طرح تولید پانسمان نقره

یکی از جدیدترین و در عین حال پرکاربردترین انواع پانسمان، پانسمان نقره است. این محصول موضعی از نقره یونی به دست می آید. نحوه عملکرد این نوع از پانسمان به صورت ترشح نقره بر روی زخم می باشد و خاصیت ضد باکتریایی دارد. لازم به ذکر است بسیاری بر این باورند که پانسمان نقره و پانسمان نقره دار هر دو به یک محصول اطلاق می شود اما پانسمان نقره محصولی است که خاصیت اصلی آن نقره است در حالی که ویژگی نقره دار بودن در طیف وسیعی از کالاهای پزشکی مانند جوراب دیابت وجود دارد.

انواع پانسمان نقره

زخم ها بسته به اینکه عمقشان به چه میزان، در کدام قسمت بدن و میزان عفونت تا چه حد باشد همچنین میزان ترشحات، خشک بودن و گستردگی آنها انواع مختلفی دارند. باتوجه به اینکه هر نوع زخم به مراقبت ویژه ای نیاز دارد، پانسمانهای نقره در شکلهای مختلفی تولید و ساخته می شوند: پانسمان فوم، پانسمان آلژینات، هیدروفیبر، اسپری، فیلم پلیمری، پانسمان هیدروژل و هیدروکلوئید.

پانسمان نقره برای بیماران دیابتی

متاسفانه بیماران دیابتی معمولاً به نوروپاتی محیطی نیز مبتلا هستند که از مهمترین عوارض نوروپاتی بی حسی است. بی حسی پا باعث مختل شدن حس درد و آسیب در پا می شود. پانسمان نقره در مراحل اولیه زخم پا دیابتی را کنترل می کند اما در صورت ایجاد حفره، میتوان داخل حفره را با پانسمان نقره دار نواری پر کرد تا از بسته شدن زخم جلوگیری گردد. باید افزود به منظور جذب بالاتر در انواع زخم پا دیابتی دارای اگزودا میتوان از پانسمان نقره آلژینات استفاده کرد. همچنین اگر زخم با بافت سطحی مرده باشد، پانسمان هیدروکلوئید نقره روند درمان را تسریع می بخشد.

مزایای پانسمان نقره

این پانسمان برای زخمهای با ترشح بالا مناسب می باشد. یکی از مهمترین ویژگی های پانسمان نقره کاهش منحصر به فرد عفونت زخم است به گونه ای که مطالعات نشان می دهد اگزوفایبر نقره میتواند در مدت ۲۴ ساعت ۹۹ درصد از قارچ ها را از بین برده و به شکل محسوسی بو را کاهش دهد. همچنین زمانی که اگزوفایبر نقره در تماس با زخم قرار میگیرد به ژل تبدیل می شود که این ژل به ایجاد محیطی مرطوب و مناسب برای درمان زخم کمک کرده و تکه تکه نمی شود به همین دلیل در هنگام تعویض، پانسمان به صورت یکپارچه از روی زخم برداشته می شود. باید افزود ویژگی نگهداری و جذب بالای پانسمان نقره خطر نشتی و لیچ افتادگی را کاهش می دهد.

چگونگی کارکرد نقره در زخم

نقره به شکل فلزی عنصری غیر فعال است و قادر به از بین بردن باکتری ها نیست اما تاثیر نقره در زخم از طریق یون نقره با بار مثبت است. به همین منظور اتم های نقره باید یک الکترون از دست بدهند و به نقره با بار مثبت تبدیل شوند. عنصر نقره در هوا یونیزه می شود اما در تماس با آب راحت تر یونیزه می شود مانند زمانی که در تماس با ترشحات زخم قرار می گیرد. ترکیبات نقره به یون ها با بار منفی متصل می شوند و با قرارگیری در محیط های آبی، کاتیون های نقره واکنش پذیر می شوند که در نهایت منجر به مرگ سلولی باکتریایی می شوند.

