بررسی بازار صنعت تولید لنت ترمز

لنت ‎ترمز از جمله قطعات فوق‎ ایمنی خودرو است که اما و اگرهای زیادی درباره کیفیت آن در بازار لوازم یدکی کشور، مطرح می‌شود.
لنت ترمز قسمتی از سیستم ترمز وسایل نقلیه ‌است که با ایجاد اصطحکاک با دیسک یا کاسه ترمز موجب شتاب منفی در اتومبیل می‌شود. نیرو این سیستم معمولا ۱۰ برابر نیرو موتور و حتی گاها بیشتر می‌باشد. برای متوقف کرن خودرویی با وزن یک تن که با سرعت ۱۳۰ کیلومتر بر ساعت در حرکت است توانی به میزان ۱۵۰ کیلووات مورد نیاز است. این نیرو به شکل انرژی حرارتی (که در برخی نقاط از لنت ترمز دمای آن به ۳۰۰ الی ۸۰۰ درجه سانتیگراد می‌رسد) دفع می‌شود.
ترمزها در شرایط اضطراری می‌توانند ماشین را متوقف کنند تا خودرو به خودروهای دیگر، موتورسوارها و عابران پیاده برخورد نکند. بنابراین اهمیت این سیستم نباید نادیده گرفته شود. لنت ترمز مهمترین قطعه این سیستم می باشد که وظیفه اصلی سیستم ترمز ماشین را با ایجاد اصطحکاک انجام می دهد.

بررسی بازار جهانی لنت ترمز

بازار جهانی لنت ترمز رشد قابل توجهی را تجربه می کند که ناشی از عوامل متعددی از جمله افزایش تعداد وسایل نقلیه در جاده ها، پیشرفت در فناوری لنت ترمز، و افزایش تقاضا برای وسایل نقلیه الکتریکی و هیبریدی است که به لنت ترمز تخصصی نیاز دارند.

اندازه و رشد بازار لنت ترمز

ارزش بازار جهانی لنت ترمز در سال ۲۰۲۳ حدود ۶.۴۵ میلیارد دلار بود و پیش بینی می شود تا سال ۲۰۳۰ به ۱۳.۳۵ میلیارد دلار برسد که با نرخ رشد مرکب سالانه (CAGR) 10.94 درصد از سال ۲۰۲۴ تا ۲۰۳۰ رشد می کند (به حداکثر رساندن تحقیقات بازار). انتظار می رود که بازار از سال ۲۰۲۴ تا ۲۰۳۱ با CAGR 4.30 درصد رشد کند (تحقیق بازار شناختی).

بینش منطقه ای لنت ترمز

آمریکای شمالی
این منطقه به دلیل حضور خودروسازان بزرگ و میزان بالای مالکیت خودرو، سهم قابل توجهی را به خود اختصاص داده است.

اروپا
اروپا دومین بازار بزرگ است که به دلیل استفاده زیاد از سیستم های ترمز پیشرفته و حضور خودروسازان برجسته ای مانند فولکس واگن، دایملر AG و BMW است. دستورات نظارتی، مانند نصب سیستم های ترمز ضد قفل در موتورسیکلت ها، باعث رونق بیشتر بازار می شود.

آسیا و اقیانوسیه
پیش بینی می شود این منطقه سریع ترین بازار در حال رشد را داشته باشد، با CAGR 6.3٪ از سال ۲۰۲۴ تا ۲۰۳۱. رشد سریع به افزایش تولید و فروش خودرو، به ویژه در کشورهایی مانند چین و هند نسبت داده می شود.

پتانسیل صادراتی کشورهای مقصد

پتانسیل صادراتی محصولات مختلف در واقع بیانگر ظرفیت و توانایی محصولات در زمینه ی توسعه ی تجارت ها در صورت صادرات به کشورهای مختلف می باشد. در واقع پتانسیل صادراتی محصولات مشخص می کند که اگر محصولی به سایر کشورها صادر شود تا چه اندازه می‌تواند یک تجارت را رونق بخشد.
گاهی افراد تصور می کنند، محصولاتی که در داخل کشور بازار خوبی دارند، در صادرات نیز می‌توانند رکورددار باشند؛ بر این اساس به سرعت سرمایه گذاری های بزرگ در زمینه ی صادرات این محصولات را آغاز می کنند و در کوتاه مدت با شکستی پر هزینه مواجه می شوند؛ اما علت این شکست چیست؟ چطور ممکن است یک محصول با بازار فروش بالا در داخل کشور، در زمینه ی صادرات ضعیف عمل کند؟ اگر به دنبال علت این اتفاق عجیب و غیر منتظره هستید باید بگوییم این افراد بدون آنکه پتانسیل صادراتی محصولات را بررسی کنند، به صادرات اقدام کرده و به سرعت با شکست های سنگینی مواجه می شوند.
پتانسیل صادراتی کالاها و محصولات در واقع به میزان ظرفیت و توانایی کالاها در زمینه ی توسعه ی تجارت ها و افزایش سوددهی های اقتصادی گفته می‌شود و به طور کلی منظور ما از پتانسیل صادراتی محصولات مختلف این است که هر محصولی در صورت صادر شدن چه میزان می‌تواند سوددهی اقتصادی برای ما ایجاد کند.
برای بررسی پتانسیل صادراتی محصولات مختلف عوامل زیادی باید در نظر گرفته شود، به عنوان مثال لازم است میزان تقاضای کشور های وارد کننده ی محصولات مختلف، سرمایه گذاری ها یا هزینه های اولیه برای صادرات در مقابل میزان سوددهی محصول پس از صادرات و همچنین قوانین صادراتی هر دو کشور بررسی شود. در واقع این عوامل یا پارامتر ها می‌توانند ظرفیت یا پتانسیل صادراتی محصولات را افزایش دهند یا بالعکس پتانسیل صادراتی آن ها را پایین آورند.
بنابراین لازم است قبل از صادرات هر کالا یا محصولی ،ابتدا پتانسیل صادراتی آن توسط یک مشاور اقتصادی بررسی شود و طبق نظریات اقتصادی و باتوجه به میزان پتانسیل صادراتی، صادرات محصول انجام شود.
محصولاتی که در شرایط جغرافیایی خاص تولید می شوند، محصولاتی که ظرفیت صادراتی بالایی در قوانین صادراتی برای آن ها در نظر گفته شده، محصولاتی که در کشور به عنوان بهترین محصولات صادراتی شناخته می شوند و محصولاتی که تقاضای واردات آن ها در سایر کشورها بیشتر است، دارای پتانسیل صادراتی بالایی می باشند و درنتیجه با انتخاب آن ها برای صادرات می‌توان یک تجارت پر بازده برای خود تشکیل داد.

بررسی بازار داخلی لنت ترمز

بازار لنت ترمز در ایران توسط چندین عامل کلیدی از جمله شرایط اقتصادی کشور، روند صنعت خودرو و پویایی واردات/صادرات شکل می گیرد. صنعت خودروسازی ایران که یکی از بزرگترین صنعت‌های خاورمیانه است، نقش بسزایی در افزایش تقاضا برای لنت ترمز دارد. ایران بخش خودروسازی قابل توجهی دارد که برندهای داخلی مانند ایران خودرو و سایپا در آن برجسته هستند. تولید این خودروها باعث افزایش تقاضا برای لنت ترمز می شود.
تحریم‌های اقتصادی صنعت خودرو را تحت تاثیر قرار داده و منجر به نوسانات در حجم تولید و در نتیجه تقاضا برای قطعات خودرو مانند لنت ترمز شده است. به دلیل تحریم ها، ایران در زمینه واردات قطعات خودرو با کیفیت بالا با چالش هایی مواجه است. این امر منجر به اتکا به تولید داخلی و واردات از کشورهایی مانند چین شده است که به تجارت با ایران ادامه می دهند. کیفیت و عملکرد لنت های ترمز تولید شده در داخل می تواند متفاوت باشد و بر ترجیحات بازار و رفتار مصرف کننده تأثیر بگذارد.

چشم انداز آینده لنت ترمز

انتظار می رود بازار لنت ترمز در ایران به دلیل نیاز به تعمیر و نگهداری خودرو و قطعات جایگزین در بخش بزرگ خودروسازی داخلی، رشد کند. بهبود اقتصادی و کاهش احتمالی تحریم‌ها می‌تواند شرایط واردات را بهبود بخشد و امکان ورود تنوع بیشتری از لنت‌های ترمز با کیفیت بالا را به بازار بدهد. پیشرفت در قابلیت‌های تولید محلی و پذیرش فناوری نقش مهمی در شکل‌دهی چشم‌انداز بازار آینده خواهد داشت.
به طور خلاصه، بازار لنت ترمز در ایران متاثر از تولید داخلی خودرو، استانداردهای نظارتی، شرایط اقتصادی و در دسترس بودن قطعات وارداتی است. تولیدکنندگان محلی نقش مهمی دارند و رشد آینده به پیشرفت های تکنولوژیکی و تغییرات بالقوه در محیط اقتصادی و سیاسی بستگی دارد.

پیشنهاد مطالعه: طرح تولید لنت ترمز

جمع بندی بررسی بازار لنت ترمز

در سال‌های گذشته سرمایه‌گذاری‌های زیادی از سوی شرکت‌های ایرانی برای توسعه کمی و کیفی تولید انواع لنت ترمز و کلاچ خودروها انجام شده و به ثمر رسیده است. اکنون تولید لنت ترمز و کلاچ به اندازه کافی و بیش از نیاز بازار انجام می‌شود و رقابت شدیدی بین تولیدکنندگان داخلی وجود دارد، به‌طوری که مازاد این محصولات به برخی کشورهای همسایه صادر می‌شود.
به دلیل توان شرکت‌های داخلی و تولید کافی محصول، وزارت صنعت، معدن و تجارت این محصولات را جزو اقلام ممنوعه وارداتی اعلام کرده است و هرگونه حضور خارجی‌ها برای تولید این محصول در کشور، می‌تواند به زیان سرمایه‌گذاری شرکت‌های داخلی باشد تولید این محصول در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ حدودا۶۰ درصد رشد برای سال ۱۴۰۰ نیز رشد ۲۵ تا ۳۰ درصدی در تیراژ تولید داشته است.
عمده مشکلات بر سر راه برخی تولیدکنندگان را می‌توان تخصیص ارز برای تهیه مواد اولیه مورد نیاز و همچنین کمبود تسهیلات بانکی عنوان کرد.
مواد اولیه مورد نیاز تولید این محصولات بسته به نوع محصول، ۲۰ تا ۳۰ نوع ماده را شامل می‌شود، اما از آنجایی که حفظ کیفیت کالا مهم بوده و قطعاتی فوق ایمنی تولید می‌شوند که با جان مردم ارتباط مستقیم دارند، رعایت استانداردها در تامین مواد و تولید محصول بسیار مهم است.
با اعمال تحریم‌ها و سخت‌تر شدن تامین مواد اولیه خارجی، تولیدکنندگان به داخلی‌سازی بخشی از مواد اولیه روی آورده‌اند تا از خروج ارز از کشور جلوگیری شود.
بسته به نوع محصول نهایی، تولیدکنندگان ایرانی بین ۳۰ تا ۷۰ درصد مواد اولیه مورد نیازشان را از خارج کشور تامین می‌کنند، همچنین برخی دیگر از تولیدکنندگان تحت لیسانس شرکت‌های خارجی بوده و در حقیقت سی. کی. دی کار هستند.
علاوه بر این، انتظار می‌رود افزایش تمرکز تولیدکنندگان خودروهای لوکس و ممتاز برای تولید محصولات جدید با ویژگی‌های پیشرفته و تقاضای فزاینده برای فروش خودروهای سواری در کشورهای توسعه‌یافته، موجب رشد بازار لنت ترمز خودرو شود.درصورت تمایل به این مطلب امتیاز دهید: 

۵/۵ - (۲ امتیاز)