طرح تولید گرانول PVC

یکی از انواع مواد اولیه پلاستیکی که برای تولید محصولات پلاستیکی از آن استفاده می‌شود،گرانول است، این نوع از پلیمر به صورت دانه‌های کوچک بوده پلاستیکی بوده و برای مصارف مختلف باید آن را ذوب کرد تا قابلیت شکل گیری داشته باشد.

گرانول پی وی سی از ضایعات پی وی سی به‌دست می‌آید، ضایعات PVC شامل: پوسته‌های کابل، کف‌پوش‌های خودرو، شلنگ، پلاستیک کفی کفش، دمپایی و.. هستند که پس از جداسازی و شست و شو طی فرایندی تبدیل بازیافت شده و به صورت مواد اولیه پی وی سی یا همان گرانول پی وی سی در می‌آیند.

به طور کلی برای تولید گرانول، پلیمر یاضایعات پلاستیک را با استفاده از دستگاهی به نام اکسترودر یا دستگاه گرانول ساز ذوب کرده و با استفاده از کاتر پلاستیک مذاب را که به صورت رشته‌های نازک هستند را تکه‌تکه کرد. در این نوشته قصد داریم، خط تولید گرانول pvc را بررسی کنیم در ادامه با ما همراه باشید.

انواع مواد پلاستیک گرانول

مواد اولیه موردنیاز برای تولید مواد گرانول PVC می‌تواند شامل بازیافت قطعات مختلفی باشد، طبیعی است که هر کدام از آن‌ها بنا به ویژگی‌های مواد اولیه کاربرد متفاوتی خواهند داشت.

مواد با استفاده از انواع افزودنی‌های گرانول ترکیب می‌شوند تا گرانول مورد نظر به دست آید، روغن DOP، انواع مستربچ‌ها و پودرها یا شفاف کننده‌ها از جمله مواد قابل استفاده خواهند بود.

گرانول‌هایی که در دسته پی وی سی قرار می‌گیرند در دو دسته معمولی و تخصصی تولید می‌شوند.
در تولید تخصصی محصولات، آن‌ها در انواع مختلف و به منظور تولید مواد شفاف، خشک، نسوز، طلقی، نرم و یا برای کفپوش خودرو، کابل سیم و انواع روکش حرارتی قابل استفاده خواهند بود.

ساختار مواد پی وی سی غیر بلوری است و از آن‌ها برای افزودن به تثبیت کننده‌ها، روان کننده‌ها، انواع مواد شیمیایی، محصولات ضد ضربه ،مواد شیمیایی کمکی و یا انواع آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.
مهم‌ترین ویژگی مواد پلاستیک گرانول پی وی سی این است که غیرقابل اشتعال هستند و مقاومت بالایی در برابر شرایط سخت و یا آب و هوا دارند، در نتیجه منجر به پایداری هندسی عالی می‌شوند.

هدف اصلی در تولید مواد پلیمری این است که ماده مورد نیاز مصرف کنندگان ایجاد شود.
بدیهی است که برای دستیابی به این مهم لازم است که عوامل زیادی در حین تولید رعایت شود، توجه به دمای محیط و نقطه ذوب مواد، فشار، استفاده از انواع کاتالیزور و مواردی از این دست در کیفیت تولید نقش مهم و بسزایی خواهد داشت.

مواد دست اول و نو کیفیت بهتری را نسبت به مواد بازیافتی ارائه می‌دهند، با این حال گاهی لازم است که برای تولید محصولات خاص که قیمت کمتری دارند از مواد بازیافتی استفاده شود، نیازی به نگرانی درباره خواص این مواد نخواهد بود، به این دلیل که آن‌ها حتی پس از چندین بار ذوب ویژگی‌های خود را حفظ می‌کنند و آن را از دست نمی‌دهند.
با این حال موادی نیز وجود دارند که ممکن است ویژگی‌های لازم را حفظ نکنند، به عنوان مثال پی وی سی پلی وینیل کلراید در این دسته قرار می‌گیرد، به همین دلیل لازم است که آن‌ها با توجه به محصول نهایی انتخاب شوند.

