طرح تولید کارتن پلاست

هدف از اجرای طرح، احداث واحد تولید کارتن پلاست است. کارتن پلاست نوعی پلاستیک از جنس پروپیلن است که به صورت ورق دو جداره (دو ورق مسطح خارجی که با صفحات باریک موازی به هم متصل می شوند) در رنگها و ضخامتهای مختلف تولید میشود. از این متریال در بسیاری از صنایع از جمله صنایع بسته بندی، صنعت چاپ و تبلیغات، ساختمان و سوله، ماکت سازی استفاده میشود.
برای تولید کارتن از کاغذ استفاده شده، که کاغذ خود از منابع درختی و برخی ضایعات کشاورزی مانند ساقه نیشکر، گندم، جو و موارد مشابه تهیه میشود. به علت پایین بودن خصوصیات مکانیکی کاغذ حاصله از آنها، خمیر چوب در کلیه ترکیبات خمیرسازی کاغذ مواد فوق نیز وجود دارد و به نوعی میتوان گفت که در بخش عمده کاغذ و کارتن تولیدی جهان، خمیر چوب حضور داشته و نقش اساسی را ایفاء میکنند.
افزایش جمعیت و گسترش تولیدات سبب افزایش میزان استفاده از کارتنها شده است و نظر بر ضرورت استفاده از خمیر چوب در تولید خمیر کاغذ، سالیانه حجم تخریب منابع طبیعی کشورها به منظور استفاده از درختان جهت تولید کاغذ، افزایش پیدا کرده است و لذا دانشمندان جهت کاهش اثرات مخرب زیست محیطی این فرایند کارتن پالستیکی را یکی از موارد جایگزین معرفی کردند. از طرف دیگر کاربرد پالستیک ها نیز همانند کاغذ در جوامع بشری روز به روز در حال افزایش است و این در حالی است که پالستیکها یک کالای تجزیه ناپذیر در محیط بوده و رها کردن آن در محیط سبب آلودگی آن میشود و در این میان دانشمندان با معرفی کارتن پالستیکی به بازار با کاهش ضرورت قطع درختان جمعیت تولید کاغذ و بازیافت پالستیک های ضایعات دو کمک بسیار قابل توجه را در حفظ محیط زیست انجام دادهاند، لذا کارتنهای پالستیکی با این دو نقش اساسی، عامل بسیار مهمی در حفاظت محیط زیست انسانها محسوب می گردند.

استفاده از ورقهای کارتن پلاست به عنوان شیوه جدیدی در بسته بندی کالاهای گوناگون مورد توجه جامعه صنعتی دنیا قرار گرفته است و چندین سال است که در کشور ما نیز راه یافته است. شیت کارتن پلاست یا همان ورق کارتن پلاست دارای ویژگیهای منحصربه فردی است که باعث برتری این نوع بسته بندی نسبت به جعبه ها و کارتنهای مقوایی شده است و توجه صنایع تولیدی گوناگون را به خود جلب نموده تا با استفاده از کارتن پلاست برای بسته بندی محصولات خود از مزیتهای ویژه آن بهرمند شوند. از مزیتهای بارز کارتن پلاست در زمینه بسته بندی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
۱) سبک
سبکی این محصول تا حدی است که با وزنی معادل یک ششم شیشه و یک سوم آکریلیک جهت مصارف ساختمانی، دکوراسیون و … بسیار عالی می باشد.

۲)انواع رنگ های مختلف
کارتن پلاست را می توان در انواع رنگ های مختلف تولید کرد.

۳) انعطاف پذیری
این ورقها قابلیت انعطاف پذیری بالایی داشته و می توان چه از جهت طول و چه از عرض آن را قوس داد. ولی برای جلوگیری از تا خوردگی بهتر است به صورت طولی قوس داده شود.

۴) تحمل فشار بالا
از این محصول در بسته بندی محصولات مختلف می توان استفاده کرد ، زیرا قابلیت تحمل وزن بالا و مقاومت و دوام بسیار زیاد این محصول تحول شگرفی را در صنعت بسته بندی ایجاد کرده است.

۵) قابل شستشو
این محصول قابلیت شستشو با آب و مواد شوینده را دارا است و شستشو هیچگونه تاثیر منفی بر روی ورقهای کارتن پلاست ندارد.

۶) غیر سمی
در تولید این محصول هیچ گونه مواد سمی بکار نرفته است و این ورقها بر سلامتی انسان هیچ گونه خطری ندارند و می توان از آنها برای مصارف بسته بندی مواد غذایی بهره برد ؛

۷) بدون بو
ورق کارتن پلاست کاملا بدون بو می باشد و بوی محیط خود را جذب نمی کند.

۸) قابلیت چاپ
امکان چاپ بر روی این ورقها در طرح ها و رنگهای مختلف به روش سیلک اسکرین (Silk-Screen) وجود داشته و ماندگاری قابل توجهی را دارد لذا محصولی بسیار مناسب برای استفاده در تابلوهای تبلیغاتی و استند ها به شمار می رود.

۹) قابلیت برش آسان
ورق کارتن پلاست را می توان با یک تیغه ساده برش داده یا مانند کارت های مقوایی به وسیله دستگاه برش دایکات کرد و حتی می توان به وسیله منگنه، چسب، جوش پلاستیکی و … به هم اتصال داد.

