طرح تولید مس کاتد

كاتدهای حاصل از پالایش الكترولیتی 95 – 90 درصد مس تولیدی از منابع اولیه را تأمین میكنند. ضمن اینكه این كاتدها را میتوان از قراضه ی مس ذوب شده نیز به دست آورد.كاتدهای به دست آمده از استخراج و پالایش الكترولیتی در محیط كنترل شده ی احیایی برای ریخته گری به اشكال صنعتی ذوب میشوند.سوخت های مورد استفاده كم گوگرد هستند تا از جذب آن در محصول مس اجتناب شود. سمت پایین توسط گازهای داغ متصاعد تولید شده بر اثر احتراق سوخت در روزنه های تعبیه شده در دورادور پایین كوره گرم می شوند. ذوب كامل و سریع است و مادامی كه اتمسفر ملایم احیایی برقرار باشد اكسایش یا جذب ناخالصی اتفاق نمی افتد. مرسومترین محصول كاتدهای حاصل از پالایش الكترولیتی مس چقرمه ی الكترولیتی است مشخصه ی مس چقرمه صاف بودن سطح آن (بدون انقباض در حین انجماد) بعد از ریخته گری در قالب روباز است.

انواع کاتد مس

کاتد مس مطابق با GOST 859 دارای مارک­های مختلفی است که میزان ناخالصی ­های مختلفی در ترکیب دارند:
-M00k – بخش عمده­ای از مس در این آلیاژ با توافق بین تولیدکننده و خریدار قابل تغییر است. با این حال ، در ساخت M00k ، کل جرم ناخالصی نباید از ۰.۰۱۶۵ درصد ، از جمله اکسیژن تجاوز کند.
-M0k – بخش انبوه مس بالای ۹۹.۹۷٪؛
-M1k – بخش انبوه مس از ۹۹.۹۵%
-M2k – بخش انبوهی از پایه های کمتر از ۹۹.۹٪.

کاربرد کاتد مس

از کاتد مس برای تولید اشکال مختلف شمش استفاده می­شود. کاتد مس تولید شده اگر در فرایند ریخته­ گری نیمه ­پیوسته قرار بگیرد، بسته به موارد مصرف دو نوع شمس تخت و استوان ه­ای به دست می­دهد.
از آنجایی که کاتدهای مسی مصارف زیادی دارند و به زیست مدرن بشر گره خورده­اند، یکی از بزرگترین شرکت­های تولیدکننده کاتدها مسی، کودلکو، اعلام کرده است که به زودی “کاتد مس سبز“ تولید خواهد کرد که سازگار با محیط زیست است و کربن کمتری دارد.
کاتد مس تقریبا سه چهارم مس مصرفی درسال است. کاتدهای مس در ساخت میله­های مسی ریخته­گری مداوم استفاده می­شود که بیشتر برای صنایع سیم، کابل و ترانسفورماتور مورد استفاده قرار می­گیرد. همچنین از آنها برای ساخت لوله­های مسی، میله­ های مسیالکترولیتی، سپرهای مسی برای کالاهای بادوام و سایر کاربردها در قالب آلیاژ و ورق استفاده می­شود.
از کاتدهای مسی برای ساخت آلیاژهایی مانند برنج ، برنز و فولاد آلیاژی استفاده می شود که کاربرد آن در حمل و نقل ، وسایل برقی و ماشین آلات ، دفاع و ساخت و ساز است.

کد آیسیک مرتبط با صنعت تولید مس کاتد

کد آیسیک مخفف International Standard Industrial Classification (سیستم بین المللی طبقه بندی استاندارد صنایع) است. کد گذاری به عنوان روش ساده و دقیق برای تعیین هویت کالا، قطعات ، مدارک و اموال ، سالها است که در سطح شرکت هاو زنجیره های تأمین مورد استفاده قرار می گیرد.
کدآیسیک مس کاتدی : 2720412481

کد تعرفه گمرکی مرتبط با صنعت تولید مس کاتد

تعرفه یا به عبارت دیگری(TARIFF) یک نوع معیار رقمی و یا عددی می باشد برای شناسی و تعیین جایگاه کالا در ترخیص کالا .
تعرفه گمرکی میزان حقوق ورودی قابل پرداخت برای ورود کالا می باشد.تعرفه گمرکی در بستر تاریخ مبتنی بر سیستم و روش های خاصی از قبیل اداره گمرک،آمار،حمل و نقل،بیمه و غیره طراحی و مورد استفاده قرار می گیرد.
کد تعرفه گمرکی مس کاتدی : 74031100

