تولید نخ کادوئی

نخ کادویی یکی از پرمصرف‌ترین گونه‌های نخ به‌شمار می‌رود؛ چرا که کاربردهای فراوانی در حوزه‌هایی متنوع دارد. یکی از مهم‌ترین کاربردهای نخ کادویی استفاده از آن‌ها در بسته‌بندی محصولات گوناگون است؛ مثلاً استفاده از یک نخ مناسب برای تمام کسانی که به بسته‌بندی هدیه‌هایشان اهمیت می‌دهند، ضروری است. همچنین امروزه اهمیت به‌کارگیری نخ مناسب در قنادی‌ها برای بسته‌بندی جعبه‌های شیرینی بر هیچ‌کس پوشیده نیست. نخ کادویی مدت‌هاست که یکی از عناصر حذف‌ناشدنی قنادی‌هاست. این نخ همچنین بهترین گزینه برای بسته‌بندی لوازم در جعبه‌های روباز و کارتن‌ها به‌شمار می‌رود. نخ کادویی مصارف صنعتی گوناگونی نیز دارد. البته نخ کادویی برای استفاده در صنعت عمدتاً ضخیم‌تر از نخ کادویی برای مصارف عمومی طراحی می‌شود. به‌طور کلی، نخ کادویی ضخامت نسبتاً متوسطی دارد. از دیگر مصارف نخ کادویی می‌توان به بسته‌بندی های سبک نظیر بسته‌بندی روزنامه‌ها یا نشریات و نیز آویزان کردن محصولات کشاورزی اشاره کرد. در ادامه مشخصات نخ کادویی از زوایای گوناگونی به‌طور اجمالی بررسی می‌شوند.
جنس نخ کادویی
در ساخت نخ کادویی از پلی‌پروپیلن به‌عنوان ماده‌ی اصلی استفاده می‌شود. خواص گوناگون این ماده باعث شده تا پلی‌پروپیلن در حوزه‌های مختلف کاربردهای گوناگونی داشته باشد. معمولاً در تولید انواع نخ‌ها پلی‌پروپیلن انتخابی منطقی به‌شمار می‌رود. پلی‌‌پروپیلن همچنی در قیاس با سایر مواد مشابه صنعتی یک ماده‌ی پلیمری نسبتاً ارزان است؛ بنابراین استفاده از آن در مقرون به صرفه بودن فرآیند تولید اهمیت به‌سزایی دارد. از مهم‌ترین ویژگی‌های این ماده می‌توان به چگالی کم، مقاومت کششی بالا، استحکام مناسب، پایداری در برابر اسیدها، بازها و به‌طور کلی انواع حلا‌ل‌ها و پایداری در برابر رطوبت اشاره کرد. در بر داشتن تمام این ویژگی‌ها در کنار هم باعث شده تا پلی‌پروپیلن بهترین انتخاب برای ساخت نخ کادویی باشد.

ویژگی‌های نخ کادویی

هر نخ کادویی باید ویژگی‌های مشخصی داشته باشد تا بتواند انتظار مصرف‌کنندگان را برآورده سازد. نخ کادویی تمام ویژگی‌هایی را که از یک نخ کادویی مرغوب انتظار می‌رود در بر دارد. در ادامه، به‌اختصار به‌ شماری از این ویژگی‌ها خواهیم پرداخت.

استحکام بالا
از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های نخ کادویی می‌توان به استحکام بالای آن اشاره کرد. با توجه به کاربرد نخ کادویی در برخی موارد صنعتی استحکام بالای آن امری ضروری به‌شمار می‌رود. مصارف این نخ در کشاورزی نیز به استحکام بالایی نیاز دارد. آویزان کردن محصولات کشاورزی با نخ کادویی تنها در صورتی ممکن است که این نخ استحکام لازم برای این کار را داشته باشد. استحکام یک نخ درواقع مقدار نیرویی است که آن نخ می‌تواند تحمل کند. در صورتی که نخ کادویی از استحکام لازم برخوردار نباشد، بر اثر اعمال نیرو پاره خواهد شد. همین مسئله روشن‌گر اهمیت استحکام بالای یک نخ کادویی است.

سبکی قابل توجه
از دیگر ویژگی‌ها نخ کادویی سبکی قابل توجه آن است. این سبکی استفاده از نخ کادویی را برای مصارف متعددی نظیر بسته‌بندی نشریات ممکن می‌سازد. عموماً سبکی از جمله ویژگی‌هایی است که نظر هر مصرف‌کننده‌ای را به خود جلب می‌کند. مصرف‌کنندگان در هر شرایطی عموماً ترجیح می‌دهند که از نخ سبک‌تری برای بسته‌بندی آن‌چه که در نظر دارند استفاده کنند. سبک بودن نخ درواقع به‌کارگیری آن را آسان‌تر می‌سازد. در بسیاری از موارد مصرف‌کننده خود آن‌چه را که بسته‌بندی کرده حمل می‌کند، سنگین‌تر شدن بسته به‌واسطه‌ی استفاده از نخی نامرغوب قطعاً یک ویژگی مهم به‌شمار می‌رود. سبکی نخ کادویی باعث می‌شود تا وزن آن عامل مزاحمی در بسته‌بندی لوازم و اجناس مختلف تلقی نگردد.

