طرح احداث مجتمع تجاری چند منظوره

روان شناسی اجتماعی و اجتماعی شدن از دیرباز در جامعه بشری مطرح بوده است. نظریه های جامعه پذیری از زمان افلاطون با کتاب جمهوریتش و تئوری های فارابی در حوزه روان شناسی اجتماعی، تا به امروز که علوم اجتماعی رشد و توسعه قابل ملاحظه ای پیدا کرده و به شاخه های متعددی تقسیم شده مطرح بوده است.
جامعه شناسی را می توان به عنوان بررسی علم زندگی گروهی انسان ها تعریف کرد. انسان در درون اجتماع زندگی می کند ولاجرم بخشی از رفتارها و کنش هایی که از او سر می زند در ارتباط با تعاملات اجتماعی ست و یا به نحوی از سوی عوامل اجتماعی تحت تاثیر و تغییر قرار می گیرد به طوری که رفتار یک فرد در تنهایی متفاوت از رفتاری خواهد بود که در اجتماع از خود نشان می دهد.
رفتار اجتماعی یعنی هر رفتار فرد متضمن کنش متقابل دو یا چند انسان باشد. روان شناسی اجتماعی و اجتماعی شدن از دیرباز در جامعه بشری مطرح بوده است. نظریه های جامعه پذیری از زمان افلاطون با کتاب جمهوریتش و تئوری های فارابی در حوزه روان شناسی اجتماعی، تا به امروز که علوم اجتماعی رشد و توسعه قابل ملاحظه ای پیدا کرده و به شاخه های متعددی تقسیم شده مطرح بوده است.
در کشور های در حال توسعه با توجه به گسترش جمعیت و ارتقای تکنولوژی، نسبت معاملات فیزیکی افراد و حضورشان در فعالیت های گروهی به صورت چشم گیری کاهش یافته است. در کشور ما نیز فضاهایی که در آن معاملات اجتماعی شهروندان شکل می گیرد مانند فضا های عمومی که فرهنگ جامعه در بستر آن ارتقاء می یابد روز به روز در حال افول است.
افراد بیشتر زمان خود را صرف فعالیت ها و مشاغل اقتصادی و خانواده می کنند. از این روست که در سال های اخیر ارتباط میان افراد تغییر شکل داده و فضای مجازی نقش پر رنگی را در تعاملات اجتماعی ایفا کرده است.
جامعه شناسان و روان شناسان به اتفاق معتقدند این امر ضربه جبران ناپذیری به بدنه جامعه و جامعه پذیری افراد وارد می کند .
اندیشمندان این حوزه معتقدند اگر در جامعه برای تفریح و گذراندن اوقات بیکاری مردم، برنامه ریزی های اجتماعی نشده باشد، زمینه مساعدی برای گرایش به انحرافات اجتماعی فراهم می شود. طیف های مختلف جامعه به ویژه جوانان به علت بیکاری، نداشتن هدفی خاص، از بین رفتن انگیزه، نبود فضایی برای تخلیه انرژی و تفریح به سمت شبکه های موبایلی، مواد مخدر و به طور کلی انحرافات اجتماعی گرایش پیدا می کنند.
در گذشته بازار ها نقش اساسی را در گذراندن اوقات فراغت و تعاملات اجتماعی مردم ایفا می کردند و استفاده از الگوی بازار و فضا های شهری در معماری سنتی ایران از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده است. در این مکان ها مناسبات اجتماعی و فرهنگی به طور گسترده ای صورت می پذیرفته و افراد روابط اجتماعی و ارتباطات را به صورت تجربی می آموختند.
اجتماعی شدن انسان امروزی او را به سمتی سوق داده که بیشترین بهره را از امکانات موجود ببرد. در نتیجه بازار های سنتی تغییر شکل یافته و جای خود را به مجتمع های تجاری چند منظوره دادند. مراکز خرید امروزی به صورت مجموعه های شهری طراحی گردیده و دستیابی به الگو های فضایی جدید، خلق اشکال و فرم های نو متناسب با خصوصیات اجتماعی و فرهنگی مراجعه کنندگان و روابط اجتماعی آنان مورد توجه قرار گرفته تا ضمن برطرف نمودن نیاز فضاهای تجاری، به تامین فضای ورزشی، تفریحی، فرهنگی و اجتماعی تغییر کاربردی داده و ایجاد بستری مناسب برای فعالیت های اجتماعی باشد.
از سوی دیگر میزان موفقیت فضاهای شهری با میزان استفاده از فضا و حضور انسان رابطه دو سویه ای دارند و بر یکدیگر تاثیر گذار هستند.
این موفقیت زمانی حاصل می شود که نیاز به کسب حمایت و امنیت به عنوان اولین نشانه نیازمندی فرد در تعامل با محیط بیرونی تامین گردد. از این رو یکی از مهم ترین فضا های شهری که افراد جهت خرید و اوقات فراغت و حتی تفریح به آن رجوع می کنند مجتمع های تجاری هستند.
با توجه به نظارت و امنیتی که در این محیط ها حاکم است افراد آرامش خاطر بیشتری در مال ها دارند. ایجاد سالن های ورزشی، فضای سبز، مجتمع های تجاری، سینما و… در یک محیط مناسب به صورت منسجم راهی برای ایجاد موقعیتی مناسب برای سرگرمی و فعالیت است اما باید در نظر داشت فضا های عمومی شهری تنها برای بهره بردن از اوقات فراغت شهروندان مطرح نیست بلکه عنصر مهمی در زندگی محسوب می شود.
امروزه مجتمع های تجاری چند منظوره به عنوان بستر مهمی از تعاملات روزمره و اجتماعی فعال می باشند و افراد آگاهانه یا ناآگاهانه در طول شبانه روز با آن در ارتباط هستند. بناهای تجاری از جمله فضاهایی هستند که در درون بافت شهر قرار گرفته و به عنوان جزئی از شهر موجودیت آن را بقا بخشیده و با گذشت زمان به عنوان فضا هایی مهم و حیاتی احساس شده اند که می توانند بسیاری از نیازهای شهروندان را پاسخگو باشند.
این فضاها می توانند محیطی پویا و فعال در زمینه های اجتماعی، ورزشی و فرهنگی نیز باشد و در جهت رشد و فرهنگ خرید و فروش و تعاملات اجتماعی نقش موثری را ایفا کنند. بنا بر این ایجاد چنین فضایی نیاز جامعه امروز و از وظایف اصلی مسئولان است.