فرایند تولید کاتد مس

برای تولید کاتدهای مس ، ابتدا باید تاول مس در آند ریخته شود و سپس بصورت الکترولیتی عمل شود. سپس در مخزن سولفات مس و اسید سولفوریک غوطه ­ور شده، به همراه یک ورق استارتر کاتد مس خالص ، مس تاول در یک سلول گالوانیک به آند تبدیل می­شود. از مخلوط کاتد استیل ضد زنگ نیز در برخی از پالایشگاه­ها استفاده می­شود. با شروع جریان ، یون­ های مس شروع به انتقال به کاتد یا برگه استارتر می کنند و کاتدهای مس خالص ۹۹.۹-۹۹.۹۹٪ را تشکیل می­دهند.
درست است که کاتدهای مس، مس خالص تولید شده از فرآوری سنگ معدن مس هستند اما با این حال ، این کاتدها در شکل نهایی که استفاده می­شوند به عنوان موادی از مس نیستند. بلکه ماده­ای مجزا از مس اولیه هستند.ورق­های کاتدی مس جداگانه توسط تامین کنندگان مختلف در ابعاد مختلف ۰/۵ تا ۱ مترمربع و ضخامت ۳ تا ۲۰ میلی متر ، با یا بدون گوش تولیدمیشوند.
کاتد مس ورودی اصلی مواد اولیه برای تولید میله مسی برای صنعت سیم و کابل است. مس نیز در تولید برنج ، لوله مسی ، محصولات ورق مسی استفاده می­شود و در بیش از ۴۵۰ آلیاژ وجود دارد.بسته­ های ورق کاتد مس بین ۱ تا ۴ تن و درکنار هم با تسمه­ای فلزی نگهداری می­شوند و بدون بسته­بندی ارسال می­گردند. در حین دست زدن به این کاتدهای مسی باید مراقب بود تا از شکستن احتمالی تسمه­ ها که با جداسازی و از بین رفتن برخی ورق ­ها، ناپایدار هستند ، جلوگیری شود.
کاتدهای مس الکترولیتی معمولاً بر اساس وزن خریداری می­شوند و به ­طور معمول بدون بسته­بندی ارسال می­شوند و اغلب به­ همراه نوارهای فلزی بسته می­شوند. در حین کار با کاتدهای مسیِ بسته بندی شده ، باید دقت کرد که استفاده نادرست باعث خرابی باند­های فلزی نشود.
همان طور که گفته شد، از آنجایی که از این کاتد­ها برای تهیه محصولات مسی با خلوص بالا استفاده می­گردد، بنابراین ضروری است که ، هنگام حمل و نقل و جابه جایی ، کاتدهای مس به هیچ ماده خارجی آلوده نشوند.

ناخالصی­ های کاتد مس

-آلومینیوم، نیکل، آهن، روی، نقره (هدایت حرارتی و هدایت الکتریکی مواد را کاهش می­دهند)؛
-بیسموت ، سرب ، آنتیمون (اثر منفی بر پردازش و خصوصیات فیزیک مکانیکی کاتد مس می­گذارد)
-اکسیژن ، آرسنیک ، گوگرد ، فسفر و سلنیوم (کشش پایین و مقاومت در برابر خوردگی به وجود می­آورند).

نگاهی مختصر به صنعت مس

برآورد عرضه و تقاضا بیانگر مازاد عرضه در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ است. انتظار می‌رود که این روند تا سال ۲۰۲۴ معکوس شده و شاهد مازاد تقاضا باشیم. وضعیت تولید مس پالایش شده در ۳ کشور برتر دنیا و به تفکیک منطقه در سال ۲۰۱۹ به صورت زیر می‌باشد.

