طرح یا برنامه بازاریابی (Marketing Plan)

طرح یا برنامه بازاریابی (Marketing Plan) یک برنامه جامع (کمپین) جهت تحقق اهداف بازاریابی، که شامل اهداف بلند مدت و میان مدت در زمان در نظر گرفته شده در آن است؛ که به نحوه پیاده سازی و اجرای استراتژی های بازاریابی شرکت کمک می کند.

در یک سازمان یا واحد کسب و کار و یا سطح محصول (مانند: خط تولید محصول)، برنامه بازاریابی به تغییر مفهوم یک محصول یا خدمت، شناخت بهتر نیازهای جامعه مشتریان هدف، دستیابی به انتظارات فروش شرکت، سهم بازار و … کمک می کند.
یک طرح بازاریابی یا مارکتینگ پلن به دقت عنوان می کند که شرکت جهت عرضه محصولات و پشتیبانی از محصولات قدیمی، چه کارهایی انجام خواهد داد، این برنامه به نحوی تعیین کننده مسیر راه و جزئیات اجرایی، بازاریابی سازمان است.

برنامه بازاریابی یا پلن بازاریابی، زمان بندی فروش و فعالیت های ترویجی، سیاست قیمت گذاری و تلاش های مربوط به توزیع کالا (Place) را نشان می دهد. چگونگی کنترل فرآیندها و همچنین اندازه گیری نتایج، قسمتی از برنامه است. با برنامه های بازاریابی به طور محرمانه رفتار می شود، تا هیچ رقیبی از جزئیات آن ها استفاده نکند!

هر برنامه بازاریابی شامل سه بخش اصلی است:

اهداف  بازاریابی (Marketing Goals): پس از تجزیه و تحلیل وضعیت کنونی سازمان، رقبا و شرایط بازار می‌توان نسبت به تعیین اهداف بازاریابی اقدام نمود. هدف اصلی برنامه های بازاریابی، ایجاد تعادل و تناسب بین محصولات سازمان و بازارهای هدف آن ست.

استراتژی بازاریابی (Marketing Strategy): عبارت است از روش رسیدن به اهداف بازاریابی. استراتژی روش انتخاب شده برای دستیابی به هدفی مشخص و ابزار رسیدن به این هدف را در چارچوب زمانی تشریح می کند. البته این روشها شامل جزئیات کار که بصورت روزانه پیگیری می شود، نمی‌باشد. بطور کلی استراتژی های بازاریابی به آمیخته بازاریابی (محصول، قیمت، ترویج و توزیع) مربوط می‌شوند.

تاکتیک های بازاریابی (Marketing tactics)شامل فرآیندهای تبدیل استراتژی به برنامه‌های کاری است، هر برنامه کاری شامل جایگاه فعلی شرکت، اهداف و فعالیتهای شرکت، مسئولیتها، زمان شروع و پایان کار و هزینه‌ها می‌شود.

به طور کلی یک برنامه بازاریابی هر آن چه برای جا انداختن محصول جدید و پشتیبانی از محصولات قدیمی­تر مورد نیاز است را به دقت تعیین و تصریح می کند. برنامه بازاریابی، زمان بندی فروش و فعالیت های ترویجی و تشویقی، سیاست های قیمت گذاری و فرآیندهای توزیع محصول را در بازارهای هدف نشان می دهد. چگونگی کنترل و ارزیابی عملکرد نتایج برنامه نیز قسمتی از برنامه بازاریابی است.

یک برنامه بازارایابی، بر اساس بازار هدف و عناصر آمیخته بازاریابی (Marketing Mix) ، شامل ارکان: محصول یا خدمت  یا Product، قیمت گذاری یا Price، مکان عرضه Place، و فعالیت های پیشبردی (Promotion) و یا اصطلاحا ۴P تدوین می شود، منظور از  آمیخته بازاریابی یا ترکیب این است که بین این اجزا می‌بایست یک نگرش سیستمی و هماهنگ برقرار شود تا بتواند بر مشتری تاثیر گذارد. طراحی و توسعه آمیخته بازاریابی (Marketing Mix) که به آن «چهار پی ۴P» یا «هشت پی ۸P» گفته می شود و از وظایف اصلی مدیر بازاریابی می باشد، که در مقالات آتی به این مقوله به طور مفصل خواهیم پرداخت.

