طرح تولید کولر گازی

در سال 1840 میلادی اتفاقی بزرگ رخ داد.جان گوری پزشک و مخترع در سال 1840 به این موضوع پی برد که هوای گرم باعث ایجاد بیماری‌های پوستی، مالاریا و تنگی نفس می‌شود.خیلی از مردم به خاطر گرمای زیاد در فلوریدا جان خود را از دست دادند و در این شهر بیماری‌های زیادی شایع شد.این امر باعث شد پزشک بزرگ شهر فلوریدا(جان گوری) برای حل مشکل بیمارستان تحقیقات خود را برای خنک کردن محیط شروع کند.برای همین جان گوری دستور داد که در شهر فلوریدا مردم از سیستم‌های خنک کننده استفاده کنند.اما سیستمی‌در آن زمان اختراع نشده بود که بتواند محیط خانه را خنک کند.
برای همین مردم نیاز داشتند که از یخ‌های بزرگ برای خنک کردن محیط استفاده کنند.یخ‌های بزرگی که از دریاچه‌های یخ زده شمال ایالات متحده آمریکا قرار بود به فلوریدا برسد هزینه ی زیادی را در بر داشت.از این رو جان گوری تصمیم گرفت که یک سیستم مصنوعی برای خنک کردن محیط بسازد.برای اولین بار جان گوری توانست با ساخت یک کمپرسور آب و بخار را به یخ تبدیل کند.این اولین جرقه ی تاریخ ساخت کولر گازی بود و در سال 1851 این اختراع به اسم جان گوری ثبت شد.

انواع کولر گازی

کمپانی‌های سازنده کولر گازی برای اینکه مشتریان خود را از دست ندهند کولرهای گازی را در انواع مختلف طراحی کرده اند که هر فرد بتواند از این دستگاه در محیط‌های مختلف استفاده کند.موارد زیر از انواع کولرهای گازی موجود در بازار جهانی است.
-یونیت یا مدل پنجره ای
-مدل اسپلیت یا دو تکه
-کولر گازی مدل پرتال
-داکت اسپلیت
-کولرهای گازی مولتی اسپلیت
-مدل سقفی و زمینی
-کولرهای گازی مرکزی(ایستاده)

مزایای کولر گازی

زمان استفاده از کولرهای آبی گذشت.امروزه مردم به جای اینکه از کولر‌های آبی استفاده کنند از کولرهای گازی اسپلیت مدل اینورتر برای سرد کردن محیط ساختمان استفاده می‌کنند.
اما آیا با مزایای و معایب کولرهای گازی آشنایی دارید که در هنگام خرید دچار سردرگمی‌نشوید؟در اینجا ما ابتدا مزایای دستگاه را معرفی می‌کنیم و بعد به سراغ معایب این دستگاه تهویه مطبوع می‌رویم.
– کمتر شدن آلودگی هوا
– دارا بودن فیلتر ضد حساسیت
– ظرفیت بالا کولر گازی در حالت سرمایشی و گرمایشی
– نصب به صورت مستقل در مکان‌های مختلف
– مدل اینورتر کم ترین مصرف انرژی را در کولر گازی دارد.
– کولر گازی دارای قابلیت ترموستات دمایی است.
– تنظیم خودکار دمای محیط
– بی سرو صدا بودن کولرهای گازی اینورتر و اسپلیت
– بهترین سیستم تهویه مطبوع
– امکان رشد باکتری‌ها و کپک وجود ندارد.
– محیطی صد عفونی خواهید داشت.

معایب کولر گازی

هر وسیله ای از دیدگاه هر شخصی معایبی دارد.مثلاً از دیدگاه من یکی از معایب کولر گازی این است که هزینه ی زیادی را دارد.ممکن است از نظر شما این مورد اصلاً برایتان بی اهمیت باشد.در واقع با توجه به نیاز و امکاناتی که افراد از کولر گازی دارند ممکن معایب کم و بیش برای این دستگاه وجود داشته باشد.با این حال ما در اینجا معایب کولرهای گازی که بیشتر به چشم می‌آید را معرفی می‌کنیم.
-هزینه ی خرید کولرهای گازی بسیار زیاد
-بیشتر مدل‌های کولرهای گازی مصرف انرژی زیادی دارند به جز مدل اینورتر
-نباید زمان زیادی را در محیط‌های تهویه مطبوع قرار گرفت(تنگی نفس و خشکی پوست برای شخص ایجاد می‌کند)
-تمیز نکردن فیلترهای کولر گازی باعث ایجاد بیماری‌های تنفسی و آلرژی می‌شود.