ویژگی های یک مجتمع تجاری موفق :

مجتمع های تجاری امروز به عنوان یگانه از پر رفت و آمدترین محیط‌ های عمومی به احصاییه می رود . هر روز صدها و هزاران تن برای خرید و تفریح و لذت به همتافت های تجاری می روند .
اما همه مجتمع های بازرگانی در جذب مخاطب و مشتری کامیاب نیستند .
عوامل متعددی در کامیابی یک مجتمع چند منظوره شرکت دارند :
موقعیت
قابلیت دسترسی بالا
مساحت زیربنا
پارکینگ
طراحی درونی و غیره

اما ترکیبی از فعالیت های ایده ال ، یکی از مهم‌ترین عوامل در کامیابی آن به شمار می‌رود. این عامل کلیدی به دلایل انبوه از اهمیت برخوردار است و اهمیت آن برای توسعه‌دهندگان مجتمع، خریداران واحدها، خرده‌فروشان و نیز مشتریان به یک اندازه است. به این ترتیب در برنامه‌ریزی و مدیریت یک مجتمع بازرگانی دو مسئله‌ی اصلی هستی خواهد داشت:
منظور از ترکیبی از فعالیت های ایده ال، همه‌ی انواع مختلف خرده‌فروشان و فراهم‌کنندگان خدماتی است که در مجتمع تجاری حضور دارند و با یکدیگر کار می‌کنند تا نه تنها به عنوان کسب و کارهایی مستقل موفقیت‌آمیز عمل کنند، بلکه روی هم رفته کارآیی و موفقیت مجتمع تجاری را نیز به عنوان یک کلیت واحد ارتقا بخشند.

