تولید انواع شمش مس

مس یکی از مهم ترین عناصر مورداستفاده در صنایع غیر آهنی است. این فلز دارای تغییرات آلوتروپیکی در ۱۰۸۳ درجه سانتیگراد در ساختمان fcc از مذاب متبلور می شود ثابت کریستالی این عنصر ۳٫۶۰۸ آنگسترم و به دلیل احراز کلی شرایط حلالیت از جمله ظرفیت، ردیف الکترو شیمی و اندازه اتمی و قرار گرفتن در میانه جدول تناوبی واندازه اتمی و ردیف الکتروشیمی به عنوان حلال ترین فلزات شناخته شده است (تقریبا کلیه عناصر به جز سرب) تا حدودی در شمش مس قابلیت انحلال دارند. مس به سه صورت در طبیعت یافت می‌شود که عبارتند از سنگهای اکسیده ، سنگهای سولفوره و مس طبیعی. سنگهای اکسیده بیشتر در قشر زمین وجود دارند و تغییرات جوی و فعل و انفعالات طبیعی ، باعث تبدیل سنگهای سولفوره به سنگهای اکسیده می‌شود. سنگهای اکسیده مس بیشتر از کربنات‌ها ، سولفات‌ها و گاه سیلیکاتها تشکیل شده‌اند.
در ایران چهار معدن بزرگ و شناخته شده در دنیا وجود دارد که بیشترین سنگ مس استخراجی متعلق به این چهار معدن می باشد، نام های این معادن عبارتند از: معدن مس سونگون، معدن مس سرچشمه، معدن مس میدوک و معدن مس قلعه زری. معدن مس سرچشمه بزرگترین معدن در ایران و خاورمیانه می باشد که تاکنون بیشترین میزان سنگ مس در آن استخراج شده است. بنابراین می توان نتیجه گرفت که با وجود چنین معادنی در ایران تولید شمش مس کار راحتی باشد زیرا ماده اولیه تولید به وفور یافت می شود. کارخانجات کوچک و بزرگی در زمینه تولید شمش مس فعالیت می کنند مانند کارخانه مس سرچشمه که از شمش های تولید و با خلوص بالا جهت ماده ذوب اولیه استفاده می کنند. البته تمامی شمش های تولیدی در کارخانه های داخلی جهت ذوب بکار گرفته نمی شوند و حجم قابل توجهی از آنها سالانه به کشورهای مختلف از جمله ترکیه، روسیه و چین صادر می شوند.
بزرگترین تولیدکنندگان شمش مس در جهان در سراسر دنیا معادن مس بزرگی وجو دارد اما از کشورهایی که بزرگترین معادن را دارا می باشند باید به شیلی، آمریکا، روسیه، استرالیا، مکزیک و بریتانیا اشاره نمود. بزرگترین معدن از نظر میزان استخراج کودلکو در کشور شیلی می باشد که حدود ۲ میلیون تن در سال سنگ مس را استخراج و سالانه بر این میزان نیز افزوده می شود.

کاربرد مس در صنعت

مس در صنعت مصارف گوناگونی دارد، محصولات مسی به صورتهای شمش، میل گرد،سیم، لوله و غیره به عنوان ماده اولیه در سایر صنایع مورد استفاده قرار می گیرد تولیدات مسی اغلب طبق استانداردهای کشور تولید شونده ساخته و به بازار عرضه می شوند برای درک بهتر مس موجود در صنعت در زیر بررسی می شود.
مس کاتدیک
مسی است که پس از تصفیه الکتریکی تولید شده و دارای هدایت الکتریکی مناسب می باشد این نوع کالا فقط بصورت ورق های کاتدی بفروش می رسد.
مس حاوی اکسیژن
کالاهای مسی حاوی اکسیژن به انواع مختلف زیر تقسیم می شوند. مس تصفیه شده الکتریکی- مس تصفیه شده حرارتی هر دو اینها به دلیل داشتن اکسیژن جهت جوشکاری و لحیم کاری مناسب نمی باشند مس های عاری از اکسیژن که به انواع زیر تقسیم می شوند:
مس عاری از اکسیژن
مزایای چنین مسی دارا بودن خاصیت بسیار مناسب جوش و لحیمکاری بدون خطر هیدروژن تردی است.
مس اکسیژن زدایی شده توسط فسفر
وجود فسفر به مقدار ناچیز باعث کاهش هدایت الکتریکی شده و بنابراین در صنایع الکتریکی به طور محدود استفاده می گردد ولی به واسطه نداشتن اکسیژن بالا ودارای خاصیت مناسب جوش و لحیم کاری است.

قیمت مس

قیمت مس با توجه به شکل آن (شمش،کاتد،ورق،کابل) متفاوت می باشد. همچنین قیمت شمش وابستگی زیادی به قیمت ارز و همچنین LME دارد.

قیمت شمش مس ایران

شمش مس ایران علاوه بر مصارف داخلی جهت تولید، به دیگر کشورهای اروپایی و آسیایی نیز صادر می شود، قیمت شمش مس در بازار ایران و بازارهای جهانی با توجه به نوسانات و میزان استخراج از معادن، میزان تقاضا برای شمش مس در بازارهای جهانی و هم چنین خلوص شمش تولیدی بستگی دارد که معمولاً هر روز قیمت شمش مس از طریق بورس تهران اعلام و به تمامی بازارها در شهرهاس مختلف جهت انجام معاملات ابلاغ می شود.

معرفی کد آیسیک مرتبط با صنعت تولید شمش مس

کد آیسیک انواع شمش مس ۲۷۲۰۴۱۲۴۶۰
کد آیسیک شمش مس۲۷۲۰۵۱۲۴۶۱
کد تعرفه گمرکی انواع شمش مس : ۷۴۰۳
کد تعرفه گمرکی شمش مس : ۷۴۰۳۱۲۰۰,۷۴۰۳۱۳۰۰
تعرفه یا به عبارت دیگری(TARIFF) یک نوع معیار رقمی و یا عددی می باشد برای شناسی و تعیین جایگاه کالا در ترخیص کالا .
تعرفه گمرکی میزان حقوق ورودی قابل پرداخت برای ورود کالا می باشد.تعرفه گمرکی در بستر تاریخ مبتنی بر سیستم و روش های خاصی از قبیل اداره گمرک،آمار،حمل و نقل،بیمه و غیره طراحی و مورد استفاده قرار می گیرد.

وضعیت واردات و صادرات شمش مس

در نمودار زیر وضعیت واردات و صادرات شمش مس کوچک در کشور به تفکیک سال آمده است .

وضعیت واحد های فعال تولید شمش مس

در نمودار زیر تعداد و ظرفیت واحدهای تولید کننده شمش مس در کشور به تفکیک استان آمده است .

خلاصه بررسی اقتصادی طرح تولید شمش مس

ظرفیت تولید سالیانه : 3000 تن
نرخ برابری دلار : 14000 تومان
مساحت زمین موردنیاز : 5000 مترمربع
زیربنای ساختمان ها : 3000 مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : 50 نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : 20 میلیارد تومان
ارزش ماشين آلات و تجهيزات : 9 میلیارد تومان
نرخ بازده داخلی : 35 درصد

تهیه طرح توجیهی بر اساس آخرین دستورالعملهای سازمانی و بانکی.

در صورتیکه نیاز به طرح توجیهی دارید کارشناسان ما طرح مدنظرتان را بر اساس آخرین ضوابط و بر اساس داده‌های روز و مشخصات و مختصات مدنظرتان، تهیه می‌نمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک نمائید.