نوشتن برنامه بازاریابی برای شروع هر کسب و کاری ضروری می باشد؛ و لذا در اینجا سوالاتی مطرح می شود که شما برای پاسخگویی به آن نیازمند راهنمایی هستید.

استراتژی بازاریابی: چگونه برنامه بازاریابی شما از اهداف کسب و کارتان پشتیبانی می کند؟
گزارش ماموریت: سعی دارید چه کاری انجام دهید و چرا؟
بازار هدف: هدف شما از انجام فعالیت های بازاریابی چیست؟
تجزیه و تحلیل رقابتی: با چه کسی رقابت می کنید و در چه جایگاهی قرار دارید؟
موضوع فروش منحصر به فرد: چه چیزی کسب و کار شما را منحصر به فرد می کند؟
استراتژی قیمت گذاری: به دنبال مطالبه چه چیزی هستید و چرا؟
طرح تبلیغاتی: چگونه به بازار هدف دست می یابید؟
بودجه بازاریابی: چقدر و در چه مورد پول خرج می کنید؟
لیست عملکرد: برای رسیدن به اهداف بازاریابی خود چه کارهایی را باید انجام دهید؟
معیار ها: عملکرد شما چگونه است و در کجا کارتان را بهبود می بخشید؟

هنگام پایان هر مرحله یک طرح بازاریابی خواهید داشت که باید از آن به عنوان طرح فعالیت بازاریابی خود در کسب و کار کوچکتان استفاده کنید.

کاربردهای برنامه بازاریابی ( مارکتینگ‌ پلن ) :

برنامه بازاریابی جهت جذب سرمایه ( جذب سرمایه از طریق افراد کارآفرین و یا بانک‌ها و مؤسسات مالی اعتباری )

برنامه بازاریابی جهت دریافت نمایندگی فروش محصولات و خدمات از شرکتهای داخلی و خارجی

برنامه بازاریابی جهت ارائه برنامه استراتژیک بازاریابی به هیئت‌مدیره

برنامه بازاریابی جهت بازنگری طرح کسب و کار تجاری Business Plan

برنامه مارکتینگ پلن جهت استخدام مدیر بازاریابی

 

فواید برنامه بازاریابی

 • برنامه بازاریابی مسیر موفقیت عملیات بازاریابی را روشن و از آن پشتیبانی می‌نماید.
 • برنامه بازاریابی به هماهنگی شدن فعالیت‌های برای دستیابی به اهداف کمک خواهد نمود.
 • مدیر را مجبور می‌نماید تا به در مورد مسائل آتی پیش رو به روشی نظام‌اند، عکس‌العمل مناسب نشان دهد.
 • بین منابع در دسترس و فرصت‌های پیش روی سازمان در بازار، تعادل ایجاد می‌گردد.
 • مارکتینگ پلن برای ارزیابی مستمر فعالیت سازمان یک چهارچوب مشخص فراهم می‌سازد. این برنامه سبب جلب‌توجه مدیران عالی به توسعه سازمان به‌جای حفظ موقعیت کنونی است.
 • مارکتینگ پلن به افزایش سطح عملکرد، سرمایه‌گذاری بر نقاط قوت، کم شدن نقاط ضعف و تهدیدات و استقبال از فرصت‌ها کمک می‌نماید.
 • مارکتینگ پلن می‌تواند میزان ریسک منجر به شکست را به حداقل رساند.
 • برنامه بازاریابی قادر است تا نتایج نامطلوب ناشی از شرایطی که خارج از کنترل مدیریت سازمان است را تعدیل نماید.
 • برنامه بازاریابی با نگاهی جامع به کسب و کار، سازمان حمایت و به صورت فرایندی برای ایجاد ارتباط و هماهنگیتدوین برنامه بازاریابی بین بازاریابی و دیگر بخش‌های سازمان عمل نماید.
 • آمادگی برای تغییر با هیجان بیشتری انجام می‌شود، زیرا با داشتن اطلاعات، مقاومت‌های سازمانی به حداقل می‌رسد.

استراتژی بازاریابی: چگونه برنامه بازاریابی شما از اهداف کسب و کارتان پشتیبانی می کند؟

قبل از اینکه طرح کسب و کار خود را ایجاد کنید باید دقیقاً بدانید چه کاری می خواهید انجام بدهید. این استراتژی بازاریابی شما است و به طور مستقیم با اهداف کسب و کار شما ارتباط دارد. استراتژی بازاریابی شرح می دهد چه کاری می خواهید انجام بدهید و بقیه این طرح بازاریابی نحوه کار شما را بطور مفصل توضیح می دهد.

