طرح استخراج ورمیکیوت

ورمیکولیت منبسط كه به اختصار ورميكوليت گفته مي شود، ماده عايقي است كه از منبسط كردن يا ورقه اي كردن يك كاني طبيعي ميكا در اثر حرارت بدست مي آيد. ( استاندارد ملی 8084- بند 4-8)

نام عمومی ورمیکولیت

ورميكوليت نام عمومي گروهي از آلومينوسيليكات هاي آبدار آهن ومنيزيم است و بخشي از گروه كاني هاي فيلوسيليكاته (سيليكات هاي صفحه اي ) كه در ظاهر شبيه به ميكا مي باشد، که از دگرساني ويا هوازدگي كاني هاي بيوتيت وفلوگوپيت ايجاد مي شود. ورميكوليت داراي آب فشرده در ميان لايه هاي سيليكاته است؛ درنتيجه هنگامي كه حرارت داده مي شود، آب خارج شده و كاني منبسط مي گردد.

از مشخصات ديگر آن ميتوان به جذب رطوبت، ايجاد تخلخل و باقي ماندن در جريان سيال آزاد، مقاومت گرمايي بالا، از نظر شيميايي خنثي، ضد پوسيدگي، بي بو، مقاوم در برابر آتش و… را نام برد.

كاربرد هاي ورمیکولیت در صنايع مختلف

ورمیکولیت كشاورزي، باغباني و گلكاري (كودشيميايي ، علف كش وحشره كشه ها وايجاد تخلخل و جذب بيشتر خاك) عايق كاري، نسوز، مصالح ساختماني (سيمان و بتون هاي سبك)، جاذب و حامل، فيلم های انعطاف پذير، پركننده های پلاستيكي و…
كانه ورميكوليت يك سيليكات آبدار است كه داراي خواص ويژه اي می باشد بخاطر ساختار مولكولی خاص آن چنانچه حرارت داده شود افزايش حجم يافته و قابليتهای متعددی پيدا می كند. نظير عايق صوتی و گرمایی بودن، جاذب و حامل مواد شيميايي، پر كننده و عايق كننده بتون وغيره
با انجام فرآوريهای شيميايی مي توان از آن يك جاذب رطوبت خوب ساخت. جاذب رطوبتی كه بسيار سبك است و بر اثر جذب رطوبت افزايش حجم محسوسی نداشته و ساختار بلوری آن از هم نمی پاشد و بر اثر جذب رطوبت مايع نمي گردد. و مي تواند در صنايع فوق حساس نظير نانو الكترونيك بعنوان پوشش عايق و جاذب رطوبت مورد استفاده قرار گيرد.

در اين روش با جايگزين کردن و تعويض يونی کاتيونهای غير ساختاری کانه ورميکوليت می توان قدرت جذب آن را بشدت افزايش داد. بطوريکه قدرت جذب آن 10 برابر میشود. بدون اينکه افزايش حجم محسوسی داشته باشد و يا اينکه براثر تکرار اين مسئله ساختار بلوری آن دچار از هم گسيختگی شود.

خصوصیات فیزیکی ورمیکولیت:

*ضریب هدایت حرارتی ورمیکولیت: w/m°C 0/057-0/063
*نسوزندگی ورمیکولیت: بیش از ° 1250سانتی گراد
*عایق صوتی
*از نظر شیمیایی خنثی
* صد در صد معدنی
*فساد ناپذیر و بی بو
*PH=7-7.5

کد آیسیک مرتبط با صنعت تولید ورمیکولیت

کد آیسیک مخفف International Standard Industrial Classification (سیستم بین المللی طبقه بندی استاندارد صنایع) است. کد گذاری به عنوان روش ساده و دقیق برای تعیین هویت کالا، قطعات ، مدارک و اموال ، سالها است که در سطح شرکت هاو زنجیره های تأمین مورد استفاده قرار می گیرد.

کد آیسیک ورمیکولیت (استخراج) : 1429412321

کد تعرفه گمرکی مرتبط با صنعت تولید ورمیکولیت

تعرفه یا به عبارت دیگری(TARIFF) یک نوع معیار رقمی و یا عددی می باشد برای شناسی و تعیین جایگاه کالا در ترخیص کالا .
تعرفه گمرکی میزان حقوق ورودی قابل پرداخت برای ورود کالا می باشد.تعرفه گمرکی در بستر تاریخ مبتنی بر سیستم و روش های خاصی از قبیل اداره گمرک،آمار،حمل و نقل،بیمه و غیره طراحی و مورد استفاده قرار می گیرد.