یک ترکیب مناسب از فعالیت ها و فروشگاه های مناسب می‌تواند موارد زیر را برای مجتمع فراهم کند:
تنوع متعادلی از فروشگا‌ه‌ها در مرکز خرید که طیف گسترده‌ای از محصولات و خدمات را ارائه می‌دهد
ارائه‌ی تصویری اخص از مجتمع
حداکثر پتانسیل فروش در حوزه‌ی نفوذ
ایجاد هم‌افزایی و سینرژی در بین فروشگاه‌ها
ارائه‌ی چیدمانی بخردانه از فروشگاه‌ها
فراهم آوردن پیرامون خرید مطلوب و دلچسب
ارائه‌ی تنوع کافی برای ایجاد حداکثر جذابیت برای جمعیت حوزه‌ی نفوذ
حداکثر نرخ بازگشت سرمایه
دامنه و عمق گونه ها و خدماتی که در یک مجتمع تجاری ارائه میشوند باید پاسخی به انتظارات مصرف¬کننده در مورد تنوع برگزیدن باشد. در اکثر موارد، تنوع قابل توجه کالا و خدمات، برای بدست آوردن شهرت در میان مصرف¬کنندگان و اعتبار در این زمینه ضروری به نظر می¬رسد ولی خطراتی نیز در ارتباط با تصمیم¬گیری در باره کالاپردازی و خدمات قابل ارائه، هستی دارد. زیرا اگر حتی گونه ها و خدمات متنوعی ارائه شوند که نیازهای مصرف¬کنندگان را برآورده نسازد، باز هم یک انتخاب نامناسب می¬تواند منجر به بیزاری خریدارانی شود که از یافتن چیزی که بیچارگی دارند، عاجز هستند. در ضمن منجر به عدم اطمینان مشتریانی شود که احساس می¬کنند از بازار و خصوصیات آن درک درستی ندارند.
از همین رو یک مجتمع تجاری اداری تلاش میکند تا با توجه به نیازهای بازار هدف خود، مجموعه ای کامل و متنوع از کالاها و خدمات ارائه نماید، و با چینش مناسب آنها، امکان خرید آسان را برای مشتریان خود فراهم آورد.

استفاده از استراتژی تمرکز و خوشه‌بندی به عنوان راهکاری برای کاهش هزینه‌های جستجو و مقایسه‌ای که مشتریان در هنگام تهیه‌ی گونه ها و خدمات متحمل می‌شوند، رهنمود میشود هدف از خوشه‌بندی پیمان دادن فعالیت‌های سازگار و همگن در فاصله‌ای منطقه‌ای از یکدیگر است. بدین‌ترتیب ضمن در عقیده گرفتن تمرکز به عنوان راهبرد غالب که منجر به تفریق هزینه‌های جستجو (کاهش انرژی صرف شده برای یافتن کالای موردنظر) می‌شود، هستی تنوع در وسط خوشه‌ها نیز دلخواه پیمان می‎گیرد لغایت بدین ترتیب عملکرد فعالیت‌های سازگار به انگیزه همجواری با یکدیگر پیشروی کردن پیدا کند و قدرت جذب آن‌ها را افزایش دهد.

پنج اصل «چیدمان» در مجتمع‌ های تجاری چند منظوره :

افزایش روزافزون رقابت در بازار ساخت‌و‌ساز مجتمع‌های تجاری، ضرورت برنامه‌ریزی پیش از ساخت را، بیش از پیش، نمایان کرده است. یکی از مسائلی که در برنامه‌ریزی پیش از ساخت باید مورد توجه جدی قرار گیرد، انتخاب اصناف مناسب و چیدمان آنها در واحدها و طبقات مختلف یک مجتمع تجاری است. اهمیت این موضوع تاحدی است که درصورت تصمیم‌گیری نامناسب درمورد آن، ممکن است که وضعیت رونق و گرمی بازار مجتمع با انتظارات ذی‌نفعان آن، فاصله معناداری داشته باشد. به ا ین‌منظور، به‌طورکلی باید به دو سوال اساسی پاسخ داده شود:

۱- اصناف منتخب برای مجتمع کدامند؟ (تعیین اصناف)،

۲- این اصناف در طبقات مختلف مجتمع به چه صورتی باید چیده شوند؟ (چیدمان اصناف).

