Beach Hotel

طرح احداث هتل ساحلی

امروزه زندگی شهری و نظام اجتماعی موجود در شهرها، انسان‌ها را از مسیر اصلی زندگی دور کرده و باوجود رفاه و امکانات بسیاری که در اختیارشان قرار داده از سادگی طبیعت دور شده‌اند. یکی از بهترین راه‌های تبادل فرهنگی، گردشگری است. طراحی مجتمع‌های گردشگری تفریحی توریستی جهت انجام گردشگری یکی از موضوعات مهم در معماری معاصر به شمار می‌رود.
در ایران علاوه بر طراحی مجتمع‌های تفریحی گردشگری مجموعه‌های بوم گردی و طراحی آنان یکی از موضوعات جدید در معماری محسوب می‌شود.
از اهداف مهم گردشگری شرایط آسایش اقلیمی در یک سفر می‌باشد. بنابراین شرایط آب و هوایی نقش بسزایی در دستیابی به این امر خواهد داشت. حضور گردشگری تا حد زیادی موجب رونق اقتصادی و بالا رفتن سطح فرهنگی و بومی می‌شود.

طراحی هتل ساحلی

با توجه به گرایش انسان به گذراندن اوقات فراغت در محیطی خاص که تمام تفریحات را در برگیرد، صنعت گردشگری رونق چشم‌گیری داشته است.استقبال مردم از مجتمع‌های گردشگری تفریحی نشان از موفقیت پروژه‌ها و مجتمع‌های تفریحی گردشگری توریستی دارد. طراحی یک مجتمع تفریحی گردشگری توریستی بسیار حساس بوده و رابطهٔ مستقیم با بازگشت سرمایه دارد.
هتل در حقیقت محلی است برای اسکان موقت و هتل ساحلی همان‌طور که از نامش پیداست محلی است برای اسکان موقت که در ساحل بناشده باشد یا مشرف‌به آن باشد. در این مقاله، تمام آنچه برای ورود به این کسب‌وکار لازم است بدانیم، بیان‌شده است.

سفر در طبیعت

سفر یکی از بهترین رخدادها در طول زندگی ماست. البته از سفر تفریحی صحبت می‌کنیم! سفری که با فراغ بال و آسوده‌خاطر می‌رویم تا طبیعتی جدید، مردمی جدید و کلی اتفاقات جدید را تجربه کنیم. معمولاً در زندگی شهرنشینی آن‌قدر از طبیعت فاصله می‌گیریم که دلمان برای به آغوش طبیعت رفتن، تنگ می‌شود. برای لمس سادگی طبیعت، هوای پاک و … .
معمولاً برای سفر، شهرها و مکان‌هایی را انتخاب می‌کنیم از زیبایی‌های طبیعت پر باشند. مثلاً جایی که ساحل و دریا داشته باشد، آبشار و رودخانه داشته باشد، کوه و جنگل داشته باشد، صحرا و کویر باشد و … .

Beach Hotel
چالش‌های سفر

سفر کردن هم آن‌قدر که جذاب است، همانقدر هم سخت است! البته به لطف اینترنت و دنیای تکنولوژی، بخش زیادی از این مشکلات و سختی‌ها برداشته‌شده است. اما به‌هرحال شما با یک چالش قبل از سفر خود مواجه خواهید شد.
چالش قبل از سفر، که شما با آن مواجه خواهید شد به موضوعات زیر می‌پردازد:
انتخاب محل اسکان
انتخاب نوع خوراک
بررسی فرهنگ
بررسی زبان
بررسی مراکز خرید
بررسی جاذبه‌های طبیعی
و …
از مهم‌ترین بخش‌های این چالش، یافتن محل اقامت است. جایی که بتوانید وسایلتان را در آنجا بگذارید، برای استراحت و خواب، نظافت و … به آنجا بروید و خلاصه خانه‌تان در سفر باشد.انتخاب مکان مناسب برای اسکان و استراحت، یکی از دغدغه‌های مهم برای هر توریست و گردشگری است. جدای از امکانات رفاهی و فضای امن و زیبا، گردشگران ترجیح می‌دهند هتل‌هایی را انتخاب کنند که از ویژگی‌های توریستی منطقه برخوردار باشد. یعنی اگر به یک محل جنگل و طبیعت داری می‌روید، ترجیح می‌دهید محل اقامتتان نیز از این طبیعت دور نباشد. دقیقاً هتل‌های ساحلی نیز برای مناطقی که به دریا نزدیک‌اند و ساحل دریا را به‌عنوان یک جاذبه‌دارند، ساخته می‌شود.

