بررسی بازار صنعت رست و بسته بندی قهوه

قهوه به عنوان یکی از نوشیدنی های مورد علاقه انسان، سال های زیادی است که کاربرد پیدا کرده است و می توان گفت امروزه در همه مناطق جهان استفاده می شود، این نوشیدنی محبوب در کنار نوشیدنی های گرم دیگری مانند چای و انواع هر یک از این دو نوشیدنی، بازار قابل توجهی را در سطح بین المللی رقم زده اندکه در این گزارش به طور خاص وضعیت جهانی تجارت قهوه را بررسی خواهیم کرد.
تجارت قهوه بعد از نفت دومین تجارت بزرگ دنیا به حساب می آید. حتی در برخی کشورهای آمریکای لاتین وزارت قهوه وجود دارد. در تمام دنیا به این کالا به عنوان یک کالای استراتژیک نگاه می شود، در حالی که در ایران قهوه به عنوان یک کالا و نوشیدنی لوکس محسوب می شود. طبق نظر رئیس انجمن قهوه درصورتی که فرآوری قهوه در ایران رونق گیرد سودآوری آن به حدی زیاد است که ظرف کمتر از ۱۰ سال می تواند جایگزین صادرات نفت شود.

بررسی بازار جهانی صنعت رست و بسته بندی قهوه

اندازه بازار قهوه در سال ۲۰۲۴، ۱۳۲.۱۳ میلیارد دلار تخمین زده می شود و انتظار می رود تا سال ۲۰۲۹ به ۱۶۶.۳۹ میلیارد دلار برسد که در دوره پیش بینی (۲۰۲۴-۲۰۲۹) با CAGR 4.72 درصد رشد می کند.
بازار قهوه به دلیل فرهنگ رو به رشد مصرف قهوه به عنوان یک نوشیدنی با طراوت در میان جمعیت جوان تر، به ویژه در هند، ایتالیا، ایالات متحده، چین، ژاپن و فیلیپین در حال افزایش است. علاوه بر این، افزایش درآمد قابل تصرف همراه با شهرنشینی عامل اصلی کمک به رشد بازار قهوه است. از سوی دیگر، فواید مختلف مصرف قهوه برای سلامتی مانند کاهش خطر ابتلا به دیابت، چربی سوزی و مصرف انرژی زیاد ناشی از کافئین نیز باعث رشد بازار می شود.
مصرف کنندگان برای حفظ یک سبک زندگی سالم به سمت قهوه ارگانیک یا گیاهی تر روی می آورند. از این رو، بازیگران کلیدی درگیر نوآوری های محصول هستند تا جای پای قوی تری در بازار حفظ کنند. به عنوان مثال، در سال ۲۰۲۱، نستله ژاپن طیف وسیعی از نسکافه لاته، از جمله کپسول های قهوه ساخته شده با مواد گیاهی را روانه بازار کرد تا علاقه مصرف کنندگانی را که به سرعت در حال رشد به غذاهای گیاهی هستند، برآورده کند. علاوه بر این، یکی دیگر از عوامل مهمی که باعث رشد بازار می شود، سبک زندگی پرمشغله است که منجر به محبوبیت بیشتر زنجیره های قهوه در بین مشتریانی می شود که از قهوه خود در حال حرکت لذت می برند.

از نظر سهم درآمد در صنعت قهوه در سراسر جهان، آمریکای شمالی منطقه ای است که بزرگترین بازار قهوه را دارد. افزایش تقاضا برای قهوه در این منطقه نتیجه افزایش آگاهی مشتریان از سلامتی و تمایل آنها به نوشیدنی های کم کافئین است. با توجه به تقاضای زیاد برای قهوه در میان جمعیت مسن و مصرف کنندگان آگاه به سلامت، ایالات متحده بزرگترین بازار قهوه در آمریکای شمالی است. تقاضا برای قهوه در این منطقه نیز به دلیل روند برتری در تجارت قهوه در حال افزایش است، جایی که مصرف کنندگان آماده هستند برای قهوه با کیفیت بالاتر هزینه بیشتری بپردازند.
اروپا با سهم درآمد قابل توجهی در صنعت قهوه در سراسر جهان، دومین بازار بزرگ قهوه است. پذیرش فزاینده سبک زندگی سالم، به ویژه در میان جمعیت های هزاره و مسن، چیزی است که میل این منطقه به قهوه را افزایش می دهد. با توجه به تقاضای زیاد برای نوشیدنی های کم کافئین در میان جمعیت سالخورده و افزایش تعداد مصرف کنندگانی که به سلامتی توجه دارند، بریتانیا بازار قابل توجهی برای قهوه بدون کافئین در اروپا است.

بررسی بازار داخلی صنعت رست و بسته بندی قهوه

قهوه یک نوشیدنی محبوب جهانی است و تاریخ باستانی دارد. از دانه‌های کافه تهیه می‌شود و با اضافه کردن شیر یا شکر به آن، طعم دلچسپی به آن داده می‌شود. همچنین، قهوه به عنوان نماد فرهنگی و اجتماعی در جوامع ایفا می‌کند و در صنعت قهوه، اشتغال زیادی فراهم می‌آید. بر اساس امار های اخیر میزان مصرف قهوه در ایران به چیزی در حدود ۶ میلیون کیلوگرم در سال میرسد که با رشد چشمگیری نسبت به سال های گذشته همراه بوده است.

واردات قهوه به ایران، در سال‌های گذشته به دلیل افزایش تقاضا تا حد زیادی افزایش داشته است. امروزه واردات قهوه از ۱۰ الویت واردات کالا به کشور به شمار می‌رود. برندهای بسیاری در ایران وجود دارد که انواع مختلف قهوه را در بسته بندی‌های متنوع بصورت دان یا پودر قهوه وارد بازار می‌کنند. هرچند به دلیل حفظ کیفیت قهوه، معمولا قهوه بصورت دان وارد کشور می‌شود.
کشور امارات با صادرات بیش از ۶۶۶ تن قهوه خام، بزرگترین منبع واردات قهوه به ایران است. کشورهای ایتالیا، ترکیه و اندونزی با صادرات بیش از ۳۰۰ تن قهوه خام در رده‌های بعدی واردات قهوه به ایران می‌باشند. تعرفه گمرکی ترخیص قهوه با توجه به پارامترهای مختلف، متفاوت است. قهوه رست شده یا خام، قهوه کافئین دار یا بدون کافئین و.. از جمله مواردی است که عوارض و حقوق وارداتی متفاوتی دارند.

در ادامه میزان وزنی واردات دانه خام قهوه به کشور طی سال های ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۲ آورده شده است:

ارزش کل صادرات قهوه از ایران نیز در این سال ۴ میلیون و ۳۷۶ هزار دلار بوده است. بیشترین صادرات قهوه ما به ترکیه به ارزش یک میلیون و ۹۹ هزار دلار است. پس از آن نیز روسیه با ۹۷۵ هزار دلار، لهستان با ۹۰۵ هزار دلار، یونان با ۵۳۱ هزار دلار و سوریه با ۲۸۹ هزار دلار بیشترین واردات قهوه را از ایران داشته‌اند. البته این واردات و صادرات شامل قوه و انواع مشتقات آن می‌شود.

در نمودار زیر بیشترین حجم واردات دانه قهوه به ایران گزارش شده است:

پیشنهاد مطالعه: طرح تولید و بسته بندی قهوه

جمع بندی بازار صنعت رست و بسته بندی قهوه

با توجه به مطالعات انجام شده و بهره گیری از داده های مرکز تجارت بین المللی (ITC)، سازمان بین المللی قهوه (ICO) و مطالعه موردی قهوه در بازارهای داخلی و خارجی می توان صنعت قهوه را در جهان یک تجارت رو به رشد متصور شد. چراکه مردم اغلب کشورها به خصوص کشورهای توسعه یافته به تدریج به سمت مصرف بیشتر قهوه به عنوان یک نوشیدنی آسان، خوش طعم و مفید در حال حرکت اند. اما این به معنای مصرف هر تولیدی نیست.
با گسترش مسیرهای ارتباطی و برخورداری طیف وسیعی از مردم از اینترنت و همچنین افزایش اهمیت مصرف کنندگان به کیفیت محصولات غذایی، انتظار می رود در صنعت قهوه نیز هماهنند دیگر صنایع غذایی در جهان شرکت هایی چشم انداز خوبی را پیش روی خود ببینند که به استانداردسازی محصول تولیدی خود و همچنین بازاریابی مناسب داخلی و خارجی متمرکز شود. چرا که بازیگران قدرتمندی در این عرصه به چشم می خورد.
در مورد ایران نیز باید گفت با توجه به اینکه در مناطقی همچون چابهار، بخش خصوصی اقدام به تولید آزمایشی گیاه قهوه کرده است اما تولید این محصول تا به امروز نتایج قابل قبولی نداشته است، بنابراین به دلیل شرایط خاص آب و هوایی مربوط به کاشت این گیاه نمی توان بر تولید دانه های قهوه در ایران امیدوار بود. از این بابت سرمایه گذارانی که هدف سرمایه گذاری خود را تجارت قهوه قرار داده اند بر این باورند که بهترین راه کسب درآمد فرآوری دانه ی این گیاه است.
از طرفی سرانه مصرف قهوه در ایران ۰.۸ فنجان در نظر گرفته شده است در حالی که میانگین جهانی آن ۲ فنجان برآورد شده است یعنی مصرف روزانه ۲ قنجان قهوه برای هر شخص، این موضوع به طور شفاف تفاوت مصرف قهوه در ایران و جهان را نشان می دهد همچنین از آنجا که قیمت جهانی دانه های قهوه در یکساله ی گذشته در حال افزایش بوده است قطعا تاثیر این روند در قیمت محصول نهایی نیز قابل مشاهده خواهد بود که این خود یک چالش دیگر برای تولیدکننده داخلی محسوب می شود چرا که با مرور زمان و با توجه به افزایش مدوام نرخ دلار در سال های گذشته که به دنبال خود کاهش قدرت خرید مردم را نتیجه می دهددرصورت تمایل به این مطلب امتیاز دهید: 

۵/۵ - (۱ امتیاز)