کد آیسیک مرتبط با صنعت تولید پانسمان نقره

کد آیسیک (ISIC) کوتاه شده عبارت International Standard Industrial Classification است که شرکتها و زنجیره های تامین برای مشخص کردن هویت کالا، قطعات، مدارک و اموال سالیان متوالی است از این کد استفاده می کنند. باتوجه به بررسی های انجام شده کد آیسیک پانسمان نقره به شرح جدول ذیل می باشد.

شرح محصول

کد آیسیک

پانسمان ترمیم کننده زخم

۲۴۲۳۴۱۵۴۳۲

 

کد تعرفه گمرکی مرتبط با پانسمان نقره

کد تعرفه گمرکی که تحت عنوان HS CODE نیز شناخته می شود عددی ۸ تا ۱۰ رقمی است که از چپ به راست هر دو رقم آن اطلاعات و جزئیات متفاوتی از کالا را ارائه می دهد. با مراجعه به کتاب مقررات واردات و صادرات و جست و جوی هر دو رقم از کد تعرفه گمرکی هر کالا اطلاعاتی از قبیل ممنوع یا مجاز بودن واردات و صادرات کالا، عوارض، حقوق گمرکی و مالیات کالا و اطلاعاتی از این قبیل به دست می آید. باتوجه به بررسی های انجام شده تاکنون کد تعرفه گمرکی پانسمان نقره تعریف نشده است.

فرآیند تولید پانسمان نقره

فرآیند تولید پانسمان نقره معمولاً شامل این مراحل است: تهیه نقره: ابتدا نقره ذوب و خالص می شود تا ناخالصی ها از بین برود. سپس بسته به محصول نهایی مورد نظر، به سیم ها یا ورق های نازک تبدیل می شود. آماده سازی پانسمان: مواد پانسمان که معمولاً از پنبه یا مواد مصنوعی ساخته می شود، تمیز و استریل می شود. پوشش: نقره با استفاده از تکنیک های مختلف مانند غوطه ور کردن یا اسپری روی مواد بانداژ پوشانده می شود. مقدار نقره اعمال شده می تواند بسته به استفاده مورد نظر از پانسمان متفاوت باشد. خشک کردن: سپس باندهای پوشش داده شده خشک می شوند تا رطوبت اضافی از بین برود. استریلیزاسیون: بانداژها با استفاده از روش های مختلفی مانند اشعه گاما یا گاز اتیلن اکسید استریل می شوند. این مرحله تضمین می کند که بانداژها عاری از باکتری و سایر میکروارگانیسم ها هستند. کنترل کیفیت: محصول نهایی برای کنترل کیفیت مورد بازرسی قرار می گیرد تا از مطابقت با مشخصات و استانداردهای مورد نظر اطمینان حاصل شود. بسته بندی: سپس پانسمان ها بسته بندی و برای توزیع ارسال می شوند. به طور کلی، فرآیند تولید پانسمان نقره مشابه پانسمان های معمولی است، با افزودن مرحله پوشش نقره. پوشش نقره خواص ضد میکروبی اضافی را ارائه می دهد که می تواند برای درمان زخم ها و جلوگیری از عفونت مفید باشد.

پیش بینی وضعیت سرمایه گذاری طرح تولید پانسمان نقره

ظرفیت : ۲۰۰۰ تن
نرخ برابری دلار : ۵۰۰۰۰ تومان
مساحت زمین موردنیاز : ۲۰۰۰ مترمربع
زیربنای کل : ۱۵۰۰ مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : ۲۲ نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : ۲۹۸ هزار دلار
ارزش ماشین آلات و تجهیزات : ۱۱۴هزاردلار
نرخ بازده داخلی در سال مبنا : ۲۷ درصددرصورت تمایل به این مطلب امتیاز دهید:

۵/۵ - (۲ امتیاز)