تولید فرمیکا

طرح تولید فرمیکا

فرمیکا با اسم اختصاری HPL مخفف HIGH PRESSUS LAMINATE می باشد.HPL ورقه ای است مرکب از چندین لایه ساخته شده از الیاف (مثل کاغذ) آغشته به رزین های عمل کننده در گرما (گرما سخت)که تحت تاثیر حرارت و فشار ۵ مگا پاسکال به هم چسبیده باشد.در ساخت فرمیکا HPL از کاغذ کرافتک، کاغذ دکورتیو ، رزین فنلیک ، و رزین ملامین استفاده می شود.
ضخامت ورق های اچ پی ال می تواند ٣ ، ۵ ، ٨ ، ١٢ میلیمتر و یا بیشتر باشد اما جهت استفاده در طراحی نمای خارجی ضخامت های ۶ و ٨ میلیمتر توصیه می گردد. همچنین طول و عرض استاندارد بین المللی آن ٣٠۵٠*١٣٠٠ و ٢٨٠٠*١٣٠٠ میلیمتر بوده، اما با ابعاد دیگر هم در ایران تولید و وارد میشود. در حال حاضر استفاده از ورق هایی با ضخامت ۱۰-۶ میلی متر برای پوشش های داخلی و خارجی ساختمان ها معمول است.
فورمیکا ورقه‌ای است متشکل از کاغذ‌های کرافت بعلاوه‌ یک ورقه کاغذ دکورکه تحت تأثیر عمل آغشته‌سازی به چسب ، خشک کردن و پرس به هم چسبانده شده اند. ورقه حاصله ممکن است در ضخامت‌های mm 5/2 ـ ۱ و یا بیشتر باشد.
فرمیکا یا HPL یک کلمه اسپانیایی و معرف ورقه ای است که مرکب از چندین لایه ساخته شده و الیاف مثل کاغذ آغشته به رزین های حمل کننده در گرما که تحت تاثیر حرارت و فشار ۵ مگا پاسکال به هم چسبیده می باشند یک سطح فرمیکایی می تواند از ورقه های رنگینی یا تزیینی آغشته به رزین ملامین پوشیده شود. در ایران به تولید ورقه های فرمیکا ضد حرارت و رطوبت پرداخته می شود و در حال حاضر از کشورهای نظیر هند ترکیه و سوریه وارد می شود مواد اولیه معمولی جهت فرمیکا یا اچ پی ال عبارتند از کاغذ کرافت کاغذ دکوراتیو رزین فنلیک و رزین ملامین.

خصوصیات روکش فرمیکا(HPL)

مقاومت های رطوبتیHPL :HPL در برابر آب و بخار ، ترک خوردگی و ورقه ورقه شدن مقاوم می باشد . جذب رطوبت در حال غوطه وریHPL در آب کمتر از ۶درصد و افزایش ضخامت ناشی از جذب آب HPL کمتر از ۱۰درصد می باشد
مقاومت حرارتیHPL :HPL تحمل دمای خشک و شوک حرارتی تا ۱۸۰درجه سانتیگراد را دارد. مقاومت در برابر حرارت سیگار بدون باقی ماندن اثر آن . تغییرات ابعادی HPLدر دمای بالا ، کمتر از ۳درصد می باشد
سایر مقاومت های HPL: به دلیل استفاده از چسب رزین فنو لیک در تولید فرمیکا (HPL)در مقابل جریان الکتریسیته مقاوم بوده و به دلیل استفاده از جسب رزین ملامین در سطح لایه باعث مقاومت رویه در برابر اسیدهای ضعیف شده است.

مزایا فرمیکا (HPL)
• مقاومت رطوبتی

ورقه های H.P.L (فرمیکا) به دلیل تراکم زیاد در برابر آب و بخارآب مقاوم است ، ورقه ورقه نمی شود و ترک نمی خورد و در حالت غوطه ور در آب کمتر از ۶ درصد جذب رطوبت میکند. افزایش ضخامت ناشی از جذب آب آن بسیار ناچیز است و کمتر از ۱۰درصد میباشد.

• مقاومت حرارتی

ورقه های H.P.L (فرمیکا) نسبت به حرارت مقاومت بالایی دارد و دمای خشک را تا ۱۸۰ درجه سانتیگراد تحمل می کند . در برابر حرارت سیگار مقاوم است و اثری از آن باقی نمی ماند . ضریب انبساط خطی آن بسیار ناچیز است و تغییرات ابعادی در دمای بالا کمتر از ۳ درصد می باشد.

• مقاومت مکانیکی

ترکیب مقاومت خمشی و قابلیت ارتجاعی سبب مقاوم شدن ورقه های H.P.L در برابر ضربه های وارده میگردد. از این رو در نمای ساختمان ، سطوح ورقه های H.P.L در مقابل فشارهای گوناگون از جمله فشار باد از خود عکس العمل خوبی نشان می دهد.

• مقاوم در برابر الکتریسیته

به علت استفاده از چسب رزین فنولیک در تولید فرمیکا (H.P.L ) در مقابل جریان الکتریسیته مقاوم است .

• مقاوم در برابر اسید های ضعیف

به خاطر استفاده از چسب رزین ملامین در سطح لایه ورقه های H.P.L در مقابل اسید های ضعیف (مثل باران های اسیدی ) مقاوم است.

• خش نا پذیری

وجود لایه ملامینه نهایی در صفحات H.P.L عامل مقاوم شدن این صفحات در مقابل خش پذیری است

طرح تولید فرمیکا

کاربرد فرمیکا (HPL)

این محصول در پروژه های نمای خارجی و داخلی ساختمانها , سرویس بهداشتی عمومی ورزشگاه ها ، بیمارستان ها ، آزمایشگاه ها ، صنایع آهن سازی ، صنایع کشتی سازی ، کابینت سازی ، آسانسورها ، انتخابی ایده آل به شمار می رود.

کد آیسیک مرتبط با صنعت تولید فرمیکا

کد آیسیک مخفف International Standard Industrial Classification (سیستم بین المللی طبقه بندی استاندارد صنایع) است. کد گذاری به عنوان روش ساده و دقیق برای تعیین هویت کالا، قطعات ، مدارک و اموال ، سالها است که در سطح شرکت هاو زنجیره های تأمین مورد استفاده قرار می گیرد.
با توجه به بررسی های انجام شده کد آیسیک فرمیکا به شرح جدول ذیل می باشد

شرح محصول کد آیسیک
روکش فرمیکا (hpl) ۲۱۰۱۵۱۲۳۶۹
کد تعرفه گمرکی مرتبط با صنعت تولید فرمیکا

تعرفه یا به عبارت دیگری(TARIFF) یک نوع معیار رقمی و یا عددی می باشد برای شناسی و تعیین جایگاه کالا در ترخیص کالا .
تعرفه گمرکی میزان حقوق ورودی قابل پرداخت برای ورود کالا می باشد.تعرفه گمرکی در بستر تاریخ مبتنی بر سیستم و روش های خاصی از قبیل اداره گمرک،آمار،حمل و نقل،بیمه و غیره طراحی و مورد استفاده قرار می گیرد.
با توجه به بررسی های انجام شده کد تعرفه گمرکی فرمیکا به شرح جدول ذیل می باشد.

شرح محصول کد تعرفه گمرکی
روکش فرمیکا (hpl) ۳۹۲۱۹۰۲۰
وضعیت واحدهای فعال تولید فرمیکا

در نمودار زیر تعداد و ظرفیت واحدهای تولید فرمیکا در کشور به تفکیک استان آمده است.
واحدفعال فرمیکا

حدول واحدهای فعال تولید فرمیکا

در جدول زیر تعداد و ظرفیت واحدهای تولید فرمیکا در کشور به تفکیک استان آمده است .
جدول واحدفعال فرمیکا

درخواست تهیه طرح توجیهی

این طرح صرفا به عنوان یک ایده سرمایه گذاری مطرح می شود. جداول و نمودارها تقریبی است.

امکان سرمایه گذاری با ظرفیتهای مختلف و به تبع آن سطح سرمایه گذاری کمتر و بیشتر از میزان اعلام شده نیز وجود دارد.

درصورت نیاز به تدوین طرح توجیهی می توانید با شرکت تماس حاصل فرمایید یا فرم اولیه سفارش طرح را تکمیل نمائید.

 

 


درصورت تمایل به این مطلب امتیاز دهید:

۵/۵ - (۱ امتیاز)