کد تعرفه گمرکی ورمیکولیت ( استخراج) : 25301020

استخراج ورمیکولیت

برای استخراج ماده معدنی، روشهای متعددی با توجه به مشخصات زمین شناختی کانسار، شرایط جغرافیایی و اقلیمی، محل احتمالی استقرار تأسیسات کانه آرایی و عوامل اقتصادی پیشنهاد شده است. روشهای زیرزمینی معمولاً به علت کم بودن نسبی ذخیره و استقرار ماده معدنی در نزدیکی سطح زمین به ندرت مورد استفاده قرار میگیرد. استخراج زیرزمینی نیاز به حفاری و مواد منفجره داشته و بایستی به نحوی صورت گیرد تا حداقل آسیب مکانیکی به بلورهای ماده معدنی وارد شود. در این رابطه، معمولاً ماده منفجره با خرج کم مصرف شده و از این رو سرعت انفجار در اطراف تودههای ورمیکولیت کم و دارای 40 تا 90 درصد قدرت دینامیت خواهد بود.

روشهای استخراج هیدرولیکی در مناطقی که آب به فراوانی در دسترس میباشد، اقتصادی است؛ چرا که عملیات سرند کردن و شستشو برای بازیابی ماده معدنی به مقدار زیادی آب نیاز دارد. در این روش، آب به وسیله دستگاه آبپاش خاصی به نام نوزل (Nozzle) با فشار زیاد بر روی ماده معدنی پاشیده شده و موجب کنده شدن آن از سینه کار میشود. مواد جدا شده توسط کانال به حوضچه های مخصوص هدایت شده و در آنجا از باطله تفکیک و جمعآوری میشود.

استخراج مکانیزه به وسایل و نیروی کار بیشتری نیاز دارد. نوع تجهیزات مکانیکی بر اساس وسعت عملیات معدنکاری، میدان ذخیره و غیره انتخاب میشود. این روش برای استخراج ذخایری که برداشت ماده معدنی از آنها به روش هیدرولیکی مقدور نیست، توصیه میشود. بهره برداری از اغلب ذخایر کوچک با این روش اقتصادی است.

ذخاير و پتانسيلهاي عمده ورميکوليت در ايران
داده هاي مدون موجود پيرامون نهشته هاي ورميكوليت در ايران، بسيار نامحدود و پراكنده است. تاكنون هيچ فعاليتي براي پي جويي و اكتشاف ورميكوليت انجام نشده است.
برحسب اطلاعات گردآوري شده از وزارت صنايع و معادن، تاكنون نشانه‌هايي در نواحي كرمان، املش (شرق گيلان)، شاهين‌دژ (آذربايجان غربي) و كليبر (شمال آذربايجان شرقي) شناخته شده است كه از اين ميان ذخاير كليبر و املش به صورت معدن در حال استخراج است و ساير موارد از حد يك نشانه كوچك معدني فراتر نرفته است. 
– معدن كليبر

در منطقه كليبر، روستاييان محمود آباد و تازكند كه نهشته ورميكوليت در اراضي آنان واقع است، از ديرباز اين كاني را “سسمه” مي‌ناميدند، بدين سبب كه ورميكوليت بر اثر همجواري آتش و حرارت با خروج آب، صداي “سيس” مي‌دهد.
معدن كليبر در جنوب شهرستان كليبر و در منطقه كوهستاني هشتسر (هشتاد سر) قرار گرفته است. مورفولوژي عمومي منطقه، با توجه به ماهيت آذرين سنگهاي تشكيل‌دهنده آن، مرتفع و خشن است. محدوده معدني در منطقه چين‌خوردة شمالي چهارگوش اهر قرار گرفته است. براساس مطالعات انجام يافته، زمين‌شناسي منطقه معدني متشكل از يك توده آذرين نفوذي اولترامافيك است كه توسط رديف‌هاي آتشفشاني ولكانيك ائوسن زيرين و پالئوسن محصور شده است. ورميكوليت كليبر، درشت و به احتمال داراي منشاء ثانويه است. اگرچه مطالعه خاصي بر روي ژنز كانسار صورت نگرفته است وليکن وجود برخي شواهد كاني‌شناختي، دال بر عملكرد دگرساني گرمابي بر روي بيوتيت‌ها و پيدايش كاني ورميكوليت است. سنگ مادر اين كانسار سنگ‌هاي آذرين اولترامافيك و مافيك است كه با دايك‌هاي سينيتي قطع شده‌ است. كاني‌زايي در امتداد درز و شكاف‌هاي موجود در پيروكسنيت‌ها و در مجاورت با ماگماهاي گابرويي صورت گرفته است.

نکته مهم

اين طرح صرفا به عنوان يک ايده سرمايه گذاری مطرح می شود. جداول و نمودارها تقريبی است.

امکان سرمايه گذاری با ظرفيتهای مختلف و به تبع آن سطح سرمايه گذاری کمتر و بيشتر از ميزان اعلام شده نيز وجود دارد.

درصورت نياز به تدوين طرح توجيهی مي توانيد با شرکت تماس حاصل فرماييد يا فرم اوليه سفارش طرح را تکميل نمائيد.