۱۰) حفظ انعطاف اولیه
این محصول (ورق کارتن پلاست) در صورتی که در مقابل نور مستقیم آفتاب نباشد انعطاف و نرمی خود را کاملا حفظ خواهد کرد و شکل خود را حفظ می کند.

۱۱) غیر قابل اشتعال
این ورقها در دماهای بالا مشتعل نشده بلکه ذوب می شوند بنابراین هنگام بروز حادثه به عنوان مانع عمل کرده و از رشد سریع آتش سوزی جلوگیری می کنند.

۱۲) مقاومت در برابر ضربه و له شدن
مقاومت و ضربه پذیری این ورقها بسیار زیاد می باشد به طوری که مقاومت ها ورق های کارتن پلاست ۲۰۰ برابر بیشتر از شیشه و ۷.۵ برابر بیشتر از آکریلیک می باشد .

۱۳) مقاوم در برابر مواد شیمیایی
جنس این محصول پلی پروپیلن می باشد لذا در مقابل بیشتر مواد شیمیایی مقاومت دارد.

۱۴) عایق گرما
این محصول مانع از عبور گرما از خود می شود و در صنعت ساختمانی کاربرد فراوانی برای جلوگیری از هدر رفتن انرژی دارد.

۱۵) عایق رطوبت
این ورقها کاملا مانع از عبور آب و رطوبت از خود می شوند. لذا در گلخانه ها ، استخر ها و … کاربرد فراوانی دارند.

۱۶) عایق صوت
به دلیل ساختار شبکه ای این محصول و وجود هوا در داخل صفحات آن ، می توان از آن به عنوان عایق صدا بهره گرفت.

۱۷) امکان لوله شدن
در صورتی که ورق کارتن پلاست در گرماژهای پایین تولید شود قابل انعطاف بوده و می تواند به صورت رول بسته بندی گردد و فضای کمتری را اشغال کند.

۱۸) عایق UV
بنا به سفارش مشتری مواد مخصوصی در تولید این محصول به کار گرفته می شود که از عبور اشعه ماوراء بنفش خورشید جلوگیری کرده و مقاومت این محصول را در مقابل نور آفتاب به مقدار بسیار زیادی افزایش می دهد.

۱۹) قابل بازیافت
این محصول کاملا قابل بازیافت می باشد.

۲۰) دارای استاندارد جهانی
این کالا کاملا ساخته شده با مواد استاندارد که تایید شده از FDA (وزارت بهداشت آمریکا ) می باشد.

۲۱) جدا کننده
از این محصول می توان به عنوان طبقه بندی محصولات در طبقات زیاد طولی استفاده کرد.

فرآیند تولید کارتن پلاست


اصول تولید شیت پلاست فرایند اکستروژن و تزریق مواد می باشد
۱-آماده سازی و توزین و اختلاط ترکیبات
۲-تزریق مواد به اکسترودر
۳-انتقال به دای و قالب گیری بصورت ورق یا شیت
۴-عبور از غلتک به جهت سرد کردن و تثبیت ورق
۵-عملیات برش
۶-بسته بندی

معرفی کاربردهای کارتن پلاست

صنایع برودتی کاربرد ، کارتن پلاست در انواع استندهای تبلیغاتی، صنایع بسته بندی، صنعت ساختمان، سوله سازی، کشاورزی دارد. بیشترین مصرف کارتن پلاست در صنایع بسته بندی مورد استفاده قرار میگیرد. لیکن قابلیت تحمل بار کارتنهای پلاستیکی کمتر از کارتنهای کاغذی و مقوایی میباشد. از اینرو کاربرد آن برای برای بسته بندی کالاهائیکه احتمال اشتعال و انفجاری در آنها وجود دارد، بسته بندی کالاهای سبک و حجیم و بسته بندی کالاهایی که در محیطهای مرطوب قرار میگیرد، بیشتر از کارتنهای کاغذی و مقوایی است.

معرفی کد آیسیک مرتبط با صنعت تولید کارتن پلاست

محصول تولیدی پس از اجرای طرح، کارتن پلاست میباشد. کد آیسیک ISIC مرتبط با محصول طرح در سامانه خدمات و اطلاعات وزارت صنعت، معدن و تجارت در زیر گروه ساخت انواع محصولات پلاستیکی با کد ۲۵۲۰۵۱۲۳۹۴ قرار میگیرد و واحد سنجش آن تن است.
صفحه و ورق کارتن از پلی پروپیلن ۲۵۲۰۵۱۲۳۹۴

بررسی بازار تولید کارتن پلاست
وضعیت واحد های فعال تولید کارتن پلاست

در نمودار زیر تعداد و ظرفیت واحدهای تولید کننده کارتن پلاست در کشور به تفکیک استان آمده است .

خلاصه بررسی اقتصادی طرح تولید کارتن پلاست

ظرفیت تولید سالیانه :۲۵۰۰ تن
نرخ برابری دلار : ۱۲۰۰۰ تومان
مساحت زمین موردنیاز : ۲۵۰۰ مترمربع
زیربنای ساختمان ها : ۷۰۰ مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز :۲۴ نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : ۵ میلیارد تومان
ارزش ماشین آلات و تجهیزات : ۲.۵ میلیارد تومان
نرخ بازده داخلی : ۳۵ درصد

۴.۷/۵ - (۴ امتیاز)