طرح تولید لاستیک سیلیکون مایع

لاستیک سلیکون مایع ( Liquid Silicone Rubber ) یک سلیکون بهبود یافته با پلاتین خالص با پایداری زیاد و توانایی مقاومت دربرابر دماهای بالا و پایین می‌باشد که به سبب خواص خود برای تولید قطعات در زمانی که کیفیت بالا احتیاج است ماده‌ای ایده‌آل است. به علت طبیعت ترمو استیت این ماده، قالب‌گیری تزریقی سیلیکون مایع نیازمند ملاحظات خاصی است.

خواص شیمیایی لاستیک سیلیکون مایع

از جهت شیمیایی، لاستیک سیلیکون از خانواده‌ ی الاستومتر‌های گرماسخت می‌باشد که دارای زنجیره‌ای اصلی از اتم‌های سیلیکون و اکسیژن پشت سر هم (و نه اتم‌های کربن) و گروه‌های کناری متیل یا وینیل هستند.
لاستیک‌های سیلیکون حدود ۳۰درصد از خانواده‌ ی سیلیکون‌ها را تشکیل می‌ دهند که آن‌ها را بزرگترین گروه از این خانواده می‌کند.

خواص فیزیکی لاستیک سیلیکون مایع

لاستیک‌های سیلیکون خواص فیزیکی خود را در محدوده‌ ی وسیعی از دماها حفظ می‌کنند و وجود گروه‌های متیلی در این مواد آن‌ هارا به شدت آبگریز می‌ کند.
کاربردهای معمول لاستیک سیلیکون مایع محصولاتی هستند که نیاز به دقت بالا دارند مانند آب‌ بند مکانیکی، اجزای آب‌بندی، اتصالات الکتریکی، محصولاتی که برای نوزادان تولید می‌ شوند که سطح نرم و صاف مطلوب است مانند شیشه شیر.

تجهیزات

برای انجام کامل فرایند قالب‌گیری تزریقی لاستیک سیلیکون مایع، اجزای مکانیکی متعددی باید در محل باشند. معمولاً، ماشین قالب‌گیری نیازمند یک سیلندر و مارپیچ در واحد تزریق است که یک مخلوط کن پویا یا ایستا به آن متصل است. یک سیستم یکپارچه می‌تواند در دقت و کارایی فرایند کمک کند. اجزای مهم یک ماشین قالب‌گیری سیلیکون مایع شامل موارد زیر می‌شود.

تزریق‌کننده: دستگاه تزریق مسئولیت ایجاد فشار بر سیلیکون مایع به منظور تزریق مواد داخل قالب را دارد . نرخ تزریق و فشار می‌تواند طبق صلاحدید اپراتور تنظیم شود.
واحد اندازه‌گیری: واحد اندازه‌گیری دو مادهٔ اولیه یعنی کاتالیزگر و سیلیکون را پمپ کرده و اطمینان حاصل می‌کند که هردو ماده که با هم آزاد می‌شوند به یک نسبت ثابت مخلوط شوند.
مخزن اصلی: مخزن اصلی، به عنوان ظرف اولیه برای مخلوط کردن مواد می‌باشد. مخزن اصلی و ظرف نگهدارندهٔ رنگدانه هر دو به سیستم سیلندر و مارپیچ متصل می‌شوند.
مخلوط کن (همزن): همزن پویا یا ایستا مواد را پس از خروجشان از واحد اندازه‌گیری با هم مخلوط می‌کند. پس از مخلوط شدن از فشار برای راندن مخلوط به داخل قالب تعیین شده استفاده می‌شود.