به عنوان مثال یکی از اهداف کسب و کار شما  می تواند گسترش  خرده فروشی آفلاین به وب سایت تجارت الکترونیک باشد. استراتژی بازاریابی شما برای این هدف می تواند معرفی محصولاتتان به بخش جدید  بازار داخلی باشد. بعد از آن باید استراتژی خود را به اهداف کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم کنید و در عین حال پیام خاص بازاریابی خود را تعریف کنید. در مورد نحوه استراتژی بازاریابی به همراه عملکرد طرح بازاریابی بیشتر مطالعه کنید.

اگر هنوز هدف خاصی در مورد کسب و کار ندارید، برای شروع از راهنمای تنظیم اهداف کسب و کار استفاده کنید. همچنین، از افزودن جدول زمانی خاص به اهداف خود (به عنوان مثال، طرح ۹۰ روزه) اطمینان حاصل کنید. این جدول به شما کمک می کند تا طرح بازاریابی هدفمند تر و واقع بینانه تر ایجاد کنید.

گزارش ماموریت: می خواهید چه کاری انجام دهید و چرا؟

گزارش ماموریت به این سوالات پاسخ خواهد داد؟ سعی دارید چه کاری انجام بدهید؟ چرا این کار را انجام می دهید؟ شما ممکن است قبلاً گزارش ماموریت را به عنوان بخشی از فرایند برنامه ریزی کسب و کار خود ایجاد کرده باشید. در این صورت باید آن را به طرح بازاریابی خود اضافه کنید.

گزارش ماموریت شما مبنای طرح بازاریابی شما است. اگرچه ممکن است نقش مستقیمی در فعالیت های بازاریابی شما نداشته باشد، اما گزارش ماموریت شما به اهداف کسب و کار شما می پردازد و به شما کمک می کند تا مطمئن شوید فعالیت های بازاریابی که انجام می دهید از اهداف کلی کسب و کارحمایت می کند. گزارش ماموریت ابزار موثری است که به شما نشان می دهد از کجا شروع کرده اید و مشخص می کند آیا مسیر درستی را پیموده اید یا خیر؟ اگر هنوز گزارش ماموریت خود را تکمیل نکرده اید، اکنون باید این کار را انجام دهید.

بازار هدف: هدف شما از انجام فعالیت های بازاریابی چیست؟

بازار هدف شما مخاطبان خاصی هستند که شما می خواهید از محصولات و خدماتتان بهره مند شوند. این همان گروهی است می خواهید به آنها کالا بفروشید. هر چه به این سوال مفصل تر پاسخ دهید، طرح بازاریابی شما هدفمندتر خواهد شد. با حوصله در مورد بازار تحقیق کنید تا بتوانید موارد زیر را مشخص کنید.

چه کسانی مخاطبان هدف شما را تشکیل می دهند ؟
کجا می توانید آنها را بیابید؟
چه چیزی برای آنها مهم است؟
نگران چه چیزی هستند؟
اکنون چه چیزی لازم دارند؟

بهتر است از افراد یا شرکت هایی که فکر می کنید مشتری ایده ال شما هستند یک طرح کلی تهیه کنید. این نه تنها به شما در شناسایی آنها کمک می کند بلکه می تواند پیام بازاریابی شما را شخصی کند.

تجزیه و تحلیل رقابتی: با چه کسی رقابت می کنید و در چه جایگاهی قرار دارید؟

یکی ار بهترین راه های تحقیق درباره بازار هدف و آماده کردن فعالیت های بازاریابی در نظر گرفتن رقابت است. شما باید بدانید چه کسی در بازار محصولات مشابه را می فروشد، به خصوص اگر این افراد به مصرف کنندگانی کالا می فروشند که از نظر شما مشتری ایده ال هستند. کارها و اشتباهات آنها را به دقت بررسی کنید.

یکی از راه های تجزیه و تحلیل رقابتی تجزیه و تحلیل از طریق SWOT است. SWOT ابزار استراتژیکی است که نقاط قوت، ضعف، فرصت، تهدید یک شرکت را ارزیابی می کند. شما باید نقاط قوت، ضعف، فرصت، تهدید رقبای برتر کسب و کارتان را با دقت بررسی کنید تا از رقابت و نحوه عملکرد خود شناخت بیشتری بدست آورید.

