طرح فراوری چوب آبنوس

همان طور که می دانید آبنوس یکی از گران قیمت ترین چوب های جهان است. شاید شنیده باشید که می گویند، نفت طلای سیاه است! ولی بی شک در بین نجارها و علاقمندان به چوب آبنوس که هنرهایی همچون منبت کاری، چوب و رزین، معرق کاری، خاتم کاری، ساخت زیورآلات، ساز سازی و غیره را شامل می شود، نفت طلای سیاه نیست! بلکه همین چوب آبنوس است که هم از نظر ارزش و هم از نظر قیمت حکم طلای سیاه را دارد.
ممکن است گونه های دیگری همچون دالبرجیا (dalbergia)، پینک لوری (pink lvory)، چوب صندل (sandalwood) و غیره موجود باشند که قیمتی گران تر از آبنوس داشته باشند؛ اما گران قیمت ترین چوبی که بتوان از آن استفاده صنعتی کرد چوب درخت آبنوس است.

انواع مختلف چوب آبنوس

خود آبنوس هم انواع مختلفی دارد که به خاطر تفاوت در رنگ و جنس، کاربردهای متنوعی دارد؛ به عنوان مثال چوب درخت آبنوس هندی با رنگی کاملا تیره و وزن مخصوص ۱۲۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب از جمله سنگین ترین آبنوس ها به شمار می آید. در نقطه مقابل،pale moon ebony با وزن مخصوص ۸۲۵ کیلوگرم بر متر مکعب و رنگی کاملا سیاه و سفید (black and withe ebony) یکی از سبک ترین انواع آبنوس به شمار می آید.

ایرانیان و آبنوس

دانشمندان قدیم ایرانی آبنوس را همانند درخت عنّاب، تخم آن را مانند تخم حنا، میوه‌اش را مانند انگور، برگش را مانند برگ صنوبر و پهن‌تر از آن توصیف کرده‌اند و آن را از جملة چوبهای گرانبها و داروهای پزشکی دانسته‌اند، ولی هر کدام از‌ آنان که ذکری از آبنوس کرده‌اند، آن را متعلق به سرزمینهای بیرون از مرزهای ایران دانسته‌اند.

نام عمومی یا تجاری درخت آبنوس

درخت آبنوس با اسامی ابونی آفریقایی (African Ebony)، ابونی گابنی (Gaboon Ebony)، ابونی نیجریه ای (Nigerian Ebony)، یا ابونی کامرونی (Cameroon Ebony) یافت می شود که این نامگذاری به علت رشد این درخت در کشور های نام برده شده می باشد. اما یکی از مرغوب ترین انواع چوب آبنوس، ابونی هندی (Indian ebony) است که تیرگی چوب درون فوق العاده ای دارد.

نام علمی درخت آبنوس

اسم علمی درخت آبنوس دایس پایرس کلاسیفورا (Diospyros Crassiflora) است. این درخت در سریلانکا، هند و اندونزی هم رشد می کند. البته آبنوس در تمام کشورهایی که در بالا هم به آن ها اشاره شد یافت می شود و در برزیل هم رگه های زیبایی از این چوب یافت می شود.

جنس و خصوصیات درخت آبنوس

دایس پایرس ابنوم (Diospyros ebenum) یا سلان ابونی (Ceylon ebony) یک گونه درخت از جنس دایس پایرس (Diospyros) و از خانواده ی ابنیسیا (Ebenaceae) است. این درخت چوب سیاه بسیار با ارزشی تولید می کند که بسیار زیبا و پر تراکم است. این درخت همیشه سبز است و رشد کندی دارد و همین کندی رشد در مناطق استوایی است که تراکم آبنوس را بالا برده و وزن مخصوص آن را بیشتر از هزار کیلوگرم بر متر مکعب کرده است. درخت آبنوس دارای تاج متراکم و پرپشتی است. قیمت یک درخت غول پیکر آبنوس به ۱۳ میلیار تومان هم می رسد (قیمت سال ۹۷). بلندی این درخت به ۲۰ تا ۲۵ متر می رسد. برگ های این درخت کاملا بیضی شکل یا تخم مرغی شکل و کشیده است. برگ های آبنوس دارای ۶ تا ۱۵ سانتی متر بلندی و ۳ تا ۵ سانتی متر هم پهنا است و کاملا غیر کرکی است. میوه این درخت دارای صمغ بوده و سفت است. میوه آبنوس خوراکی است اما فقط در زمان هایی مصرف می شده است که قحطی رخ می داد و در غیر این صورت در حالت کلی مصرف دارویی دارد. گرده افشانی این درختان معمولا توسط حشرات انجام می گیرد. درخت آبنوس در سایه نمی تواند رشد کند و خاک مرطوب را ترجیح می دهد و به همین دلیل در مناطق استوایی چوب مرغوب تری تولید می کند.

