طرح تولید کنسانتره آهن (3)

طرح تولید کنسانتره آهن

امروزه سنگ آهن، پس از نفت، مهم ترین کالای استراتژیک به لحاظ ارزش محسوب می شود. سنگ آهن به عنوان چهارمین عنصر فراوان پوسته زمین (سنگ آهن) ماده اولیه تولید فولاد است و ۹۸ درصد سنگ آهن استخراج شده در سطح جهان برای تولید فولاد به کار می رود. فولاد نیز یکی از مهم ترین فلزاتی است که کشورها به خصوص کشورهای در حال توسعه برای توسعه زیرساخت ها، راه سازی، حمل و نقل و ماشین آلات و غیره از آن استفاده می کنند. در نتیجه ارتباط نزدیکی بین میزان مصرف فولاد و توسعه کشورها وجود دارد. به همین دلیل میزان تقاضای فولاد این بخش ها بر تقاضا و قیمت سنگ آهن می تواند تأثیرگذار باشد. چین بزرگترین تولید کننده فولاد دنیاست و ۴۴ درصد تولید جهان را در دست دارد و برای تأمین نیاز سنگ آهن خود هم تولید دارد و هم واردات. میزان اهمیت تقاضای سنگ آهن چین بر بازار این ماده اولیه از آنجایی نمایان است که چین علاوه بر این که دومین تولید کننده سنگ آهن دنیاست. اولین وارد کننده این ماده اولیه مهم نیز به شمار می رود.

تاریخچه کنسانتره آهن

از اوایل انقلاب صنعتی در اروپا، استفاده از فولاد به بخش ضروری صنعت تبدیل شده است. با افزایش تقاضای فولاد، تولید کنسانتره آهن نیز افزایش یافت. فرآوری سنگ آهن یکی از مهم ترین فرآینده های زنجیره تولید فولاد است.

طرح تولید کنسانتره آهن (4)

کاربرد کنسانتره آهن

فرآوری سنگ آهن یکی از مهم ترین فرآیندهای زنجیره تولید فولاد است. در فرآیند آهن سازی به سبب محدودیت هایی در خصوص کیفیت و میزان دانه بندی خوراک و تأثیر پارامترهایی اعم از عیار سنگ آهن، میزان عناصر مضر مانند گوگرد و فسفر، باید به منظور تغلیظ (فرآوری)، عناصر مضر حذف شده تا کنسانتره به مشخصات مورد نظر دست یابد.

بررسی اهمیت استراتژی کالا در دنیای امروز

براساس اطلاعات بدست آمده تولید فولاد تا سال ۲۰۱۴ روندی صعودی داشته و در سال ۲۰۱۵ افتی در تولید این صنعت اتفاق افتاد و به یکباره به یک میلیارد و ۶۴۷ میلیون تن رسید اما پیش بینی می شود روند افزایشی تولید تا سال ۲۰۲۰ ادامه یابد و با شیب کند و نرخ رشد ۲/۵ درصد در سال ۲۰۲۰ یک میلیارد و ۸۶۶ میلیون تن برسد. براساس آمار انجمن جهانی فولاد، ایران در سال ۲۰۱۵ بالغ بر ۱۶ میلیون و ۳۳۰ هزار تن فولاد تولید کرده که در مقایسه با سال قبل افت داشته است اما پیش بینی می شود با طرح های توسعه ای در این صنعت با نرخ رشد ۴ درصدی در سال ۲۰۲۰ به ۲۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تن دست یابد. میزان صادرات محصولات نهایی و نیمه نهایی فولاد ایران در بین سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۴ پرنوسان بوده است برای مثال در سال ۲۰۱۴ بالغ بر ۷۷۲ هزار تن از این محصولات از کشور صادر شده در حالی که در همین مدت شاهد واردات ۴ میلیون و ۴۴۹ هزار تن انواع محصولات نهایی و نیمه نهایی بودیم میزان مصرف ظاهری فولاد ایران در سال ۲۰۱۴ حدود ۱۹ میلیون و ۱۶۷ هزار تن بود. برنامه ایران در حوزه فولاد تولید گندله، آهن اسفنجی، فولاد خام می باشد در ایران بیش از ۳۰ میلیون تن گندله آهن تولید می شود.

طرح تولید کنسانتره آهن (5)

معرفی کد آیسیک مرتبط با صنعت تولید کنسانتره آهن

۱. کنسانتره آهن : ۱۳۱۰۴۱۲۳۰۹

وضعیت واردات و صادرات کنسانتره آهن

در نمودار زیر وضعیت واردات و صادرات کنسانتره آهن در کشور به تفکیک سال آمده است .

طرح تولید کنسانتره آهن (2)

وضعیت واحد های فعال تولید کنسانتره آهن

در نمودار زیر تعداد و ظرفیت واحدهای تولید کننده کنسانتره آهن در کشور به تفکیک استان آمده است .

طرح تولید کنسانتره آهن (1)

تهیه طرح توجیهی بر اساس آخرین دستورالعملهای سازمانی و بانکی.

در صورتیکه نیاز به طرح توجیهی دارید کارشناسان ما طرح مدنظرتان را بر اساس آخرین ضوابط و بر اساس داده‌های روز و مشخصات و مختصات مدنظرتان، تهیه می‌نمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک نمائید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)