در حقیقت گردشگری ساحلی، یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین فعالیت‌هایی است که در حوزهٔ گردشگری رشد فراوانی دارد. از طرفی سودآوری و ایجاد شغل و تبادل فرهنگی دارد و از سوی دیگر نگرانی‌هایی راجع به نگهداری از محیط و عدم تخریب آن پدیدار شده است که نیاز به مشاغل مدیریتی در این زمینه را ایجاد کرده است.

هتل‌های ساحلی

هتل‌های این‌چنینی که در دل طبیعت جابازکرده‌اند، بسیار آرام‌بخش و جذاب‌اند. گذران وقت در آن مکان‌ها، یک آرزوست که هر مسافری در دل دارد. البته معمولاً به دلیل طرفداری بیش‌تر و گران بودن زمین‌ها در چنین موقعیت‌هایی، این هتل‌ها گران‌اند و شاید هرکسی توان سپری کردن اوقات خود را در آن مکان‌ها نداشته باشد.
هتل‌های ساحلی برای شهرهایی ساخته می‌شوند که کنار دریا هستند، ساحل دارند و ساحل و دریا برای آن شهر یک جاذبهٔ توریستی به شمار می‌آید. البته دیدن آب و ساحل همیشه به آدم احساس خوبی می‌دهد. اما این نکته بسیار اهمیت دارد که گردشگر از آن ساحل دیدن کند. چراکه ساخت هتل برای افراد مقیم، صرفه اقتصادی ندارد.

Beach Hotel
احداث هتل ساحلی

برای ساخت هتل (و البته هتل‌های ساحلی) همیشه یک سری مطالعات جامعه‌شناسی، اقلیم‌شناسی و گردشگری برای بررسی زمین مناسب و … وجود دارد که بدون توجه به آن خسارات سنگین و جبران‌ناپذیری را باید متحمل شد.بعد از انجام مطالعات و بررسی‌های لازم، بر طبق نتایج تحقیقات می‌توان تصمیم‌گیری نمود و مطابق با بودجه‌ای که در اختیار است، بهترین زمین را برای ساخت هتل در نظر گرفت. در هتل‌های ساحلی، این زمین باید در نزدیکی ساحل و دریا باشد.

خدمات قابل‌ارائه هتل ساحلی

اجاره سوئیت، اتاق و …
رستوران
بوفه
ماهیگیری
ورزش‌های آبی و ساحلی (جت اسکی، قایق، چتر پاراسل و …)
استخر
و…

