طرح احداث گلخانه گیاهان زینتی

احداث گلخانه گیاهان زینتی

صنعت گل و گیاه جهان یکی از پتانسیل های ایجاد اشتغال و حصول در آمدهای ارزی می باشد که نظر به دورنمای امید بخش رشد سالانه درحجم مبادلات تجاری گل و گیاه جهانی و با توجه به شرایط بسیار مناسب کشور، جای توجه بسیاری دارد.
کشاورزی ایران با تولید گل و گیاهان زینتی در کشور که توانمندی بسیار بالایی در ایجاد اشتغال دارد و می تواند بخشی از نیازهای ارزی را تأمین نماید. گلها و گیاهان زینتی جزء کشت های متراکم محسوب شده و از توانمندی بالایی در بهره وری نهاده ها به ویژه آب برخوردار است. بخش وسیعی از خاک ایران در شمال، مرکز و جنوب غربی کشور مستعد پرورش انواع گلها و گیاهان زینتی است و در صورت توجه و گسترش حوزه تولید و عرضه این محصولات ،بازار بالقوه گسترده ای برای این تولیدات در کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس، همسایگان شمالی و حتی در بازارهای دور در شرق آسیا و غرب اروپا وجود دارد.

هدف از اجرای طرح احداث گلخانه گیاهان زینتی

هدف از اجرای این طرح احداث مجتمع گلخانه ای کشت گیاهان زینتی در زمینی به مساحت ۷۰۰۰ مترمربع و سطح ۵۰۰۰ مترمربع سازه گلخانه می باشد. اشتغالزایی مستقیم طرح ۱۰ نفر بصورت مستقیم و برنامه ریزی عملیاتی آن برای ۱۲ ساعت در روز و ۳۶۵ روز در سال خواهد بود.

ویژگی ها و مزایای طرح احداث گلخانه گیاهان زینتی

صنعت گل و گیاه جهان با گردش مالی بیش از ۱۵۰ میلیارد دلار در سال و ایران با پیشینه تاریخی کهن و توانمندی بالا یکی از پتانسیل های ایجاد اشتغال و حصول در آمدهای ارزی می باشد که نظر به دورنمای امید بخش رشد سالانه در حجم مبادلات تجاری گل و گیاه جهانی و با توجه به شرایط بسیار مناسب کشور، جای توجه بسیاری دارد. در معادلات جدید اقتصادی جهان، جهانی شدن و پیوستن ایران به WTO گل نقش مهمی در حصول درآمدهای ارزی، کشاورزی ایران به ویژه زیر بخش باغبانی (گلکاری) دارد. بررسی های راهبردی نشان می دهد که کشاورزی ایران برخلاف برخورداری از شرایط مناسب خدادادی به لحاظ سنتی بودن تولید، کوچک بودن سطح تولید، مصرف بالای انرژی و … تا حدود زیادی غیر اقتصادی به نظر می رسد. در حالیکه با تولید گل و گیاهان زینتی در کشور که توانمندی بسیار بالایی در ایجاد اشتغال داشته و به دلیل بالا بودن مصرف این محصولات در بازار کشورهای همسایه و توانایی رقابت محصولات تولیدی ایران، می تواند بخشی از نیازهای ارزی را تأمین نماید. گلها و گیاهان زینتی جزء کشت
های متراکم محسوب شده و از توانمندی بالایی در بهره وری نهاده ها به ویژه آب برخوردار است.
ایران کشوری چهارفصل و برخوردار از تنوع آب و هوایی است و استعداد بالقوه برای تولید انواع گل و گیاهان زینتی دارد. بخش وسیعی از خاک ایران در شمال، مرکز و جنوب غربی کشور مستعد پرورش انواع گلها و گیاهان زینتی است و در صورت توجه و گسترش حوزه تولید و عرضه این محصولات ، بازار بالقوه گسترده ای برای این تولیدات در کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس، همسایگان شمالی و حتی در بازارهای دور در شرق آسیا و غرب اروپا وجود دارد.

طرح احداث گلخانه گیاهان زینتی

معرفی کد آیسیک مرتبط با طرح

طرح تولید گلخانه و آلاچیق پلاستیکی (۲۵۲۰۴۱۲۵۴۷)
طرح تولید اسکلت فولادی گلخانه ها (۲۸۱۱۵۱۲۳۰۵)
طرح تولید سیستمهای گلخانه ای (۲۹۲۱۵۱۲۳۳۴)
طرح تولید انواع گل و غنچه گل (۰۱۱۲۴۱۲۳۵۶)
طرح تولید انواع درخت زینتی گلخانه ای (۰۱۱۲۴۱۲۳۶۰)

ظرفیت تولید سالیانه

ظرفیت تولید این طرح ۴۲۷۰۰۰ شاخه گل بریده، ۲۴۰۰۰ گلدان گیاه زینتی در سال می باشد.

