طرح پرورش هوبره

این پرنده از میش مرغ کوچکتر و از زنگوله بال بزرگتر است و بدنی به طول ۶۵ سانتی متر (از نوک منقار تا انتهای دمش) دارد . فاصله دو سر بال آن به حدود۱۴۰ سانتی متر نیز می رسد .هوبره یکی از پرندگان بسیار زیبا و باشکوه نواحی کویری جنوب ایران همانند کرمان است که به دلیل شکارهای بی‌رویه و غیرمجاز، نسل آن در معرض خطر نابودی قرار گرفته است. این پرنده بیابانگرد و خجالتی از لحاظ ترکیب و شکل ظاهری تا حدودی به بوقلمون شباهت دارد. هوبره از راه خوردن دانه میوه‌ها و غله‌ها، گیاهان کوچک، حشرات، کرم‌ها و خزندگان تغذیه می‌کند و به دلیل سازگاری با محیط بیابان، بیشتر آب بدنش از غذایی که می‌خورد تامین می‌شود.
هوبره به خاطر نوع دفاع خود در برابر پرندگان شکاری همانند شاهین، به مرغ بمب‌انداز معروف است؛ طوری که وقتی شاهین از پشت به او نزدیک می‌شود ناگهان به سمت بالا تغییر ارتفاع داده و از مقعد خود خمیر رقیق چسبناکی به سمت شاهین می‌افشاند که در صورت ریختن روی بال‌های او، آنها به هم چسبیده و شاهین سقوط می‌کند. به همین منظور شکار هوبره توسط شاهین و جدال این دو پرنده برای مغلوب کردن یکدیگر، به تفریح بسیاری از ساکنان متمول کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس تبدیل شده است.

شناسایی جنسیت و تولید مثل هوبره

هوبره ماده کوچکتر از نر است و زیر تنه خاکستری پررنگ تری دارد . این پرنده چشمان زرد و درشت دارد و در هنگام قوز کردن ، هماهنگی کامل با محل شنزار محیط خود پیدا می کند . هوبره کمی بزرگتر و رنگ پریده تر از گونه Macqueen است . در هنگام جفتگیری ، نرها روش عجیبی در جذب ماده دارند . آنها کورکورانه با گامهای بلند راه می روند و پرهای طوق گردن و کاکل سرشان را به هوا بلند کرده و برای ماده نمایش می دهند . ماده این پرنده ۴-۲ تخم روی زمین می گذارد . هوبره و گونه آسیایی آن جزء پرنده های بی صدا ( بسیار آرام ) هستند .
از گونه هایی است که بعلت شکاری بی رویه در خطر انقراض قرار دارد و تخریب زیستگاههای آن نیز مزید بر علت است و این پرنده را در زمره پرندگان قابل حمایت قرار داده است.

تغذیه هوبره

گردن بلند و دراز و چشمان تیزبین هوبره را قادر به یافتن بی مهرگان کوچک نموده همه چیز خوار و گیاه خوار بوده ، غذای با کیفیت بالا را انتخاب کرده و سریعاً جهت رشد سوخت و ساز نموده و مقداری را نیز ذخیره می کند . سبزیجات ، میوه ها ، دانه ها ، شکوفه ها ، برگها و گلها در هر جا که در دسترس باشند و گیاهان زراعی مانند نخود فرنگی ، بادام زمینی و یونجه و همچنین سبزه زارها به خصوص مزارع گندم و جویی که تازه درو شده اند جزء رژیم گیاهی هوبره می‌باشند. همچنین در مورد رژیم جانوری هوبره می توان از گونه های مختلف جانوری مانند بی مهرگان نظیر انواع ملخ ، موریانه ، مورچه ، عنکبوت ، حلزون ، سوسک ، مارمولک ، زنبورها ، ملخ ها و سنجاقک ها را نام برد که به همین دلیل از نظر بیولوژیکی نقش بارزی را در کنترل آفات ایجاد می کند .
تغذیه معمولاً‌ در طبیعت به هنگام صبح و غروب انجام می گیرد و در بقیه ساعات روز که هوا گرم است ، پرنده در طبیعت زیر بوته ها به استراحت می پردازد . تغذیه هوبره در محیط پرورش به صورت جیره غذایی انجام گرفته است که اجزای تشکیل دهنده خاصی جهت تأمین پروتئین گیاهی و حیوانی این پرنده مورد استفاده قرار می‌گیرد .

آب
آشامیدن یک نوع فرآیند پمپاژ آب توسط منقار است. با باز شدن منقار پائینی که متحرک می باشد ، هوبره آب را مکرر به داخل مری می کشد سپس گردن به شکل S‌ در آمده و آب بلعیده می شود . آنها به ندرت در طبیعت آب می نوشند . چون با خوردن شبنم روی گیاهان و تغذیه جانوران کوچک ، آب بدنشان تأمین می شود . در محیط پرورش مقدار آب روزانه مصرفی بستگی به شرایط آب و هوایی و نوع تغذیه دارد . آب تمیز و تازه بایستی به طور مداوم در اختیار پرنده قرار گیرد و چون جیره آن از دانه ها و یونجه های تازه و علوفه‌های تازه و آبدار می باشد ، آب کمتری نیاز دارد ولی اگر از جیره غذایی خشک مثل ذرت ، سبوس گندم و … استفاده شود و یا در هوای گرم پرورش داده شود تقاضای پرنده برای آب بیشتر می شود .

