طرح پرورش، تولید و فرآوری بلوبری و رزبری

طرح پرورش، تولید و فرآوری بلوبری و رزبری

ایجاد کشت و صنعت بلوبری و فرآورده های آن در راستای کشاورزی پایدار و سازگار به شرایط فیزیکی و شیمیایی خاک برای ایجاد جامعه ای سالم با توجه به بروز بیماری های صنعتی و عوارض ناشی از آلودگی زیست محیطی بوده وکشت و صنعت بلوبری کاملا منطبق بر نیاز کشور و جامعه جهانی میباشد که به علت داشتن خاصیت آنتی اکسیدانی قوی در جهت ایمن سازی جامعه بر خواهد آمد. در ضمن قابلیت حمل و نقل فراوری آن به صورت های مختلف میتواند نقش مهمی در ارز آوری و اشتغال داشته باشد و از نیروهای متخصص و دانشگاهی کمک گرفته می شود.
دلیل اصلی موفقیت این صنعت، آگاهی عمومی مردم درمورد ارزش غذایی بالای این میوه‌ی خوشمزه است. طبق تحقیقات به دست آمده از USDA، بلوبری حاوی یک نوع فیتونوترینت آنتی‌اکسیدان است که از فعالیت آزادانه‌ی سلول‌های بنیادی در بدن جلوگیری می‌کند. گفته می‌شود که فعالیت نادرست سلول‌های یاد شده، موجب بروز مشکلات قلبی و حتی گسترش سرطان می‌شود. در حال حاضر، واشنگتن با تولید ۴۴٫۰۰۰ تن بلوبری در سال، برترین تولید کننده‌ی بلوبری در آمریکا است.

طرح ایجاد کشت و صنعت بلوبری و فرآورده ای آن و کارخانه های تابعه آن
چشم انداز طرح

ایجاد کشت وصنعت بلوبری و فرآورده های ان در راستای کشاورزی پایدار و سازگار به شرایط فیزیکی و شیمیایی خاک برای ایجاد جامعه ای سالم با توجه به بروز بیماری های صنعتی و عوارض ناشی از آلودگی زیست محیطی بوده وکشت و صنعت بلوبری کاملا منطبق بر نیاز کشور و جامعه جهانی میباشد که به علت داشتن خاصیت آنتی اکسیدانی قوی در جهت ایمن سازی جامعه بر خواهد آمد. در ضمن قابلیت حمل و نقل فراوری آن به صورت های مختلف میتواند نقش مهمی در ارز آوری و اشتغال داشته باشد. و از نیروهای متخصص و دانشگاهی کمک گرفته می شود.

– ماموریت:

شایان ذکر است که تولید محصول ارگانیک بلوبری در جهـت ایمن سازی جامعه و پالایش عوارض بیمارهایی همچون آلودگیهای زیست محیطی، کاهش وزن، کاهش بیماری تیپ ۲ دیابت که روندروبه رشد دارند را خواهد بود که به علت داشتن خاصیت آنتی اکسیدانی قوی در جهت ایمن سازی جامعه نقش مؤثری ایفا خواهد کرد. در ضمن ارز آوری در سایه صادرات و اشتغال زایی بالا کمک موثری در بهبود جامعه سالم خواهد داشت و هزینه های پزشکی جامعه را کاهش خواهد داد.

انواع میوه های مدنظر در این طرح:

– کشت بلوبری
– کشت رازبری
– کشت بلک بری
– کشت کارانت بری
– کشت وایت بری
– کشت استراوبری

اهداف طرح:

با توجه به اهمیت مسائل محیط زیستی وجود آب شیرین و خاک حاصل خیز و پراکنده که PH پایین دربعضی مناطق باعث محدودیت تنوع کشت میشود و هوای سرد که با اقلیم های مختلف زمینه مساعدی جهت ایجاد کشت و صنعت بلوبری و فرآوردهای آن ایجاد نموده است بدیهی است که فراهم شدن کلیه فاکتورهای موثر در عملکرد بازده سرمایه گذاری را افزایش می دهد مسلم است این طرح اثرات اجتماعی از جمله اشتغال از سطوح مختلف علمی از جمله به کارگیری نیروی عظیم کارگری را در پی خواهد داشت اجزای این طرح کاملاً منطبق با نیاز های جامعه بشری از جمله کشور که بسترگاه مناسب اجرای این طرح است.

۱-تولید میوه بلوبری:
استفاده بهینه از آب و خاک و تولید حداکثری از واحد آب و خاک که راندمان بیشتری نسبت به محصولات رایج در منطقه دارد.
من جمله در مناطق سرد که PH خاک پایین می باشد و اکثر کشت های روتین میسر نیست، این کشت جایگزین مناسبی می باشد.

۲- فرآوری محصول بلوبری:
شامل فرآوری به صورت خشک شده نگه داری و قابلیت حمل و نقل آن را افزایش می دهد و امکان نگه داری آن را در شرایط معمولی وآزاد میسر می سازد.

