کدام کسب و کارهای ایرانی طی چند سال آینده حذف خواهند شد!!

کدام کسب و کارهای ایرانی طی چند سال آینده حذف خواهند شد!!

شرایط کنونی ایجاب می کند از تحلیل هایی که همه روزه در بحث های عمومی انجام می شود کمی دور شویم زیرا در این بحث ها نه مسئله از بین رفتن شغل ها و نه ایجاد مشاغل جدید مطرح نمی شوند و حتی بسیاری از شغل ها نادیده گرفته می شوند زیرا این مباحث تنها تحلیل را به وسیله شغل وحرفه مورد نظر و به صورت کلی انجام می دهد.
جادوی فن آوری های جدید همه را مسخ نموده، سرعت ورود ابزار و راهکارهای نو در همه زمینه ها، درجه هیجان را بالا می برد و به نظر می رسد عطش پیشرو بودن در استفاده از این فن آوری ها نزد جوانان سیراب نخواهد شد. همینطور که قشر جوان در حال سرگرم شدن و تجربه کردن این رویداد های جدید هستند در پس صحنه اتفاقات به نوع دیگری برای افراد و جایگاه های سنتی در حال رقم خوردن است. افرادی و مشاغلی که نتوانند خود را با تغییرات سریع موجود تطبیق دهند از گردونه حذف خواهند شد. با به ثمر رسیدن مذاکرات مقامات سیاسی ما و برداشته شدن موانع تجارت ایران با دنیا، حتی این تغییرات سریعتر پیش خواهند رفت.
با بررسی های انجام شده توسط ایطرح برخی مشاغل عمده با احتمال حذف یا تغییر سریعتر به شرح ذیل است :

١- بنگاه های مسکن سنتی
٢- آژانس های تاکسی تلفنی ، با توجه به ورود پدیده جدید تاکسی های شخصی اینترنتی مانند اسنپ
٣- آژانس های سنتی مسافرتی فروش بلیط
۴- تولید بنزین و مدیریت پمپ بنزین ها ،با توجه به کاهش مصرف سوخت در خودروهای برقی و هیبریدی
۵- فروشگاه های خرده فروشی غیر زنجیره ای و غیر برند ، مانند لوازم خانگی و برقی و موبایل و … با توجه به ورود فروشگاه های زنجیره ای بزرگ (بیش از ۳۰۰ هایپر در حال ساخت است ) و رشد نمایی فروش اینترنتی همانند فروش شرکت دیجی کالا
۶- سوپرمارکت های کوچک غیر زنجیره ای و غیر رقابتی ، که نمیتوانند از ویژگی خرید کلان بهره ببرند به ویژه در در مراکز شهری بزرگ
٧- شغل ویزیتوری و فروشندگی، به خصوص در شرکت های پخش مویرگی با توجه به اوج گیری استفاده از فروش اینترنتی و آپ های سفارش گیری مشتریان

کدام کسب و کارهای ایرانی طی چند سال آینده حذف خواهند شد!!

٨- کتابخانه های سنتی ، که فقط کتاب امانت میدهند و خدمات دیگری در کنار آن ندارند
٩- دفاتر خدمات ترجمه ، با توجه به رشد سریع نرم افزارهای خبره ترجمه
١٠- دفاتر خدمات کپی و نشر و اسکن و …
١١- روزنامه های کاغذی، به خصوص آگهی های روزنامه ای
١٢- برگزاری دوره های آموزش حضوری و مدارک حرفه ای
١٣- پیک های موتوری، زودتر از آنچه فکر میکنید با آمدن پهبادها تهدید جدی خواهند شد.
١۴- مشاغل دلالی، مثل فروش خودرو دست دوم
۱۵- خدمات انبارداری و اجاره انبارها ، با توجه به ورود نرم افزارها و تکنولوژی های جدید مانند اینترنت اشیا IOT که باعث میشوند به شدت موجودی های شرکت ها کاهش یابد.
۱۶- سد سازی و بهره برداری از آب و برق سدها، با توجه به کاهش منابع آبی
۱۷- تولید و فروش مصالح سنگین ساختمانی، مانند بلوک سیمانی و آجر و درب و پنجره سنگین و … با توجه جایگزینی مصالح جدید و ارتقا استانداردها
۱۸- دفاتر و نمایندگی های فیزیکی بیمه
۱۹- شغل پزشک عمومی غیر متخصص
۲۰- نانوایی های سنتی در شهرهای بزرگ
۲۱- مغازه های فروش سنتی سبزی و میوه، با توجه به ورود فروشگاه های بزرگ و زنجیره ای که میوه و سبزی بسته بندی شده عرضه میکنند.
۲۲- شعبات فیزیکی بانک ها
۲۳- داروخانه های کوچک غیر زنجیره ای
و این فهرست ادامه دارد ….

کدام کسب و کارهای ایرانی طی چند سال آینده حذف خواهند شد!!

? اما خبر خوش اینکه، در مقابل، دهها صنعت دیگر با رشد تقاضا مواجه خواهند شد. و کسانی که میخواهند شغل خود را تغییر دهند میتوانند انتخاب های بهتری داشته باشند.
مانند ؛ فروشگاه های زنجیره ای ، فروش اینترنتی، خدمات شخصی، غذاهای نیمه آماده، رستوران، تبلیغات و بازاریابی حرفه ای بهداشت و درمان، گردشگری خارجی و داخلی، صنایع تبدیلی پتروشیمی، ساختمان سازی مدرن و پیش ساخته، بازسازی ساختمان ها، صنعت ایمنی، بازیافت، خدمات محیط زیست تولید انرژی پاک مانند باد و آفتاب، صنایع تصفیه هوا و دهها مورد دیگر … که چشم انداز مثبتی برای آینده ایجاد میکند.

۱.۵/۵ - (۲ امتیاز)