یونیت یا مدل پنجره ای

همانطور که در بخش بالا به این موضوع اشاره کردیم بعضی از افراد فضای زیادی برای نصب کولرهای گازی ندارند برای همین لازم است از مدل دیگری برای خنک کردن محیط خانه استفاده کنند.برای نصب کولرهای گازی پنجره ای لازم است در پشت پنجره یا در حفره‌های داخلی دیوارهای بیرونی ساختمان این دستگاه به صورت استاندارد نصب کنید.سیستم یونیت به این صورت طراحی شده است که در پشت دستگاه یک فن برای مکش هوای گرم به داخل کمپرسور پنل جلوی کولر قرار گرفته شده است.
با تغییر دمای گرم به دمای سرد محیط ساختمان با این دستگاه کوچک کاملاً خنک می‌شود.جالب است که بدانید همین مدل پنجره ای نیز انواع مختلفی با توان ظرفیت کم و زیاد دارد که می‌توانید بر اساس توانی که از کولر می‌خواهید یکی از انواع کولرهای گازی را خریداری کنید.

مدل اسپلیت یا دو تکه

کولر بی مجرا و مینی اسپلیت نامی‌است که بیشتر متخصصین به مدل‌های کولر گازی اسپلیت اختصاص می‌دهند.بیشتر این مدل کولرهای گازی مناسب مکان‌های بزرگ است چرا که قرار است دمای محیط در تمام مکان به صورت یکنواخت باشد.از این رو در سالن‌های بزرگ هتل‌ها و مجتمع‌های مسکونی که دمای محیط لازم است که به صورت یکنواخت باشد این مدل دستگاه را به کار می‌گیرند.یکی از مزایای کولرهای گازی اسپلیت این است که می‌توانید علاوه بر فصل تابستان در فصل زمستان هم از آن برای گرم کردن محیط سالن و ساختمان از دستگاه استفاده کنید.این مدل کولر گازی در انواع مختلفی روانه بازار شده است که می‌توانیم به مدل‌های زیر نیز اشاره کنیم.
-دیواری
-سقفی و زمینی
-کانالی
-کاستی
-ایستاده
-مینی اسپلیت

کولر گازی مدل پرتال

همانطور که در بخش بالا اشاره کردیم کولرهای گازی به دو گروه تقسیم می‌شوند.کولرهای گازی یک تکه و دو تکه.کولرهای گازی پنجره ای و پرتال هر دو از گروه کولرهای گازی یک تکه ای هستند.از نظر عملکرد کولر می‌توان گفت تقریباً مدل پنجره ای و پرتال عملکردی شبیه به هم دارند چرا که از یک گروه هستند.از معایب کولرهای گازی پرتال باید گفت متأسفانه سر و صدایی که از سیستم به گوش می‌رسد بسیار آزار دهنده است.اما یکی از مزایای کولرهای گازی پرتال این است که می‌توانند محیط سالن را تا 500 فوت را خنک کنند.اغلب افراد وقتی از این مدل استفاده می‌کنند که نتوانند مدل پنجره ای کولر گازی را نصب کنند.

داکت اسپلیت

داکت اسپلیت‌ها یکی از مدل‌های کولر گازی است که بیشتر این مدل را به نام کولر گازی کانالی می‌شناسند.دستگاه داکت اسپلیت‌ها تقریباً شبیه به کولرهای گازی سقفی و زمینی هستند.جالب است که بدانید این مدل را به عنوان یکی از انواع کولرهای گازی اسپلیت نیز در نظر می‌گیرند.برای نصب کولرهای گازی داکت اسپلیت لازم است که حتماً در داخل سقف‌های کاذب ساختمان دستگاه را نصب کنید.اما برای اینکه در تمام اتاق‌ها از امکانات دستگاه بهره مند شوید باید حتماً سیستم کانال کشی ساختمان را انجام دهید.از مزایای دستگاه داکت اسپلیت می‌توانیم به اشغال نکردن محیط ساختمان اشاره کنیم.

کولرهای گازی مولتی اسپلیت

مولتی اسپلیت همانند کولرهای گازی اسپلیت دارای چند پنل است.اما تفاوتی بین این دو وجود دارد.در مولتی اسپلیت‌ها شما از دو پنل داخلی استفاده می‌کنید.این در حالی است که اسپلیت‌ها فقط از یک پنل داخلی برای خنک کردن محیط ساختمان استفاده می‌کند.از نظر بیشتر مردم مولتی اسپلیت‌ها بهترین دستگاه تهویه مطبوع است.

مدل سقفی و زمینی

برای حل مشکل بعضی از مشتریان کمپانی‌های سازنده کولر گازی مدل سقفی و زمینی را نیز به جمع این دستگاه اضافه کرده اند.با این کار علاوه بر اینکه مشتریان از امکانات کولرهای گازی استفاده می‌کنند، این کار باعث می‌شود افراد زیادی هزینه‌های بیهوده برای خرید دستگاه تهویه مطبوع را متحمل نشوند.این نوع کولرهای گازی در سقف کاذب و بر روی زمین نیز قابل نصب هستند.

کولرهای گازی مرکزی(ایستاده)

کولرهای گازی ایستاده از نظر ظرفیت بازدهی هوای خنک به محیط بسیار توانایی بسیار بالایی را دارند.
کمپانی کولرهای گازی این مدل را برای خنک کردن سالن‌های بزرگ مثل هتل‌ها، خوابگاه‌ها، دانشگاه‌ها و.. طراحی و تولید کرده است.
متأسفانه این کولر گازی قابل نصب بر روی دیوار، سقف کاذب و.. نیست و فقط باید در گوشه ای از ساختمان قرار بگیرد.

کاربردهای کولر گازی

این سؤال خیلی از مشتریان عزیز ما است.در واقع کولر‌های گازی برای عمل سرمایش و گرمایش محیط در مکان‌های مختلف به کار گرفته می‌شود.ما نیز در ادامه مکان‌هایی که می‌توان از کولرهای گازی استفاده کرد را به شما معرفی می‌کنیم.
– هتل
– سالن ورزشی
– استادیوم
– مساجد
– مجتمع‌های تجاری
– مجتمع‌های مسکونی
– اداره جات
– دانشگاه‌ها
– ورزشگاه
– خوابگاه‌ها
– فرودگاه
– سالن انتظار
– مطب پزشکان
– بیمارستان‌ها

کد آیسیک مرتبط با صنعت تولید کولر گازی

کد آیسیک مخفف International Standard Industrial Classification (سیستم بین المللی طبقه بندی استاندارد صنایع) است. کد گذاری به عنوان روش ساده و دقیق برای تعیین هویت کالا، قطعات ، مدارک و اموال ، سالها است که در سطح شرکت هاو زنجیره های تأمین مورد استفاده قرار می گیرد.
کد آیسیک کولر گازی : 2930512383

کد تعرفه گمرکی مرتبط با صنعت تولید کولر گازی

تعرفه یا به عبارت دیگری(TARIFF) یک نوع معیار رقمی و یا عددی می باشد برای شناسی و تعیین جایگاه کالا در ترخیص کالا .
تعرفه گمرکی میزان حقوق ورودی قابل پرداخت برای ورود کالا می باشد.تعرفه گمرکی در بستر تاریخ مبتنی بر سیستم و روش های خاصی از قبیل اداره گمرک،آمار،حمل و نقل،بیمه و غیره طراحی و مورد استفاده قرار می گیرد.
کد تعرفه گمرکی کولر گازی 84143010 و 84143020 است.

نحوه عملکرد کولر گازی

یخچال برای سرد کردن از گاز فریونی استفاده می‌کند و دستگاه‌های کولر گازی نیز با تبدیل گاز به مایع و برعکس سرما را تولید می‌کنند.بگذارید جزئیات را به صورت کامل توضیح دهیم.
کمپرسور یکی از اجزای کولر گازی است.هنگامی‌که گاز خنک کننده در درون کمپرسور متراکم می‌شود، تحت فشار کندانسور قرار می‌گیرد و گرمای خود را از دست می‌دهد.گاز به مایع تبدیل می‌شود و از شیر انبساط این مایع عبور می‌کند و در پایان به اواپراتور هدایت داده می‌شود.در اینجا دوباره مایع به حالت گاز تبدیل می‌شود و گاز توسط اواپراتور محیط را سرد می‌کند.در صورتی که از سیستم گرمایشی کولر گازی بخواهید استفاده کنید نحوه عملکرد کولر گازی به این صورت است.همانطور که گفتیم گاز به مایع تبدیل می‌شود اما در حالت گرمایشی گاز خنک کننده در کمپرسور قرار می‌گیرد و مستقیماً به سمت اواپراتور می‌رود.در این هنگام گاز گرمای خود را از دست می‌دهد این گرما توسط اواپراتور به محیط انتقال داده می‌شود و محیط گرم می‌شود.

بازار داخلی داخلی و خارجی کولر گازی

در بازار داخلی و با انجام بررسیهای مقدماتی بازار ، مدل های اسپیلت کولر گازی با مارک ال جی، در حال حاضر جز ء پرفروش ترین کولرهای گازی هستند، که مدلهای مختلف آن دامنه قیمتی از ۳۰۰ هزار تا ۲ میلیون تومان را در بر می گیرند.همچنین گران ترین کولرهای گازی موجود در بازار، محصولات شرکت اُجِنرال ژاپن هستند .از میان مارک های ایرانی نیز بوتان و آمیکو، از فروش نسبتا خوبی برخوردارند. قیمت کولرهای گازی ایرانی حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد و گاه ۴۰ درصد، از کولرهای گازی خارجی کمتر است.به طور کلی ارزان تر بودن کولرهای گازی ایرانی نسبت به تولیدات خارجی، موجب شده است که بسیاری از خریداران کولرگازی که جز ء قشر متوسط جامعه هستند، تولیدات داخلی را به محصولات خارجی ترجیح دهند و در مقابل افرادی که توان مالی بالاتری دارند، استفاده از کولرهای خارجی را به تولیدات داخلی ترجیح می دهند.
متاسفانه به دلیل فقدان وجو د اطلاعات معتبر و روا در کشور، دستیابی به میزان مصرف کولر گازی در کشور مقدور نمی باشد . با توجه به اهمیتی که آگاهی از میزان مصرف کالا در یک طرح اقتصادی دارد، در اینجا ناگزیر به استفاده از روش های تخمینی و آمار خواهیم بود.در این مطالعه، استان های حاشیه دریا ی خزر (گیلان، مازندران و گلستان ) و استان های حاشیه خلیج فارس و دریای عمان (خوزستان، بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان ) و استان تهران به دلیل رطوبت بالا و گرمای زیاد به عنوان بازارهای هدف انتخاب شده اند . فاکتورهای مؤثر در تعیین بازار هدف، فاصله بازار از اس تان فارس (محل احداث طرح ) و میزان تقاضای مردم برای کولر گازی است .

وضعیت واحد های فعال تولید کولر گازی

در نمودار زیر تعداد و ظرفیت واحدهای تولید کولر گازی در کشور به تفکیک استان آمده است .

جدول واحد های فعال تولید کولر گازی

در جدول زیر تعداد و ظرفیت واحدهای تولید کولر گازی در کشور به تفکیک استان آمده است .

وضعیت واردات و صادرات کولر گازی

نمودار واردات و صادرات کولر گازی در کشور به تفکیک سال در شکل زیر آمده است.

پیش بینی وضعیت سرمایه گذاری طرح تولید کولر گازی

ظرفیت تولید سالیانه : 10000 دستگاه
نرخ برابری دلار : 24000 تومان
مساحت زمین موردنیاز : 5000 مترمربع
زیربنای کل : 1900 مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : 31 نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : 6.1 میلیارد تومان (بدون احتساب هزینه زمین)
ارزش ماشين آلات و تجهيزات : 3.4 میلیارد تومان
نرخ بازده داخلی در سال مبنا : 38 درصد

درخواست تهيه طرح توجيهی

اين طرح صرفا به عنوان يک ايده سرمايه گذاری مطرح می شود. جداول و نمودارها تقريبی است.

امکان سرمايه گذاری با ظرفيتهای مختلف و به تبع آن سطح سرمايه گذاری کمتر و بيشتر از ميزان اعلام شده نيز وجود دارد.

درصورت نياز به تدوين طرح توجيهی می توانيد با شرکت تماس حاصل فرماييد يا فرم اوليه سفارش طرح را تکميل نمائيد.

درخواست خدمات مشاوره سرمايه گذاری

براي تحقق يک ايده به کسب وکار موفق بايد آن را از ابعاد گوناگون مانند بازار، توجيه اقتصادی، شرايط سرمايه گذاری، مدل سازی کسب وکار، زيرساخت های فنی و فرآيند های توليد مورد مطالعه قرار گيرد.
در صورت تمايل به دريافت خدمات (مطالعه فرصت سرمايه گذاری، تحقيقات بازار، طراحی مدل کسب و کار و سيستم سازی کسب و کار) می توانيد پرسشنامه درخواست خدمات مشاوره را تکميل نمايئد و يا با دفتر شرکت تماس حاصل فرمائيد. کارشناسان گروه ايطرح آمادگی دارند پيشنهادهايی شامل شرح خدمات متناسب با نياز کسب و کار شما را تنظيم نموده و با قيمت رقابتي جهت تصميم‌گيری در اختيار تيم‌های راه انداز، استارتاپ‌ها و مديران کسب و کارها قرار دهند.

 

 


درصورت تمايل به اين مطلب امتياز دهيد:

5/5 - (1 امتیاز)