تجزیه و تحلیل رقباء به شما کمک می کند تا بدانید کجا می توانید در رقابت پیروز شوید و موقعیت مناسب بازار را شناسایی کنید و برای رویارویی با چالش های رقابت آماده شوید.

موضوع فروش منحصر به فرد: چه چیزی کسب و کار شما را منحصر به فرد می کند؟

هنگامی که بدانید با چه کسی رقابت می کنید، باید روشی را شناسایی کنید که شما را از دیگران متمایز کند. چه چیزی کسب و کار، محصولات و خدمات شما را منحصر به فرد می سازد و آنرا برای بازار هدف شما مطلوب می سازد.

موضوع فروش منحصر به فرد گزارشی است که در مورد نحوه تفاوت کسب و کار، محصولات و خدمات شما با دیگران توضیح می دهد. این گزارش مشخص می کند چه چیز کسب و کار شما را به بهترین گزینه تبدیل می کند و نشان می دهد چرا مشتریان شما را به رقبای تان ترجیح می دهند.

استراتژی قیمت گذاری: به دنبال مطالبه چه چیزی هستید و چرا؟

اگر هنوز طرح کسب و کار سنتی دارید، پس قبلاً زمان زیادی را صرف تحقیق در مورد قیمت مناسب برای محصولات و خدمات خود کرده اید. اکنون باید اطلاعات قیمت گذاری را با فعالیت های اقتصادی خودتان مرتبط سازید.

یکی از مهم ترین عواملی که باید ارزیابی کنید نحوه استفاده از استراتژی قیمت گذاری خود در پیام بازاریابی تان است. در بیشتر موارد با ارائه دیدگاه روشنی به مشتری نسبت به قیمت و سودی که در قبال خرید محصولات شما نصیبش می شود می توانید از قیمت کالا حمایت کنید. موضوع قیمت بالا عاملی است که مشتری را به خرید ترغیب می کند.

اگر شما هنوز در مورد قیمت گذاری نظری ندارید، استراتژیهای  قیمت گذاری را مطالعه کنید تا با رویکردهای متفاوت و ارتباطشان با کسب و کار خودتان آشنا شوید.

طرح تبلیغاتی: چگونه به بازار هدف دست می یابید؟

طرح تبلیغاتی شما به عنوان عنصر کلیدی ترکیب بازاریابی هر گونه ارتباط با مصرف کننده را شامل می شود.  طرح تبلیغاتی اصولاً به این سوال پاسخ می دهد: چگونه موضوع فروش منحصر به فرد را در بازار هدف مطرح می سازید؟

طرح تبلیغاتی شما در برگیرنده انواع فعالیت های بازاریابی شما باشد و ممکن است شامل موارد ذیل باشد:

تبلیغات
بسته بندی
روابط عمومی
فروش مستقیم
بازاریابی اینترنتی
تبلیغات فروش
مواد بازاریابی
سایر تلاش های تبلیغاتی

اگر نمی خواهید در ابتدا تغییرات زیادی در طرح های تبلیغاتی تان ایجاد کنید، بهتراست با انتخاب سه یا پنچ فعالیت بازاریابی خاص شروع کنید که به شما کمک می کند تا استراتژی بازاریابی ای را که ابتدا در نظر داشتید را اجرا کنید.
برای مثال، اگر یکی از اهداف شما ارائه پنج مشاوره رایگان در عرض سه ماه باشد، آنگاه طرح تبلیغاتی شما ممکن است از طریق کمپین تماس سرد، طرح توسعه رسانه های اجتماعی خارج از برنامه و کمپین ایمیلی مستقیم به رهبری هدفمند بپردازد.
این مرحله باید همزمان با مرحله بعدی تکمیل شود زیرا بودجه شما بر فعالیت هایی که در برنامه خود گنجانده اید تاثیر می گذارد.

