PET در ايران

PET در ایران

اولین حضور PET در ایران به سال ۱۹۹۲ بر می گردد. زمانی که شرکت زمزم ایران برای بسته بندی نوشابه های ۲۵۰ میلی لیتری گازدار از آن استفاده نمود. از آن سال تا به حال پیشرفت ها و تحولات زیادی در ایران انجام شده است. در این گزارش سعی شده است به بخشی از این تحولات اشاره شود اما با توجه به نبود اطلاعات آماری کافی مسلما این گزارش دارای نقص های فنی و اطلاعاتی خواهد بود که از دست نگارنده و این مجموعه خارج می باشد.

تولیدکننده PET
شرکت پتروشیمی شهید تندگویان در سال ۱۳۷۷ جهت اجرای طرح های تولید اسید ترفتالیک خالص و پلی اتیلن ترفتالات تاسیس گردید این شرکت در ضلع شمال غربی خلیج فارس در استان خوزستان و در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در بندر ماهشهر و در زمینی به وسعت ۳۴ هکتار احداث شده است. میزان کل سرمایه گذاری طرح ۷۷۴ میلیون دلار و ۲۰۸۵ میلیارد ریال بوده و تعداد پرسنل آن در زمان بهره برداری ۱۱۸۰ نفر است هم چنین انتظار می رود میزان اشتغال زایی طرح در صنایع پایین دستی ۵۰۰۰ نفر باشد.

طرح های PTA/PET در دو فاز اجرا شده است. میزان تولید PTA-1 حدود ۳۵۰ هزار تن در سال بوده که به عنوان خوراک واحد PET-1 استفاده می شود. واحد PET-1 توانایی تولید ۴۱۲ هزار تن پلی اتیلن ترفتالات در دو گرید بطری و الیاف دارد که از این میزان ۱۷۷ هزار تن آن گرید بطری و ۲۳۵ هزار تن آن گرید الیاف می باشد. واحد PTA-2 نیز توانایی تولید ۳۵۰ هزار تن PTA به عنوان خوارک واحد PTA-2 را دارد. فاز دوم PET شرکت پتروشیمی تندگویان حدود ۳۹۶ هزار تن پلی اتیلن ترفتالات تولید می شود که ۱۳۲ هزار تن آن گرید بطری، ۱۳۲ هزرا تن چیپس پلی استر و ۱۳۲ هزار تن گرید الیاف نخ و پنبه مصنوعی است. در مجموع فازهای اول و دوم شرکت پتروشیمی تندگویان حدود ۳۰۹ هزار تن پلی اتیلن ترفتالات گرید بطری تولید می شود. واحد PTA-1 با فن آوری تولید و مهندسی پایه شرکت تکنیمونت ایتالیا و با مشارکت شرکت دایلم کره تاسیس شده است در واحد PTA-1 پلی اتیلن ترفتالات با فن آوری تولید و مهندسی پایه شرکت لودگی زیمر آلمان تولید می شود.

واحد PTA-2 تحت لیسانس شرکت MCC ژاپن، اسید ترفتالیک خالص تولید می کند و در واحد PET 2 ، پلی اتیلن ترفتالات تحت لیسانس شرکت Noyvallesina ایتالیا تولید می گردد.
فروش سالیانه این شرکت حدود۸۰۰ میلیون دلار پیش بینی می شود.

مدیر عامل شرکت پتروشیمی شهید تندگویان می گوید حدود ۳۰۰ میلیون دلار از محصولات شرکت به خارج از کشور صادر می شود. مجمتع تندگویان ۳۰ درصد نیاز داخلی ایران را تامین کرده و بیش از ۷۰ درصد محصولات خود را صادر می کند. وی کشورهای فرانسه، انگلیس، ایتالیا، لهستان، چین، یمن، هند و ترکیه را از جمله خریداران محصولات تندگویان معرفی می کند که این صادرات از طریق اسکله بندر امام خمینی صورت می گیرد.

سباق زاده آمار فروش شرکت در دو ماه اول سال ۱۳۸۸ را حدود ۵۵ میلیون دلار در بخش صادرات و بیش از ۲۷ میلیارد تومان در بازارهای داخلی عنوان می کند وی کل فروش مجتمع تندگویان را در سال ۱۳۸۷ حدود ۵۰۰ میلیارد تومان به صورت ارزی و ریالی دانسته که حدود ۳۰۰ میلیون دلار آن صادرات و ۲۰۰ میلیارد تومان آن فروش داخلی می باشد.

صادرات در سال ۱۳۸۷
حدود ۲۲۵ هزار تن PET گرید الیاف با ارزش دلاری ۲۳۴ میلیون دلار و حدود ۱۳ هزار تن PET با گرید بطری با ارزش دلاری ۱۸ میلیون دلار در سال ۱۳۸۷ صادر شده است. در گرید بطری بیش از ۹۰ درصد صادرات ایران به کشورهای اروپایی بوده و کشورهای بلغارستان، ترکیه، رومانی و یونان بیشترین واردات را از PET گرید بطری تولیدی ایران داشته اند. در گرید الیاف حدود ۷۲% صادرات به کشورهای آسیایی و ۲۸% به کشورهای اروپایی بوده است. در قاره آسیا کشورهای چین، هندوستان، سنگاپور و امارات بیشترین واردات را از ایران داشته اند و در کشورهای اروپایی، بلژیک، ایتالیا، انگلیس و ترکیه درصدر قرار دارند.

