فرمت طرح توجیهی منطقه ویژه اقتصادی پیام

به منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه پیام که می‌رسید با انبوهی از فعالیت‌ها و تلاش‌های اجتماعی روبه رو هستید که هریک به نوعی حکایت از همیاری همگانی برای افزایش درآمدزایی در مقیاس کلان و پیوند اقتصاد ایران با جامعه بین المللی دارد.
فرودگاه و منطقه ویژه اقتصادی پیام در سال ۱۳۷۱ تاسیس شد، اما در سال ۱۳۷۶ به طور رسمی فعالیت خود را آغاز کرد.منطقه ویژه اقتصادی پیام در محدوده‌ای به وسعت ۳۶۰۰ هکتار از اراضی ۱۰ هزار هکتاری فرودگاه بین المللی پیام واقع شده است.
هدف از تأسیس این منطقه ویژه اقتصادی، حمل و نقل بار هوایی و پستی، فرآوری کالا، انبارداری، خدمات سردخانه‌ای، صنایع ارتباطات و فناوری اطلاعات و صادرات است.هم اکنون نیز از فرودگاه و منطقه ویژه اقتصادی پیام برای ترانزیت باربری، حمل و نقل تجاری و پست کالا ، گسترش صنایع ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور و همچنین خدمات مسافربری شهروندان استفاده می‌شود.
منطقه ویژه اقتصادی پیام با وسعت سه هزار و ۶۰۰ هکتار در حوزه صنعت و بازرگانی در مجاورت پایتخت دارای فرودگاه اختصاصی با ظرفیت هوانوردی، آموزشی، مسافری و کارگو است.

استقرار بیش از ۷۰ شرکت تولیدی فعال از مزیت‌های منطقه ویژه اقتصادی پیام
مستقر بودن کارخانه‌ها و خدمات خاص از جمله تولید کیسه‌های خون، مرکز پت اسکن، فارم‌های تولید رمز در منطقه از جمله مزایایی است که پیام را منحصر به فرد کرده است.
نزدیکترین منطقه ویژه اقتصادی کشور به تهران، قرار داشتن فرودگاه در داخل اراضی منطقه ویژه و امکان بهره گیری از کلیه تأسیسات، تجهیزات و تسهیلات آن، در مجاورت بودن مرکز اقتصادی، صنعتی و کشاورزی کشور، قرار گرفتن در کنار راه آهن سراسری، متروی تهران – کرج و شاهراه‌های ارتباطی کشور و دارا بودن شرایط اقلیمی مناسب از جمله مزیت‌های این منطقه است.
همچنین برخورداری از امکانات زیربنایی، گمرک، گذرنامه اختصاصی، بانک، وجود نیروی کار ارزان در منطقه، قرار گرفتن در مسیر تلاقی پنج استان اقتصادی کشور، نزدیک بودن به مراکز تحقیقاتی و نیرو‌های تحصیل کرده و متخصص منطقه، نزدیک بودن به مراکز تولید میوه، سبزیجات و گل و گیاه بدون محدودیت سقف زمانی و نزدیکی به مراکز عمده تولید و مصرف کالا‌ها و خدمات، وجود هاب پستی و گمرک در فرودگاه بین المللی پیام، داشتن انبار‌های متعدد روباز، وجود ترمینال‌های کانتینری و امکانات تخلیه و بارگیری با دستگاه‌های پیشرفته را از دیگر ظرفیت‌های منطقه ویژه اقتصادی پیام است.
در کنار این مزایا، یکی دیگر از ویژگی‌هایی که پیام را از سایر نقاط متمایز می‌کند، بخش کارگو (حمل و نقل بار) آن است که به عنوان بزرگترین و تنها فرودگاه کارگو (پایانه بار هوایی) کشور شناخته می‌شود.

قلب تولید و اشتغال، این جا می تپد
منطقه ویژه اقتصادی پیام باعث جذب سرمایه داران زیادی به این مناطق شده و بازار صادرات و واردات کالا، رونق اقتصادی و اشتغالزایی را گرم‌تر از گذشته کرده است.
بیش از یک هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری بخش خصوصی در منطقه اقتصادی پیام جذب شده است و بیش از ۱۰۰ قرارداد سرمایه گذاری از سال ۹۸ تا کنون در منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین المللی پیام داشته ایم که در یک بازه زمانی ۱۸ ماهه به بهره برداری رسیده است. تسهیل در تبادلات تجاری به خصوص در ارتباط با بحث صادرات، ایجاد مزیت‌هایی برای تولید و از سوی دیگر انتقال تکنولوژی به داخل کشور از مهم‌ترین دلایل راه اندازی مناطق ویژه اقتصادی بوده که منطقه ویژه اقتصادی پیام با جهشی که در ۲ سال گذشته داشته است، در تحقق هر چه بیشتر و بهتر این سیاست‌ها توانسته به برترین منطقه ویژه اقتصادی کشور تبدیل شود.

برای دانلود فرمت طرح توجیهی منطقه ویژه اقتصادی پیام اینجا کلیک کنیددرصورت تمایل به این مطلب امتیاز دهید:

۵/۵ - (۴ امتیاز)