بررسی استانداردهای کلان طراحی هتل و استخراج لیست فضاهای موردنیاز

به‌طورکلی هتل مکانی است که در آن امکان اقامت موقت و خدماتی همچون استخر، رستوران، سالن جشن‌ها و ….. ارائه می‌شود. قدمت هتل به دوران تمدن‌های بزرگ باستانی بازمی‌گردد. در ایران، بین‌النهرین و روم باستان مکان‌هایی بوده‌اند که اجداد هتل‌های امروزی محسوب می‌شوند. واژه هتل ریشه فرانسوی دارد و به معنی ((خانه شهری)) یا بنایی است که مراجعه‌کننده بسیاری دارد.
اگرچه امروز انواع مختلفی از هتل وجود دارد که هرکدام کاربری‌های متنوع و متفاوتی ارائه می‌کنند، ولی عملکرد اصلی هتل بدون توجه به تعداد اتاق‌های آن یکسان است و نسبت به دوران باستان نیز تغییر اساسی نکرده است. یک هتل امروزی شامل فضایی برای استراحت، فضای عمومی (سرسرا)، خدمات جنبی مثل رستوران، حمام، صندوق امانات، پارکینگ و بوتیک‌های کوچک برای خرید لوازم موردنیاز مسافران است. در ایران کاروانسراها عملکرد مشابه هتل داشته‌اند. باید به خاطر داشت که درگذشته به‌جای آنکه یک بنا همهٔ کاربری‌های موردنیاز مسافران را داشته باشد، کاربری‌ها به‌صورت مجموعه‌های خدماتی با معماری بسیار شاخص و چشمگیر ساخته می‌شده‌اند.
هر هتل از دو بخش مجزا تشکیل می‌شوند. بخش اول در اختیار مراجعین و بخش دوم در اختیار کارکنان است. این بخش‌ها درعین‌حال که باید کاملاً منفک از هم باشند و بخش خدمات هرگز در معرض دید مراجعین قرار نگیرد. ارتباط دو بخش هم باید بسیار سریع و آسان باشد. در بخش اول، فضاهای اقامتی (اتاق، آپارتمان و سوئیت) و فضاهای عمومی شامل سرسرا، رستوران، فضاهای تفریحی و ورزشی، مغازه‌ها، بخش مدیریت و پذیرش، پارکینگ و ……قرار دارند و در بخش دوم، انبارها، آشپزخانه، رختشوی‌خانه، فضاهای تأسیساتی، بخش تعمیرات و نگهداری و… یکی از ویژگی‌های هتل و بخصوص هتل‌های بزرگ خودکفا بودن است.
امروزی‌ها نسبت به گذشتگان امکانات مالی بیشتر ولی وقت کمتری برای استراحت و فراغت دارند. ازاین‌رو هتل‌ها باید حداکثر خدمات را در حداقل زمان فراهم کنند.
یکی دیگر از عوامل مهم در طراحی هتل‌ها سهولت جهت‌یابی است. بسیاری از مراجعین هتل‌ها برای بار اول به آن مکان قدم می‌گذارند و مدت کوتاهی در آن سیر می‌کنند. آرایش فضاها و معماری داخلی باید چنان باشد که مسیرها در یک نگاه قابل‌شناسایی باشد. وگرنه در مجموعه پیچیدهٔ هتل افراد دچار سردرگمی می‌شوند و کاربری‌های موردنیاز خود را نمی‌یابند. مهم‌ترین کاربری‌ها برای شناسایی سریع، پذیرش، آسانسورها، اتاق‌ها، صندوق، رستوران و پارکینگ هستند.
در طراحی هتل‌ها باید به عوامل مهم رفاه فیزیکی (درجه حرارت، روشنایی، ارگونومی و دسترسی)، آسایش روانی (فضاهای هتل حس امنیت، آرامش، صمیمیت، شفافیت و کیفیت را القا کند) و لذت زیبایی‌شناختی (هماهنگی عناصر معماری و معماری داخلی، رنگ‌آمیزی و نورپردازی مناسب، چشم‌اندازها و فضاهای سبز و زیبا و…) وجود کاربری‌های تفریحی متنوع (استخر، سالن‌های بازی، تلویزیون، فیلم‌های ویدئویی، سالن ورزشی، رستوران‌های مختلف با غذاهای متنوع) و کاربری‌های مکمل موردنیاز (اتصال به اینترنت، تحویل نشریات روز، آرایشگاه و…) توجه کرد تا اقامت در هتل دل‌زدگی ایجاد نکند و مراجعه باعلاقهٔ بیشتری به هتل مراجعه کنند.