در حال حاضر با وجود موارد مصرف پلاستیک در زندگی لازم است که مناسب‌ترین روش‌ها و عملکردها برای استفاده مجدد آن‌ها به جای تولید مجدد به کار گرفته شود.

مواد گرانول PVC چگونه تولید می‌شود؟

موادی که آن‌ها را پلیمر می‌خوانیم با کاربردهای مختلفی ارائه می‌شوند و میزان ویسکوزیته در هر یک از آن‌ها متفاوت است، با این حال موردی که در تمام آن‌ها مشترک است این است که می‌توانند به مواد پلاستیک گرانول تبدیل شوند. با این حال شرایطی نیز وجود دارد که در طی آن مواد پلیمریزاسیون پیچیده و خاص باشد، در نتیجه شکل پودری و یا محلول جایگزین گرانول خواهد شد.

کد آیسیک مرتبط با صنعت تولید گرانول pvc

کد آیسیک مخفف International Standard Industrial Classification (سیستم بین المللی طبقه بندی استاندارد صنایع) است. کد گذاری به عنوان روش ساده و دقیق برای تعیین هویت کالا، قطعات ، مدارک و اموال ، سالها است که در سطح شرکت هاو زنجیره های تأمین مورد استفاده قرار می گیرد.

کد آیسیک تولید گرانول بازیافتی از PVC (پلی وینیل کلراید) : ۳۷۲۰۵۱۲۳۲۷

کد تعرفه گمرکی مرتبط با صنعت تولید گرانول pvc

تعرفه یا به عبارت دیگری(TARIFF) یک نوع معیار رقمی و یا عددی می باشد برای شناسی و تعیین جایگاه کالا در ترخیص کالا .
تعرفه گمرکی میزان حقوق ورودی قابل پرداخت برای ورود کالا می باشد.تعرفه گمرکی در بستر تاریخ مبتنی بر سیستم و روش های خاصی از قبیل اداره گمرک،آمار،حمل و نقل،بیمه و غیره طراحی و مورد استفاده قرار می گیرد.

با جستجو در اطلاعات گمرک تا امروز تعرفه گمرکی اختصاصی به این محصول اختصاص نیافته لذا میزان واردات و صادرات آن نا مشخص میباشد.

تولید گرانول pvc

می‌توان گفت تقریباً همه مواد پلیمری با کاربردهای مختلف و میزان ویسکوزیته مختلف قابلیت تبدیل شدن به گرانول را دارند، اما در شرایط خاصی که پلیمریزاسیون پیچیده باشد، به جای تولید گرانول، مواد اولیه پلاستیک به شکل پودر یا محلول تولید می‌شوند.

انواع خطوط تولید گرانول pvc

 

۱. تولید گرانول پی وی سی به روش تولید رشته‌ای

ساده‌ترین ماشین آلات قابل استفاده برای تولید محصولات گرانول استفاده از این شیوه می‌باشد.به طور کلی می‌توان محصول نهایی تولید شده که به عنوان گرانول شناخته می‌شود را یکی از چند مرحله بازیافت به شمار آورد.
برای انجام دادن این روش لازم است که مواد اولیه پلیمر در شکل‌هایی باشند که قابل ورود به دستگاه‌ها باشند، به همین دلیل به شکل پرک‌های پلاستیکی در می‌آیند تا پس از دستیابی به نقطه ذوب، در داخل صافی‌های فلزی قرار گیرند، این مرحله کمک می‌کند تا آن‌ها به شکل مورد نظر برسند، همین مرحله است که موجب تبدیل پلیمر مذاب به رشته‌های نازک می‌شود.
در نهایت مواد گرانول رشته‌ای در یک استخر آب قرار می‌گیرند تا دمای آن‌ها کاهش یابد و به دستگاه‌های آسیاب منتقل شوند، به کمک این دستگاه رشته‌ها تکه تکه می‌شوند و در نهایت تمام آن‌ها خشک می‌شوند.

بررسی ویژگی‌های روش تولید

۱- مهم‌ترین ویژگی قابل توجه تولید گرانول رشته‌ای این است که بسیار کم هزینه و مقرون به صرفه خواهد بود.

