طرح تولید شیر دوشهای صنعتی

دامپروری در بخش کشاورزی ایران به واسطه برخی ویژگی ها دارای مرتبه با اهمیت تری در مقایسه با سایر زیربخش های زراعت، باغبانی و … می باشد. نگاهی به جایگاه جهانی ایران در تولیدات دامپروری بیانگر ارزش و ضرورت توجه روز افزون به ارتقای کیفیت این بخش است. همچنین این زیربخش سهم مهمی در درآمد جمعیت فعال بخش کشاورزی دارد و پشتوانه اقتصادی سایر بخش های اقتصادی کشور نیز به شمار می آید.
بررسی عملکرد تولیدی واحدهای گاوداری نشان می دهد که قسمتی از ناکارایی تولید، به دلیل ضعف دانش و مهارت شاغلان واحدهای گاوداری و قسمتی دیگر مربوط به عدم استفاده از تجهیزات روز مورد استفاده در دامپروی ها می باشد و این مساله به کاهش کمیت و کیفیت محصولات تولیدی این زیربخش منجر شده است.
دوشش دام به رغم بهره گیری از امکانات و ابزار تکنولوژیکی روز همواره و در طول تاریخ مکانیزه شدن دوشش دام (غیر دستی) شامل گذشته، حال و حتی آینده همواره مستلزم برقراری ارتباط مناسب بین دام وانسان می باشد و لذا شناخت عادات طبیعی دام و کسب سایر معلوماتی که دانش مدیران و کارکنان دامپروری های شیری را در ارتباط با ویژگی های دام های دوشا ارتقا بخشد، می تواند نقش تعیین کننده ای در ارتقای صنعت تولید شیرخام ایفا نماید
شیر دوش دستگاهی است که برای سرعت بخشیدن و سهولت در فرآیند شیردوشی مورد استفاده قرار می گیرد، طراحی این دستگاه با در نظر گرفتن نکات زیادی به صورتی انجام شده تا آسیب و ضرری به دام وارد نسازد. دستگاه های شیردوش اوریاد با طراحی ایده آل، صدمه و آسیبی در هنگام دوشیدن به دام وارد نخواهند کرد. این دستگاه عملکردی کاملا خودکار داشته و در صورت اتمام شیر فرآیند شیردوشی را قطع خواهد کرد.
شیردوش های تولید شده توسط شرکت اوریاد به دلیل استفاده از قطعات با کیفیت بالا دارای راندمان کاری بالایی بوده و با این دستگاه ها می توانید نهایت سرعت و دقت را تجربه کنید. بیشتر مدل های این دستگاه، از استیل و یا آلومینیم ضد زنگ ساخته شده اند.

انواع شیردوشهای صنعتی

شیر دوش تجهیزاتی است که عملیات شیردوشی دام را به صورت اتوماتیک انجام می دهد و تنها وظیفه کاربر شستشوی پستان ها و تجهیزات و نصب دستگاه و جداسازی دستگاه در انتهای کار می باشد.