چطور LSR برای صنایع مختلف ارزشمند است؟

گرچه صنعت پزشکی از دهه ۱۹۵۰ از سیلیکون استفاده کرده است، تولید کنندگان دستگاه های پزشکی بیشتر به دلیل خلوص و خواص متفاوتی از جمله سازگاری با بافت بدن و مایعات برای انسان، ثبات، ویژگی های ضد آلرژیک و عملکرد بالا، استفاده از LSR بسیار بیشتر از قبل شده است.
در صنعت روشنایی، LSR نیز به دلیل انعطاف پذیری و شفافیت آن و توانایی آن در حفظ این ویژگی ها در طول زمان، جایگزین شیشه و پلاستیک برای کاربردهای متعدد اپتیکی شده است.
در صنایع غذایی LSR دارای خلوص، مقاومت و استحکام مورد نیاز برای ساخت محصولات آشپزخانه، از واشر و نوارهای مورد نیاز برای لوازم آشپزی صنعتی تا سینی های پخت استفاده شده در آشپزخانه های منازل است.
برای برنامه های کاربردی عمومی که نیاز به خواص فیزیکی اولیه دارند، مواد LSR که عمدتا از سیلیکا تشکیل شده اند مناسب است. این مواد به طور متوسط خواص متوسط را از نظر مقاومت در برابر حرارت، مقاومت پارگی، درصد انحنای، مقاومت در برابر حلال و سایر مشخصات را دارا هستند.

مزایای تولید قطعه LSR

تولید قطعه با روش تزریق ماده LSR دارای مزایای فراوانی است که در زیر به برخی از آنها اشاره می‌شود:
• حجم تولید بالا: مواد پیشرفته LSR بواسطه قیمت معقول، حجم تولید بالای قطعات سیلیکونی پیچیده، فرصت مناسبی را برای تولیدکننگان فرآهم می‌کند.
• احتمال آلودگی بسیار پایین: ساخت قطعه با ماده LSR در یک سیستم حلقه بسته صورت می‌گیرد از اینرو احتمال آلوده شدن قطعه توسط اپراتور بواسطه دست زدن به مواد یا سایر شرایط محیطی کاهش می‌یابد.
• اتوماسیون سطح بالا: از آنجایی که فرآیند تولید LSR بسیار کارآمد می‌باشد، امکان اتوماسیون کردن فرآیند تزریق، قالب و پران وجود دارد که این امر موجب کاهش چشمگیر هزینه پایش سیستم و تغییرات می‌شود.
• زمان سیکل تولید کم: سرعت و زمان سیکل تولید قطعه LSR به شرایط مختلفی بستگی دارد:
• حذف پلیسه و ضایعات: قطعه تولید شده LSR قراضه ندارد زیرا توانایی ساخت قالب بدون پلیسه در آن وجود دارد.
• دمای قالب و قطعات اینسرتی
• دمای ماده تزریق شده در لحظه ورود به قالب
• هندسه قطعه تولید شده
• ترکیب شیمیایی ماده پخت شده
ماده Silastic LSR توانایی پخت و تولید سریع‌تر را دارد زیرا می‌توان دمای سیلندر تزریق و راه‌گاه سرد آن را از ۴۰°C تا ۸۰°C تعیین کرد.
• ضریب ایمنی بالا: سیستم اتوماسیون موجب حذف اپراتور برای رفتن به میان قالب را غیر ضروری می‌کند. قطعات تولیدی براحتی توسط دستگاه و خط ربات و کانوایر به بیرون انتقال می‌یابند.
تزریق به روش LSR تولیدی پایدار، پر بازده، کم هزینه برای گسترده‌ای از محصولات متنوع را فرآهم می‌آورد.

صنایع و کاربردها

بدون در نظر گرفتن صنعت، فرآیند تزریق مایع اجازه تولید قطعات لاستیکی یا قطعاتی که باید در شرایط سخت کار کنند را می‌دهد و محصول نهایی را موثرتر می‌نماید. صنایع و کاربردهای این روش عبارتند از:
• تجهیزات پزشکی: تزریق سیلیکون مایع بطور چمشمگیری در صنعت پزشکی نفوذ کرده است زیرا دارای خواص فیزیکی فوق‌العاده و مقاومت حرارتی و شیمیایی بالایی دارد. همچنین، LSR مزایای دیگری نیز همانند زیست سازگاری، استرلیزه کردن آسان و شفافیت دارد. قطعات نیز مطابق با استانداردهای سازمان FDA می‌باشند.
• خودروسازی: LSR دارای قابلیت اطمینان، مقاومت کششی، پایداری حرارتی بالا، مقاومت خستگی بالا و سایر خواص فیزیکی دیگر بوده که آن را گزینه بسیار مناسبی برای قطعات خودرویی نظیر قطعات درب موتور قرار می‌دهد. اکثر قطعه‌سازان مطرح دنیا تمایل به تولید قطعه با روش تزریق LSR دارند تا بتوانند قطعاتی همانند O-Ring، دکمه‌ها، واشرها و قطعات سیم‌کشی برق را تولید نمایند. همچنین LSR امکان تزریق مستقیم بر روی قطعات پلاستیکی و فلزی را دارد.
• قطعات مصرفی: خواص متعددی که در سیلیکون مایع وجود دارد امکان تولید یک مجموعه گسترده از مواد خام را میسر می‌سازد. این قطعات می‌توانند شامل ظروف آشپزخانه، دوش‌های پلاستیکی، قطعات الکتریکی و … باشد.

کاربردهای خاص: انواع و رده‌های مختلف LSR موجب تولید قطعات مختلف می‌شود:

• شیر‌ها و گیج‌ها
• قطعات آب‌بندی
• قطعات آبیاری و فیلتراسیون
• انواع شیرهای تحت فشار
• صفحه کلید‌ با قابلیت روشن شدن
• ریخته‌گری LSR: این روش تولید مناسب قطعاتی است که دارای پیچیدگی مونتاژ بوده و می‌بایست دارای واشر یا نوعی از قطعات آب‌بندی داشته باشند. همچنین این روش تولید سیلیکون مایع قطعات مورد نیاز برای محصولاتی بدون خطا را نیز فرآهم می‌کند. در کنار بازده قطعات تولید شده، ریخته‌گری LSR هزینه مونتاژ را نیز کاهش می‌دهد. توانایی مونتاژ و ایجاد پیوند LSR بصورت شیمیایی و مکانیکی به سایر ترموپلاست بدون افزودنی خاصی، این روش را به راه حلی بسیار مشهور در صنعت تبدیل کرده است. این روش مناسب تولید قطعاتی که می‌بایست با یک فلز پیوند داشته باشند و این پیوند از قابلیت اعتماد بالایی نیز برخوردار باشد.

پلی استایرن مصرفی غالبا از نوع پلی استایرن قابل انبساط است. لازم به ذکر است که قیمت ورقه های پلی استایرن تولیدی متأثر از عواملی مثل میزان جذب رطوبت، دانسیته ورقه ها و شرایط نصب است.

کد آیسیک مرتبط با صنعت تولید لاستیک سیلیکون مایع

کد آیسیک مخفف International Standard Industrial Classification (سیستم بین المللی طبقه بندی استاندارد صنایع) است. کد گذاری به عنوان روش ساده و دقیق برای تعیین هویت کالا، قطعات ، مدارک و اموال ، سالها است که در سطح شرکت هاو زنجیره های تأمین مورد استفاده قرار می گیرد.

کد آیسیک لاستیک سیلیکون مایع : ۲۴۱۳۵۱۲۳۷۵

کد تعرفه گمرکی مرتبط با صنعت تولید لاستیک سیلیکون مایع

تعرفه یا به عبارت دیگری(TARIFF) یک نوع معیار رقمی و یا عددی می باشد برای شناسی و تعیین جایگاه کالا در ترخیص کالا .
تعرفه گمرکی میزان حقوق ورودی قابل پرداخت برای ورود کالا می باشد.تعرفه گمرکی در بستر تاریخ مبتنی بر سیستم و روش های خاصی از قبیل اداره گمرک،آمار،حمل و نقل،بیمه و غیره طراحی و مورد استفاده قرار می گیرد.
کد تعرفه لاستیک سیلیکون مایع : ۳۹۱۰۰۰۰۰

قالب LSR

تولید یک قطعه ساخته از LSR دقیق و عالی، از قالب آن آغاز می‌شود. ساخت قالب مستلزم ترکیبی از ماشینکاری‌های CNC و فرآیند EDM می‌باشد. ساخت قالب از جنس آلومینیوم دما بالا که بتواند فرآیند تزریق LSR را تحمل کرده و امکان‌پذیر نماید، نیازمند صرف زمان و بکارگیری دقت بسیار بالایی می‌باشد که این موضوع به بزرگترین دستاورد در فرآیند تزریق LSR تبدیل شده است. ناگفته نماند که توانایی به جریان درآوردن LSR به بخش‌های جدار نازک، گوشه‌های نیز و بخش‌های ضخیم/نازک قطعه می‌تواند موجب ساده‌تر شدن طراحی قالب LSR گردد.
بعلاوه، کیفیت سطح قالب نیازمند پرداخت بسیار بالایی نبوده و حتی زوایای خروج مرسوم در قالب‌ها نیز برای خروج قطعه LSR ضروری نمی‌باشد. به محض اینکه فرآیند جامد شدن قطعه به مرحله پایانی برسد، قطعه تولید شده می‌تواند بدون نگرانی از تغییر شکل یا آسیب از داخل قالب پران شود.