«اصناف» در لغت به مجموعه واحدهای صنفی، کارگاه‌های کوچک تولیدی، خدمات فنی و مراکز کوچک توزیعی و خدماتی اطلاق می‌شود.

در پاسخ به سوال اول و به‌منظور تعیین اصناف منتخب برای یک پروژه، توجه به نیازها و خواسته‌های مراجعان به آن بسیار تعیین‌کننده است. در این‌خصوص توصیه می‌شود که رویکرد برنامه‌ریزان در انتخاب اصناف، هم توجه به تقاضای بالقوه و هم ایجاد تقاضا (کشاندن مخاطبان) برای پروژه و مبتنی بر مطالعات جامع پیش از ساخت باشد. اما بعد از تعیین اصناف فعال در یک مجتمع، نوبت به چیدمان آنها در طبقات و واحدهای تجاری مجتمع می‌رسد. به این‌ منظور مهم‌ترین سوالاتی که در چیدمان اصناف مطرح است عبارتند از اینکه صنف غالب در هر طبقه چه باشد؟ و چه اصنافی و با چه مشخصاتی بهتر است درکنار یکدیگر مستقرشوند؟ در پاسخ به این سوالات توجه به عواملی ازجمله هماهنگی بصری اصناف (رنگ، دکور، ویترین، تابلو)، تناسب مشاغل با موقعیت مکانی آنها در مجتمع، توجه به بازار هدف پروژه و بسیاری از فاکتورهای دیگر، از ضرورت‌های چیدمان اصناف در یک مجتمع تجاری به حساب می‌آید؛ اما در میان همه این پارامترهای موثر در چیدمان اصناف یک مجتمع تجاری، اصولی که از اهمیت بیشتری برخوردارند به قرار زیر هستند:

ایجاد تعادل در جذابیت تمامی طبقات
یکی از نکاتی که باید در چیـدمـان اصناف مورد توجه قرار گیرد، ایجاد پاخوری، گرمی بازار و تعادل در جذابیت تمامی طبقات مجتمع است. یکی از استراتژی‌هایی که در چیدمان اصناف بسیاری از مجتمع‌های تجاری دیده می‌شود، چیدمان به صورت راسته صنف است، به این‌ معنا که سعی می‌شود یک صنف مشخص در یک راسته یا طبقه خاص مجتمع، تجمیع شود. این امر در بسیاری از موارد نه تنها یک مزیت به شمار نمی‌آید، بلکه موجب عدم تعادل و سردی بازار یک راسته یا طبقه خاص و در عین‌حال گرمی بازار راسته یا طبقه دیگر مجتمع می‌شود. از‌این‌رو بهتر است که اصناف پرطرفدار در کلیه طبقات پروژه استقرار یابند، به‌طوری‌که هیـچ طبقـه‌ای بدون جـذابیت نبـاشد و تمامی طبقات از پاخـوری کـافـی برخـوردار باشند.

امنیت صنوف خاص
با توجه به اهمیت دوچندان امنیت برای اصنافی مانند طلا و جواهر، در چیدمان این اصناف باید سعی شود که ملاحظات امنیتی کاملا رعایت گردد و واحدهای دارای الزامات لازم برای این اصناف، به آنها اختصاص داده شود.

سازگاری و هم‌افزایی اصناف مجاور
یکی از نکات موردتوجه از منظر روانشناسی خرید مشتریان، این است که اصنافی باید در کنـار هم قرار گیـرنـد که تشـابـه صنفـی (سازگاری یا هماهنگی) داشتـه باشنـد و مخاطبـان آنهـا نیـز حتی‌المقـدور از یک‌جنس یا سـن بـاشنـد. در واقع باید بین اصناف مجاور سازگاری و حتی، هم‌افزایی وجود داشته باشد. به عنـوان مثـال قرارگرفتن صنـف کـامپیـوتر در کنـار پوشـاک زنـانه مناسب به نظر نمی‌رسد، مساله‌ای که متـأسفـانه در بسیاری از مجتمع‌های تجاری دیده می‌شود.

توجه به وجود محرک تقاضا در صنف
تقریبـا تمامی مراکز خرید موفق با استقرار برندهای معروف یا ایجاد سایر جذابیت‌ها، سعی در جذب مخـاطب و تحریک تقاضا دارند. امروزه این جذابیت‌ها فراتر از استقـرار اصناف بوده و بر ایجاد تسهیلات تفریحی و سرگرمی و توجه به استراتژی خرید مفرح و لذت‌بخش نیز پـرداختـه شده است. در این میان، توجه به ویژگی‌های ذاتی اصناف مانند ارائه جدیـدترین کـالاها، حراج‌ها، عرضه خدمات خاص، برگزاری جشنواره‌ها و قرعه‌کشی‌های دوره‌ای و… نیز از عواملی است که موجب تحریک تقاضای مراجعه به مجتمع تجاری در مشتریان می‌شود.

توجه ویژه به طبقه همکف
طبقه همکف یک مجتمع تجاری معمولا دارای بیشترین میزان پاخوری، ویترین مجتمع و بیانگرتصویر ذهنی است که مجتمع تجاری از خود برای مراجعان به نمایش می‌گذارد. بنابراین چیدمان اصناف در این طبقه مهم، باید با دقت مضاعف صورت پذیرد و توصیه می‌شود اصنافی که از نظر مشتریان جذاب‌ترین‌ و دارای بیشترین تعداد مخاطب هستند، در چیدمان این طبقه بیشتر مورد توجه قرار گیرند. توجه به این اصول کلی که حاصل مشاهدات، تجربیات و بررسی‌و مطالعه ده‌ها مجتمع تجاری کشور است، می‌تواند به‌عنوان یکی از ارکان موفقیت مجتمع‌های تجاری، بسیار تاثیرگذار باشد.

درخواست خدمات مشاوره سرمایه گذاری

برای تحقق یک ایده به کسب وکار موفق باید آن را از ابعاد گوناگون مانند بازار، توجیه اقتصادی، شرایط سرمایه گذاری، مدل سازی کسب وکار، زیرساخت های فنی و فرآیند های تولید مورد مطالعه قرار گیرد.
در صورت تمایل به دریافت خدمات (مطالعه فرصت سرمایه گذاری، تحقیقات بازار، طراحی مدل کسب و کار و سیستم سازی کسب و کار) می توانید پرسشنامه درخواست خدمات مشاوره را تکمیل نمایئد و یا با دفتر شرکت تماس حاصل فرمائید. کارشناسان گروه ایطرح آمادگی دارند پیشنهادهایی شامل شرح خدمات متناسب با نیاز کسب و کار شما را تنظیم نموده و با قیمت رقابتی جهت تصمیم‌گیری در اختیار تیم‌های راه انداز، استارتاپ‌ها و مدیران کسب و کارها قرار دهند.

درخواست تهیه طرح توجیهی

این طرح صرفا به عنوان یک ایده سرمایه گذاری مطرح می شود. جداول و نمودارها تقریبی است.

امکان سرمایه گذاری با ظرفیتهای مختلف و به تبع آن سطح سرمایه گذاری کمتر و بیشتر از میزان اعلام شده نیز وجود دارد.

درصورت نیاز به تدوین طرح توجیهی می توانید با شرکت تماس حاصل فرمایید یا فرم اولیه سفارش طرح را تکمیل نمائید.

 

 


درصورت تمایل به این مطلب امتیاز دهید:

۵/۵ - (۱ امتیاز)