شیردوشهای ثابت

دستگاههای ثابت در ۴ گروه ذیل قابل نصب می باشند که هر کدام می تواند به صورت ۴ واحدی، ۶ واحدی، ۸ واحدی، ۱۲ واحدی و ۲۴ واحدی نصب گردند.
دستگاه خطی
این نوع دستگاه ثابت با عملکرد بسیار ساده می باشد که شیر هر دو واحد وارد یک بیدون می شود و مشخصات فنی و عملکردی مانند دستگاههای سیار را دارا می باشد که در این نوع دستگاه شیر تمام واحدها وارد یک مخزن ۳۰۰ لیتری گردد.
دستگاه نیمه خودکار
در این دستگاه پس از دوشش، شیر تمام واحدها به صورت اتوماتیک توسط لوله های انتقال شیر استیل به یک ریسیور شیشه ای یا استیل وارد می شود و از آنجا توسط یک پمپ شیر (milk pomp) به شیر سرد کن انتقال می یابد. این دستگاه مجهز به چتر های شستشو بوده و پس از دوشش، دستگاه به صورت خودکار شستشو می گردد.قطعات استفاده شده در این دستگاه شامل خرچنگی cc300 استیل، پولساتور برقی، کاپ تمام استیل، ریسیور شیشه ای (یا ریسیور استیل)، لاینر خارجی، لوله های انتقال شیر و شستشو استیل، جتر شستشو (Optiflow) ، پمپ شیر استیل، پمپ وکیوم، الکتروموتور، شلنگهای p.v.c خوراکی، وان شستشو استیل می باشد. این دستگاه می تواند با پولسا تور ماساژوری که قادر به ماساژ قبل و بعد از دوشش می باشد نصب گردد.
دستگاه نیمه خودکار با رکوردر
تمام مشخصات این دستگاه مانند دستگاه نیمه خودکار می باشد و با این تفاوت که این دستگاه توسط شیشه رکوردر یا میلکومتر قادر به اندازه گیری رکورد هر واحد دوشنده می باشد.
دستگاه دیجیتال SCR با قابلیت مدیریت گله
این دستگاه با عملکرد بسیار پیشرفته ای قادر به انجام عملیاتهایی همانند ماساژ قبل و بعد از دوشش، ماساژ مجدد گاوهای سفت دوش، اندازه گیری رکورد به صورت دیجیتال، اندازه گیری رکورد کلیه واحد ها به صورت مجموع، جداسازی خوشه شیردوشی پس از اتمام شیر به صورت اتوماتیک توسط جکهای کشنده و شستشوی تمام اتوماتیک سیستم شیردوشی می باشد و قابل ارتقاء به سیستم نرم افزاری مدیریت گله که با نصب یک آنتن در ورودی سالن شیر دوشی و نصب گردنبند برای هر گاو می تواند هر گاو را شناسایی و اطلاعات مربوط به هر کدام را ثبت کند و عملیاتهایی مانند ثبت رکورد، جیره غذایی، اعلام ورم پستان و… را نشان دهد.

 

 

 

 

 

دستگاههای سیار

انواع دستگاههای سیار در دو گروه زیر دسته بندی می شود :
دستگاه با پمپ و موتور کوپله
این گروه از دستگاهها به علت نیاز الکتروموتور به آمپر بسیار کم (۵/۵ آمپر) و کم مصرف بودن برق، کم صدا بودن و لرزش بسیار کم دارای عمر مفید و بهره وری بیشتر می باشد.
دستگاه تکواحد کوپله: همراه با پمپ و موتور کوپله، الکترو موتور، پولساتور برقی، خرچنگی cc300 ، بیدون آلومینیوم، لاینر ، شلنگ های pvc خوراکی که توانایی دوشش ۱۰ الی ۱۵ گاو در ساعت را دارا می باشد.
دستگاه دو واحد تک بیدون کوپله: با مشخصات فنی همانند دستگاه تک واحد کوپله که توانایی دوشش ۲۰ الی ۲۵ گاو در ساعت را دارا می باشد.
دستگاه دو واحد دو بیدون کوپله: با مشخصات فنی همانند دستگاه تک واحد کوپله که قادر به جدا دوشیدن شیر هر گاو توسط هر واحد و گرفتن رکورد هر گاو ( در صورت نصب بیدون رکوردر) می باشد. این دستگاه توانایی دوشش ۲۰ الی ۲۵ گاو در ساعت را دارا می باشد.
دستگاه با پمپ و موتور تسمه ای
دستگاه تک واحد تسمه ای: الکترو موتور ۱ / ۵ اسب که بوسیله تسمه و پولی، پمپ و الکترو موتور به هم متصل شده است و بقیه مشخصات فنی مانند دستگاه تک واحد کوپله می باشد. توانایی دوشش این دستگاه ۱۰ الی ۱۵ گاو در ساعت می باشد.
دستگاه دو واحد تک بیدون تسمه ای: با مشخصات فنی دستگاه تک واحد تسمه ای می باشد و توانایی دوشش ۲۰ الی ۲۵ گاو را در ساعت دارا می باشد.
دستگاه دو واحد دو بیدون تسمه ای: با مشخصات فنی دستگاه تک واحد تسمه ای و توانایی دوشش ۲۰ الی ۲۵ گاو در ساعت که قادر به دوشش جداگانه هر واحد وگرفتن رکورد هر گاو (در صورت نصب بیدون رکوردر) می باشد.

ضوابط بهداشتی و فنی تاسیسات شیردوشی

از جمله ضوابط بهداشتی و فنی تاسیسات شیردوشی عبارتند از:
میزان دوشش با دستگاه بستگی به وزن خوشه شیردوشی و ارتفاع ظروف شیشه ای مدرج دارد. که توصیه شده وزن خوشه شیردوشی بین ۳/۵-۱/۵ کیلوگرم و ظروف شیشه ای پایین تر از سطح پستان دام واقع شوند.
توجه به این نکته که شیر باقیمانده پس از دوشش در پستان دام میتواند موجب بروز بیماری ورم پستان گردد بر طراحان شیر دوش الزام می دارد که به گونه ای شیردوش می بایست طراحی شود که شیر دام را به صورت کامل بدوشد و به منظور جلوگیری از انتقال عفونت بین پستانها باید با قطع مکش قبل از خارج سازی خوشه شیر دوشی از جریان معکوس شیر داخل خوشه شیردوشی ممانعت کرد.
موتور دستگاه دوشنده باید در اتاق مخصوص که دور از سالن شیردوشی بوده نصب و مجهز به سیستم صداگیر باشد که صدای آن دام را در موقع دوشش ناراحت ننماید.
دستگاههای شیردوشی باید در اتاق شیردوشی متناسب با مقدار تولید شیر روزانه نصب شود.

 

 

موارد مصرف و کاربرد موارد مصرف و کاربرد شیردوش

شیردوش در دامداری ها و گاوداری ها می باشد و برای دوشش شیر گاوها به صورت صنعتی به کار برده می شوند.

اهمیت انتخاب دستگاه شیردوش مناسب

با توجه به اینکه گاوهای شیرده بسیار حساس هستند، باید دقت بسیاری در خرید دستگاه های شیردوش به عمل آورد. در گاوداری های بزرگ علاوه بر شیردوش های ثابت باید تعدادی شیردوش سیار به عنوان پشتیبان موجود باشد تا در صورت بروز مشکل برای شیردوش های ثابت، از شیردوش های کمکی استفاده کرد.

نکاتی که در صورت عدم توجه به آنها دام دچار بیماری خواهد شد:
تنظیم درجه خلا

تنظیم درجه خلا از نکات مهمی است که باید بسیار مورد توجه قرار بگیرد، در صورت عدم تنظیم درست مشکلات زیادی برای دام به وجود خواهد آورد، برای مثال در صورت زیاد بودن باعث ایجاد درد در حیوان و متورم شدن پستان آن می شود، این عامل در درجه های شدیدتر باعث ایجاد خونریزی در حیوان نیز خواهد شد. با کم بودن درجه خلا نیز شیر حیوان به طور کامل تخلیه نشده و بازدهی به شدت کاهش پیدا می کند.

سایز لاینرها

انتخاب و استفاده از لاینرهایی با سایز نامناسب نیز می تواند باعث ایجاد بیماری و مشکلاتی برای دام شود. به صورت کلی می توان گفت برای حیوانات شیرده پرورشی در دامداری ها از لاینر با قطر بزرگ و برای حیوانات با نژاد بومی، از لاینرهای با قطر کوچک استفاده می شود.

نظافت مرتب دستگاه ها

شستشو و ضدعفونی کردن دستگاه های شیردوش از عوامل بسیار مهم در کاهش بیماری های دام و آلودگی شیر می باشد، شستشو و نظافت قطعات مختلف دستگاه های شیردوش همچون لاینرها و شلنگ های ارتباطی، از رشد و انتقال میکروب ها و باکتری ها جلوگیری می کند. عدم شست و شو و نظافت بخش های مختلف دستگاه باعث افزایش میزان میکروب در شیر، کاهش کیفیت آن، افزایش احتمال فساد، انتقال بیماری به حیوان و انسان می شود. شست و شوی لاینرها و شلنگ های شیر از مهم ترین اصول استفاده از شیردوش می باشد.