قالب‌گیری تزریقی لاستیک سیلیکون مایع

قالب‌گیری تزریقی لاستیک سیلیکون مایع (به انگلیسی: Injection molding of liquid silicone rubber یا به اختصار LSR) روندی برای تولید قطعاتی قابل انعطاف و بادوام در حجم بالاست.
لاستیک سیلیکون مایع یک سیلیکون بهبود یافته با پلاتین خلوص بالا با تغییر شکل پلاستیک کم پس از اعمال نیرو، پایداری زیاد و توانایی مقاومت دربرابر دماهای بالا و پایین می‌باشد که به سبب خواص خود برای تولید قطعات در زمانی که کیفیت بالا احتیاج است ماده‌ای ایدئال است. به علت طبیعت ترمو استیت این ماده، قالب‌گیری تزریقی سیلیکون مایع نیازمند ملاحظات خاصی است. برای مثال مخلوط کردن توزیعی شدید، در حالی که تا قبل از هل داده شدن ماده داخل حفرهٔ گرم شده و ولکانس آن را در دمای پایین نگه می‌دارد.
از جهت شیمیایی، لاستیک سیلیکون از خانوادهٔ الاستومترهای گرماسخت می‌باشد که دارای زنجیره‌ای اصلی از اتم‌های سیلیکون و اکسیژن پشت سر هم (و نه اتم‌های کربن) و گروه‌های کناری متیل یا وینیل می‌باشند. لاستیک‌های سیلیکون حدود ۳۰درصد از خانوادهٔ سیلیکون‌ها را تشکیل می‌دهند که آن‌ها را بزرگترین گروه از این خانواده می‌کند. لاستیک‌های سیلیکون خواص فیزیکی خود را در محدودهٔ وسیعی از دماها حفظ می‌کنند و وجود گروه‌های متیلی در این مواد آن هارا به شدت آبگریز می‌کند.
کاربردهای معمول لاستیک سیلیکون مایع محصولاتی هستند که که نیاز به دقت بالا دارند مانند آب‌بند مکانیکی، اجزای آب‌بندی، اتصالات الکتریکی، اتصالات چندپینی، محصولاتی که برای نوزادان تولید می‌شوند که سطح نرم و صاف مطلوب است مانند شیشه شیر. مصارف پزشکی، ساخت مولاژهای بدن قسمت‌های مختلف بدن برای مصارف آموزشی پزشکی
و همچنین وسایل آشپزخانه مانند قالب‌های شیرینی پزی، کاردک و غیره. گاهی لاستیک سیلیکون داخل قطعات دیگر که از پلاستیک‌های دیگر ساخته شده‌اند اورمولد(overmolded) می‌شود.

شماتیک دستگاه تزریق سیلیکون

تزریق‌کننده: دستگاه تزریق مسئولیت ایجاد فشار بر سیلیکون مایع به منظور کمک رسانی به تزریق ماده در داخل بخش پمپاژ ماشین می‌باشد. نرخ تزریق و فشار می‌تواند طبق صلاحدید اپراتور تنظیم شود.
واحد اندازه‌گیری: واحد اندازه‌گیری دو مادهٔ مایع اولیه، کاتالیزگر و سیلیکون پایه تشکیل را پمپ می‌کند، اطمینان حاصل می‌کند که هردو ماده که با
هم آزاد می‌شوند یک نسبت ثابت را حفظ کنند.
استوانهٔ تأمین: استوانهٔ تأمین، به عنوان ظرف اولیه برای مخلوط کردن مواد می‌باشد. استوانهٔ تأمین و ظرف نگهدارندهٔ رنگدانه هر دو به سیستم پمپاژ اصلی متصل می‌شوند.
مخلوط کن (همزن): همزن پویا یا ایستا مواد را پس از خروجشان از واحد اندازه‌گیری با هم مخلوط می‌کند. پس از مخلوط شدن از فشار برای راندن مخلوط به داخل قالب تعیین شده‌استفاده می‌شود.
نازل: برای تسهیل نشستن مخلوط در داخل قالب، از نازل استفاده می‌شود. غالباً، نازل یک شیر قطع و وصل (شات آف) دراد که به جلوگیری از نشتی و پیش از حد پرشدن قالب کمک می‌کند.
گیرهٔ قلاب: گیرهٔ قالب در طی تزریق قالب را می‌گیرد و پس از تکمیل شدن قالب را باز می‌کند.