Beach Hotel

فضاهای موردنیاز برای طراحی هتل ۵ ستاره

_ سرسرای ورودی
_ شامل پیشخوان (اطلاعات، پذیرش مجهز به سیستم رایانه، رزرو اتاق، صندوق‌دار،) صندوق امانات، اتاق نگهداری موقت چمدان‌های مهمانان، محل انتظار، سالن نشیمن (لابی) با امکانات پذیرایی (نوشیدنی سرد و گرم) محلی برای تماشای تلویزیون، سرویس _ بهداشتی مردانه و زنانه.
_ اتاق یک‌نفره با تخت خواب
_ اتاق دونفره یک‌تخته
_ اتاق دونفره دوتخته
_ گنجه توکار برای اتاق‌ها
_ سرویس بهداشتی برای تمام اتاق‌ها شامل دستشویی، توالت و وان یا زیر دوش مجهز به دوش دیواری
_ سوئیت شامل اتاق‌خواب، فضای نشیمن مجهز به تلویزیون و میزتحریر، آبدارخانه کوچک با کابینت در محل مناسب به‌صورت باز و بسته و مجهز به هود، فر برقی، یخچال و سرویس بهداشتی (توالت و وان یا زیر دوش مجهز به دوش دیواری یا متحرک)
_ آپارتمان به تعداد موردنیاز شامل اتاق‌های خواب، سالن پذیرایی و ناهارخوری مجهز به تلویزیون و میزتحریر، آشپزخانه مجهز به هود، فر برقی، یخچال و سرویس بهداشتی، انباری، اتاق همراه (در صورت نیاز)
_ بالکن به چشم‌انداز دریا- پارک- ساحل…
_ سالن رستوران
_ آشپزخانه مجهز و شامل قسمت‌های آماده‌سازی، تهیه غذاهای سرد و گرم، شست‌وشوی ظروف
_ آبدارخانه متناسب با ظرفیت سالن رستوران
_ سالن چای‌خانه (کافی‌شاپ) و آبدارخانه مخصوص
_ مغازه‌های مختلف (صنایع‌دستی، عطریات، عتیقه‌فروشی، نمایشگاه، سوپرمارکت، غذاهای محلی و…)
_ غرفه فروش فیلم، اسلاید، کتاب، مجله، روزنامه و…
_ تاکسی و دفتر خدمات تاکسی برای مهمانان مهمانخانه
_ باجه امور بانکی و ارزی
_ باجه دور نویس، تلفکس پست و تلفن
_ غرفه شیرینی و شکلات
_ محل برگزاری نمایشگاه‌های هنری
_ امور اداری (اتاق مدیر، معاون، حسابداری، کارگزینی و…)
_ واحد مسکونی مدیر
_ آبدارخانه در طبقات جهت استقرار دستگاه‌های یخ‌ساز، آب‌سردکن و…
_ خانه‌داری در طبقات جهت نگهداری پتو، ملحفه و…
_ پله خدماتی و محل استقرار آسانسور نفربر و آسانسور حمل بار
_ پله فرار
_ راهروها
_ حیاط‌خلوت‌ها
_ محوطه (فضای باز)
_ فضای سبز
_ پارکینگ
_ تلفن عمومی با کابین مخصوص
_ نمازخانه مردانه و زنانه مجزا با پیش ورودی (کفش کن)
_ وضوخانه و سرویس بهداشتی نزدیک به نمازخانه
_ سالن اجتماعات و جشن‌ها با ورودی مستقل (از خیابان یا محوطه مهمانخانه) و با سرویس جداگانه مردانه و زنانه
_ سالن کنفرانس
_ اتاق مطالعه و کتابخانه
_ فوریت‌های پزشکی و کمک‌های اولیه
_ اتاق استراحت کارکنان
_ غذاخوری خصوصی برای کارکنان
_ محلی برای بارانداز جهت تحویل و توزین مواد غذایی و نیازمندی‌های مهمانخانه
_ انبار مرکزی نگهداری مواد غذایی
_ انبار ظروف و لوازم مخصوص آشپزخانه و رستوران
_ انبار وسایل فنی و تأسیسات
_ رخت‌شوی‌خانه مجهز به ماشین‌های آبشویی، غلتک و پرس اطوکشی
_ موتورخانه حرارت مرکزی و تهویه مطبوع
_ استخر سرپوشیده، سونا، جکوزی و …
_ زمین تنیس، بدمینتون و امثال آندرصورت تمایل به این مطلب امتیاز دهید:

۵/۵ - (۲ امتیاز)