تکثیر و پرورش هوبره

در ارتباط با تکثیر و پرورش هوبره ، قبل از هر چیز باید به این نکته توجه داشت که برای نگهداری هوبره در حالت پرورش به صورت مرغداری و یا در حالت اسارت به منظور تکثیر و پرورش استفاده از هوبره بالغ بسیار راحت تر و آسان تر از سایر گزینه ها می باشد . اما باید توجه داشت که آنها در این حالت به شرایط محیطی بسیار حساس خواهند بود . بنابراین جهت عملیات تکثیر و پرورش پیشنهاد نمی شود ، مگر اینکه پرنده را در حالتی نگهداری کرد که هیچگونه ناراحتی و استرسی به آن وارد نگردد و این شرایط باید به گونه ای باشد که محیط پرورش این پرنده دارای فضای زیادی باشد و مکان و محل زندگی این پرنده شبیه محیط طبیعی آن در بیرون از قفس باشد و همچنین تکثیر و پرورش هوبره امکانات و شرایط خاصی را می‌طلبد . از جمله قفس های زادآوری ، قفس های زمستانی و سالن جوجه کشی که شامل دستگاه های تهویه ، اتاق هواساز و ستروانکاباتور بخش پرورش جوجه ها ، امکانات قرنطینه ای ، نوع جیره غذایی و … را باید در نظر گرفت .
لازم به یادآوری است در حالت پرورش به صورت مرغداری و یا اسارت، ۳۰ تا ۴۰ درصد نرها نمایش های جنسی از خود نشان می دهند و در دو سالگی ۹۰ درصد نرها و در سه سالگی تمامی نرها حرکات نمایش جنسی را انجام می دهند . همچنین مدت نمایش جنسی در بین هوبره های نر متفاوت است و به اختصاصات درونی و فردی این پرندگان مربوط می شود .

جوجه کشی طبیعی هوبره

در حیات وحش تعداد تخم در هر کلاچ ۵-۲ عدد می باشد و پرنده ماده روی تخم می خوابد و پرنده نر هیچ نقشی در خوابیدن بر روی تخم ها ندارد .
نشستن ابتدا به سختی و نامنظم صورت می گیرد و سپس جدی می شود و پرنده ماده خود تخم ها را می چرخاند و هوا می دهد و پرنده ماده در مدت خوابیدن بر روی تخم ها هر روز برای مدت کوتاهی لانه را به منظور تغذیه ، استراحت و تجدید قوا ترک می کند . وزن تخم هوبره ۶۰ تا ۷۰ گرم می باشد و مدت خوابیدن بر روی تخم ها ۲۳-۲۱ روز طول می کشد.

دستگاه های جوجه کشی هوبره

دستگاه های جوجه کشی مجزا این مزیت را دارد که درجه حرارت و رطوبت بطور اختصاصی کنترل شده و کارآلوده تفریح دور از بقیه تخم ها صورت می گیرد .
هنگام خرید دستگاه جوجه کشی باید به نکات زیر توجه نمود :
_ انتخاب ظرفیت :دستگاه باید متناسب با جمعیت پرنده در نظر گرفته شود.
_ انکوباتور دارای تهویه کافی باشد .
_ کنترل رطوبت نسبی و حرارت در جاهای گوناگون دستگاه امکان پذیر باشد . سیستمهای حرارتی، برودتی و کنترلی کافی باشد تا اگر یکی از این سیستمها کار نکرد بتوان جایگزین نمود و امکان اندازه گیری co2 فراهم باشد .
_ تخم ها به‌طور خودکار چرخانده شوند .
_ امکان مشاهده تخم ها بدون باز کردن در انکوباتور وجود داشته باشد .
_ سیستم اعلام خطر و برق اضطراری داشته باشد .
_ انکوباتور به آسانی قابل شستشو و ضد عفونی بوده و مقاومت کافی داشته باشد .
_ هوای ورودی تصفیه شود .

برای پرورش هوبره از کجا شروع کنیم

بر اساس ضوابط نظام دامپروری کشور در ابتدا باید از سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان مربوطه پروانه تاسیس گرفت؛ بنابراین بهتر است قبل از تهیه زمین برای ایجاد مزرعه پرورش هوبره به واحد صدور پروانه سازمان نظام مهندسی کشاورزی مراجعه و با کارشناسان مذاکره کرده تا با درنظرگرفتن ضوابط نظام دامپروری کشور، اقدامات لازم انجام شود.

خلاصه بررسی اقتصادی طرح پرورش هوبره

ظرفیت تولید سالیانه : 500 قطعه
نرخ برابری دلار : 12000 تومان
مساحت زمین موردنیاز : 5000 مترمربع
زیربنای ساختمان ها : 3000 مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : 10 نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : 5 میلیارد تومان
ارزش ماشين آلات و تجهيزات :800 میلیون تومان
نرخ بازده داخلی : 38 درصد

تهیه طرح توجیهی بر اساس آخرین دستورالعملهای سازمانی و بانکی.

در صورتیکه نیاز به طرح توجیهی دارید کارشناسان ما طرح مدنظرتان را بر اساس آخرین ضوابط و بر اساس داده‌های روز و مشخصات و مختصات مدنظرتان، تهیه می‌نمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک نمائید.