواری باشد.
در صورتی‌که در محل‌هایی از مزرعه نمایشگر علامت سبز را نشان می‌دهد که نشانگر ارتفاع مناسب سطح مزرعه است، باید از تکرار عبور و رفت و آمد در آن نواحی خودداری نماید زیرا اتلاف وقت است.
در صورتی‌که ارتفاع پستی و بلندی زیاد باشد، عملیات تسطیح می‌بایست در چند مرحله یا عبور انجام شود و هر بار یک ارتفاع حدود ۵ الی ۱۰ سانتیمتر را خاکبرداری نمود.
به منظور محاسبه شیب زمین از شیوه زیر نیز می‌توان استفاده کرد:
_ ارتفاع تمام نقاط با لیزر تابنده در حال تراز خوانده می‌شود
_ میانگین کل اعداد محاسبه شده و ارتفاع نهایی نقطه وسط مزرعه می‌گیرد.
_ میانگین ضلع شمال و جنوب محاسبه و تفاوت آن‌ها تقسیم بر فاصله دو ضلع می‌شود. عدد حاصل به درصد شیب Y یا شمالی زمین است.
_ میانگین ضلع شر و ضع غرب را محاسبه و تفاوت آن‌ها تقسیم برفاصله دو ضلع می‌شود. عدد حاصل شیب X‌ زمین است.
_ نهایتا Y تعیین شده روی لیزر تنظیم می‌شود و دستگاه گیرنده روی مرکز زمین برای ارتفاع نقطه وسط مزرعه محاسبه شده و تنظیم می‌گردد.
تسطیح اراضی تاثیر بسیار زیادی در کاهش مصرف آب ، کاهش زمان آبیاری ، افزایش میزان محصول دارد و این تاثیر پس از اجرای عملیات تسطیح لیزری اراضی کشاورزی کاملا محسوس خواهد بود.

اهمیت استراتژیک طرح تولید سیستم لیزری تسطیح اراضی

حساسیت سیستم لیزری حداقل ۱۰ تا ۱۵ برابر دقیق تر از قضاوت چشمی و کنترل دستی هیدرولیک تراکتور توسط راننده تراکتور می باشد.برای استفاده از سیستم لیزری در تسطیح اراضی نیاز به مهارت فنی کاربر نمی باشد.این امر موجب شده تا زارعین بتوانند به راحتی از این تکنولوژی در تسطیح اراضی استفاده نمایند.تسطیح لیزری اراضی یکی از چشمگیرترین پیشرفت ها در ابیاری سطحی جهان است.از این تکنولوژی در تسطیح اراضی زراعی در کشورهای پیشرفته نظیر امریکا،کشورهای اروپایی و استرالیا به طور وسیع و در کشورهای در حال توسعه نظیر پاکستان ،مصر،هند و ترکیه به طور نسبی استفاده می شود.

کد آیسیک مرتبط با طرح تولید سیستم لیزری تسطیح اراضی

کد آیسیک مخفف International Standard Industrial Classification (سیستم بین المللی طبقه بندی استاندارد صنایع) است. کد گذاری به عنوان روش ساده و دقیق برای تعیین هویت کالا، قطعات ، مدارک و اموال ، سالها است که در سطح شرکت ها و زنجیره های تأمین مورد استفاده قرار می گیرد.
با توجه به بررسی های انجام شده کد آیسیک طرح تولید سیستم لیزری تسطیح اراضی به شرح جدول ذیل می باشد.

نام محصول
Product Name
کد آیبسیک
دستگاه ماهواره ای تسطیح اراضی کشاورزی و راهسازی

Land Leveling System Based On GPS

۳۲۲۰۴۱۲۵۸۴
دستگاه سنجش تسطیح اراضی

Land leveling equipments

۳۳۱۲۴۱۲۵۰۴

 

کد تعرفه گمرکی مرتبط با طرح تولید سیستم لیزری تسطیح اراضی

تعرفه یا به عبارت دیگری(TARIFF) یک نوع معیار رقمی و یا عددی می باشد برای شناسی و تعیین جایگاه کالا در ترخیص کالا .
تعرفه گمرکی میزان حقوق ورودی قابل پرداخت برای ورود کالا می باشد.تعرفه گمرکی در بستر تاریخ مبتنی بر سیستم و روش های خاصی از قبیل اداره گمرک،آمار،حمل و نقل،بیمه و غیره طراحی و مورد استفاده قرار می گیرد.

نام محصول
Product Name
کد تعرفه گمرکی
دستگاه سنجش تسطیح اراضی

Land leveling equipments

۹۰۱۵۸۰۹۰

 

وضعیت واحد های فعال طرح تولید سیستم لیزری تسطیح اراضی

در نمودار زیر تعداد و ظرفیت واحدهای فعال طرح تولید سیستم لیزری تسطیح اراضی در کشور به تفکیک استان آمده است .

طرح تولید سیستم لیزری تسطیح اراضی

وضعیت واحد های فعال طرح تولید سیستم لیزری تسطیح اراضی

در جدول زیر تعداد و ظرفیت واحدهای فعال طرح تولید سیستم لیزری تسطیح اراضی در کشور به تفکیک استان آمده است .

طرح تولید سیستم لیزری تسطیح اراضی
پیش بینی وضعیت سرمایه گذاری طرح تولید سیستم لیزری تسطیح اراضی

ظرفیت : ۱۰۰۰ دستگاه
نرخ برابری دلار : ۲۶۰۰۰ تومان
مساحت زمین موردنیاز : ۱۰۰۰۰ مترمربع
زیربنای کل : ۴۸۰۰ مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : ۷۰ نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : ۲۴ میلیارد تومان (بدون احتساب هزینه زمین)
ارزش ماشین آلات و تجهیزات : ۱۴.۴ میلیارد تومان
نرخ بازده داخلی در سال مبنا : ۳۵ درصددرصورت تمایل به این مطلب امتیاز دهید:

۵/۵ - (۳ امتیاز)