کد آیسیک مرتبط با صنعت تولید شیر دوشهای صنعتی

کد آیسیک مخفف International Standard Industrial Classification (سیستم بین المللی طبقه بندی استاندارد صنایع) است. کد گذاری به عنوان روش ساده و دقیق برای تعیین هویت کالا، قطعات ، مدارک و اموال ، سالها است که در سطه شرکت هاو زنجیره های تأمین مورد استفاده قرار می گیرد.
کد آیسیک ماشین شیر دوش دام 2921512390

کد تعرفه گمرکی مرتبط با صنعت تولید شیر دوشهای صنعتی

تعرفه یا به عبارت دیگری(TARIFF) یک نوع معیار رقمی و یا عددی می باشد برای شناسی و تعیین جایگاه کالا در ترخیص کالا .
تعرفه گمرکی میزان حقوق ورودی قابل پرداخت برای ورود کالا می باشد.تعرفه گمرکی در بستر تاریخ مبتنی بر سیستم و روش های خاصی از قبیل اداره گمرک،آمار،حمل و نقل،بیمه و غیره طراحی و مورد استفاده قرار می گیرد.
کد تعرفه گمرکی ماشین شیر دوش دام 84341000 میباشد.

فرآیند تولید شیردوش صنعتی

به صورت خلاصه می توان فرآیند تولید را به شرح زیر بیان نمود:
ساخت پوسته
ساخت چنگال
ساخت محفظه نگهدارنده
ساخت پمپ خلاء
مونتاژ
تست نهایی

بخش های مختلف خط تولید به شرح زیر می باشند:

برشکاری

برشکاری ها بر حسب ابعاد، شکل، جنس و تعداد قطعات به شیوه های متفاوت انجام خواهد شد . دستگاه اره افقی جهت برشکاری انواع ورق ، تسمه ، میله گرد و لوله ، دستگاه گیوتین جهت ورقهای تا ضخامت ۱۰ میلی متر ، دستگاه برش گاز اتوماتیک CNC و برش گاز دستی جهت برش ورقهای ضخیم و اشکال فرم دار با تیراژهای مختلف ، از قیچی چند کاره برای برش تسمه ، میله گرد و نبشی های با مقاطع کوچک ، قطعات پر مصرف و شکلهای پیچیده با استفاده از پرس خواهد بود.

سوراخکاری

سوراخهای چهار گوش با پرس ، سوراخکاری در ورقهای نازک در تیراژ بالا با پانچ و سوراخکاری قطعات ضخیم و دقیق با مته انجام می شود .

فرمدهی

فرم دهی های بزرگ و نامنظم با پرس هیدرولیک و قالبهای مربوطه و فرم های ساده ، خطی و هندسی توسط برک پرس انجام خواهد شد . از دستگاههای خم کن ورق و خم کن لوله نیز در قطعات محصولات طرح استفاده خواهد شد. با توجه به تدبیر در نظر گرفته شده در ساخت و تیراژ تولید در فاز اول طرح از ساخت موتور صرفنظر می شود و لذا ماشینهای ابزار در نظر گرفته شده برای ماشین کاری بقیه قطعات ریخته گری و آهنگری و بعضی قطعات دیگر استفاده خواهد شد . از دستگاه تراش برای قطعات مدور و از دستگاه فرز یونیورسال جهت قطعات دیگر استفاده خواهد شد.

جوشکاری

جوشکاری های مورد نیاز در محفظه مورد بحث شیردوش، بدین ترتیب است که ورقهای داخلی مربوطه ابتدا خال جوش خورده سپس جوشها تکمیل خواهد شد و از دستگاههای جوش برق استفاده می شود.