فرایند قالب‌گیری تزریقی

لاستیک سیلیکون مایع در داخل بشکه‌ها رسانده می‌شود. به سبب چگالی پایین آن‌ها، این لاستیک‌ها می‌توانند از داخل خطوط لوله پمپ شوند به تجهیزات حرارت زیاد پمپ شوند. دو جزء از داخل یک مخلوط کن ایستا توسط پمپ اندازه‌گیری عبور داده می‌شوند. یکی از اجزا دارای کاتالیز (معمولاً بر پایهٔ پلاتین) است. یک خمیر رنگ دهی نیز می‌توانند مانند سایر مواد افزودنی قبل از ورود مواد به بخش مخلوط کن ایستا، به مواد اضافه شود. در مخلوط کن ایستا اجزا به خوبی مخلوط شده و به بخش اندازه‌گیری سرد ماشین قالب‌گیری تزریقی فرستاده می‌شوند. مخلوط کن ایستا یک مادهٔ بسیار همگن را ارائه می‌دهد. در محصولاتی که نه تنها در سراسر بخش بسیار سازگار بلکه از بخش تا بخش نیز این‌گونه هستند، تأثیر می‌گذارد. در مقابل لاستیک سیلیکون جامد که در حالت از قبل مخلوط شده و ولکانس خریداری می‌شوند، می‌باشد. در مقابل، لاستیک سیلیکون سخت با فرایند قالب‌گیری انتقالی فرآوری می‌شوند، که در کنترل و یکپارچگی کمتر که منجر به تنوع بخشی بالاتر می‌شود، اثر می‌گذارد. علاوه بر این، مواد تولید شده از لاستیک سیلیکون جامد در دماهای بالاتر فرآوری می‌شود و زمان ولکانس بالاتری را نیازدارد.
سیلیکون مایع شاخص چگالی پایینی دارد و نیازمند آب‌بندی خوب حفرهٔ قالب را نیاز دارد تا یک محصول نهایی بدون پلیسه را تضمین کند. چون تزریق در دماهای بالا انجام می‌شود، انقباض طبیعی و steel dilation ماده باید در مراحل طراحی ابزارهای LSR در نظر گرفته شود.
از بخش اندازه‌گیری ماشین قالب‌گیری تزریق، ترکیب از داخل یک سیستم راهگاه (رانِر) و درگاه ورودی (اسپرو) خنک شده به داخل یک حفرهٔ گرم شده که در آن ولکانس انجام می‌شود، فشار داده می‌شود. نتیجهٔ راهگاه سرد و خنک کاری کلی عدم تلفات موارد در مجراهای تغذیه می‌باشد. خنک کاری به تولید قطعات SLR این اجازه را می‌دهد که به تلفات موارد در حر صفر برسد، از بین بردن عملیات چیدن و ساخت (trimming and yielding) بازده اقتصادی را به شدت بالا می‌برد.
به سبب طبیعت چگالی سیلیکون مایع، این مایعات در فشارهای بالا (۵۰۰-۵۰۰۰psa) پمپ می‌شوند. مواد خام در دو ظرف نگهدارندهٔ جدا منتقل می‌شوند که با نام‌های ترکیبات A و B شناخته می‌شوند. معمولاً بخش B دارای کاتالیزگر است اما براساس نوع و برند سیلیکون متغیر است. دو جز A و B باید با نسبت مساوی، معمولاً با مخلوط کن ایستا، مخلوط شوند. وقتی دو جز به هم رسیدند بلافاصله عملیات بهبود آغاز می‌شود. یک چیلر که آب را به اتصالات دوجداره می‌رساند معمولاً برای تأخیر فرایند بهبود نسبت به رسیدن مواد به داخل قالب استفاده می‌شود! رنگدانه‌های رنگی می‌تواند از طریق یک تزریق‌کنندهٔ رنگ که در تزریق با پمپ مواد قرار دارد قبل از ورود مواد به بخش مخلوط کن ایستا اضافه شود.

