بررسی بازار صنعت تولید روغن موتور

روغن موتور یک ماده اساسی برای عملکرد صحیح و بهینه خودروها و ماشین‌آلات است و تقریباً همه بخش‌های صنعتی و تجاری آن را مورد استفاده قرار می‌دهند. تولید روغن موتور در ایران به دلیل رونق صنعت خودروسازی و تعداد روزافزون خودروهای موجود در جامعه، بسیار مهم و حیاتی است. با وجود اینکه این صنعت در ایران رشد چشمگیری داشته است، اما در حال حاضر نیاز به روغن موتور وارداتی وجود دارد. به همین دلیل، تولید و تصفیه روغن موتور در داخل کشور به منظور خودکفایی و کاهش وابستگی به خارج از کشور بسیار ضروری است. همچنین، با توجه به افزایش قیمت‌های این محصول در بازار، روغن موتور تولید داخل با هزینه کمتری می‌تواند به بازار عرضه شود و به کاهش هزینه‌های مصرف‌کنندگان کمک کند. اندازه بازار جهانی روغن موتور در سال ۲۰۲۲ ، ۷۰ میلیارد دلار بود و انتظار می رود در سال ۲۰۳۲ به ۸۳.۶۶ میلیارد دلار برسد. افزایش تقاضا برای خودروهای سواری و وسایل نقلیه تجاری عامل اصلی رشد درآمد بازار است. همچنین انتظار می رود با توجه به افزایش تولید خودرو، نیاز به این محصول افزایش یابد.

پیش-بینی-اندازه-بازار-صنعت-تولیدروغن-موتور-طی-سالهای-2022-2032آسیا و اقیانوسیه بزرگترین و سریع ترین بازار در حال رشد برای روغن موتور را دارد. این صنعت در نتیجه افزایش تقاضا برای خودروهای سواری، وسایل نقلیه تجاری و دو چرخ در اقتصادهای نوظهور مانند هند، چین در حال گسترش است.
چشم-انداز-منطقه-ای-صنعت-تولید-روغن-موتور-طی-سال-های-2022-2032

در جدول زیر میزان تولید انواع روغن موتور طی ۵ سال گذشته ارائه شده است.
میزان-تولید-انواع-روغن-موتور-طی-5-سال-گذشته

در نمودار زیر وضعیت تولید انواع روغن موتور طی ۵ سال گذشته ارائه شده است.
وضعیت-تولید-انواع-روغن-موتور-طی-5-سال-گذشتهدر نمودار زیر وضعیت واحدهای تولیدکننده انواع روغن موتور به تفکیک استان ارائه شده است.

وضعیت-واحدهای-تولیدکننده-انواع-روغن-موتور-به-تفکیک-استان
در نمودار زیر وضعیت واحدهای در حال احداث تولید کننده انواع روغن موتور با پیشرفت فیزیکی ۵ تا ۹۹ درصد به تفکیک استان تا پایان سال ۱۴۰۲ ارائه شده است.

واحدهای-در-حال-احداث-تولید-کننده-انواع-روغن-موتور--با-پیشرفت-فیزیکی-5-تا-99-درصدتا-پایان-سال-1402

پیشنهاد مطالعه: طرح تولید روغن موتور خودرو

جمع بندی بررسی بازار صنعت تولید روغن موتور خودرو

طبق آمار ارائه‌شده توسط سازمان حمایت از مصرف‌کننده و تولیدکننده، بخش قابل‌توجهی از نیاز کشور (حدود ۸۵ درصد) به انواع روغن موتور به‌وسیله ۴ شرکت بزرگ روغن‌سازی کشور، تامین می‌شود و بقیه نیاز (حدود ۱۵ درصد) از طریق تولیدات شرکت‌های بلندینگ (اضافه کردن مواد افزودنی به روغن پایه) و مقدار اندکی واردات تامین می‌شود. با توجه به اینکه این صنعت در حال رشد است و تقاضا برای روغن موتور به دلیل افزایش ناوگان خودرو در ایران در حال افزایش است، ، این تقاضا در سال های آینده نیز ادامه خواهد داشت. در نتیجه، تولید روغن موتور در ایران با استفاده از فناوری‌های روز و به کمک سرمایه‌گذاری صحیح، قابل اجرا و سودآور است.درصورت تمایل به این مطلب امتیاز دهید:

۵/۵ - (۲ امتیاز)