مونتاژ

مرحله مونتاژ هر دستگاه خود از چند شاخه مونتاژ فرعی زیر مجموعه ها تشکیل یافته است و سپس به خط اصلی مونتاژ نهایی منتقل می شوند و تکمیل می گردند . هر خط از اقلام مونتاژ جهت انتقال کار از هر ایستگاه به ایستگاه بعدی برخوردار است و مراحل تست حین مراحل ساخت و مونتاژ با توجه به دستورالعمل های کنترل کیفیت انجام می شود. گردش مواد و قطعات نیمه ساخته با توجه به وزن دستگاهها و تیراژ تولید در طول سال نیاز است که با استفاده از جرثقیل های سقفی و لیفتراک در خطوط تولید و انبارها انجام می شود .

بررسی کالاهای جایگزین شیردوش

تاکنون کالای جایگزین برای شیردوش معرفی نشده است و دامداری ها برای شیردوشی گاو از انواع شیردوش ها استفاده می نمایند. تنها تفاوت در کارایی انواع دستگاه های شیردوشی می باشد که مورد استفاده قرار داده می شوند. البته واحدهای دامداری سنتی به جای استفاده از شیردوش، به صورت دستی عملیات شیردوشی را به انجام می رسانند.

کشورهای عمده تولید کننده و مصرف کننده شیردوش

محصول مورد مطالعه در دامپروری ها کاربرد دارد و کشورهایی که دامپروری در آنها به عنوان یک صنعت محسوب می شود در تولید و مصرف این کالا نقش زیادی دارا می باشند. از کشورهای عمده تولید کننده شیردوش در دنیا می توان کشورهای زیر را نام برد:
آلمان، آمریکا، ترکیه، سوئد، ایرلند، استرالیا، دانمارک، ایتالیا، انگلستان، لهستان، جمهوری کره

شرایط صادرات

بدون هیچگونه شرایط خاص امکان صادرات را دارا می باشد. در صورتی که کالای تولیدی از استانداردهای لازم برخوردار بوده و قابل رقابت با قیمت جهانی این محصول باشد صادرات آن میسر خواهد بود.

بازارهای فروش محصول

یکی از معیارهای مکان یابی هر طرح تولیدی، انتخاب محلی است که دارای نزدیک ترین فاصله با بازارهای محصولات طرح باشد. در بخش های قبل شرح داده شد که بازار محصول مورد مطالعه، بازار دامپروری ها می باشد که در شهرها و نقاط مختلف کشور می باشد و بنابراین با توجه به اینکه صنایع فوق در اکثر نقاط شمال و غرب کشور پراکنده می باشند. لذا محل اجرای طرح می تواند کلیه استانهای واقع در محدوده شمالی و غربی کشور انتخاب گردد .

وضعیت واحد های فعال تولید شیردوش صنعتی

در نمودار زیر تعداد و ظرفیت واحدهای تولید شیردوش صنعتی در کشور به تفکیک استان آمده است .

 

وضعیت واردات و صادرات شیردوش صنعتی

نمودار واردات و صادرات شیردوش صنعتی در کشور به تفکیک سال در شکل زیر آمده است.

 

خلاصه بررسی فنی، مالی و بازار طرح تولید شیر دوش صنعتی

ظرفیت تولید سالیانه : 5000 دستگاه
نرخ برابری دلار : 16000 تومان
مساحت زمین موردنیاز : 3000 مترمربع
سطح زیربنا : 860 مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : 40 نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : 2.5 میلیارد تومان
ارزش ماشين آلات و تجهيزات : 830 میلیون تومان
نرخ بازده داخلی : 30 درصد

 

نکته مهم

اين طرح صرفا به عنوان يک ايده سرمايه گذاري مطرح مي شود. جداول و نمودارها تقريبي است.

امکان سرمايه گذاري با ظرفيتهاي مختلف و به تبع آن سطح سرمايه گذاري کمتر و بيشتر از ميزان اعلام شده نيز وجود دارد.

درصورت نياز به تدوين طرح توجيهي مي توانيد با شرکت تماس حاصل فرماييد يا فرم اوليه سفارش طرح را تکميل نمائيد.