سازگاری با محیط‌زیست
ویژگی مهم دیگر نخ کادویی زیست‌تخریب‌پذیر بودن آن است. امروزه لزوم اهمیت به محیط‌زیست، تلاش برای حفظ آن و نیز مبارزه با هرآن‌چه که سلامت آن را به‌طور جدی تهدید می‌کند بر همگان آشکار است. استفاده از مواد اولیه‌ی مناسب برای تولید محصولاتی سازگار با محیط‌زیست مدت‌هاست برای تولیدکنندگان یک ضرورت به‌شمار می‌رود. به همین ترتیب، مصرف‌کنندگان نیز باید با در نظر داشتن اهمیت محیط‌زیست، تهیه‌ی محصولات سازگار با محیط‌زیست را در اولویت قرار دهند. محصولاتی که در طبیعت تجزیه نمی‌شوند از اصلی‌ترین علل آلودگی آن به‌شمار می‌روند. امروزه تلاش بر آن تا حد امکان تا از تولید لوازمی که پس از گذر عمر مصرفی خود در طبیعت باقی می‌مانند جلوگیری شود. آن‌چه ذکر شد به‌روشنی اهمیت زیست‌تخریب‌پذیر بودن نخ کادویی را عیان می‌سازند. همچنین امکان استفاده‌ی دوباره از این نخ‌ها در چرخه‌ی تولید وجود دارد. درواقع، مواد به کار گرفته شده در ساخت نخ کادویی می‌توانند دوباره در تولید محصولات دیگری به کار گرفته شوند. این ویژگی مزیت دیگری است که نشان‌گر سازگاری نخ کادویی با محیط‌زیست است. امکان بازیافت یکی از مهم‌ترین مولفه‌های کیفیت کالاها در دنیای امروز است.

عدم جذب رطوبت
خصوصیت دیگر نخ کادویی عدم جذب رطوبت توسط آن است. عدم جذب رطوبت توسط نخ کادویی می‌تواند کاربردهای آن را برای مصرف‌کنندگان گسترده‌تر کند؛ مثلاً این ویژگی در آویزان کردن محصولات کشاورزی در صورتی که آبدار باشند حائز اهمیت است. عدم جذب رطوبت توسط نخ کادویی رابطه‌ی مستقیمی با مرغوبیت ماده‌ی اولیه‌ی مورد استفاده دارد. پلی‌پروپیلن به‌عنوان اصلی‌ترین ماده‌ی سازنده‌ی نخ کادویی پلیمری آب‌گریز به‌شمار می‌رود. عدم جذب رطوبت توسط نخ کادویی به‌خاطر اهمیت این شرکت در ساخت نخ کادویی از مرغوب‌ترین مواد اولیه است.

گره زدن آسان
گره زدن نخ‌ کادویی نیز بسیار آسان است. هر نخ کادویی خوب باید به‌سادگی گره زده شود. این ویژگی در شمار خصوصیاتی است که هر مصرف‌کننده‌ای پس از تهیه‌ی نخ کادویی از آن انتظار دارد. اهمیت این ویژگی را می‌توان در موقعیت‌های گوناگونی مشاهده کرد؛ مثلاً در قنادی‌ها و هنگام بسته‌بندی جعبه‌های شیرینی، هنگام بسته‌بندی یک هدیه برای کسی که دوستش داریم، هنگام بسته‌بندی تعداد مشخصی نشریه و… نکته‌ی حائز اهمیت دیگر این است که گره‌ها در نخ کادویی محکم باقی می‌مانند و بدون اعمال نیروی خارجی به‌آسانی و برای خود باز نمی‌شوند. معمولاً همه‌ی ما بعد از گره زدن نخ انتظار داریم که این گره بدون اعمال نیرویی به‌صورت پایدار باقی بماند. این ویژگی هرچند بسیار ساده به‌نظر می‌آید، اما همان‌طور که می‌دانیم در بسته‌بندی‌ کالاهای گوناگون حائز اهمیت فراوانی است. نخی که به‌سادگی گره نخورد و گره آن پایدار نباشد بی‌تردید نمی‌تواند انتظارات مصرف‌کنندگان را برآورده سازد.

مقاومت در برابر خستگی
از دیگر ویژگی‌های نخ کادویی مقاومت قابل توجه آن در برابر خستگی است. خستگی اصطلاحی است که شکست یا پارگی یک ماده را در اثر اعمال نیروهای متناوب توصیف می‌کند. پارگی نخ در اثر خستگی ناگهان اتفاق می‌افتد. مقاومت یک نخ در برابر نیروهای تنشی و کششی متناوب از جمله مهم‌ترین خصوصیاتی است که باید مد نظر هر خریدار یا مصرف‌کننده‌ای قرار داشته باشد. درواقع، تنها استحکام بالای یک نخ برای باکیفیت تلقی کردن آن کافی نیست. مقاومت نخ در اولین باری که استفاده می‌شود حائز اهمیت است، اما این نخ باید توان مقاومت در برابر آن نیرو را پس از چند بار مصرف نیز داشته باشد. توان مقاومت چندباره در برابر نیروهای اعمالی گوناگون یا به‌عبارت دیگر مقاومت در برابر خستگی یکی از کاربردی‌ترین ویژگی‌های نخ کادویی است.

