پرورش گوسفند نجدی

بز نجدی یکی از مشهوترین نژادهای بز ایرانی است که با نژادهای دیگر آمیختگی زیادی پیدا کرده است. باتوجه به هزینه پایین نگهداری، از تولید شیر و گوشت نسبتاً خوبی برخوردار است.

حوزه پراکنش بزنجدی

قسمت عمده پرورش بز نجدی از دامنه‌های جنوبی رشته کوه‌های زاگرس از مناطق شرقی و مرکزی خوزستان آغاز و تا سواحل خلیج فارس ادامه دارد. حوزه پرورش و نگهداری بز نجدی غالباً در استان خوزستان بوده ولی بندرت ممکن است در دیگر مناطق نیز یافت شود. ارتفاع این مناطق از ۶ متر از سطح دریا شروع شده و تا ۱۵۰ متر ادامه دارد. این مناطق دارای زمستان‌های معتدل و تابستان‌های گرم و طولانی می‌باشند و درجه حرارت در طول سال از صفر درجه سانتی‌گراد در ماه‌های سرد تا حدود ۵۰ درجه سانتی‌گراد در تابستان متغیر است.میانگین جمعیت گله‌های بز نجدی بین ۷ تا ۲۳ رأس است. بز نجدی بر خلاف دیگر بزهای محلی، توان راهپیمایی و کوچ در مسافت‌های طولانی را ندارد. به همین دلیل این بز در بین گله‌های عشایر کوچ رو بندرت یافت می‌گردد و در گله‌های گوسفند در حال کوچ و چرای مداوم که از بز بعنوان جلودار گله استفاده می‌گردد، غالباً اثری از بز نجدی به چشم نمی‌خورد و بطور معمول آن را در مناطق شهری و در خانه‌ها به شکل سنتی نگهداری و پرورش می‌دهند. جهت تغذیه این دام علاوه بر تغذیه دستی، از مراتع حاشیه شهر (با فاصله حداکثر ۲-۳ کیلومتر) نیز استفاده می‌شود.

خصوصيات ظاهري گوسفند نجدی

اين بز داراي دست و پاي باريك و بلند، پوست نرم و براق با پوشش موي كوتاه و لطيف مي‌باشد. رنگ عمومي بدن قهوه‌اي تيره و در مواردي از زرد آهويي يكدست تا سفيد متغير است‌. گوش‌ها پهن و افتاده، نيم‌رخ سر صاف و باريك و داراي خط سياه پشتي از پس سر تا نوك دم و داراي دو منگوله در زير گردن مي‌باشد. در هر دو جنس حيوانات شاخ‌دار و بي‌شاخ وجود دارد. اما نسبت بزهاي شاخ‌دار گله‌ها از بي‌شاخ‌ها بيشتر است. برآورد شده است كه موجود حدود 57 درصد ماده‌ها و 54 درصد نرها شاخ دار و 43 درصد ماده‌ها و 46 درصد نرها بدون شاخ‌اند.

میانگین وزنی بزهای ماده نجدی در دوره پرورش

میانگین وزن بزغاله‌ها در دوره رشد از تولد تا یک سالگی

پرواربندی بز نجدی

بز نجدی، بز شیری بوده، دارای جثه نسبتاً کوچک که قدرت پروار شدن آن کم است، اما اکثر بزداران معمولاً بزغاله‌های نر نجدی خود را پس از شیرگیری از سن ۵ ماهگی به بعد پروار می‌نمایند. میانگین طول دوره پرواربندی ۱۳۸ روز بوده و غالباً در فصل پاییز انجام می‌گیرد. میانگین اضافه وزن یک دوره پرواربندی در بزغاله‌های بز نجدی ۶.۰۹ ± ۱۰.۹ کیلوگرم و اضافه وزن روزانه ۴۴ ± ۸۰ گرم می‌باشد. میانگین وزن بز ماده بالغ ۲۶.۷ و بز نر بالغ ۳۳.۷۵ کیلوگرم می‌باشد. این میانگین وزنی پس از سن بلوغ یعنی یک سالگی تا پایان ۴ سالگی می‌باشد.

ضرایب باروری، دوقلوزایی، زایش، بزغاله گیری در پرورش گوسفند نجدی

زایمان بهاره از اسفند آغاز گردیده و تا اوائل خرداد ماه ادامه می‌یابد در صورتی که زایمان پاییزه از شهریور ماه تا نیمه آبان می‌باشد. نتایج بدست آمده از ضرایب باروری، زایش، دوقلوزایی و بزغاله گیری در بز نجدی (جدول زیر) بسیار خوب است ولی تلفات در بزغاله نجدی نیز در هر فصل از سال ۳۳.۶۶ درصد است. درصد تلفات به عوامل مختلفی از جمله عدم مقاومت این بز به سرما، مرگ و میر در زایمان و نیز ضربات مکانیکی بستگی دارد. ساعت زایمان در شبانه روز و کنترل زایمان‌ها نیز از جمله عواملی هستند که در کاهش تلفات نقش مؤثری دارند.

شیر بز نجدی

بز نجدی یکی از بزهای شیری کشور محسوب شده، از نظر تولید شیر از بزهای برتر بشمار می‌آید و علیرغم شرایط نامناسب تغذیه، مدیریت و بهداشت، توانایی تولید شیر قابل توجهی دارد. در فصل بهار تولید شیر بز نجدی تا ۹٪ درصد بیشتر از سایر فصول سال می‌باشد. میانگین سن از شیرگیری بزغاله‌ها ۱۲۵ روز است.

معرفی کد آیسیک مرتبط با صنعت پرورش گوسفند نجدی

کد آیسیک گوسفند (دامپروری) ۰۱۲۱۴۱۲۳۰۵
کد آیسیک گوسفند پشمی (دامپروری) ۰۱۲۱۵۱۲۳۰۶
کد آیسیک گوسفند گوشتی (دامپروری) ۰۱۲۱۵۱۲۳۰۷
کد آیسیک گوسفند شیری (دامپروری) ۰۱۲۱۵۱۲۳۰۸

معرفی کد تعرفه گمرکی مرتبط با صنعت پرورش گوسفند نجدی

کد تعرفه گمرکی گوسفند (دامپروری) ۰۱۰۴۱۰۰۰

خلاصه بررسی اقتصادی طرح پرورش گوسفند نجدی

ظرفیت پرورش سالیانه : 1000 راس
نرخ برابری دلار : 14000 تومان
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : 10 نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : 2 میلیارد تومان
ارزش ماشين آلات و تجهيزات : 500 میلیون تومان
نرخ بازده داخلی : 33 درصد

تهیه طرح توجیهی بر اساس آخرین دستورالعملهای سازمانی و بانکی.

در صورتیکه نیاز به طرح توجیهی دارید کارشناسان ما طرح مدنظرتان را بر اساس آخرین ضوابط و بر اساس داده‌های روز و مشخصات و مختصات مدنظرتان، تهیه می‌نمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک نمائید.