بودجه بازاریابی: چقدر و در چه مورد پول خرج می کنید؟

هنگام شرح برنامه تبلیغاتی باید به روشنی مشخص کنید که بودجه شما برای انجام کدام فعالیت ها کافی است. متاسفانه بیشتر کسب و کار های کوچک بودجه محدودی برای بازاریابی دارند پس طرح تبلیغاتی ای را ایجاد کنید که مطابق با بودجه شما باشد.
شما ممکن است بودجه بازاریابی سالانه داشته باشید اما باید این بودجه را به بودجه های ماهانه تقیسم کنید تا هم بتوانید به نتیجه برسید و برنامه تبلیغاتی خود را اصلاح کنید و هم به فعالیت هایی بپردازید که سبب بازگشت سرمایه شما می شود.

لیست عملکرد: برای رسیدن به اهداف بازاریابی خود چه کارهایی را باید انجام دهید؟

اینکه مشخص کنید چه کاری می خواهید انجام دهید و چه زمانی این کار را انجام بدهید می تواند بخش مهمی از برنامه بازاریابی شما باشد. این فهرست کاری شما است که شما را در مورد انجام هر یک از فعالیت ها راهنمایی خواهد کرد. مراحل عملی به شما  کمک خواهد کرد که به کارتان ادامه دهید تا بتوانید بدون نیاز به تجدید قوا و نوآوری وارد مرحله بعدی شوید و پیشرفت مداوم داشته باشید.

برای ایجاد فهرست عملکرد طرح بازاریابی خود باید از فرآیندی استفاده کنید که برای مدیریت کارهای روزانه خود استفاده می کنید: یعنی هدف نهایی را مشخص می کنید و آن را  به یک سری از وظایف تک مرحله ای تقسیم کنید تا به هدفتان برسید.

برای مثال، اگر یکی از فعالیت های طرح تبلیغاتی شما راه اندازی کمپین پست الکترونیکی مستقیم باشد، شما ابتدا باید مراحل عملی زیر را طی کنید:

تعیین بودجه برای کمپین
شفاف سازی هدف کمپین
مشخص کردن نوع ایمیلی که می خواهید بفرستید
استخدام طراح یا شرکت برای تضمین کار خود
نوشتن رونوشت بخش ایمیل مستقیم
مشخص کردن تماس جهت اقدام و عمل
داشتن پیش نویس بخش نامه الکترونیکی ایجاد شده

فهرست عملکرد شما مادامی که از روند کاری شما حمایت می کند می تواند اشکال متفاوتی داشته باشد. هر اقدامی که انجام می دهید باید مطابق با زمان بندی طرح بازاریابی شما باشد. معمولا ًهر چه مراحل کوتاه تر باشد، تکمیل کارها آسان تر است و کار با شتاب بیشتری انجام می شود.

معیار ها: عملکرد شما چگونه است و در کجا کارتان را بهبود می بخشید؟

اگر پیگیر نتایج کار خود نباشید، همه کارهایی را که برای ایجاد طرح بازاریابی برای کسب کار کوچک خود انجام می دهید بی فایده خواهد بود. این مرحله به شما اجازه می دهد تا طرح بازاریابی خود را از حالت سند آماری خارج کنید و آنرا به طرحی تبدیل کنید که همزمان با کسب و کار شما رشد کند و توسعه یابد.

نحوه پیگیری نتایج کار به تکنیک های بازاریابی ای بستگی دارد که به کار می برید. به عنوان مثال بازاریابی اینترنتی را می توان با معیارهای اینترنتی و تجزیه تحلیل پیگیری کرد در حالی که پیگیری روش بازاریابی غیر آنلاین نیازمند روش های دستی تر  و قابل لمس تر است.

به طور کلی هر چه سیستم پیگیری شما استانداردتر باشد نتایج شما مرتبط تر خواهد بود و شما می توانید فعالیت های بازاریابی موفق تری انجام دهید.

نکات اضافی طرح بازاریابی

در اینجا چند نکته کوچک در مورد ایجاد طرح بازاریابی موثر برای کسب وکار کوچک شما ارائه می گردد:
هنگام برنامه ریزی در مورد فعالیتهای  بازاریابی دائما از طرح بازاریابی خود  استفاده کنید.
طرح بازاریابی خود را سند واقعی ندانید. این طرح باید آنقدر انعطاف پذیر باشد تا بتواند در کسب و کار شما  تغییر ایجاد کند.
مبنای مشتریان فعلی خود را نادیده نگیرید. ایجاد مشتری وفادار باید یکی از اهداف بازاریابی شما باشد.
آنچه در رقابت اتفاق می افتد نباید شما را از مسیر خود منحرف کند. آنچه که در رقابت مفید است لزوما برای شما مفید نیست.
از اضافه کردن تکنیک های بسیار زیاد به طرح تبلیغاتی خود خودداری کنید. هر چه از تاکتیک کمتری استفاده کنید بهتر می توانید نتایج و فعالیت های خود را اندازه گیری کنید.

