طرح تولید باتری خشک خودرو

طرح تولید باتری خشک خودرو

محصول طرح حاضر باتری های سربی – اسیدی خودرو از نوع سیلد MF می باشند.باتری ها سه وظیفه مهم را بر عهده دارند.
1-تامین برق مورد نیاز زمانی که موتور خاموش است جهت استفاده از وسایل برقی خودرو
2-تامین برق لازم برای استارتر
3-کمک به سیستم شارژ زمانی که تعداد مصرف کنندگان بالاست و آمپر مصرفی زیاد می شود.
باتری ها را به روش های مختلفی دسته بندی می کنند که عبارتند از:
1-از نظر حالت الکترولیت
2-از نظر جنس الکترولیت و صفحات
3-از نظر تعمیر پذیر بودن و مراقبت
4-از نظر نحوه آب بندی باتری ها
باتری یک از اجزا اصلی خودرو به حساب می آید و تولید آن در ایران همزمان با تولید اولین خودرو در کشور یکی از دغده های تولید کنندگان به حساب می آمده است. اولین تولید باتری در ایران به وسیله حاج محمد تقی برخوردار در کارخانه قوه پارس شکل گرفت. این کارخانه اولین مجتمع تولید باتری در ایران بود و به سرعت توانست رشد کند و صنعت تولید باتری را در ایران بنا کند. اما بعدها بخاطر مشکلات پیش آمده برای این مجتمع تولید تولید باتری در آن به نوعی متوقف کشت اما پایان کار قوه پارس به معنای پایان کار تولید باتری در ایران نبود و بنیان تولید باتری در ایران تازه شکل گرفته بود و این صنعت نوپا روز به روز شاهد پیشرفت و تکامل شد.
امروزه تولید باتری دیگر انحصاری نیست و کارخانجات و مجتمع های تولید زیادی در ایران به تولید انواع باتری های خودرویی مشغول هستند که از جمله آن می توان به کارخانه صبا باتری اشاره کرد که بنا به اعلام برخی از مدیران، این مجتمع با تولید سالی بیش از چند میلیون باتری، بزرگترین تولید کننده باتری در ایران و خارومیانه به حساب می آید. اما صبا باتری تنها تولید کننده باتری نیست و همانگونه که بیان شد بسیاری از شرکت های خصوصی توانسته اند با تولید میلیونی در کنار این غول بزرگی تولید باتری سهم قابل توجهی از بازارهای داخلی و خارجی را به خود اختصاص دهند.
از جمله تولید کنندگان بزرگ باتری کشور می توان به شرکت پاسارگاد صنعت، نیرو گستران خراسان و …. اشاره کرد. این مجتمع های تولیدی در کنار صبا باتری با تولید سالیانه بیش از 8 میلیون دستگاه باتری توانسته اند ضمن تامین نیازهای کشور، حضور پررنگی در بازار کشورهای همسایه داشته باشند.
تولید انواع باتری های خودرویی در آمپرهای مختلف، تولید باتری های ساکن (UPS)، تولید باتری های صنعتی و خورشیدی و … از دیگر محصولاتی است که توسط این کارخانجات روانه بازار می شود و با توجه به کیفیت قابل قبول و خدمات پس از فروش مناسب توانستند رضایت خریداران را جلب کنند و همانگونه که آمار و ارقام فروش باتری در کشور نشان می دهد انتخاب اولین اکثریت خریداران باتری در کشور باتری های داخلی است و سهم باتری های کره ای و دیگر کشورها بسیار ناچیر می باشد.
شاید روند توسعه و رشد صنعت باتری الگوی بسیار مناسبی برای دیگر صنایع کشور باشد. این صنعت اگرچه سابقه بیش از 40 ساله در ایران دارد ولی در طی دو دهه اخیر به رشد و توسعه قابل توجهی رسیده و توجه بسیاری از تحلیل گران و ناظران اقتصادی را جلب کرده است.
بومی سازی تولید از دیگر نکات قابل توجه صنعت باتری کشور است. امروز تمامی مراحل پیش تولید تا تولید نهایی محصول در صنعت باتری توسط مهندسان و تجهیزات داخلی صورت می گیرد و به همین جهت صنعت باتری جز صنایع مستقل و قدرتمند کشور طبقه بندی می شود و امید است در آیند شاهد روند صعودی این صنعت باشیم.

روش تولید طرح توجیهی باتری خشک خودرو

روش تولید طرح توجیهی باتری خشک خودرو یا باتری سیلد خودرو و یا باتری سربی – اسیدی خودرو به این صورت می باشد که در ابتدا پس از تهیه مواد اولیه تولید باتری که شامل سرب نرم با خلوص بالا ، سرب آلیاژی ، پلاستیک بدنه ، اسید سولفوریک ، صفحات عایق ، قطب ها ، هیدرومتر و مواد کمکی می باشد شمش های سرب در کوره مخصوص ذوب می گردند و در مرحله بعدی با استفاده از ماشین آلات ریخته گری به ساچمه های سربی تبدیل می گردند در مرحله بعدی ساچمه های سربی تولیدی در سیلندرهای چرخشی در مجاورت ذرات کوچک فولادی به اکسید سرب تبدیل می گردند. اکسید سرب تولیدی با اضافه شدن آب و اسید به خمیر یا گل تبدیل شده و در مرحله بعدی با استفاده از ماشین آلات اکسپندینگ به صفحات باتری تبدیل شده و خشک می گردد. در مرحله نهایی صفحات باتری به انضمام کاور و قطب های باتری مونتاژ شده و پس از شارژ و تست های مربوطه بسته بندی و روانه بازار می گردند.

وضعیت تولید باتری خودرو در کشور

بر اساس آمار منتشره سالانه به حدود ۱۲ میلیون باتری خودرو در کشور نیاز است که در صورت غافل شدن، بازار بزرگی را از دست خواهیم داد. این در شرایطی است که تعرفه واردات این محصول حدود ۷۰ درصد اعلام شده که میزان توجیه اقتصادی واردات را کاهش می‌دهد. در وضعیت فعلی حدود ۷۰ الی ۸۰ درصد از نیاز داخل به باتری از طریق تولید داخل تامین می‌شود.

معرفی کد آیسیک مرتبط با صنعت تولید انواع باتری خشک

کد آیسیک باتری های خشک کربن-روی 3140412302

معرفی کد تعرفه گمرکی مرتبط با صنعت تولید باتری خشک

تعرفه یا به عبارت دیگری(TARIFF) یک نوع معیار رقمی و یا عددی می باشد برای شناسی و تعیین جایگاه کالا در ترخیص کالا .
تعرفه گمرکی میزان حقوق ورودی قابل پرداخت برای ورود کالا می باشد.تعرفه گمرکی در بستر تاریخ مبتنی بر سیستم و روش های خاصی از قبیل اداره گمرک،آمار،حمل و نقل،بیمه و غیره طراحی و مورد استفاده قرار می گیرد.
کد تعرفه گمرکی باتری خشک 85068000 میباشد.

وضعیت واردات و صادرات باتری خشک

نمودار واردات و صادرات باتری خشک در کشور به تفکیک سال
طرح تولید باتری خشک خودرو

وضعیت واحد های فعال تولید باتری خشک

در جدول زیر تعداد و ظرفیت واحدهای تولید کننده باتری خشک در کشور به تفکیک استان آمده است .

خلاصه بررسي فنی، مالی و بازار طرح تولید باتری خشک خودرو

ظرفیت تولید سالیانه : 10 میلیون عدد
نرخ برابری دلار : 16000 تومان
مساحت زمین موردنیاز : 18000 مترمربع
زیربنای کل : 14000 مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : 125 نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : 165 میلیارد تومان
ارزش ماشين آلات و تجهيزات : 95 میلیارد تومان
نرخ بازده داخلی : 34 درصد

تهیه طرح توجیهی بر اساس آخرین دستورالعملهای سازمانی و بانکی.

در صورتیکه نیاز به طرح توجیهی دارید کارشناسان ما طرح مدنظرتان را بر اساس آخرین ضوابط و بر اساس داده‌های روز و مشخصات و مختصات مدنظرتان، تهیه می‌نمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک نمائید.