ریش‌ریش نشدن
ویژگی دیگر نخ کادویی ریش‌ریش نشدن آن پس از بریده شدن است. از جمله ابزارهایی که معمولاً در کنار نخ‌ها به کار می‌رود ابزارهای مختلف برش است. قطعاً مصرف‌کنندگان هربار با توجه به کارکرد مد نظر خود تنها به بخشی از طول نخ کادویی نیاز دارند؛ در نتیجه نخ را می‌برند. نخ‌هایی که از کیفیت مطلوبی برخوردار نیستند پس از بریده شدن ریش‌ریش می‌شوند. ریش‌ریش شدن نخ استفاده از آن را با مشکلاتی جدی مواجه می‌سازد، همچنین باعث هدر رفتن بخش قابل توجهی از نخ می‌شود. ریش‌ریش شدن نخ کادویی در هر شرایطی یک ویژگی منفی تلقی می‌شود. نخ کادویی به‌واسطه‌ی بهره‌مندی از مواد اولیه‌ی مرغوب در حین ساخت هرگز با چنین مشکلی مواجه نمی‌شود.

رنگ‌های متنوع
نخ کادویی علاوه بر تمام این ویژگی‌ها، با رنگ‌های متنوعی نیز عرضه می‌شود. تنوع در رنگ‌ها باعث می‌شود تا افراد با سلایق مختلف بتوانند با رضایت کامل نخ کادویی با رنگ مورد علاقه‌ی خود را تهیه کنند. پلی‎پروپیلن به‌عنوان اصلی‌ترین ماده‌ی سازنده‌ی نخ کادویی رنگ خاصی ندارد. درواقع، رنگ‌ها در حین تولید به نخ کادویی اضافه می‌شوند. شرکت از رنگ‌های متنوعی در حین تولید استفاده می‌کند تا مصرف‌کنندگان بر اساس سلیقه‌ی خود نخ کادویی را با رنگی که خودشان می‌پسندند یا با کار مد نظرشان سازگاری بیشتری دارد، تهیه کنند.

جمع‌بندی درباره طرح تولید نخ کادویی
امروزه استفاده از نخ کادویی در موقعیت‌های مختلف یک ضرورت به‌شمار می‌رود. یکی از مهم‌ترین کاربردهای نخ کادویی استفاده از آن در بسته‌بندی کالاهای گوناگون است. بسته‌بندی کردن وسایل هرچند کاری آسان و بی‌دردسر به‌نظر می‌رسد، اما همین کار آسان بدون به‌کارگیری یک نخ کادویی باکیفیت بی‌سرانجام خواهد بود. نخ کادویی با دارا بودن ویژگی‌های یک نخ کادویی مرغوب بی‌گمان انتخابی مناسب برای مصرف‌کنندگان به‌شمار می‌رود. خصوصیات متنوع نخ کادویی آن را در حوزه‌های گوناگونی کاربردی می‌سازد. از این نخ‌ها بر حسب نیاز می‌توان در بسته‌بندی اجناس، جعبه‌های روباز، لوازم خانگی، روزنامه‌ها، جعبه‌های شیرینی، هدیه‌ها و… استفاده کرد. البته موارد مصرف نخ کادویی تنها به بسته‌بندی لوازم محدود نمی‌گردد. در برخی موارد صنعتی نیز از این نخ‌ها استفاده می‌شود؛ به همین دلیل نخ کادویی از جمله محصولاتی است که مورد توجه صنایع، تولیدی‌ها، بخش‌های کشاورزی و… نیز قرار می‌گیرد. مثلاً آویزان کردن محصولات کشاورزی با کمک نخ کادویی از جمله کاربردهای متداول آن است که پیشتر هم به آن اشاره شد.

وضعیت واحد های فعال تولید نخ کادویی

در نمودار زیر تعداد و ظرفیت واحدهای تولید کننده تولید نخ کادویی در کشور به تفکیک استان آمده است .

خلاصه بررسی اقتصادی طرح تولید تولید نخ کادویی

ظرفیت تولید سالیانه :۵۰۰ تن
نرخ برابری دلار : ۱۲۰۰۰ تومان
مساحت زمین موردنیاز : ۲۰۰۰ مترمربع
زیربنای ساختمان ها : ۷۰۰ مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز :۱۴ نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : ۲ میلیارد تومان
ارزش ماشین آلات و تجهیزات : ۸۰۰ میلیون تومان
نرخ بازده داخلی : ۴۴ درصد

 

تهیه طرح توجیهی بر اساس آخرین دستورالعملهای سازمانی و بانکی.

در صورتیکه نیاز به طرح توجیهی دارید کارشناسان ما طرح مدنظرتان را بر اساس آخرین ضوابط و بر اساس داده‌های روز و مشخصات و مختصات مدنظرتان، تهیه می‌نمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک نمائید.

۳/۵ - (۲ امتیاز)