طرح تولید کانالت بتنی آبیاری

طبق بررسی های به عمل آمده، کشور ایران در میزان منابع آب در دسترس محدودیت زیادی دارد و با روند رو به افزایش گرمای کره زمین در اثر گازهای گلخانه ای و استفادههای بی رویه و نادرست در روش های سنتی کشاورزی که منجر به تلفات و هدر رفت منابع آب و بازدهی پایین محصولات کشاورزی در هکتار می شود با توجه به رشد روز افزون جمعیت لذا در این زمینه توجه به استفاده بهینه از عوامل آب و خاک بسیار حائز اهمیت است. لذا چارهای نیست غیر از اینکه به دنبال استفاده از روشهای نوین آبیاری و تحویل آب به کشاورزان به صورت حجمی باشیم تا
تلفات و پرت آب به حداقل ممکن برسد و با افزایش راندمان آبیاری در انتقال، توزیع و کاربرد آب در مزرعه بتوانیم هم زمینهای زیادتری را به زیر کشت آبی ببریم و هم با انتخاب الگوی کشت مناسب و افزایش راندمان آبیاری تولیدات محصولات کشاورزی در هکتار را افزایش بدهیم.
کانالت به یک سازه بتنی گفته می شود که به صورت نیم لوله بوده و در اندازه های مختلف تولید می شود. از کانالت به منظور قسمت اصلی سازه استفاده می شود. اجزای دیگری نیز در سازه مورد استفاده قرار می گیرد که در ادامه توضیح داده می شوند:

پایه

پایه ها به منظور نگه داشتن کانالت در نصب سازه مورد استفاده قرار می گیرند. پایه ها بسته به ارتفاع مورد نیاز، در طول های ۲۵ سانتی متری تا ۲ متری تولید می شوند.

کفشک

جهت گیر دادن پایه و تحمل نیروهای عمودی و جانبی، مورد استفاده قرار می گیرند.

زین

این بخش از واژگون شدن کانالت جلوگیری می نماید.
اتصال پایه ها و کفشک ها از طریق میلگردهای ۱۲سانتی متری نمره ۱۴ انجام می شود. این میلگردها از داخل سوراخ هایی که در هنگام تولید در کفشک و پایه ایجاد شده اند، عبور کرده و این چنین سازه ها را به یکدیگر متصل می کند.
کانالت های در ۵ حجم تیپ ۱۵۰، تیپ ۲۳۰، تیپ ۳۱۵، تیپ ۴۵۰ و تیپ ۶۰۰ تولید می شوند. بتن مصرفی در کارخانه تولید کانالت بتنی، از روش batching تولید می شود. سنگدانه های مورد استفاده در تولید بتن، باید کیفیت و مقاومت بالایی داشته و دارای اندازه مشخصی باشند. مواد افزودنی نیز باید قبل از مصرف، با استفاده از نمونه های مخلوط بتن مورد آزمایش قرار گیرد تا با سیمان سازگار باشد. همچنین شبکه های مس مصرفی در تولید بتن کانالت، به صورت آماده از کارخانه مربوطه تهیه می شوند.

سرعتهای مجاز آب در کانالت ها
سرعت حداقل

به سرعتی گفته میشود که از رسوب مواد معلق در آب جلوگیری کرده و باعث رشد جلبک و گیاهان آبزی نشود. سرعت حداقل در کانالتها معمولا ۵ / ۰ متر بر ثانیه گرفته میشود

حداکثر سرعت

حداکثر سرعت در کانالها باید طوری باشد که جریانهای بحرانی و فوق بحرانی بوجود نیاید. لذا حداکثر سرعت ۹ / ۰ متر بر ثانیه باید باشد.

ارتفاع آزاد کانالت ها

ارتفاع آزاد کانالت بخاطر افزایش ارتفاع آب در اثر ورود آبهای کنترل نشده، افزایش زبری جدارهی کانال در زمان اجرا و بهره برداری، ته نشین شدن رسوبات، وزش باد و ایجاد تلاطم و موج در سطح آب در نظر گرفته میشود. حداقل مقدار ارتفاع آزاد در کانالتها برابر ۱۰ درصد ارتفاع داخل کانالت در نظر گرفته شده است و در کانالتهای سایز پایین حداقل ۱۰ سانتیمتر منظور شده است.