صبر کنید. شما نمی توانید فوراً از موفق بودن استراتژی یا فعالیت بازاریابی خاص آگاه شوید. از موفقیت و شکستتان درس بگیرید و آن را در آینده مد نظر داشته باشید

عناوین و سرفصل های عمومی یک برنامه یا طرح بازاریابی:

 • خلاصه اجرایی یا Executive Summary: یک پاراگرف متنی را شامل می شود که  در برنامه بازاریابی شامل خلاصه ای از فعالیت ها و دستاورد های طرح است. این پراگراف متنی اولین مواجهه مخاطبین طرح با ایده ها و برنامه شماست، بنحوی بازتاب دهنده فلسفه فکر پشت طرح محسوب می شود.
  نکات مهم در نگارش این بخش:

  • به جزئیات عددی مانند: بودجه، میزان افزایش درآمد و هزینه ها به صورت مستقیم اشاره نمی شود و در صورت نیاز بصورت درصد رند(۱۶% به صورت بیش از ۱۰ درصد) بیان می شوند.
  • جزئیات اجزای تاکتیکی و عملیات در آن ذکر نمی شود.
  • اسامی پارتنر های تجاری معمولا در آن نمی آید و در صورت نیاز از آنها عناونی مانند: شرکا، شرکت های همکار، شرکت ها، همراهان تجاری، هم پیمانان تجاری و اسامی مشابه یاد می شود.
 • فهرست عناوین
 • خلاصه ای از وضعیت معمول شرکت:  این بخش شامل تمام داده های مربوطه، متشکل از تجزیه و تحلیل نقاط قوت و ضعف شرکت، فرصت ها و تهدیدها است.
 • ارزیابی متمرکز بر فرصت های بازار: این بخش، شامل یک بررسی از بخش های مختلف بازار هدف، مشتریان و ارزیابی نیازهای آنان، و چالش های رقابتی ای که شرکت ها و محصولات شان با ان ها مواجه می شوند، است.
 • اهداف مالی و بازاریابی: معمولاً اهداف مالی به عنوان اصلاح (یا ارتقای) در آمدهای اضافی عنوان می شوند و از آن انتظار می رود که در پایان هر دوره برنامه ریزی به دریافت سود منجر شوند. از مهم ترین اهداف بازاریابی یا Marketing Goals می توان به عنوان فروش یا توسعه سهم بازار (Market Share) یاد کرد.
 • خلاصه ای از استراتژی بازاریابی شرکت: این خلاصه، بازار هدف و چگونگی جایگاه یابی، خط تولید محصول، توزیع و قیمت گذاری را نشان می دهد. همچنین این استراتژی، تمام اقدامات ویژه ای را که منجر به کسب اهداف ذکر شده می شوند، در نظر خواهد گرفت. این گونه اقدامات، ممکن است متشکل از تجدید سازمان در قسمت نیروی فروش استفاده مشتری از تخفیف، برنامه جامع تبلیغاتی ملی، برنامه های مربوط به بازاریابی از طریق پست مستقیم و غیره باشد.
 • جزئیات عملیاتی و اجرایی: این بخش شامل کلیه عناصر عملیاتی و اجرایی با  رویکرد مد نظر در استفاده از آنهاست؛ پیش بینی دستاوردهای بدست آمده از هر یک از بخش های عملیاتی در صورت قابلیت محاسبه(مانند: میزان جذب  فالوور، ثبت نام در خبر نامه…) در این بخش بیان می شود.
 • بوجه بازاریابی ماه به ماه
 • پیش بینی فروش ماه به ماه و درآمدها
 • برنامه برای نظارت و ارزیابی پیشترفت برنامه های عملیاتی و پایان دوره برنامه ریزی

 

خدمات تیم مشاوران پارس رابین  ETARH در این حوزه مشاوره تهیه مارکتینگ پلن / برنامه بازاریابی تجاری :

 • جمع‌آوری داده‌های آماری (داخل و خارج سازمان)

 • تهیه سند برنامه بازاریابی Marketing Plan

۵/۵ - (۱ امتیاز)