وضعیت واحد های فعال تولید لاستیک سیلیکون مایع

با جستجو در اطلاعات گمرک تا امروز واحد فعال اختصاصی به این محصول یافته نشده است.

وضعیت واردات و صادرات لاستیک سیلیکون مایع

نمودار واردات و صادرات لاستیک سیلیکون مایع در کشور به تفکیک سال در شکل زیر آمده است.

 

استانداردهای کیفی قطعات LSR

جدا از طراحی قطعه، قالب، نمونه‌سازی اولیه یا ساخت محصولی جدید، سازنده قطعه سیلیکون مایع باید توانایی برآورده کردن نیازهای قطعه بر اساس مشخصات درخواستی را داشته باشد. دقیق‌ترین استاندارد ضامن کیفیت قطعه تولید شده LSR باید دارای شرایط زیر باشد:
• دستورالعمل‌های بازرسی محکم: تمامی قطعات تولید شده باید برای بررسی عیوب، آسیب‌ها یا هر گونه نقص دیگری بطور یکسان و ثابت تحت کنترل قرار گیرند.
• شماره کنترلی بانک اطلاعاتی: شماره کنترلی داده برای اختصاص و ثبت کلیه قطعات تولید شده بکار می‌رود.
• تاریخچه بسته‌بندی محصول: این امر موجب ردیابی هر محصول از تاریخ ساخت، فرآیندهای تولید آن و مواد بکار رفته می‌باشد.

مزایا و معایب قالب‌گیری تزریقی لاستیک سیلیکون مایع

• تکرارپذیری فرایند
• ثبات دسته (ماده‌ای آماده برای استفاده)
• تزریق مستقیم (بدون اتلاف)
• زمان چرخهٔ کوتاه
• بدون پلیسه
• روند خودکار
• سیستم خودکار خارج کردن از قالب

خلاصه بررسی فنی، مالی و بازار طرح تولید لاستیک سیلیکون مایع

ظرفیت تولید سالیانه : ۲۰۰۰ تن
نرخ برابری دلار : ۲۳۰۰۰ تومان
مساحت زمین موردنیاز : ۴۰۰۰ مترمربع
زیربنای کل : ۱۵۰۰ مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : ۳۲ نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : ۱۸میلیارد تومان
ارزش ماشین آلات و تجهیزات : ۱۲ میلیارد تومان
نرخ بازده داخلی : ۴۳ درصد

درخواست خدمات مشاوره سرمایه گذاری

برای تحقق یک ایده به کسب وکار موفق باید آن را از ابعاد گوناگون مانند بازار، توجیه اقتصادی، شرایط سرمایه گذاری، مدل سازی کسب وکار، زیرساخت های فنی و فرآیند های تولید مورد مطالعه قرار گیرد.
در صورت تمایل به دریافت خدمات (مطالعه فرصت سرمایه گذاری، تحقیقات بازار، طراحی مدل کسب و کار و سیستم سازی کسب و کار) می توانید پرسشنامه درخواست خدمات مشاوره را تکمیل نمایئد و یا با دفتر شرکت تماس حاصل فرمائید.

درخواست تهیه طرح توجیهی

این طرح صرفا به عنوان یک ایده سرمایه گذاری مطرح می شود. جداول و نمودارها تقریبی است.

امکان سرمایه گذاری با ظرفیتهای مختلف و به تبع آن سطح سرمایه گذاری کمتر و بیشتر از میزان اعلام شده نیز وجود دارد.

درصورت نیاز به تدوین طرح توجیهی می توانید با شرکت تماس حاصل فرمایید یا فرم اولیه سفارش طرح را تکمیل نمائید.

 

 


درصورت تمایل به این مطلب امتیاز دهید:

۵/۵ - (۲ امتیاز)