ملاحظات و طراحی هیدرولیکی لوله ها

طراحی هیدرولیکی لوله باید با توجه به اختلاف بار هیدرولیکی در ورودی سامانه و ارتفاع مورد نیاز در بحرانی ترین خروجیها (آبگیرها) و لحاظ کردن افتهای اصطکاکی و افتهای جزئی انجام گردد.
محاسبات هیدرولیکی لوله ها از مهم ترین گام های طراحی لوله محسوب میشود که در آن قطر مناسب، ضخامت لوله و مشخصات هیدرولیکی که عبارتند از بده جریان، سرعت و فشار با توجه به توپوگرافی مسیر تعیین میشوند

فشار

حداکثر فشار در لوله های انتقال و توزیع آب بستگی به اختلاف ارتفاع در ورودی لوله و خروجی آبگیرها و توپوگرافی مسیر دارد. طراحی لوله ها باید طوری باشد که آنها بتوانند فشار را در بدترین شرایط تحمل کنند و از طرفی فشار زیاد باعث میشود که لوله ها در محل های گود و پست احتمال شکستن یا نشت و تلفات آب داشته باشند و همچنین باعث بالارفتن کلاس (PN) لوله ها ، اتصالات و شیرآلات میشود که هزینه های آبرسانی را زیاد میکند.

فرایند تولید کانالت بتنی آبیاری صنایع کشاورزی

مصالح سنگی توسط دستگاه شن کش به بالای برج بچینگ منتقل می شوند. سپس حجم معینی از سیمان به آن اضافه می شود.
به مخلوط حاصل، آب اضافه می شود و تمامی مصالح به مدت ۲ دقیقه با یکدیگر مخلوط می شوند.
در حین اختلاط، به ازای هر متر مکعب بتن ۴۵۰ cc از یک ماده شیمیایی به نام هوا زا به بتن افزوده می شود.
شبکه های مس به خوبی روغن کاری شده تا بتن به سطح آنها نچسبد.
دستگاه های مخصوص، با تبدیل شبکه های مس به شکل نیم لوله آنها را درون قالب قرار می دهند. در این مرحله به منظور ایجاد فاصله مناسب بین آرماتور و بتن و همچنین بتن با قالب، در زیر و بالای شبکه مس از لقمه های ۲ سانتی متری در قالب استفاده می شود.
قالب ها و بتن با استفاده از تجهیزات مناسب، به محل بتن ریزی منتقل می شوند. سپس بتن از بالا به درون قالب ریخته شده و در این حین ویبراتور مرتبط با قالب، با لرزاندن آن موجب پر شدن کامل زوایا و گوشه های قالب از بتن می شود.
پس از هم دما شدن قطعه تولید شده با محیط، آنها را به مدت ۴ روز در استخرهای آب قرار می دهند. در نهایت قطعات به محلی نزدیک به استخر منتفل شده و در آن نگهداری می شوند

کد تعرفه گمرکی مرتبط با صنعت تولید کانالت بتنی آبیاری

با جستجو در اطلاعات گمرک تا امروز تعرفه گمرکی اختصاصی به این محصول اختصاص نیافته لذا میزان واردات و صادرات آن نا مشخص میباشد.

پیش بینی وضعیت سرمایه گذاری طرح تولید کانالت بتنی آبیاری

ظرفیت تولید سالیانه : ۱۵۰۰ تن
نرخ برابری دلار : ۲۴۰۰۰ تومان
مساحت زمین موردنیاز : ۵۰۰۰ مترمربع
زیربنای کل : ۴۰۰ مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : ۱۷ نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : ۵.۸ میلیارد تومان (بدون احتساب هزینه زمین)
ارزش ماشین آلات و تجهیزات : ۲ میلیارد تومان
نرخ بازده داخلی در سال مبنا : ۳۲ درصد

درخواست تهیه طرح توجیهی

این طرح صرفا به عنوان یک ایده سرمایه گذاری مطرح می شود. جداول و نمودارها تقریبی است.

امکان سرمایه گذاری با ظرفیتهای مختلف و به تبع آن سطح سرمایه گذاری کمتر و بیشتر از میزان اعلام شده نیز وجود دارد.

درصورت نیاز به تدوین طرح توجیهی می توانید با شرکت تماس حاصل فرمایید یا فرم اولیه سفارش طرح را تکمیل نمائید.

درخواست خدمات مشاوره سرمایه گذاری

برای تحقق یک ایده به کسب وکار موفق باید آن را از ابعاد گوناگون مانند بازار، توجیه اقتصادی، شرایط سرمایه گذاری، مدل سازی کسب وکار، زیرساخت های فنی و فرآیند های تولید مورد مطالعه قرار گیرد.
در صورت تمایل به دریافت خدمات (مطالعه فرصت سرمایه گذاری، تحقیقات بازار، طراحی مدل کسب و کار و سیستم سازی کسب و کار) می توانید پرسشنامه درخواست خدمات مشاوره را تکمیل نمایئد و یا با دفتر شرکت تماس حاصل فرمائید. کارشناسان گروه ایطرح آمادگی دارند پیشنهادهایی شامل شرح خدمات متناسب با نیاز کسب و کار شما را تنظیم نموده و با قیمت رقابتی جهت تصمیم‌گیری در اختیار تیم‌های راه انداز، استارتاپ‌ها و مدیران کسب و کارها قرار دهند.

 

 


درصورت تمایل به این مطلب امتیاز دهید: