طرح تولید پودر سیب زمینی

سیب زمینی سرشار از بتاکاروتن (پیش ساز ویتامین آ) است که وقتی پخته می‌شود به آسانی جذب می‌شود. ساقه و برگ‌های سیب‌زمینی حاوی سمی بنام سولانین است، بنابراین نباید آن را مصرف کرد.
مهم‌ترین ماده اصلی موجود در سیب‌زمینی نشاسته ‌است که معمولاً ۹ تا ۲۵ درصد آن را تشکیل می‌دهد، از این رو برای تامین انرژی ماده مفیدی است که نسبت به غلات کمتر تحت تاثیر آفات قرار می‌گیرد و پرورش آن آسان‌تر است.
خشک کردن، یکی از قدیمی ترین روش‌های فرآوری و نگهداری مواد غذایی است و در واقع عبارتست از کاربرد حرارت، در شرایط کنترل شده، به منظور حذف بخش اعظم آب موجود در غذا. در اثر کاهش مقدار رطوبت ماده غذایی، امکان فساد میکروبی و سرعت دیگر واکنشهای شیمیایی و آنزیمی به مقدار قابل توجهی کم می‌شود. خشک کردن ضمن این که بر روی محصول اثر حفاظتی دارد، وزن و حجم آن را نیز به میزان چشمگیری کاهش می‌دهد و در نتیجه از هزینه‌های حمل‌و‌نقل و ذخیره‌سازی محصول می‌کاهد. خشک کردن مواد غذایی اغلب باعث تولید فرآورده‌هایی می‌شود که مصرف آنها راحت‌تر و آسان‌تر است.

مصارف صنعتی پودر سیب زمینی

جهت تهیه انواع پودرهای سوخاری ، اسنک سیب زمینی ، سوسیس ، همبرگر ، الویه و سایر غذاهای آماده ، به عنوان بهبود دهنده خمیر نان ، غلظت دهنده انواع کنسروها مورد استفاده قرار می گیرد.

 

مزایای پودر سیب زمینی

این محصول قابل نگهداری در دمای محیط است.
در زمان کوتاهی می توان به پوره سیب زمینی دست یافت.
پوره سیب زمینی را میتوان با طعم های مختلف آماده کرد.
مدت ماندگاری این محصول ۱۸ ماه می باشد و در این مدت تغییری در کیفیت آن به وجود نمی آید.
در کلیه غذاهایی که با سیب زمینی پخته تهیه می گردند، می توان از پودر سیب زمینی استفاده کرد که در این صورت زمان تهیه بسیار کوتاه می شود.
برای تولید ۱ کیلوگرم پودر سیب زمینی حدود ۷ کیلوگرم سیب زمینی خام مورد استفاده قرار گرفته است که در نتیجه فضای مورد نیاز جهت نگهداری آن بسیار کاهش یافته است.

کد آیسیک مرتبط با صنعت تولید پودر سیب زمینی

کد آیسیک مخفف International Standard Industrial Classification (سیستم بین المللی طبقه بندی استاندارد صنایع) است. کد گذاری به عنوان روش ساده و دقیق برای تعیین هویت کالا، قطعات ، مدارک و اموال ، سالها است که در سطه شرکت هاو زنجیره های تأمین مورد استفاده قرار می گیرد.
کد آیسیک پودر سیب زمینی ۱۵۱۳۴۱۲۴۵۹

کد تعرفه گمرکی مرتبط با صنعت تولید پودر سیب زمینی

تعرفه یا به عبارت دیگری(TARIFF) یک نوع معیار رقمی و یا عددی می باشد برای شناسی و تعیین جایگاه کالا در ترخیص کالا .
تعرفه گمرکی میزان حقوق ورودی قابل پرداخت برای ورود کالا می باشد.تعرفه گمرکی در بستر تاریخ مبتنی بر سیستم و روش های خاصی از قبیل اداره گمرک،آمار،حمل و نقل،بیمه و غیره طراحی و مورد استفاده قرار می گیرد.
کد تعرفه گمرکی پودر سیب زمینی ۱۱۰۵۱۰۰۰ میباشد.

 

روش تولید پودر سیب زمینی

ابتدا درصد رطوبت سیب‌زمینی‌ها اندازه‌گیری می‌شود. سپس مقداری از سیب زمینی‌ها توسط دستگاه پوست‌گیر سایشی، پوست‌گیری و در آبی با دمای اتاق غوطه ور می‌شوند تا از تغییر رنگ آنها جلوگیری به عمل آید. بدین شکل که برای تولید پودر سیب زمینی، غده‌های پوست‌گیری شده، توسط دستگاه خردکن، رنده و سپس به وسیله آب داغ ۹۵ درجه سانتی‌گراد به مدت چند دقیقه آنزیم بری می‌شوند و نهایتاً آبکشی شده و مدتی نگه داشته می‌شوند تا آب سطحی آن‌ها تبخیر شود. سپس پخته شده و آسیاب می‌گردد. برای خشک کردن سیب زمینی‌ها از دو دستگاه شامل آون هوای داغ و اسپری درایر مایکرویو استفاده می‌شود. در طول زمان خشک شدن، نمونه‌ها زیر و رو می‌شوند تا حرارت به طور یکنواخت به آنها برسد و این کار تا رسیدن به رطوبت ۵ درصد برای محصول پودر ادامه می‌یابد. در نهایت بخشی از محصولات تولید شده، در بسته بندی‌هایی از جنس پلی‌اتیلن با دانسیته بالا، بسته‌بندی می‌شوند تا در طول نگهداری بتوان آن‌ها را تا حدودی از تغییرات نامناسب، مصون نگه داشت.

وضعیت واحد های فعال تولید پودر سیب زمینی

در نمودار زیر تعداد و ظرفیت واحدهای تولید پودر سیب زمینی در کشور به تفکیک استان آمده است .

 

وضعیت واردات و صادرات پودر سیب زمینی

نمودار واردات و صادرات پودر سیب زمینی در کشور به تفکیک سال در شکل زیر آمده است.

 

خلاصه بررسی فنی، مالی و بازار طرح تولید پودر سیب زمینی

ظرفیت تولید سالیانه : ۶۴۰ کیلوگرم
نرخ برابری دلار : ۱۶۰۰۰ تومان
مساحت زمین موردنیاز : ۲۰۰۰ مترمربع
سطح زیربنا : ۱۲۰۰ مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : ۲۸ نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : ۶۳ میلیارد تومان
ارزش ماشین آلات و تجهیزات : ۱۵ میلیارد تومان
نرخ بازده داخلی : ۳۶ درصد

 

نکته مهم

این طرح صرفا به عنوان یک ایده سرمایه گذاری مطرح می شود. جداول و نمودارها تقریبی است.

امکان سرمایه گذاری با ظرفیتهای مختلف و به تبع آن سطح سرمایه گذاری کمتر و بیشتر از میزان اعلام شده نیز وجود دارد.

درصورت نیاز به تدوین طرح توجیهی می توانید با شرکت تماس حاصل فرمایید یا فرم اولیه سفارش طرح را تکمیل نمائید.

۳.۷/۵ - (۳ امتیاز)