کاربرد چوب آبنوس

به طور کلی، کاربرد چوب آبنوس در سازه هایی است که قیمت و ارزش بالایی دارند و برای ساخت آن ها نیاز به هنر و تجربه فروانی است.به علت با ارزش بودن این چوب همه قسمت های آن مورد استفاده قرار می گیرد. جالب است بدانید که این شوخی در بین هنرمندانی که با چوب آبنوس سرو کار دارند رایج است که خاک اره آبنوس هم نباید دور ریخته شود و باید آن را دم کرد و نوشید! البته این امر جنبه حقیقی هم دارد و در طب سنتی از میوه و پودر چوب آبنوس برای درمان بیماری های مختلف استفاده می شده است.

ارتفاع درخت آبنوس معمولا بین ۱۰ تا ۲۵ متر هم می رسد و از تیره خرمالوییان است و قطر آن تا ۸۰ سانتی متر هم می رسد. چوب آبنوس به شکل اسلب (slab) کمتر یافت می شود و به خاطر گران بودن این چوب بیشتر به شکل الوار یا روکش و حتی شاخه های نازک خرید و فروش می شود. چوب آبنوس به صورت الوار مصرف صنعتی دارد و در شاخه های مختلف هنر چوب استفاده می شود. به عنوان مثال از آن در قسمت های مختلف سازهای موسیقی استفاده می شود و در تهیه روکش برای کار های تزئینی تبدیل می گردد. حتی شاخه ها و قسمت هایی از ریشه این درخت هم در آکواریوم های شیک استفاده می شود و محیط مناسبی را برای زندگی، تغذیه و تخم گذاری ماهی های مختلف فراهم می کند. یکی از دلایل استفاده از این چوب در آکواریوم به خاطر بالا بودن وزن مخصوص یا چگالی آبنوس است.

قیمت چوب آبنوس در بازار چوب ایران سال ۹8

در بررسی که در زمستان سال ۹8 در بازار چوب در ایران انجام دادیم، قیمت چوب آبنوس از متر مکعبی 900 میلیون تومان تا 960 میلیون تومان یافت می شد که این تفاوت قیمت به نوع چوب و اندازه الوار آن بستگی داشت. از طرفی الوارهای مهندسی آبنوس هم از متر مکعبی 135 تا 270 میلیون تومان نیز یافت می شد که مصارف خاص خود را دارند. این قیمت بالا مربوط به الوارهای آبنوس است و در صورتی که قصد خرید روکش آبنوس را داشته باشید می توان با قیمت متر مربعی 1،500 تا 1,600 هزار تومان روکش این چوب را تهیه کرد. به طور کلی قیمت چوب آبنوس همیشه بالا بوده و در حال حاضر و بعد از نابسامانی های اخیر بازار ارز و دلار در کشور، این وضع شدیدتر از گذشته نیز شده است.

خلاصه بررسی فنی، مالی و بازار طرح فرآوری چوب آبنوس

نرخ برابری دلار : 8000 تومان
مساحت زمین موردنیاز : 4000 مترمربع
زیربنای کل : 4000 مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : 32 نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : 17 میلیارد تومان
ارزش ماشين آلات و تجهيزات : 11 میلیارد تومان
نرخ بازده داخلی : 42 درصد

نکته مهم

اين طرح صرفا به عنوان يک ايده سرمايه گذاری مطرح می شود. جداول و نمودارها تقريبی است.

امکان سرمايه گذاری با ظرفيتهای مختلف و به تبع آن سطح سرمايه گذاری کمتر و بيشتر از ميزان اعلام شده نيز وجود دارد.

درصورت نياز به تدوين طرح توجيهی مي توانيد با شرکت تماس حاصل فرماييد يا فرم اوليه سفارش طرح را تکميل نمائيد.