ایران در سال ۱۳۸۷ حدود ۹۵۵ تن پریفورم با ارزش دلاری بیش از ۱۳ میلیون دلار را به قاره های آسیا، اروپا و آمریکا صادر کرده است. هر چند صادرات به کانادا از ۵۰۰ کیلو تجاوز نمی کند اما خود نشان دهنده فعالیت و رشد صنعت PET در ایران می باشد. در این سه قاره آسیا با سهم ۶/۹۹ درصدی تقریبا تمام صادرات ایران را به خود اختصاص داده است. کشورهای عراق، افغانستان، ترکمنستان و چین بیشترین صادرات را از ایران داشته اند.

HUSKY
این شرکت بزرگ ماشین ساز را اکثر شرکت های فعال در صنعت PET جهان می شناسند. HUSKY که ارائه کننده سیستم های تزریق قالبی است، یکی از پیشروان ساخت ماشین در صنعت PET، تولید درب و بسته بندی می باشد فعالیت خود را از سال ۱۹۹۲ در ایران آغاز نمود. از فروش اولین ماشین تولید آب، روغن و نوشیدنی های سبک و گازدار ایران از این خدمات HUSKY بهره کافی را می برند. HUSKY با ارائه تکنولوژی های جدید در تولید پریفرم و درب همکار شرکت های بزرگی مانند خوش فرم توس، آب معدنی دماوند، صنایع بهشهر و در پلاستیک در ایران می باشد.
در حال حاضر HUSKY بیش از ۶۰ درصد بازار ایران را با نصب بیش از ۴۰ ماشین در اختیار دارد. پس از تغییر و تحولات ایجاد شده در HUSKY سیاست این شرکت در بازار ایران تغییر نمود به گونه ای که در حال حاضر HUSKY دارای مدیر منطقه ای در ایران می باشد. دفتر مرکزی HUSKY خاورمیانه در امارات واقع شده که فعالیت های مربوط به بازار ایران را آقای امیر حسابی انجام می دهد.

HUSKY از سال ۱۹۹۲ تا به حال حدود۲۳ ماشین تزریق پریفرم و ۸ ماشین تولید درب را در ایران راه اندازی کرده است. طبق آمارهای ارائه شده از این شرکت، ماشین آلات HUSKY,PET سالانه بیش از صد وده هزار تن گرانول PET را به پریفرم تبدیل نموده و ماشین های تولید درب آن نیز بالای دو هزار و نهصد تن پلی اتیلن با چگالی بالا مصرف می نمایند. از سیاست های HUSKY ، حضور مداوم در بازار رو به رشد صنعت PET ایران است. این مساله را می توان به راحتی از بازرسی های دوره ای، خدمات سریع و سرویس های زودتر از موعد این شرکت از ماشین های نصب شده در ایران استنباط نمود. شرکت های بزرگ مصرف کننده پریفرم ایران مانند کوکاکولا، پپسی کولا و نستله با نام تجاری Purelife ، شرکت هایی هستند که از پریفورم های تولیدی ماشین آلات HUSKY استفاده می نمایند.

بزرگ ترین قالب در حال کار ایران مربوط به دستگاه HYPET500 ساخت HUSKY است که با ۱۴۴ حفره در شرکت خوش فرم توس نصب شده است و می توان این ماشین را سرآمد کل ماشین های تزریق پریفورم در سراسر ایران دانست. با توجه به رشد بازار و موفقیت ماشین های HUSKY در ایران انتظار می رود این شرکت موفق به افزایش سهم بازار خود در سال های آینده گردد.

SIPA
SIPA یکی از فعال ترین شرکت ها درصنعت PET ایران است به گونه ای ک در بسیاری از استان های ایران می توان ردپایی از SIPA پیدا نمود. شرکت ستاره شیمی به عنوان نماینده SIPAوSbc در ایران فعالیت می کند. یکی از دلایل موفقیت این شرکت ارائه خطوط کامل بسته بندی نوشیدنی ها می باشد. شرکت ستاره شیمی با عرضه ماشین های تزریق و بادکن SIPA و ماشین پرکن و شرینک SBC در خدمت صنعت نوشیدنی و PET ایران است. حضور SIPA در ایران با فروش دستگاه تک مرحله ای بطری PET آغاز شد و در حال حاضر بیش از ۴۸ ماشین تزریق و بادکن SIPA در ایران نصب و راه اندازی شده است. با توجه به این که آغاز فعالیت SIPA به ماشین های تک مرحله ای بر می گردد اما تنها ۸ ماشین از این نوع ماشین آلات در ایران نصب شده است که به نظر می رسد نسبت به سازندگان مشابه مانند NisseiASB, AOKI ماشین آلات کم تری را به بازار ایران عرضه کرده است اما تعداد ماشین های بادکن SIPA در ایران بیش از ۳۰ ماشین می باشد. ماشین های تزریق پریفورم SIPA در ایران سالانه با فرض ظرفیت اسمی واحدهای تولیدی بیش از یک میلیارد و صد میلیون پریفورم تولید می کنند. با توجه به جمعیت ۷۲ میلیون نفری ایران می توان نتیجه گرفت هر ایرانی در سال ۱۵ پریفورم تولیدی ماشین های تزریق SIPA را استفاده می کنند.

شهرهای تهران، قزوین و کاشان شهرهایی هستند که بیش از یک ماشین تزریق SIPA در آنجا نصب شده است. همان طور که انتظار می رود ماشین های بادکن SIPA به دلیل کیفیت و سرعت بالای تولید از استقبال بیشتری در ایران برخوردار بوده است. در استان های تهران، آذربایجان شرق و قزوین چهار ماشین بادکن و در استان های فارس، گیلان، کاشان، سیستان و بلوچستان، خراسان، چهارمحال و بختیاری و خوزستان بیش از یک ماشین بادکن SIPA نصب شده است.

ماشین های بادکن SIPA در ایران سالیانه بیش از یک میلیارد و هفتصد میلیون بطری تولید می کنند. ماشین های تک مرحلها ی SIPA در ایران سالیانه بیش از ۳۷۶ میلیون بطری تولید می نمایند بنابراین شرکت SIPA در ایران بیش از دو میلیارد و هفتاد و شش میلیون بطری تولید می کند و هر ایرانی سالانه حدود ۲۵ بطری این شرکت را مصرف می کند. این آمار بسیار مطلوب با فرض دو شیفت کاری واحدهای تولیدی به دست آمده است. به نظر می رسد با توجه به رشد صنعت PET در ایران و ماشین های نصب شده در خطوط تولید سهم SIPA در سال آینده افزایش یابد. می توان گفت صنعت PET ایران ۳ درصد از کل ماشین های SIPA را که در سراسر دنیا عرضه شده است را در اختیار دارد و این نشان دهنده پیشرفت این صنعت در ایران می باشد.
کیفیت و سرعت بالای تولید به همراه خدمات رسانی به موقع و مشتری مداری راز موفقیت SIPA در ایران است.

پولاد
به یقین شرکت ماشین سازی پولاد فعال ترین شرکت ایرانی در ساخت ماشین های تزریق پریفرم در ایران است. سیروس بختیاری رئیس هیات مدیره شرکت پولاد می گوید: شرکت پولاد از سال ۱۳۵۹ (۱۹۷۹) فعالیت خود را در زمینه ساخت ماشین های تزریق آغاز نمود. اولین ماشین تزریق PET شرکت پولاد در سال ۱۳۷۷ طراحی شد اما این پروژه سه سال پس از آغاز تکمیل گردید یعنی در سال ۱۳۸۰ اولین ماشین تزریق PET در این شرکت ساخته شد. آغاز این فعالیت به آنجا انجامید که در حال حاضر بیش از ۵۰ ماشین تزریق پریفرم این شرکت در سراسر ایران درحال کار می باشند. شرکت پولاد نوآوری های بسیاری را به صنعت PET ایران هدیه داده است. یکی از ویژگی های بارز این ماشین آلات بخش کنترل الکترونیک آن می باشد. برای این ماشین آلات هارد دیسک هایی طراحی شده است که قابلیت فلش شدن داشته و می توان اطلاعات تولید را با استفاده از USB به آن منتقل نمود این خصوصیت کمک می کند تا زمانی که setting برنامه به هر دلیلی از بین رفت، اطلاعات تولید و تنظیمات ماشین از بین نرود. بر روی سیستم کنترل ماشین آلات با استفاده از modem و اینترنت، خدمات کنترلی ماشین ها از فواصل دور امکان پذیر شده است. بختیاری می گوید پیشرفته ترین ماشین تولید شده در این شرکت، ماشین مدل ۴۳۰F می باشد که با قالب های ۲۴ حفره ای کار می کند. این ماشین قابلیت استفاده از ربات را نیز دارد.

این شرکت در کشور ونزوئلا دارای سایت تولید می باشد. پولاد در ونزوئلا بیش از ۶ واحد تولیدی قطعات پلاستیکی را در دستور کار دارد به زودی بخش ماشین سازی آن نیز در این کشور راه اندازی می شود. در زیر مجموعه شرکت پولاد حدود۲۰۰ نفر پرسنل در حال کار می باشند به راستی این شرکت را می توان نماد یک ماشین ساز ایرانی در صنعت PET نمود. با توجه به رشد سالانه ۱۵ درصدی این صنعت در ایران انتظار می رود شرکت پولاد با افزایش فروش ماشین آلات در آینده ای نزدیک برخوردار باشد. اکثر ماشین های تزریق پریفرم شرکت پولاد دارای قالب های ۱۶ حفره ای هستند رئیس هیات مدیره پولاد در این زمینه می گوید ما یک راه حل اقتصادی ارائه می کنیم اگر ما بخواهیم ماشین های با تناژ بالا عرضه کنیم شرکتی در ایران حضور ندارد که تجهیزات و قالب آن را فراهم نماید بنابراین چندان اثر نخواهد داشت.

شرکت پولاد سالانه بیش از ۱۴۰ ماشین تزریق پلاستیک تولید می کند و مواد اولیه مورد نیاز خود را از کشورهای اروپای غربی شامل ایتالیا، آلمان و فرانسه تهیه می کند لازم به ذکر است کره جنوبی تنها کشور آسیایی است که در این زمینه با شرکت پولاد همکاری می نماید. ۹۰ درصد تولیدات پولاد به بازار ایران عرضه شده و ۱۰ درصد باقی مانده به کشورهایی مانند امارات متحده عربی، مصر، سوریه، عربستان، افغانستان، سودان، آذربایجان و ازبکستان صادر می شود.

پولاد در طراحی، تولید و خدمات پس از فروش ماشین های تزریق پلاستیک در سال ۲۰۰۲ از موسسه MIC انگلستان گواهینامه کیفیت ISO9001:2000 را دریافت نمود و اولین شرکت ایرانی است موفق به دریافت این گواهینامه شده است. از برنامه های بلند مدت این شرکت می توان رسیدن به تولید ۳۰۰ ماشین تا سال ۱۳۹۲ و صادرات ۲۰ درصدی اشاره نمود. این شرکت سایت تولیدی جدیدی را در شهرک صنعتی پرند به وسعت ۳۰ هکتار افتتاح خواهد نمود که مساحت سالن تولید آن یک هکتار خواهد بود. البته پولاد برای رسیدن به این طرح توسعه ۴ سال زمان خواهد داشت.

AOKI
شرکت AOKI که سازنده ماشین آلات تک مرحله ای بطری های PET در ژاپن می باشد. این شرکت از سال ۱۹۹۰ در بازار ایران فعال است. شرکت صریکو نماینده AOKI در ایران است. مهدی صدرزاده مدیر عامل شرکت می گوید تقریبا ما اولین وارده کننده ماشین های PET در ایران بودیم. وی می گوید شرکت AOKI از سال ۱۹۷۷ در این صنعت فعال است و همواره تغییرات زیادی روی نمونه اولیه دستگاه ایجاد می کند. ساده سازی وسایکل تایم پایین ماشین آلات از نکات حائز اهمیت در ماشین های AOKI است. ماشین آلات AOKI برای تولید کنندگان بطری بسیار ایده آل می باشد و دلیل آن کیفیت بالای بطری ها است.
AOKI بیش از ۹۸ خط تولید بطری در ایران راه اندازی نموده است و می توان گفت حدود چهار میلیارد بطری در سال با استفاده از این تکنولوژی در ایران تولید می شود کل PET مصرف شده توسط ماشین آلات AOKI سالانه حدود ۱۵۶ هزار تن است.

صدرزاده در مورد ماشین جدید AOKI می گوید این ماشین می تواند بطری به بطری را با یک پروسه تولید نماید که البته گرید ان غذایی نیست و برای بسته بندی مواد شوینده استفاده می شود. این ماشین چیپس PET را مستقیما به بطری تولید می کند و نیازی به تولید گرانول PET نیست.
شرکت های بهنوش ایران که تولید کننده ماءلشعیر بدون الکل می باشد و شرکت داماش یکی از قدیمی ترین شرکت های تولید کننده آب معدنی در ایران است شرکت هایی هستند که از ماشین آلات AOKI برای تولید بطری استفاده می نمایند.
از دیگر مشتریان این شرکت می توان به آب معدنی پلور، آّب معدنی دالاهو، روغن نازگل اشاره نمود. ماشین آلات AOKI در ۱۶ استان ایران نصب و در حال کار می باشد که نشان دهنده فعالیت گسترده شرکت صریکو در ایران است.

Nissei ASB
شرکت نوین پارت ایرانیان که نماینده انحصاری شرکت Nissei ASB در ایران می باشد فعالیت خود را در صنعت PET ایران از سال ۱۳۷۰ آغاز کرده است. این شرکت ژاپنی که سازنده ماشین آلات تک مرحله ای می باشد اولین ماشین خود را نیز در سال ۱۳۷۱ نصب و راه اندازی نمود. از آن زمان تا به حال که حدود ۱۸ سال سپری شده، شرکت نوین پارت ایرانیان حدود ۱۰۰ ماشین را به بازار عرضه کرده است. بسیاری از کارخانه هایی که اقدام به خرید ماشین آلات ASB نموده اند لزوما در صنعت نوشیدنی و بطری فعالیت نمی کنند و برخی از آنها تولید کننده جار می باشند. ماشین آلات ASB سالانه بیش از ۵۰ هزار تن PET در ایران مصرف می نمایند. از بزرگ ترین مشتریان ASB در ایران می توان به شرکت های مانند زمزم، روغن نباتی جهان، روغن نباتی ناب، روغن نباتی مارگارین، روغن نباتی ناز، روغن نباتی دزفول و خوشگوار اشاره نمود. ASB با توانایی تولید بطری های Hotfill و چند لایه می تواند در خدمات کارخانجات تولدی کننده آب میوه و ماءالشعیر ایران باشد. با توجه به رشد صنعت PET ایران انتظار می رود شرکت های تولید کننده آب میوه چاره ای جز استفاده از بطری های Hotfill نداشته باشند و به زودی ماشین آلاتی که توانایی تولید این بطری ها را داشته باشد از استقبال چشم گیری در ایران روبرو باشند.

یکی از مشتریان ASB در ایران شرکت یلماسازان می باشد. این شرکت با نصب ماشین آلات ASB نوآوری و بسته بندی جدیدی را به بازار عرضه نمود. یلماسازان موفق به طراحی و تولید ظروف کوچکی برای بسته بندی ادویه جات گردید. پلاسی مدیر عامل یلماسازان رمز موفقیت خود را شفافیت و کیفیت بالای بطری های تولید شده با ماشین آلات ASB می داند. در ضمن خدمات پس از فروش ارائه شده توسط شرکت نوین پارت ایرانیان یکی از دلایل انتخاب ماشین های ASB عنوان شده و در اواخر سال ۱۳۸۷ خط تولید جدیدی در کارخانه یلماسازان نصب گردید. انتظار می رود با افزایش کاربرد PET در بسته بندی محصولات مختلف در ایران ماشین آلات تک مرحله ای تولید بطری با افزایش فروش رو به رو شوند.

تولید کنندگان پریفرم
خوش فرم توس
یکی از بزرگ ترین شرکت های تولید کننده پریفرم ایران شرکت خوش فرم توس است که در استان خراسان رضوی و در شهر مشهد قرار دارد. محل کارخانه این شرکت که در شهرک صنعتی توس واقع شده از سال ۱۳۸۱ فعالیت خود را در صنعت PET ایران آغاز نمود. آنها ۶ ماه پس از تولید اولیه با خرید اولین ماشین تزریق مدل G1300 شرکت HUSKY به صورت کاملا حفره ای به ارائه خدمات به شرکت های نوشیدنی پرداختند. در طی این سال ها خوش فرم با نصب بیش از ۷ ماشین تزریق HUSKY و یک ماشین تزریق Netstal رشد روز افزودنی را شاهد بوده است. ماشین های فوق پیشرفته HYPET400, HYPET300 به این شرکت کمک می کند تا بتواند سهم بالای بازار ایران را در اختیار گرفته و همکار شرکت های بزرگ نوشیدنی ایران مانند کوکاکولا، نستله و پپسی کولا باشد. خوش فرم توس توانایی ارائه انواع مختلف پریفرم ها در اندازه و گرماژ مختلف را داشته به صورتی که در این شرکت پریفرم هایی با گرماژ ۱۸ الی ۵۵ گرم را برای بسته بندی انواع نوشیدنی ها مانند آب، دوغ و نوشابه و روغن تولید می شود. خوش فرم توس یکی از شرکت هایی است که مصرف مواد اولیه بالایی را داشته و می تواند یک چهارم ظرفیت فاز یک تولید گرانول پلی اتیلن ترفتالات گرید بطری مجتمع شهید تندگویان را در سال مصرف نماید. آنها می توانند روزانه بالای ۱۰۰ تن PET را به پریفرم تبدیل کنند. خوش فرم توس با تاسیس واحد تولیدی جدیدی در شهرک صنعتی کاسپین اقدام به افزایش تولیدات خود نموده است. در این شرکت جدید التاسیس یک ماشین HYPET400 با ۹۶ حفره در حال کار بوده و به زودی ماشین جدیدی نیز به خط تولید آن اضافه خواهد شد. به نظر می رسد مدیران خوش فرم توس به خوبی بازار استراتژیک PET در ایران را لمس کرده اند و با افزایش ظرفیت تولید و بالابردن تنوع و کیفیت پریفرم های خود درصدد حضور قوی تری در بازار ایران و شاید خاورمیانه باشند آن چیزی که از فعالان صنعت PET ایران به گوش می رسد این است که خوش فرم توس وابسته به شرکت خوشگوار می باشد. خوشگوار به عنوان نماینده کوکاکولا و تحت لیسانس این شرکت در ایران فعالیت می کند. البته مدیران خوش فرم این مساله را تکذیب نمی کنند و معتقدند مدیریت این دو شرکت جدا بوده و تنها به عنوان شرکای تجاری یکدیگر شناخته می شوند. خوشگوار کلیه پریفرم های مورد نیاز خط تولید خود را از خوش فرم تهیه می کند و به نظر می رسد تنها این شرکت است که می تواند پریفرم هایی با رعایت استانداردهای مورد نیاز کوکاکولا را در ایران تولید نماید. در هر صورت این شرکت و با همکاری تجاری موجب افزایش کیفیت محصولات خوش فرم شده و به آنها در توسعه خطوط تولید کمک زیادی کرده است.

پولاد پویش
همان گونه که از نام این شرکت مشخص است، پولاد پویش یکی از زیر مجموعه های شرکت ماشین سازی پولاد، فعال ترین ماشین ساز ایرانی در تولید ماشین های تزریق PET است. پولاد پویش به دنبال این اندیشه که بازار پریفرم و بطری از رشد بالایی برخوردار خواهد بود، در سال ۱۳۸۰ تاسیس شد. در شرکت پولاد پویش ۱۴ ماشین تزریق ساخت شرکت پولاد نصب شده است که ۱۳ ماشین آن در حال تولید پریفرم بوده و یک ماشین در کارخانه درب تولید می نماید. این شرکت توانایی تولید یک میلیون قطعه پریفرم و ۲۵۰ هزار عدد درب را در خود دارد. قالب های نصب شده بر روی کلیه ماشین آلات ساخت شرکت OMMP ایتالیا می باشد. تنوع تولید پریفرم با توجه به ماشین آلات موجود در پولاد پویش بسیار زیاد است. این شرکت پریفرم هایی با گرماژ ۱۹ الی ۴۵ گرم را جهت بسته بندی آب معدنی، نوشابه، ماءالشعیر، دوغن و روغن تولید می کند. مشخصات درب تولیدی شرکت پولاد پویش شامل وزن ۸/۲ گرم و قطر دهانه ۲۸ میلی متر می باشد. ماشین تولید درب دارای قالبی ۳۲ حفره است که توانایی تولید هشت هزار درب را در ساعت دارد.
بدون شک پولاد پویش یکی از فعال ترین شرکت های صنعت PET در تهران می باشد. این شرکت سالانه ده هزار تن گرانول PET را به پریفرم تبدیل می کند.
پولاد پویش به دلیل برخورداری از حمایت ماشین سازی پولاد و مسلما گرفتار خرابی و خواب ماشین آلات تولید نخواهد بود به همین دلیل آنها سه شیفت کاری روزانه را مشغول تولید می باشند. در Platform این کارخانه جای خالی برای نصب خطوط دیگر دیده نمی شود و اگر صاحبان پولاد پویش قصد توسعه و افزایش تولید را داشته باشند ناچار باید محل دیگری را برای نصب ماشین آلات خود انتخاب نمایند.
انتظار داریم که این شرکت ایرانی با ماشین آلات و تجهیزات ایرانی با رشد تولید و افزایش سهم بازار pet در ایران مواجه باشد.

در پلاستیک
در پلاستیک تهران در سال ۱۳۸۰ در زمینی به مساحت ۱۱۰۰۰ متر مربع و با زیربنایی به مساحت ۵۵۰۰ متر مربع تاسیس گردیده است و با به کارگیری فن آوری های نوین در زمینه تولید درب های مورد مصرف بطری های PET یکی از بزرگ ترین و با کیفیت ترین تولیدکنندگان درب ایران می باشد. در حال حاضر در پلاستیک تامین کننده بسیاری از تولید کنندگان بزرگ نوشابه و آب های معدنی و آشامیدنی می باشد به گونه ای که کیفیت بالای محصولات خود توانسته است ورود و رقابت محصولات مشابه خارجی را تحت شعاع قرار دهد. در سال ۱۳۸۵ در پلاستیک تهران با شرکت کارواگلیا سوئیس قراردادی را تنظیم گردانید ک به موجب این قرارداد کلیه محصولات شرکت در پلاستیک تحت لیسانس این شرکت تولید و مورد کنترل قرار می گیرد. هم چنین مجوز استفاده از قالب های تزریق شرکت corvaglia در ایران منحصرا به شرکت در پلاستیک تهران اختصاص دارد. در پلاستیک تهران سالانه بیش از یک میلیارد و پانصد هزار درب را برای بسته بندی نوشابه های گازدار و بدون گاز، آب و روغن به صنعت PET ایران عرضه می کند.
تولیدات این شرکت شامل سیصد میلیون درب ۲۸ میلی متری آب بند، هشتصد میلیون درب ۲۸ میلی متری گاز بند و چهارصد میلیون عدد درب ۳۰ میلی متری آب بند در سال می باشد. استفاده از ماشین آلات Husky نشان دهنده توان مدیریتی و تکنولوژی این شرکت در صنعت PET است. محصولات در پلاستیک با تاییدیه شرکت های کوکاکولا و پپسی تولید شده و توانسته است گام موثری در پیشرفت بسته بندی محصولات نوشیدنی بردارد.

کار صنعت تجارت
شرکت کارصنعت تجارت از سال ۱۳۷۶ فعالیت خود را در زمینه تولید پریفرم و بطری PET آغاز نمود. در طی این سال ها شرکت KST علاوه بر تولید پریفرم و بطری به عرضه ماشین آلات تزریق و بادکن نیز پرداخته است. کار صنعت تجارت در طی فعالیت ۱۲ ساله خود ۱۰ دستگاه تزریق پریفرم و بیش از ۱۰۰ ماشین بادکن را در ایران نصب و راه اندازی نموده است. ماشین آلات تزریق این شرکت از کشور چین وارد شده و سالانه بیش از ۱۷۵ میلیون پریفرم، در صنعت PET ایران تولید می کند. ماشین آلات بادکن شرکت کارصنعت تجارت نیز سالنه حدود ۸۵۰ میلیون بطری در ایران تولید می نماید.
شرکت کارصنعت تجارت در واحد تولیدی خود سالانه بیش از ۴۵۸ میلیون پریفرم و ۲۳ میلیون بطری تولید می کند. تولیدات این شرکت شامل پریفرم در اوزان متفاوت و با دهانه های مختلف، بطری در حجم ها و شکل های گوناگون و جار می شود.
گسترش فعالیت های کار صنعت تجارت به حدی است که علاوه بر عرضه ماشین های تزریق و بادکن، اقدام به ارائه قالب های پریفرم و کمپرسورهای فشار قوی و ضعیف، چیلر و لوازم جانبی را با گارانتی و خدمات نموده است. لازم به ذکر است شرکت کار صنعت تجارت در زمینه واردات مواداولیه PET نیز فعالیت می کند.
ماشین آلات تزریق شرکت کار صنعت تجارت سالانه بیش از ۷ هزار تن مواد اولیه PET مصرف می کند.

سراب پلاست
شرکت آذر نوش باصفا با نام تجاری سراب پلاست تولید کننده پریفرم و بطری PET است. این شرکت که فعالیت خود را از سال ۱۳۸۴ آغاز نموده در شهرستان تبریز، شهرک صنعتی سراب واقع شده است. ماشین های تزریق نصب شده در کارخانه با صفا ساخت شرکت پولاد این است که قالب، تجهیزات رطوبت زدایی، انتقال مواد و خشک کن هر یک از ماشین آلات ساخت شرکت ایتالیا می باشد.
آذرنوش باصفا که معمولا از مواد اولیه کره ای و ایرانی استفاده می کند توانایی تولید سالانه بیش از ۱۵۰ میلیون پریفرم و ۲۰ میلیون بطری را دارد. پریفرم های تولیدی شرکت شامل گرم های متفاوت ۱۷ تا ۴۰ گرم است.
پریفرم های تولیدی آذرنوش باصفا با مشخصاتی شامل ضخامت یکنواخت، شفافیت بالا، یکنواختی جرم، فشردگی (هموژینی) عاری بودن از تنش های پس ماند و با حداقل سطح مجاز استالدئید تولید و عرضه می شوند. آذر نوش باصفا سالانه توانایی مصرف ۵ هزار تن مواد اولیه PET را دارد.

آریا پت پاور
شرکت آریا پت پاور در سال ۱۳۸۰ فعالیت خود را در زمینه تولید پریفرم، بطری و درب بطری آغاز نمود. آریا پت پاور پس از گذشت ۸ سال اینک به عنوان یکی از بزرگ ترین تولید کنندگان پریفرم، بطری ودرب در خاورمیانه و ایران است. این شرکت با کلیه تولید کنندگان مواد غذایی، نوشیدنی و بهداشتی همکاری داشته و یکی از شرکت های مشهور در صنعت PET ایران می باشد. آریا پت پاور از ماشین آلات پیشرفته ای مانند Netstal و krussmaffie برای تولید پریفرم استفاده کرده است لازم به ذکر است بخش عمده ای از این ماشین آلات به وسیله شرکت krussmaffie نصب و راه اندازی شده است. آریا پت پاور سالانه بیش از صد و پنجاه میلیون بطری و صد و هشتاد میلیون درب بطری تولید می کند. این شرکت با تولید ۷۵۰ میلیون پریفرم در سال بدون شک یکی از برترین تولید کنندگان پریفرم در ایران است. محصولات پت پاور برای بسته بندی آب معدنی، انواع نوشابه، دوغ و شوینده ها عرضه شده و به نوعی می توان گفت تمام محصولاتی که در PET بسته بندی می شوند را تحت پوشش قرار می دهد.
آریا پت پاور سالانه بیش از ۲۳ هزار تن PET مصرف می کند و در این زمینه نیز از بالانشینان صنعت PET کشور محسوب می شود.

رادپلیمر
شرکت رادپلیمر در سال ۱۳۷۶ فعالیت خود را در زمینه تولید انواع پریفرم و بطری آغاز نموده است. از عمده فعالیت های شرکت رادپلیمر فروش، نصب و راه اندازی ماشین آلات تزریق و بادکن PET می باشد. رادپلیمر از واحدهای تولیدی خود به عنوان نمایشگاه ماشین آلات نیز استفاده می کند. این شرکت برای مشتریان ماشین آلات دوره های آموزشی را به صورت رایگان برگزار می کند. رادپلیمر از ابتدای سال ۸۷ بیش از ۲۰ ماشین تزریق پریفرم و ۳۲ ماشین بادکن بطری را در ایران نصب و راه اندازی کرده است. ماشین آلات عرضه شده به وسیله رادپلیمر ساخت کشور چین بوده که با نظارت کامل رادپلیمر تولید می شوند. ماشین آلات بادکن نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک نصب شده توسط رادپلیمر سالانه بیش از ۵۰۰ میلیون بطری در ایران تولید می کند.
استان های تهران، خراسان، اصفهان، فارس، آذربایجان شرقی و مازندران استان هایی هستند که این ماشین آلات نصب و راه اندازی شده اند.
واحدهای تولیدی شرکت رادپلیمر شامل دو بخش هستند. واحد اول که در حال تولید پریفرم می باشد در شهرک صنعتی عباس آباد واقع شده است. این واحد سالانه بیش از ۶۰ میلیون پریفرم تولید می کند. واحد دوم که در حال تولید بطری می باشد در خیابان اتحاد واقع شده است. این واحد نیز سالانه بیش از ۴۰ میلیون بطری در وزن های مختلف تولید می کند. ماشین آلات رادپلیمر با نام تجاری Raad polymer mega عرضه شده وکل ماشین های نصب شده این شرکت سالانه بیش از پنج هزار تن PET مصرف می کنند. محصولات شرکت رادپلیمر در بسته بندی آب معدنی، دوغ، ماست، شیر، عسل، مواد بهداشتی مانند ژل، شامپو استفاده می شود.

نوین پلاست ایرانیان
شرکت نوین پلاست ایرانیان که در استان مرکزی واقع شده است، با نصب ماشین آلات تزریق شرکت پولاد و ماشین های چینی شرکت هایتین ارس فعالیت خود را در صنعت PET آغاز نمود. این شرکت توانایی تولید سالانه بیش از ۱۲۰ میلیون پریفرم را دارد. لازم به ذکر است نوین پلاست در زمینه تولید بطری نیز فعالیت نموده وسالانه بیش از ۱۰۰ میلیون بطری را به بازار ایران عرضه می کند. این شرکت سالانه حدود۳۵۰۰ تن مواد اولیه PET را به پریفرم تبدیل می کند.

آرین گستر آمل
این شرکت که در استان مازندران واقع شده است، با نصب ماشین آلات تزریق Himing, Exet-megan ساخت کشور چین فعالیت خود را در تولید پریفرم و بطری آغاز نمود. این شرکت سالانه حدود ۳۶۰ تن مواد اولیه PET مصرف می نماید. پریفرم های تولیدی شامل گرماژ ۱۹ تا ۴۲ گرمی است. لازم به ذکر است آرین گستر آمل از معدود شرکت هایی است که پریفرم های ۹۰ گرمی را برای تولید گالن های ۴ لیتری آب تولید می کند.

آرام پلاستیک دماوند
این شرکت که فعالیت خود را از سال ۱۳۸۵ در زمینه تولید پریفرم آغاز نموده است در شهرک صنعتی اشتهارد قرار دارد. این شرکت در سال ۱۳۸۵ با نصب چهار ماشین تزریق پریفرم آغاز نمود و پس از اجرای طرح توسعه تعداد ماشین آلات شرکت آرام پلاستیک دماونند به ۸ ماشین رسیده است.
ماشین های نصب شده در این شرکت ساخت کشور چین بوده و شرکت هایتین ارس ایران این ماشین آلات را نصب نموده و خدمات آن را بر عهده دارد. لازم به ذکر است قالب های تزریق ساخت کشور تایوان می باشد. با توجه به تعداد بالای ماشین آلات و تنوع قالب ها، آرام پلاستیک دماوند توانایی تولید بیش از ۱۲ نوع متفاوت پریفرم از لحاظ وزن و اندازه دهانه دارد. پریفرم های این شرکت دارای گرماژ بین ۱۷ تا ۵۶ گرم است. در حال حاضر آرام پلاستیک دماوند توانایی تولید سالانه ۱۵۰ میلیون پریفرم را دارد. طرح توسعه جدید این شرکت نصب و راه اندازی یک خط تولید تمام اتوماتیک با تکنولوژی پیشرفته اروپایی است که توانایی تولید ۶ هزار پریفرم را در ساعت دارد. انتظار می رود پس از راه اندازی خط تولید جدید میزان تولید سالیانه آرام پلاستیک دماوند به ۱۷۰ میلیون پریفرم در سال برسد. آرام پلاستیک دماوند سالانه بیش از چهار هزار و ششصد تن مواد اولیه PET مصرف می کند که انتظار می رود این میزان به شش هزار تن افزایش یابد.
آزمایشگاه های مجهز و پرسنل مجرب آرام پلاستیک دماوند در پیش برد اهداف شرکت بسیار موثر بوده و روابط صادقانه آنان موجب پیشرفت سریع این شرکت شده است.

سپید درب تهران
شرکت سپید درب تهران که در استان تهران، شهرک صنعتی عباس آباد واقع شده است با نصب ماشین آلات Krussmaffei فعالیت خود را در زمینه تولید درب بطری آغاز نمود. سپید درب تهران توانایی تولید ۴۵۵ میلیون درب در سال را دارد. درب های تولید شده شرکت سپید درب تهران برای بسته بندی آب معدنی، روغن، نوشابه، دوغ و هر محصولی که در بطری های PET بسته بندی می شوند به کار می رود.

داروپات شرق
شرکت داروپات شرق را می توان تنها تولید کننده حرفه ای فیلم های PET در ایران دانست. این شرکت سالانه بیش از ۱۵۰۰ تن مواد اولیه PET را به صورت فیلم در اختیار صنعت بسته بندی و PET ایران قرار می دهد.

آرمین پلاستیک سبز
آرمین پلاستیک سبز یکی از بزرگ ترین تولید کنندگان درب بطری در ایران است. شرکت آرمین پلاستیک سبز فعالیت خود را از سال ۱۳۷۸ آغاز نموده و به عنوان اولین تولید کننده درب بطری لاینردار گاز مدل AF2-PN در ایران به شمار می رود. این درب با لاینر خوراکی و تحت لیسانس شرکت Fully top فرانسه تولید می شود. آرمین پلاستیک سبز از ماشین آلات SACMI ایتالیا و با استفاده از تکنولوژی compression molding توانایی تولید سالانه بیش از یک میلیارد و هفتصد میلیون درب را دارد. به کارگیری ماشین آلات با توانایی چاپ دو رنگ در داخل و سطح خارجی بطری، آرمین پلاستیک سبز تنوع بالایی را در تولدی درب ارائه کرده است. این شرکت سالانه بیش از ۵ هزار تن مواد اولیه مصرف می کند که این میزان مصرف برای یک تولید کننده درب بسیار ایده آل است. تولید کنندگان بزرگ نوشیدنی های گازدار شامل نوشابه، ماءالشعیر، دوغ و نوشیدنی های بدون گاز مانند آب معدنی، آب میوه و روغن مایع در ایران از درب های تولیدی آرمین پلاستیک سبز بهره می برند. شرکت های بزرگی مانند آب معدنی پلور، آب معدنی داماش، پپسی کولا، کوکاکولا از همکاران آرمین پلاستیک سبز به شمار می آیند.
آرمین پلاستیک سبز دارای ۴ دستگاه ماشین CCM ، شرکت SACMI است که درب نوشابه های گازدار با دهانه ۲۸ میلی متری تولید می کند. با توجه به شرایط آب و هوایی ایران عرضه درب تولید شده به مصرف کنندگان با شرایط جغرافیایی متفاوت یکی از مشکلات این صنعت است. آرمین پلاستیک سبز با استفاده از فیلم های پلاستیکی ۳ لایه (لایه ها شامل PP,PE و کاغذ کرافت) با مقاومت بالا به راحتی مشکل عرضه و بسته بندی درب ها را حل نموده است. این فیلم درب را در برابر رطوبت و تغییر شکل در شرایط آب و هوایی متغییر حفاظت می کند.
ماشین آلات چاپ تامپو و افست آرمین پلاستیک سبز ساخت کشورهای آلمان و ایتالیا بوده و توانایی چاپ لوگوی تجاری مصرف کنندگان را نیز دارد.
شرکت آرمین پلاستیک سبز دارای ۸ استاندارد بین المللی است که نشان دهنده توانایی این شرکت ایرانی در تولید درب می باشد.

البته بطریهای PET چندان هم در امر حفظ کیفیت ضعیف نیستند و بویژه محصولاتی که به اکسیژن حساس نیستند همانند نوشیدنی های گازدار ، آب ، برخی انواع ماءالشعیر و حتی برخی انواع نوشیدنیهای الکلی نیز میتوانند ۳ تا ۴ ماه در این نوع بسته بندی دوام آورند. ولی پس از ماه چهارم محصول شروع به از دست دادن گاز نموده و تغییرات طعم نیز در آن ظاهر میشود و دیگر محصول مورد نظر قابل مصرف نیست. تمامی فعالیت های صورت پذیرفته در ارتقاء خواص ممانعت کنندگی به سه دسته تقسیم می شوند. ۱- بطری های PET که از درون یا از بیرون با یک لایه ممانعت کننده پوشش داده شده باشد. ۲- بطری های چند لایه که در میان لایه های آن مواد ممانعت کننده و یا جاذب اکسیژن استفاده شده باشد.۳- بسته بندی های هوشمند با استفاده از رزین های مهندسی شده PET برای تولید بطری که قابلیت محافظت از ورود اکسیژن و خروج دی اکسید کربن را دارند.

برگرفته از مجله وزین فناوری و توسعه صنعت بسته بندی

۵/۵ - (۱ امتیاز)