طرح تولید کربنات باریم

کربنات باریم منبع تامین اکسید باریم می­باشد. اکسید باریم گدازآوری را افزایش می­دهد و شیشه را متراکم تر می­کند. کربنات باریم در دماهای بالای فریت سازی گدازآوری موثر می­باشد، اگرچه هرگاه به مقدار زیادی مصرف شود منجر به تبلور ناخواسته لعاب خواهد شد. اکسید باریم عمدتا در شیشه­های اپتیکی و شیشه کریستال به ­جای آهک یا سرب قرمز استفاده می­شود. شیشه­های حاوی باریم کاملا به سنگینی شیشه کریستال سربی نیستند ولی درخشندگی مشابهی به علت ضریب شکست بالا دارند. در صورتي که پخت لعاب در يک محيط اکسيدي انجام شود، اين ماده را مي­توان به جاي اکسيد سرب به کار برد. مقادير کم اين اکسيد موجب بهبود براقيت لعاب مي­شوند ولي اگر درصد اين اکسيد زياد شود اثر مات کنندگي دارد. اين اکسيد ماده اي سمي است و لعاب­هاي حاوي اين اکسيد نيز سمي اند. اگر چه اين اکسيد مشکلاتي براي لعاب در حين پخت ايجاد مي­کند ولي درهرصورت لعاب را سخت کرده و پايداري شيميايي آن را تغيير مي­دهد.

موارد مصرف و كاربرد

كربنات باریم در ساخت تیتانات ها، فریت ها، دیرگدازها كاربرد دارد. از كاربردهای دیگر این تركیب، توانایی آن در جذب اشعة ایكس در جهت محافظت و جلوگیری از انتشار به ویژة در محی طهای عكسبرداری پزشكی است و به همین دلیل نیز از این تركیب در جدارة لوله های اشعة كاتدی و به ویژه در سلول های نوری تلویزیون استفاده می شود. كاربرد آن سبب كیفیت بهتر و درخشندگی بالاتر در رنگ های تصویر تلویزیون، به جهت پتاسیل های كاتدی بزرگتر، می شود. علاوه بر كاربردهای ذكر شده، كربنات باریم در ساخت شیش ههای طبی كاربرد دارد. افزودن آن به شیشه، شفافیت شیشه را بیشتر كرده و پراكنش نوری را در آن كاهش می دهد. علاوه بر آن سختی بیشتری به شیشه بخشیده و آن را در برابر خراشیدگی مقاوم می سازد. این تركیب بصورت بخشی یا كلی، می تواند سرب را از شیشه بلورین جدا سازد. از دیگر كاربردهای این تركیب، بهبود بخشیدن روان شدگی در شیشه های مذاب است.
كاربرد دیگر كربنات باریم در صنعت سرامیك است این تركیب دو مورد استفادة مهم در صنایع سرامیك دارد كه عبارتند از :
الف) تبدیل سولفات های محلول به سولفات باریم غیرقابل حل: تركیب اكسید باریم در داخل سرامیك یكی از موارد استفادة كربنات باریم در ساخت وسایل سفالی پخته شده است. درصورت عدم استفاده از كربنات باریم در ساخت این وسایل، سولفات های قابل حل موجود در سفال ها، رطوبت هوا را جذب نموده و انبساط حاصل می كنند و سرانجام خرد می شوند. علاوه بر این در اثر خشك شدن سولفات های محلول موجود در سرامیك ها، حبابهایی بر سطح سرامیك ایجاد م یشود. سولفات محلول موجود در تودة سرامیكی مانع یكنواختی تودة سرامیكی و مانع چسبندگی لعاب برروی سرامیك م یشود. اضافه كردن كربنات باریم به این مواد باعث تبدیل سولفات های محلول به سولفات باریم غیر قابل حل شده و مشكلات ذكر شده را بر طرف می كند. برای ساخت لعاب مورد مصرف در سرامیك نیز از كربنات باریم استفاده م یشود. این تركیب به مخلوط لعاب در جریان گداختن اضافه شده و سبب تبدیل كربنات باریم به اكسید باریم شده كه این امر باعث افزایش سطح واكنش و غلظت لعاب ذوب شده م یگردد و نهایتاً منجر به شفافیت سطح لعاب خواهد شد.
ب) كاربرد دیگر كربنات باریم در ساخت الكتروسرامیك ها است. این نوع سرامیك ها از اكسید و كربنات آهن به همراه باریم یا استرانسیم و سرب ساخته م یشود. بخش كوچك ولی مهمی از كربنات باریم
در این صنعت مورد استفاده قرار می گیرد. در ساخت الكتروسرامیك ها. كربنات باریم به تیتانات باریم2 BaTiO تبدیل می شود. این تركیب در اثر واكنش میان كربنات باریم با اكسید تیتانیم در حالت جامد و در درجة حرارت بالا بوجود می آید. مورد استفاده تیتانات باریم در ساخت دی الكتریك ها است.
فریت باریم نیز بخشی از مصرف كربنات باریم را تشكیل می دهد. از این تركیبات در صنعت الكترونیك استفاده می شود و رشد این صنعت باعث افزایش میزان تقاضا برای كربنات باریم در سال های اخیرشده است. از سایر موارد مصرف كربنات باریم می توان تثبیت كننده چسب آهار، انعقاد پلاستیك های مصنوعی، حشره كش ها، میكروب كش ها و سموم كشاورزی، عامل ذو بكننده در جوشكاری، در ذوب كردن و تصفیه منیزیم، در استحصال ایندیم، بازیافت روی از تفاله اشاره كرد.

