طرح بازیابی سودکاستیک دور ریز واحدهای الفین پتروشیمی

سود سوزآور یا سدیم هیدروکسید به فرمول NaOH که معمولا به نام کاستیک سودا (Castic Soda) نامیده می شود، ماده ای جامد و سفیدرنگ می باشد. هیدروکسید سدیم حتی در غلظت متوسط، موجب خورده شدن و آسیب دیدن بسیار زیاد پوست می شود. به همین دلیل NaOH به عنوان سود سوزآور شناخته می شود.

معرفی کد آیسیک مرتبط با طرح بازیابی سودکاستیک دور ریز واحدهای الفین پتروشیمی

طرح توجیهی تولید سود کاستیک: ۲۴۱۱۱۴۱۱

موارد مصرف و کاربرد طرح بازیابی سودکاستیک دور ریز واحدهای الفین پتروشیمی

امروزه سود کاستیک به طور وسیعی در صنایع مختلف استفاده می شود. کاربردهای مهم سود کاستیک را به طور خلاصه می توان به شرح زیر در نظر گرفت:
صنایع پودر شوینده (جهت جایگزینی چربی در تولید صابون و تولید آب ژوال، تقویت کننده اثر شویندگی در پودرهای شوینده)
شیرین کردن میوه زیتون
صنایع تصفیه نفت( افزودنی کمکی)
صنایع تولید خمیر کاغذ(رنگ بر و خنثی کننده محلول اسیدی)
صنایع آلومینیوم سازی(به عنوان ماده خنثی ساز در خط تولید آلومینیوم)
صنایع نساجی( تولید ابریشم مصنوعی، رنگ بر، سفید کننده، چربی زدا)
سایر صنایع شمیایی (تولید مونومرهای وینیل و کلرید ونیلیون، فسفات ها، سیلیکات ها)

اهمیت طرح بازیابی سودکاستیک دور ریز واحدهای الفین پتروشیمی

نگهداری از محیط زیست یکی از موضوعات مهم و عمده ای است که امروزه جهان با تمام پیشرفت که در عرصه های نوآوری های تکنولوژیک داشته از این رهگذر دچار مشکلات و نا هنجاری های فراوانی می باشد. حفاظت از محیط زیست وظیفه همه انسان ها و به خصوص صنایع رو به گسترش تمام کشورها می باشد و همه ملزم به حفظ این نعمت خدادادی هستیم که تنها متعلق به ما نیست و در واقع امانتی در دست نسل های مختلف است که باید بی کم و کاست تحویل آیندگان شود. بهداشت و سلامت انسان ها و تمام موجودات زنده منوط و منحصر به محیط زیست شان است، که متاسفانه در برخی از مناطق به علت توسعه صنایع، امروزه از مشکلات جدی زیست محیطی رنج می برد. حفاظت محیط زیست مانند حلقه ی زنجیر به تمام کسانی که در یک محیط زندگی می نمایند، مربوط است، محیط زیست بدون همکاری تمام مردم که در یک محل زیست می کنند بعید است تا وضعیت خوب و مطلوبی داشته باشد. نهاد های دولتی و غیر دولتی، نهاد های شخصی همه در روند بهتر سازی محیط زیست می توانند نقش برازنده و متبلوری داشته باشند زیرا بدون همکاری همه، مشکل محیط زیست به تنهایی با کارکرد یک عده محدود که به نام اداره ملی حفاظت محیط زیست حل نمی گردد. یکی از منابع مهم محیط زیست که بایستی از ورود آلودگی ها صیانت شود. بیش از ۷۰ درصد از سطح کرهٔ زمین را آب پوشانده است. اقیانوس ها بزرگترین بخش آن را تشکیل می دهند. غیر از آن ها دریاچه ها، رودها، نهرها، و حتی آب های زیرزمینی هم وجود دارند. همهٔ موجودات کرهٔ زمین، از کوچکترین آن ها مانند حشرات، تا بزرگترین آنها مانند وال به آب وابسته اند. آب بسیار ارزشمند است. ولی ما چندان مواظب تمیز نگه داشتن آب ها نیستیم، به طوری که آب بسیاری از مناطق آلوده شده است. رودخانه ها و دریاچه ها با زباله یا مواد شیمیایی سمی، که مستقیماً به درون آن ها می ریزند، آلوده شده اند. امکان آلودگی آب های زیر زمینی نیز با مایعات زیان آور که به درون زمین نفوذ می کنند، وجود دارد. برخی کودهای شیمیایی یا حشره کش های مورد مصرف در مزارع یا چمن زارها هم به درون خاک راه می یابند. از طرف دیگر اقیانوس، که محل زندگی جانداران بی شماری است، مدتهاست که به مکانی برای تخلیه زباله و سموم شیمیایی تبدیل شده است. در واحدهای الفین پتروشیمی، از آنجا که خوراک نفتا و اتان حاوی درصدی کم از مواد سولفوری هستند گازهای خروجی از کوره ها حاوی ترکیبات سولفوری خواهند بود، این ترکیبات سولفوری با استفاده از محلول کاستیک در برج، از مواد الفینی و هیدروژن و متان جدا شده و محلول کاستیک خروجی حاوی مواد سولفوری، در واقع پساب واحد محسوب می شود که باید با تصفیه مناسب از واحد دفع شود. در این فرایند، به دنبال حذف H2S، ترکیب سمی و مضر Na2S در پساب خروجی از واحد ظاهر می شود. در فرایند پیشنهادی در این طرح علاوه بر تصفیه پسآب، ماده با ارزش سود سوزآور نیز تولید می شود. نظر به مشکلات متعددی که واحد های الفین پتروشیمی با سودکاستیک دورریز دارند، نیاز به این چنین فرایندهایی در صنعت نفت و صنایع مرتبط کاملاً اجتناب ناپذیر می باشد.

تجهیزات و ماشین آلات طرح بازیابی سودکاستیک دور ریز واحدهای الفین پتروشیمی

راکتور های واحد تولید، تغلیظ و تصفیه
منبع های ذخیره پساب
فیلترهای صنعتی
کمپرسورهای هوادهی
همزن
تغلیظ کننده

طرح بازیابی سودکاستیک دور ریز واحدهای الفین پتروشیمی

قیمت خط بازیابی سودکاستیک دور ریز واحدهای الفین پتروشیمی

قیمت کل تجهیزات مورد نیاز خط تولید بر پایه استعلام قیمت از شرکت‌های تأمین کننده خط بازیابی سودکاستیک دور ریز واحدهای الفین پتروشیمی برابر با ۶۲۵۰۰ میلیون ریال برآورد شده است.

میزان سرمایه مورد نیاز واحد سودکاستیک دور ریز واحدهای الفین پتروشیمی

بودجه: بالای ۱۰ میلیارد تومان
ظرفیت پیشنهادی طرح: ۳۰ هزار تن
مساحت زمین مورد نیاز: ۱۰۰۰۰ مترمربع
مساحت سالن تولید: ۲۰۰۰ مترمربع
میزان اشتغال طرح: ۲۵ نفر
طول دوره ساخت پروژه: ۱ سال
سرمایه ثابت: ۱۲۸۶۵۰ میلیون ریال

نکته مهم:
امکان سرمایه گذاری با ظرفیتهای مختلف و به تبع آن سطح سرمایه گذاری کمتر و بیشتر از میزان اعلام شده نیز وجود دارد.

۵/۵ - (۳ امتیاز)