تولید پارچه بتنی

بتن یکی از مصالح اصلی و بنیادین در امر ساخت و ساز است و بدیهی است امروزه با پیشرفت سریع تکنولوژی، به منظور صرفه‌جویی در مصرف انرژی، زمان و هزینه‌های اجرای پروژه‌ های عمرانی، روشها و مصالح جدید جایگزین مصالح قدیمی می‌گردد.بتن پارچه ای از نوآوریهای منحصربه فرد در دنیاست که برنده جایزه بهترین محصول سال، در سالهای ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ از فدراسیون ثبت اختراعات جهانی‌ گردید و مجله جهانی‌ ( ساخت و ساز ) این محصول را انقلابی در صنعت ساخت و ساز اعلام نمود.بتن پارچه ای یک محصول غیر بافته است که شامل الیاف و مخلوط خشک بتن می باشد. پوشش PVC سطح پارچه را کاملا ضد آب می کند در حالی که الیاف هیدروفیل با عمل هیدراتاسیون سبب جذب آب به داخل مخلوط می شوند. با استفاده از این تکنولوژی در کمتر از ۲۴ ساعت به سطح بتنی‌ دلخواه خواهید رسید، فقط کافی‌ است که پارچه بتنی را به روی سطح دلخواه گذاشته و به مقدار مناسب سطح مورد نظر را مرطوب کنید. بتن بعد از گذشت ۱۲ تا ۲۴ ساعت به خود حجم گرفته و سخت می شود. پارچه بتنی به عنوان تکنولوژی روز دنیا، کمک شایانی به صرفه‌جویی در مصرف انرژی، افزایش سرعت ساخت و ساز و کاهش هزینه‌ها در اجرای پروژه‌های ساختمانی و بازگشت سریع سرمایه می‌کند.این محصول در ۴ ضخامت (۵،۸،۱۳، ۳ میلیمتر ) و در ۴ رنگ مختلف برای اولین بار در کشور انگلیس ابداع و اختراع شد و در بسیاری از کشورها، استفاده‌های گوناگون دارد.

تاریخچه تولید پارچه بتنی
 • محصول پارچه بتنی ابتدا در سال ۲۰۱۰ در کشور انگلستان به تولید رسید.
 • این محصول با استفاده از مهندسی معکوس در حدود ۴ سال تحقیق و مطالعه و تغییرات اساسی و بومی سازی شده است.
 • این محصول در 4 ضخامت (5،8،13، 3 میلیمتر ) و در ۴ رنگ مختلف در ایران اختراع گردیده و با سرمایه گذاری بخش خصوصی آماده تولید می باشد.

 

ویژگی ها و خصوصیات پارچه بتنی

فقط کافی‌ است که پارچه بتنی را به روی سطح دلخواه گذاشته و به مقدار مناسب سطح مورد نظر را مرطوب کنید. بتن بعد از گذشت ۱۲ تا ۲۴ ساعت به خود حجم گرفته و سخت می شود. بتن پارچه ای پس از جذب آب تا 2 ساعت خاصیت انعطاف پذیری خود را حفظ می کند و پس از 24 ساعت تا 80 درصد مقاومت نهایی خود کسب مقاومت می کند. این پارچه بتنی را تا قبل از خیس کردن می توان با چاقو یا تیغ موکت بری و یا قیچی به اشکال مورد نیاز برید و شکل داد.

بتن پارچه ای در مقابل مواد شیمیایی مقاوم است و می تواند در شرایط مختلف آب و هوایی بخوبی ایفای نقش کند.این محصول در مقابل اشعه ماورائ بنفش نیز مقاوم و پایدار می باشد. الیاف و رشته های بکاررفته در بتن پارچه ای یا پارچه بتنی آنرا تقویت کرده و از ترک خوردن آن جلوگیری و انرژی حاصل از ضربه ها و فشار خارجی را جذب می کند تا رفتار ثابت برای حد شکستن از خود به نمایش بگذارد.