مزیت کربنات باریم

مزیت اصلی استفاده از باریم در مقایسه با سایر فلزات قلیایی خاکی در فریت یا لعاب درخشندگی سطح لعاب است و براقیت را افزایش می­دهد. این عنصر نقش با ارزشی در ایجاد لعاب­های بلورین ریزدانه مات بازی می­کند. عناصری مانند اکسید باریم، اکسید تیتانیم و اکسید کلسیم عمدتا به ترکیب فریت اضافه می­شوند و مصرف آنها به صورت خام کمتر دیده می­شود و علت این امر وجود مشکلاتی از قبیل ژله­ای شدن اکسید روی ناشی از تجزیه حرارتی کربنات کلسیم و باریم وترک خوردن لعاب در هنگام خروج گاز CO2 است.

 

کد آیسیک مرتبط با صنعت تولید کربنات باریم

کد آیسیک مخفف International Standard Industrial Classification (سیستم بین المللی طبقه بندی استاندارد صنایع) است. کد گذاری به عنوان روش ساده و دقیق برای تعیین هویت کالا، قطعات ، مدارک و اموال ، سالها است که در سطه شرکت هاو زنجیره های تأمین مورد استفاده قرار می گیرد.

کربنات باریم : 2411512432

کد تعرفه گمرکی مرتبط با صنعت­ کربنات باریم

تعرفه یا به عبارت دیگری(TARIFF) یک نوع معیار رقمی و یا عددی می باشد برای شناسی و تعیین جایگاه کالا در ترخیص کالا .
تعرفه گمرکی میزان حقوق ورودی قابل پرداخت برای ورود کالا می باشد.تعرفه گمرکی در بستر تاریخ مبتنی بر سیستم و روش های خاصی از قبیل اداره گمرک،آمار،حمل و نقل،بیمه و غیره طراحی و مورد استفاده قرار می گیرد.

کربنات باریم : 28366000

کربنات باریم به دو شکل موجود می‌باشد :

۱ .کربنات باریم طبیعی یا ویتریت

۲ .کربنات باریم سنتزی

دیگر ترکیب مهم باریم، سولفات باریم یا باریت است.

این ماده در سیستم اورتورومبیک متبلور می‌شود. وزن‌آن ۴/۳۵ گرم بر سانتی متر مکعب، جلای شیشه ای و گاهی صمغی می‌باشد. ویتریت به رنگ سفید، متمایل به زرد و خاکستری با رنگ خاک سفید و بلورهای شفاف تا نیمه شفاف می‌باشد.

این کانی معمولا نسبت به باریت کمیاب بوده و غالبا رگه‌های گالن را همراهی می‌کند و با اسید سولفوریک تبدیل به سولفات باریم می‌شود.

کربنات باریم یا ویتریت به صورت‌همراه ، در معادن باریم وجود دارد ولی کربنات باریم سنتزی، تولید صنعتی داشته و به صورت یک محصول تولیدی در واحدهای صنعتی تولید شده و عرضه می‌شود.

وضعیت واحدهای فعال کربنات باریم

نمودار واحدهای فعال تولید کربنات باریم به تفکیک سال در شکل زیر آمده است.

 

وضعیت واردات و صادرات کربنات باریم

نمودار واردات و صادرات کربنات باریم به تفکیک سال در شکل زیر آمده است.

 

اهمیت استراتژیكی کربنات باریم

اهمیت كاربردی كربنات باریم با توجه به دامنه وسیع كاربرد آن غیر قابل انكار است. همانطوری كه در بخش موارد مصرف محصول آورده شد، این ماده در شیشه های نوری (عینک) و تلویزیون، لعا بکاری، سرامیك سازی، چینی، فریت، كنترل تفاله در آجرسازی و تهیه سم موش و همچنین در تولید سموم کشاورزی برای از بین بردن جوندگان استفاده می شود. بنابراین دستیابی به این منبع طبیعی و این سنگ معدن و همچنین بهره برداری اصولی و استخراج صحیح آن به عنوان یكی از مواد اولیه متمم و مكمل، از اهمیت خاصی برخوردار بوده و نقش تعیین كنند های در كیفیت محصولات نهایی دارد.

خلاصه بررسی فنی، مالی و بازار طرح توليد کربنات باریم

ظرفیت تولید سالیانه : 3000 تن در سال
نرخ برابری دلار : 17000 تومان
مساحت زمین موردنیاز : 3000 مترمربع
زیربنای کل : 1500 مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : 42 نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : 5 میلیارد تومان
ارزش ماشين آلات و تجهيزات : 3 میلیارد تومان
نرخ بازده داخلی : 41 درصد

نکته مهم

اين طرح صرفا به عنوان يک ايده سرمايه گذاري مطرح مي شود. جداول و نمودارها تقريبي است.

امکان سرمايه گذاري با ظرفيتهاي مختلف و به تبع آن سطح سرمايه گذاري کمتر و بيشتر از ميزان اعلام شده نيز وجود دارد.

درصورت نياز به تدوين طرح توجيهي مي توانيد با شرکت تماس حاصل فرماييد يا فرم اوليه سفارش طرح را تکميل نمائيد.