۲- روش تولید رشته‌ای در ایران بسیار متداول است.

۳- یکی از معایب آن این است که مواد نهایی شبیه به مواد اولیه نو نخواهند بود، همین مسئله می‌تواند تفاوت قابل توجهی را در ذهن مصرف کننده ایجاد کند.

۴- مکانیزه کردن کامل مراحل امکان پذیر نیست، به همین دلیل نیاز به وجود یک اپراتور خواهد بود.

۲. تولید گرانول پی وی سی به روش خشک

در روش خشک نه تنها پیچیدگی دستگاه‌های تولید، بلکه هزینه‌های نصب و راه اندازی آن‌ها نیز بیشتر خواهد بود. تمام این ویژگی‌ها باعث افزایش کیفیت محصول نهایی خواهد شد و در نتیجه آن‌ها به مواد اولیه نو شباهت بیشتری خواهند داشت.

تفاوت این روش با شیوه قبل این است که از استخر آب خبری نیست، بلکه مواد به کمک مکنده به سمت لوله‌های هوای سرد و خشک کشیده می‌شوند.

وضعیت واحد های فعال تولید گرانول pvc

در نمودار زیر تعداد و ظرفیت واحدهای تولید گرانول pvc در کشور به تفکیک استان آمده است .

وضعیت واردات و
اهمیت استراتژیکی تولید گرانول PVC

با توجه به در اختیار داشتن خوراک انحصاری گاز وی.سی. ام، ایران میتواند تمامی بازار این محصول را در اروپا و شرق آسیا در اختیار بگیرد.محصول پتروشیمی پودر و گرانولPVC  با گرید پزشکی یکی از بی نظیرترین محصولات پتروشیمی جهان است که تنها چند کشور محدود تکنولوژی تولید این محصول استراتژیک پتروشیمیایی را در اختیار دارند.همزمان با تکمیل و راه اندازی مرحله نخست پتروشیمی هگمتانه،مرحله دوم این واحد پتروشیمی به منظور تولید و صادرات محصول PVC امولسیون آغاز می شود که تولید این محصول از توجیه اقتصادی بالایی برخوردار است.برآوردهای اقتصادی انجام شده نشان می دهد ارزش فروش و صادرات محصولات مجتمع پتروشیمی هگمتانه سالانه بیش از ۵۰ میلیون دلار درآمد نصیب اقتصاد ملی کند.

تجزیه وتحلیل و ارائه جمع بندی و پیشنهاد نهایی در مورد احداث واحد تولید گرانول PVC

با عنایت به کثرت واحدهای تولید کننده محصولات مشتق شده از PVC، عدم پیچیدگی فرآیند تولید،دسترسی آسان به مواد اولیه مصرفی و اشتغالزایی نیروی انسانی نیمه ماهر، بطور کلی مجموعا شرایطی را فراهم ساخته که احداث چنین واحد تولیدی را از جهات روابط عرضه و تقاضا کاملا منطقی و توجیه پذیر خواهد نمود.

 

 

خلاصه بررسی فنی، مالی و بازار طرح تولید گرانول pvc

ظرفیت تولید سالیانه : ۲۰۰۰ تن
نرخ برابری دلار : ۲۵۰۰۰ تومان
مساحت زمین موردنیاز : ۷۰۰۰ مترمربع
زیربنای کل : ۳۰۰۰ مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : ۲۴ نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : ۱۶ میلیارد تومان
ارزش ماشین آلات و تجهیزات : ۵ میلیارد تومان
نرخ بازده داخلی : ۴۰ درصد

 

نکته مهم

این طرح صرفا به عنوان یک ایده سرمایه گذاری مطرح می شود. جداول و نمودارها تقریبی است.
امکان سرمایه گذاری با ظرفیتهای مختلف و به تبع آن سطح سرمایه گذاری کمتر و بیشتر از میزان اعلام شده نیز وجود دارد.
درصورت نیاز به تدوین طرح توجیهی می توانید با شرکت تماس حاصل فرمایید یا فرم اولیه سفارش طرح را تکمیل نمائید.

 

۴.۸/۵ - (۵ امتیاز)