طرح استخراج و فرآوری تورمالین

تورمالین سنگی با سختی 7 تا 7.5 در مقیاس موس، خاکه سفید، تورق ندارد، شفاف تا اوپاک بوده و شکستگی در آن شیشه ای تا غیر یکسان است. جلای آن شیشه ای و وزن مخصوص آن 3.11 تا 3.01 می باشد. این کانی دارای پدیده فلورانس ضعیف بی رنگ، سبز مایل به آبی، زرد، سبز – آبی، قرمز ضعیف، قرمز – بنفش، صورتی، قهوه ای، سبز و آبی می باشد.
تورمالین ترکیبی از کانی های مرتبط به هم را دربر دارد و بر اساس کاتیون های موجود تغییرات گوناگونی را پذیرا می باشد. از نظر شیمیایی ترکیبی از سیلیکات پیچیده بور، آلمینوم، منیزیوم و آهن است و می تواند شامل الائیت، لیدیکواتیت (Liddicoatite)، دراویت و غیره باشد که شناسایی تک تک آنها در آزمایشگاه غیرممکن است و به همین دلیل همه آنها را به طور کلی ” تورمالین ” گزارش میدهیم.

تاریخچه سنگ تورمالین

این سنگ توسط یک قوم سریلانکایی به معنای جواهری در رنگ‌های یافت شد سپس توسط هلندی‌ها به اروپا برده شد. برای بار اول، تورمالین از کشور برزیل استخراج شد. علت ارزش این گوهر زیبا می‌تواند، به دلیل سختی مناسب و رنگ‌های مختلف آن باشد. با مشاهده لیوان‌های صورتی حکاکی شده از جنس تورمالین در موزه های چینی می‌توان به استقامت و پایداری این کانی پی برد

تنوع رنگ در تورمالین

سنگ تورمالین در طبیعت بیشترین تنوع رنگ را در بین کانی های جواهری داراست و به طور معمول عناصر آهن، منگنز، کروم، مس و وانادیوم عامل رنگزا در این خانواده می باشد. قرمز، نارنجی، آبی، صورتی، زرد، سبز، آبی، بنفش، ارغوانی، بی رنگ و سیاه از جمله رنگهایی هستند که این گوهرسنگ می تواند داشته باشد. در برزیل تقریبا هر نوع این گوهرسنگ را می توان یافت.

كاربرد

این كانی در جواهرشناسی كاربرد داشته و به دلیل خاصیت پیزوالكتریسیته قوی در فشارسنجهای حساس بكار گرفته می‌شود

ویژگی‌های شناسایی

از مهمترین ویژگی‌های تورمالین می‌توان به سیستم تبلور و سختی این كانی اشاره نمود. نام این كانی از واژه سریلاینكایی «تورمالی» گرفته شده. این كانی در سال ۱۷۰۳ از هندوستان به اروپا برده شد.

روش های بهسازی سنگ تورمالین

سنگ تورمالین به علت های مختلف به روش مصنوعی ساخته نمی شود که یکی از دلایل آن فرمول شیمیایی پیچیده آن است. با حرارت دادن در حدود 450 الی 650 درجه سانتیگراد می توان در رنگ آن تغییرات اندکی ایجاد کرد و از سبز به سبز زمرد و یا از قرمز مایل به قهوه ای به قرمز آتشین رسید.
ته رنگ قرمز نوع پارایبا که ناشی از عنصر منگنز Mn (دوظرفیتی) است را می توان با استفاده از بهسازی حرارتی و افزایش تدریجی دمای کنترل شده از بین برد. البته برخی از تورمالین های مس دار برزیل و موزامبیک بدلیل عدم وجود منگنز کافی نیازی به فرآوری ندارند. در نوع آبی و سبز تیره آن می توان با حرارت دهی آنها به رنگهای روشن تر خود و یا حتی زرد دست پیدا کرد.
در این روش سنگهای قهوه ای ممکن است به صورتی تبدیل شوند. در روشی دیگر از تشعشع اشعه گاما رنگ قرمز را پر رنگ تر و رنگ صورتی را تیره می نمایند. با روش تشعشع حتی می توان نوع کمرنگ را پر رنگ و یا رنگ سبز و زرد را کلا تغییر رنگ داد که تشخیص آنها در حالت عادی ممکن نیست!

تشخیص تورمالین اصل

همانطور که گفته شد به علت تنوع رنگ بالای این گوهرسنگ از گذشته تا کنون یکی از اشتباهاتی که افراد عادی مرتکب می شوند در تشخیص این کانی می باشد. یکی از راه های خوب برای تشخیص تورمالین اصل می تواند بررسی مشخصات اپتیکی مثل ضریب شکست بالا و پدیده چند رنگی قوی در آن باشد.
در بازار این سنگ می تواند با یاقوت سرخ، زمرد، اسپینل سبز مصنوعی، توپاز صورتی، زیرکن، ایدوکراز، آمیتیست، آندالوزیت، کریزوبریل، کوارتز دودی، سیترین، پریدوت، دمانتوئید، پرازولیت و یا حتی شیشه های رنگی اشتباه گرفته شود

خواص سنگ تورمالین در چاکرا درمانی

از آنجایی که این کانی در رنگهای متفاوتی دیده می شود بنابراین هر رنگ مناسب یک چاکاری خاص می باشد.
خواص سنگ تورمالین سیاه در چاکرا درمانی مربوط به چاکرای اول یا پایه است و به تصفیه میدان انرژی در بدن است.
از خواص نوع صورتی آن در چاکرا درمانی با توجه به تحریک چاکرای چهارم (قلب) می توان به ترغیب فرد برای تبدیل شدن به برج مراقبتی زنده و فعال از انرژی های عشق اشاره نمود.
تورمالین سرخ یا روبلیت چاکراهای چهارم و ریشه (اول) را تحت تاثیر قرار می دهد و به فرد در هماهنگ شدن با انرژی ها و جریانات مثبت ارتعاشی کمک می کند.
تورمالین سبز چاکرای قلب (چهارم) را مرتعش می کند و فرد را برای در آغوش کشیدن معنویت در زندگی جسمانی ترغیب می کند.
تورمالین هندوانه ای نیز چاکرای چهارم را تقویت کرده و خویشتن حقیقی شخص را برای بیدار شدن تحریک می کند.
از خواص سنگ تورمالین آبی یا ایندیکولیت در چاکرا درمانی می توان به تقویت چاکرای گلو (پنجم) و چشم سوم (ششم) اشاره کرد. این سنگ ذهن فرد را برای آگاهی بالاتر باز می کند.
نوع طلایی نیز باعث تقویت چاکرای سوم (ناف) می گردد و فرد را به استفاده خیر خواهانه از قدرت و آفرینش کامیابی ترغیب می نماید.
و در نهایت نوع دراویت یا قهوه ای باعث تحریک چاکرای ریشه (اول) و چهارم میشود و یاوری قدرتمند برای درمان و یکپارچه سازی بخش پنهان وجود فرد می باشد.

کد آیسیک مرتبط با طرح استخراج وفرآوری تورمالین

کد آیسیک مخفف International Standard Industrial Classification (سیستم بین المللی طبقه بندی استاندارد صنایع) است. کد گذاری به عنوان روش ساده و دقیق برای تعیین هویت کالا، قطعات ، مدارک و اموال ، سالها است که در سطح شرکت هاو زنجیره های تأمین مورد استفاده قرار می گیرد.
با توجه به بررسی های انجام شده کد آیسیک طرح استخراج وفرآوری تورمالین به شرح جدول ذیل می باشد.

نام محصول کدآیسیک
کانی تورمالین 1429412359
کد تعرفه گمرکی مرتبط استخراج وفرآوری تورمالین

با جستجو در اطلاعات گمرک تا امروز تعرفه گمرکی اختصاصی به این محصول اختصاص نیافته لذا میزان واردات و صادرات آن نا مشخص میباشد.

 

درخواست تهيه طرح توجيهي

اين طرح صرفا به عنوان يک ايده سرمايه گذاري مطرح مي شود. جداول و نمودارها تقريبي است.

امکان سرمايه گذاري با ظرفيتهاي مختلف و به تبع آن سطح سرمايه گذاري کمتر و بيشتر از ميزان اعلام شده نيز وجود دارد.

درصورت نياز به تدوين طرح توجيهي مي توانيد با شرکت تماس حاصل فرماييد يا فرم اوليه سفارش طرح را تکميل نمائيد.

درصورت تمايل به اين مطلب امتياز دهيد

5/5 - (1 امتیاز)