پارچه بتنی در مقابل حریق مقاوم است و مانع گسترش آتش و آتش افروزی می گردد. برخی از انواع پارچه بتنی ساخته شده کاملا مقاوم در برابر آب و رطوبت هستند و کاملا با محیط زیست سازگار هستند.

کاربردهای پارچه بتنی
کاربردهای نظامی پارچه بتنی
 • استفاده به عنوان پناهگاه عدی و NBC
 • مقاوم سازی سنگرها و مقرهای نظامی
 • پوشش و استتار تاسیسات و تجهیزات از دید رادار
 • ساخت سریع و اضطراری باندهای پرواز هواپیما و هلیکوپتر
 • ساخت سریع جاده ها و معبر هاجهت عبور تجهیزات و ادوات نظامی در دریا و خشکی
کاربردهای غیرنظامی پارچه بتنی
 • سد سازی
 • راه و جاده سازی
 • اجرای بنا‌های دکوری
 • عایق کردن سطح در برابر آتش
 • پایه‌ریزی پل‌ها یا سازه‌های بلند
 • ساخت بنا‌های فوری ( بیمارستان، سنگر و )
 • ایجاد روکش حفاظتی برای لوله‌های داخل آب
 • ایجاد سریع روکش بتنی در شیب تند کنار جاده‌ها
 • ایجاد عایق برای تانکرهای سوخت، آب، مواد شیمیایی
مزیت های پارچه بتنی

کاملا نسوز
سهولت در جا به جایی به دلیل انعطاف بسیار زیاد
سرعت ساخت
پس از ۲ ساعت به مقاومت قابل ملاحظه ای می رسد و بعد از ۲۴ ساعت ۸۰% مقاومت نهایی خود را کسب می کند
با اضافه نمودن مواد افزودنی به مخلوط خشک آن، زمان ساخت این محصول را کاهش داد.
سهولت در اندازه گیری و برش
چسبندگی خوب سطحPVC به سطح بتنی یا آجری
سهولت در تعمیر
بعد از هیدراتاسیون کاملا سخت و محکم می شود.
استفاده از الیاف تقویت کننده قوی در این محصول موجب جلوگیری از ترک خوردن و کاهش دوام آن می شود.
شکل دهی آسان

نحوه اجرای بتن پارچه ای

بتن پارچه ای در زمان ساخت بدون نیاز به تجهیزات ساخت بتن یا مخلوط کردن مصالح ، قابل اجرا می باشد و به راحتی قابل اجرا بر روی هر سطح با هر شکلی می باشد و برای سخت شدن فقط به آب نیاز دارد .بتن پارچه ای شامل الیاف سه بعدی با یک فرمول خاص از مخلوط بتن می باشد . پوشش پی وی سی بر روی یک طرف سطح پارچه ، تضمین کننده ضد آب بودن محصول می باشد . در شکل شماتیکی از مقطع بتن پارچه ای نشان داده شده است .اخیرا بتن پارچه ای آب بند با پوشش مقاوم ژئوممبران برای ایجاد سطوح آب بند ، تولید شده است که تولید بتن پارچه با پوشش ژئوممبران ، تست آب بندی سطح حاصله را امکان پذیر نموده است ، به طوری که نوارهای بتن پارچه ای با جوش دادن نواری حرارتی ورق ژئوممبران ، اتصال پذیر به یکدیگر می باشند .

خلاصه بررسی اقتصادی طرح تولید پارچه بتنی

ظرفیت تولید سالیانه : 100000 متر مربع
نرخ برابری دلار : 14000 تومان
مساحت زمین موردنیاز : 3000 مترمربع
زیربنای ساختمان ها : 1500 مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : 20 نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : 3 میلیارد تومان
ارزش ماشين آلات و تجهيزات : 1 میلیارد تومان
نرخ بازده داخلی : 31 درصد

تهیه طرح توجیهی بر اساس آخرین دستورالعملهای سازمانی و بانکی.

در صورتیکه نیاز به طرح توجیهی دارید کارشناسان ما طرح مدنظرتان را بر اساس آخرین ضوابط و بر اساس داده‌های روز و مشخصات و مختصات مدنظرتان، تهیه می‌نمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک نمائید.