۳- فرآوری دارویی:
که به محصولاتی برای کاهش وزن و کاهش قند خون جهت کنترل بیماری دیابت که بیماری فراگیر جهانی و رو به تزاید میباشد و یکی از نیاز های مهم جهانی است و برای زنان حامله و کودکان و افراد مسن و چاقی شکم و سلامت کبد و ماسک صورت و پوست و جلوگیری از سرطان و کمک به درمان آن و…. دهها مطلب علمی و پزشکی و پژوهشی دیگر.

۴- فرآوری پوست میوه:
با وجود آنتی اکسیدان قوی این میوه می توان به منظور تولید افزودنی های غذایی به شکل پودر و چاشنی و کیک و پوره میوه ارگانیک و چای و نوشابه و آب میوه و …… استفاده نمود.

۵- فرآوری عصاره میوه بلوبری:
به اشکال متفاوت و کامل و فریز آن مثل شربت برای عرضه به بازار و دسترسی آسان و ماندگار آن

۶- ارزآوری:
با توجه به قیمت بالای این محصول در کل جهان که می تواند تحولی در اقتصاد کشور در سهم بخش کشاورزی ایجاد نمود (درحال حاضر در فروشگاه های خاورمیانه و بین ۲۰ تا ۳۰ دلار هرکیلو میوه کامل عرضه می شود.)

۷- اشتغال:
ایجاد باغ بلوبری و برداشت آن بصورت مکانیزه میسر می باشد ولی نسبت به دیگر محصولات زراعی میزان اشتغال زایی بیشتری دارد و محل ایجاد کارخانه در منطقه که می تواند نیاز های پرسنلی و کارگری را تأمین نماید در نظر گرفته می شود.

طرح پرورش، تولید و فرآوری بلوبری و رزبری

فرصت ها:

در اجرای این طرح فرصت های زیر وجود دارد که موفقیت طرح را تضمین می نمایید.
– وجود PH پایین خاک
– ماده آلی زیاد خاک
– آب شیرین فراوان
-تنوع هوایی
– گستردگی کشور
– بهار تابستان متنوع
– بازارمصرف
– اقلیم پاک
– امکان صادرات

تنوع اقلیمی باعث می شود که دامنه فعالیت را وسیع نماییم از جمله هرس، برداشت و کاشت به ما اجازه می دهد و دامنه برداشت محصول را به ۶ تا ۷ ماه هم افزایش دهیم و این فرصت به ما اجازه می دهد که از ماشین های برداشت در دامنه وسیع زمانی استفاده نمائیم.
به عبارتی از ماشین برداشت در دامنه وسیع تر زمانی می توان بهره جست. تولید محصول در مناطق مختلف خوراک کافی و در دامنه وسیع تر زمانی برای فرآوری فراهم می آورد به عبارتی خط تولید و فرآوری در دامنه وسیع زمانی فعالیت خواهد نمود که اشتغال بیشتر و کاهش هزینه را در پی خواهد داشت و توجه نمودن به آلودگی های زیست محیطی محیط نسبتاً پاکی را فراهم آورده است که می توان به تولید محصول ارگانیک بلوبری اقدام نمود. نبودن رقیب و قیمت بالا و بستر مناسب تولید باعث افزایش راندمان و قدرت مانور در بازارجهانی می گردد. قابلیت حمل و نقل و ارتباطات جهانی کشور عرضه محصول را به سایر نقاط جهان فراهم می آورد.

تهدیدات طرح:

در صورت محدود بودن فعالیت به علت گران بودن ماشین آلات از دامنه زمانی فعالیت کاسته شده و هزینه سربار را افزایش می دهد به عبارتی ماشین برداشت در طول سال فقط ۲ ماه فعالیت دارد.

انجام کلیه مراحل تولید و فرآوری در حداقل زمان سرمایه گذاری سنگینی را می طلبدو در این مورد مجبور به فاز بندی اجرای طرح خواهیم بود. هم اکنون تولید محصول حدود ۳۰۰ هزار تن در سال است که خیلی کمتر از نیاز جهانی است و عمده تولید آن درکشور کانادا می باشد و محصول آن به اکثر کشورهای جهانی روانه می شود و کشورهای آمریکای لاتین در آینده می توانند خلاءِ بازار در فصل زمستان را پر نمایند. وجود سه فاکتور مهم:
آب شیرین فراوان سطحی
خاک اسیدی زهکش دار
تأمین رطوبت بالای خاک
از عوامل مهمی است که این محصول بصورت منحصر به فرد قرار می دهد. تهدیدات شدید اقلیمی مانند باز شدن برف در فصل سرما و دوباره سرد شدن به عبارتی گرمای زود هنگام می تواند تهدیدی برای خسارت به بوته های بلوبری مناطق سرد باشد. شایان ذکر است که برای کاهش تهدیدات به کسترش فعالیت در دامنه وسیع تر اقلیمی اقدام می نماییم تا با افزایش دامنه وسیع زمانی فاکتورهای خطرساز را کاهش دهیم قابلیت بالای حمل و نقل کشور و قیمت بالای هر واحد این محصول قدرت کار و کشت را افزایش می دهد و کشور را از بزرگترین تولیدکنندگان این محصول در دنیا مطرح می کند.

تحلیل نیاز صنعت فرآوری بلوبری:

– افزایش نرخ جمعیت جهان
– کاهش تعداد افرادخانواده
– پیرتر شدن افراد جامعه
– رشد تعداد فست فودها
– شاغل بودن زوج ها
– بیماریهای صنعتی
– آلودگیهای محیطی
– آلودگیهای صنعتی
– آلودگی آب آشامیدنی
– لباسهای پلی اتیلینی وپلاستیکی
– بسته بندی ها و نفوذ آن به خوراکیها
– عدم تحرک انسان ها
– تغییرات ناگهانی آب وهوای زندگی
– رشد زندگی ماشینی
– افزایش ماشین ها
– آلودگی های سوخت های فسیلی
باعث شده است که تغذیه نامناسب از یک طرف، کم تحرکی و استفاده از تکنولوژی افزایش روند بیمارهای صنعتی مانند دیابت نوع دوم، و بیمارهای قلبی و سرطان را افزایش داده است. بنابراین تولید محصولات که خاصیت آنتی اکسیدانی قوی داشته باشند جز ملزومات نیاز جامعه گردیده است شایان ذکر که مجموعه عوامل فوق چاقی مفرط و افزایش وزن را گسترش داده است با توجه به ضد ارزش شدن چاقی لزوم کاهش وزن در کنترل
بیماری دیابت تیپ دوم و ایمن سازی جامعه ها بیمارهای قلبی اهمیت بسزایی دارد.
همانطوری که می دانیم فاکتور مهم کاهش سرطان بالا نگه داشتن میزان ویتامین C در طول ۲۴ ساعت در بدن است سگ نزدیکترین جانوری است که به بدن انسان نزدیک می باشد و سرطان نمیگیرد برای ساختن ویتامین C در بدن نیاز به چهار آنزیم می باشد که هر چهار آنزیم را سگ دارا می باشدو همواره میزان ویتامین C رادرحد مطلوب در بدنش نگه می دارد و اما انسان از چهار آنزیم، سه آنزیم آن را از اجداش به ارث برده است و آنزیم چهارم را ندارد بنابراین ویتامین C بدن را با خوردن میوه ها در طول ۲۴ ساعت اگر به طور منظم مصرف نماید آنگاه سطح میزان ویتامین C کاهش نمی یابد و در برابر بیماری ها مقاوم می شود.
در صنعت فرآوری بلوبری به علت کاهش وزن قابلیت نگه داری در تمام سال با توجه به کم حجم بودن و قابلیت حمل و نقل و صورتهای مختلف مصرف این امکان را برای انسان فراهم میاورد در طول ۲۴ ساعت نسبت به ایمن سازی بدن اقدام کند بنابراین دور نمای صنعت فرآوری بلوبری به اشکال مختلف با توجه به مشکلات عدیده جاری آینده درخشان و با اقبال عمومی روبرو خواهد شد. در کشور روند رشد فست فود ها رشد شتابان داشته است که برای جلوگیری از عوارض سوءِ آنها استفاده از فرآوری بلوبری کاملاً منطبق با نیازهای زمانی تغییر رژیم غذایی با رشد تکنولوژی و آلودگی های زیست محیطی می باشد.

بنابراین چشم انداز و اقبال عمومی از فرآوری صنعتی بلوبری مهیا می باشد و در این میان کشور تولید کننده عمده این محصول میتواند خلاءِ بازار را پر نماید. در صورت تسریع بخشی در این امر کشور می تواند با توجه به بستر مناسب تولید و دانش فرآوری می تواند سهم بزرگی از بازار را در جهان داشته باشد.
تحلیل طرح به روش SWOT با توجه به بررسی تهدیدات داخلی و خارجی و مطالعه فرصت های استراتژی در موضع SO با وضعیت رشد و تهاجمی است و با استفاده از زمان در اسرع وقت شرایط لازم جهت اجرای طرح فراهم شود.

طرح پرورش، تولید و فرآوری بلوبری و رزبری

میزان سرمایه مورد نیاز جهت واحد پرورش و فرآوری بلوبری (گلخانه بلوبری و رزبری)

بودجه: کمتر از ۱ میلیارد تومان
مساحت گلخانه: ۲۰۰۰ مترمربع
ظرفیت تولید سالیانه : ۶۰۰۰ کیلوگرم (عملکرد بلوبری در هر مترمربع گلخانه با توجه به رقم بلوبری، بین ۲ تا ۶ کیلوگرم میباشد)
نرخ برابری دلار : ۱۴۰۰۰ تومان
مساحت زمین موردنیاز : ۳۰۰۰ مترمربع
زیربنای ساختمان ها : ۱۲۰ مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : ۲ نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : ۸۰۰ میلیون تومان
قیمت فروش هر کیلوگرم : ۶۰۰ هزار تومان
نرخ بازده داخلی : ۴۵ درصد