روش تولید و تکنولوژی مورد نظر

الف-نوع گلخانه بصورت ثابت دوطرفه می باشد.
گلخانه های دو طرفه از دو جهت به طور کامل از نور آفتاب بهره مند است. این گلخانه برای کشت و پرورش بسیاری از محصولات، ایده آل و مناسب است. زیرا از جهت نور و درجه حرارت به طور کامل از نور خورشید بهره می برد.
ب-گلخانه از نظر تولید در دسته گلخانه های تولید گل و گیاهان زینتی برای تولید انواع گلخانه ی شاخه بریده و گلهای آپارتمانی می باشد.
ج-گلخانه از نظر نوع سازه شامل گلخانه مدرن و فلزی می باشد. پوشش دارای سیستم uv و اسکلت این گلخانه ها از فلز است. که معمولاً با پلاستیک های ضد اشعه ی ماورا بنفش گرمایشی و تهویه مناسب می باشد. ارتفاع این نوع گلخانه ها بیش از ۴.۵ متر است. اتصال قطعات در گلخانه های فلزی بوسیله پیچ و مهره(پرتابل) و یا استفاده از جوش می باشد.
د-نوع سیستم آبیاری بصورت آبیاری قطره ای می باشد. آب،کودهای شیمیایی و سایر مواد مورد نیاز گیاه به صورت محلول توسط لوله های جانبی در اختیار گیاه قرار می گیرد..
طرح احداث گلخانه گیاهان زینتی

معرفی کاربردهای محصول

توجه و علاقه انسان ها به گل و نقش گیاهان در زندگی بشر موضوعی کاملا شناخته شده است. گل از دیر باز به عنوان نمادی برای ابراز عشق و محبت و همچنین ابزاری برای ادای احترام شناخته شده است. هر بخش از اندام های مختلف گیاهان زیبایی خاص خود را داراست. به این جهت استفاده از گل های بریده به موازات توجه به انواع گیاهان آپارتمانی دارای رونق فراوان است. همچنین به دلیل افزایش روزافزون شهر نشینی و خصوصا آپارتمان نشینی و دوری هر چه بیشتر افراد از طبیعت، میل به نگهداری از گیاهان در محیط آپارتمان افزایش بیش از پیشی یافته است .
براساس تحقیقات به عمل آمده، افراد در هنگام هدیه گرفتن گل، رفتاری حاکی از ادب، احترام، تشکر، دوستی، صمیمیت و هیجانزدگی همراه با گفتاری متفاوت از خود نشان میدهند . تمام این واکنشها تنها در پنج ثانیه نخست گرفتن گل بروز میکند که این نشاندهنده تأثیر عمیق گل در وجود انسانها است .
پتانسیل تولیدداروهای گیاهی در طبیعت بسیار بالاست. برای نمونه گفته می شود ۱۲۵۰۰۰ گونه گیاه دارویی در جنگل های استوایی جهان یافت میشود. ارزش اقتصادی و تجاری گیاهان دارویی فوق العاده زیاد است در حال حاضر، ۲۵ % از داروهای موجود، منشأ گیاهی دارند و ۱۲ % داروها نیز از منابع میکروبی ساخته شده اند.
گل علاوه بر سمبل زیبایی، یکی از هدایایی است که نشان دهنده ی احساسات و عواطف انسان در شرایط مختلف است. هدیه دادن گل برای هدیه گیرنده احساس خوشایندی را به وجود می آورد که معمولاً نشانه ی علاقه و صمیمیت هدیه دهنده محسوب می گردد و باعث زینت و شادابی محفل نیز می شود .
در کشور ما هم گل ها کاربردهای مختلفی دارند و هر گل به عنوان نوعی نماد و نشان مشخص مورد استفاده قرار می گیرد. ایرانی ها معمولاً از گل برای ابراز علاقه به جنس مخالف، جشن و میهمانی ها، تبریک به عروس و داماد، عیادت مریض، کسی که خانه ی جدید خریده است یا فرزندی به دنیا آورده استفاده می کنند.

میزان سرمایه مورد نیاز طرح احداث گلخانه گیاهان زینتی

بودجه: بین ۱ تا ۲ میلیارد تومان
تعداد اشتغال : ۱۰ نفر
مساحت زمین مورد نیاز: ۷۰۰۰ متر مربع
نرخ برابری دلار: ۱۰۰۰۰۰ ریال
طول دوره ساخت: ۱ سال
سرمایه ثابت: ۱۴۲۵۰ میلیون ریال
سرمایه در گردش: ۳۴۷ میلیون ریال
سرمایه کل: ۱۴۵۹۷ میلیون ریال
خالص ارزش فعلی طرح: ۱۵۹۰۳ میلیون ریال
نرخ بازده داخلی: ۳۹ درصد
دوره بازگشت سرمایه: ۵.۲۴ سال

 

۴/۵ - (۴ امتیاز)