با گسترش مصرف برق در دنیا تا ۱۰ سال آینده (سال ۲۰۳۰) تقاضای مس دنیا نسبت به عرضه آن تفاوت ۵/۶ میلیون تنی در سال داشته که معادل راه‌اندازی ۱۲۰ معدن جدید مس است. در دنیا چنین ظرفیت و ذخایر مسی حتی در بخش اکتشاف وجود ندارد و همین عامل هدایت قیمت مس به بالای مرز ۱۰ هزار دلار خواهد بود.
احتمالا تعداد خودرو های الکتریکی جهان تا سال ۲۰۲۵ به بیش از ۷ میلیون خودرو رسیده و مس ایده‌آل ترین فلز برای خودروهای الکتریکی می‌باشد. استفاده فراوان از مس در تولید خودروهای الکتریکی باعث شده است، که کارشناسان این خودروها را عامل افزایش تقاضا برای مس در سال‌های پیش رو بدانند. مس در قسمت‌های مختلف خودرو کاربرد دارد، برای مثال در موتور خودرو حدود ۵/۱ کیلومتر سیم مسی استفاده می‌شود. علاوه بر موتور، مس در سیمکشی‌های خودروهای الکتریکی نیز نقشی اساسی دارد. پیش‌بینی می‌شود با توجه به حجم بازار فعلی خودروهای الکتریکی تقاضا برای مس تا ۲۲ درصد افزایش پیدا کند.
شرکت واله در جدیدترین گزارش خود پیش‌بینی می‌کند؛ که برخلاف کاهش تولید مس به دلیل شیوع ویروس کرونا طی سال جاری میلادی، بازار عرضه و تقاضای مس با مازاد عرضه مواجه شود. با این وجود چندی پیش وب سایت Business Time از افزایش تقاضای مس به دلیل سفارش جهانی ساخت دستگاه ونتیلاتور (دستگاه تنفس مصنوعی) برای مبارزه با ویروس کرونا خبر داد. (برای ساخت هر دستگاه تنفس مصنوعی یک تا دو کیلوگرم مس مورد نیاز است) از دیگر کاربرد‌های مس می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:
عمده مصارف مس در تجهیزات، ساخت‌وساز ساختمان، زیرساخت‌ها، حمل‌ونقل، سیم‌ و لوله مسی، دستگیره‌های درب و سایر وسایل منزل، آهن‌ربای الکتریکی، موتورهای الکترومغناطیسی، لامپ‌های خلاء، پرتوی کاندی، مگنترون‌های اجاق‌های مایکروویو، وسایل آشپزی و موسیقی.

روند مقدار تولید کاتد مس و کنسانتره مس در ایران به صورت زیر است:

نمودار قیمت جهانی مس


نمودار فوق مربوط به قیمت جهانی مس در تایم‌فریم هفتگی است. انتظار می‌رود مس در میان مدت قیمت ۷۶۰۰ دلار را نیز به خود ببیند، اما در مسیر خود محدوده ۷۲۰۰ دلاری در نمودار مقاومت سنگینی محسوب می‌شود. از کندل هفته گذشته می‌توان قدرت خریداران را مشاهده کرد، زیرا قیمت از محدوده ۶۲۰۰ تا ۶۵۰۰ دلاری افزایش یافت. به طور کلی روند صعودی قیمت جهانی مس می‌تواند، مبالغ فروش محصولات شرکت‌های فعال در این حوزه را افزایش دهد.

وضعیت واحد های فعال تولید مس کاتد

در نمودار زیر تعداد و ظرفیت واحدهای تولید مس کاتد در کشور به تفکیک استان آمده است .

وضعیت واردات و صادرات وایت برد شیشه ای

نمودار واردات و صادرات مس کاتد در کشور به تفکیک سال در شکل زیر آمده است.

پیش بینی وضعیت سرمایه گذاری طرح تولید مس کاتد

ظرفیت تولید سالیانه : 10000 تن
نرخ برابری دلار : 22000 تومان
مساحت زمین موردنیاز : 25000 مترمربع
زیربنای کل : 8000 مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : 209 نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : 124 میلیارد تومان (بدون احتساب هزینه زمین)
ارزش ماشين آلات و تجهيزات : 114 میلیارد تومان
نرخ بازده داخلی در سال مبنا : 32 درصد

درخواست خدمات مشاوره سرمايه گذاری

براي تحقق يک ايده به کسب وکار موفق بايد آن را از ابعاد گوناگون مانند بازار، توجيه اقتصادی، شرايط سرمايه گذاری، مدل سازی کسب وکار، زيرساخت های فنی و فرآيند های توليد مورد مطالعه قرار گيرد.
در صورت تمايل به دريافت خدمات (مطالعه فرصت سرمايه گذاری، تحقيقات بازار، طراحی مدل کسب و کار و سيستم سازی کسب و کار) می توانيد پرسشنامه درخواست خدمات مشاوره را تکميل نمايئد و يا با دفتر شرکت تماس حاصل فرمائيد. کارشناسان گروه ايطرح آمادگی دارند پيشنهادهايی شامل شرح خدمات متناسب با نياز کسب و کار شما را تنظيم نموده و با قيمت رقابتی جهت تصميم‌گيری در اختيار تيم‌های راه انداز، استارتاپ‌ها و مديران کسب و کارها قرار دهند.

درخواست تهيه طرح توجيهی

اين طرح صرفا به عنوان يک ايده سرمايه گذاری مطرح می شود. جداول و نمودارها تقريبی است.

امکان سرمايه گذاری با ظرفيتهای مختلف و به تبع آن سطح سرمايه گذاری کمتر و بيشتر از ميزان اعلام شده نيز وجود دارد.

درصورت نياز به تدوين طرح توجيهی می توانيد با شرکت تماس حاصل فرماييد يا فرم اوليه سفارش طرح را تکميل نمائيد.


درصورت تمايل به اين مطلب امتياز دهيد: