ریخته

طرح ریخته گری قطعات ضد سایش

برای شکل دهی چدن و فولاد و تبدیل آنها به قطعات و محصولات مورد نظر روش های مختلفی وجود دارد که ریخته گری یکی از آن روش ها می باشد و در طرح حاضر نیز هدف تولید قطعات چدنی و فولادی از این روش که دارای ویژگی های ضد سایش می باشند. عناصر آلیاژی برای بهبود کیفیت چدن برای مصارف ویژه به آن افزوده می شود. آلیاژهای چدن در کارهای مهندسی که در آن ها چدن معمولی ناپایدار است به کار می روند. آلیاژ های چدن به دو گروه اصلی طبقه بندی می شوند. آلیاژهایی برای مقاصد عمومی که موارد استعمال آن ها در کاربردهای عمده مهندسی و آلیاژهای با منظور و مقاصد ویژه از جمله چدن های سفید و آلیاژی که برای مقاومت در برابر سایش، خوردگی و مقاوم در برابر حرارت بالا مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله قطعات ضد سایش می توان به لاینرهای آسیاب خشک و تر، دستگاه های ریکلایمر و استکر سنگ شکن (پولی، فک، چکش و …) زره آسیاب ها و دیافراگم، گلوله، ورق های ضد سایش انواع رولیک ها، قطعات مختلف اکسکاوایتور، شافت ها، یاتاقان ها، قالب های پرسکاری که در صنایع معدنی کاربرد دارند، اشاره نمود. از سویی دیگر میل لنگ، سوپاپ، میل بادامک، چرخ دنده و بسیاری دیگر از قطعات خودرو نیز به روش ریخته گری تولید می شوند و با توجه به کاربرد آن ها نیز ضد سایش می باشند.

معرفی کد آیسیک مرتبط با طرح ریخته گری قطعات ضد سایش

طرح توجیهی انواع ریخته گری فولاد و آهن: ۲۷۳۱۱۱۱۰
طرح توجیهی ریخته گری قطعات فولادی: ۲۷۳۱۱۱۱۱
طرح توجیهی ریخته گری چدن نشکن (داکتیل): ۲۷۳۱۱۱۱۵

موارد مصرف و کاربرد طرح ریخته گری قطعات ضد سایش

با توجه به تولید روزافزون مواد خام در صنعت، عمده ترین مصرف قطعات و آلیاژهای ریختگی آهنی در صنایع و آسیاب های معدنی، مانند صنایع سیمان، فولاد، سرامیک، بتن، شیشه و مس می باشد و از عمده کاربرد این قطعات می توان به موارد ذیل اشاره نمود:
١‐ انجام عملیات خرد نمودن، سورت، له کردن مواد و موارد مشابه
٢‐ آسیاب مواد و تبدیل آن ها به پودر در اندازه های مورد نیاز
٣‐ الک کردن مواد و تولید پودر با مش یک دست

اهمیت طرح ریخته گری قطعات ضد سایش

قطعه سازی یکی از صنایع مادر و اساسی در هر کشور به شمار می آید. قطعات ضد سایش به عنوان کالای واسطه ای برای تولید دیگر ماشین آلات، تجهیزات و ادوات صنعتی بکار می رود. از این رو توسعه صنعت قطعه سازی به مفهوم توسعه صنعت ماشین سازی کشور است و لذا مجموعه قطعه سازی و ماشین سازی را می توان به عنوان یکی از محورهای توسعه کشورها تلقی کرد. یکی از موارد کاربرد مهم قطعات مورد مطالعه در صنعت خودرو است که در حال حاضر صدها واحد صنعتی مشابه طرح حاضر در کشورمان مشغول قطعه سازی برای خودرو می باشند. ماشین آلات صنعتی و معدنی از دیگر موارد کاربرد قطعات طرح است و اهمیت این ماشین آلات نیز برای همگان روشن و شفاف می باشد. بنابراین قطعات تولیدی طرح به عنوان زیر ساخت های صنعت کشور به شمار می آیند و از درجه اهمیت بالایی برخوردار می باشند. از سویی دیگر به دلیل تولید این قطعات از فولاد و چدن و اینکه صنعت فولاد بعنوان صنعتی مادر نقش اساسی در اقتصاد ملی و رفاه جامعه دارد بنابراین توسعه این صنعت عاملی اثر بخش بر توسعه سایر بخش های اقتصادی، صنعتی، علمی و اجتماعی کشور می باشد.

طرح ریخته گری قطعات ضد سایش

تجهیزات و ماشین آلات طرح ریخته گری قطعات ضد سایش

کوره ذوب
دستگاه شات بلاست
دریل ستونی
ماشین فرز
تراش
قالب

قیمت خط تولید طرح ریخته گری قطعات ضد سایش

قیمت کل تجهیزات مورد نیاز خط تولید بر پایه استعلام قیمت از شرکت‌های تأمین کننده خط ریخته گری قطعات ضد سایش برابر با ۴۸۰۰ میلیون ریال برآورد شده است.

میزان سرمایه مورد نیاز واحد ریخته گری قطعات ضد سایش

بودجه: بین ۲ تا ۴ میلیارد تومان
ظرفیت تولید سالیانه: ۱۰۰۰ تن
مساحت زمین مورد نیاز: ۳۰۰۰ مترمربع
مساحت سالن تولید: ۶۴۸ مترمربع
میزان اشتغال طرح: ۲۷ نفر
طول دوره ساخت پروژه: ۱ سال
سرمایه ثابت: ۲۴.۲ میلیارد ریال

نکته مهم:
امکان سرمایه گذاری با ظرفیتهای مختلف و به تبع آن سطح سرمایه گذاری کمتر و بیشتر از میزان اعلام شده نیز وجود دارد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)