طرح تولید اسيد بنزوئيك

اسيد بنزوئيك (C6H5COOH)‌به اشكال مختلف در طبيعت يافت مي‌شود. اين اسيد يكی از تجاری‌ترين اسيدها ((كربوكسيليك آروماتيك)) است. اين ماده به صورت مستقيم يا به صورت يك تركيب حد واسط كاربردهای فراواني در صنايع غذايی، دارويی، شيميايی و … دارد.

کاربردهای اسید بنزوئیک

اسید بنزوئیک به طور عمده برای تولید فنل، تهیه پلاستستایزرها، رزینهای آلکالی، سموم دفع آفات،صنایع دارویی و عطر سازی مورد استفاده قرار میگیرد . این اسید یکی از تجاری ترین اسیدها((کربوکسیلیک آروماتیک ))است.  این ماده به صورت مستقیم یا به صورت یک ترکیب حد واسط کاربردهای فراوانی در صنایع غذایی، دارویی، شیمیایی و …. دارد.

کالاهای جایگزینی اسید بنزوئیک

مادهای وجود ندارد از نظر خواص کاملا مشابه این ماده باشد و علاوه بر آن از این ماده برای تولید یکسری دیگر از مواد همچون فنل، رزینها پلاستستایزرها و 000 شود استفاده میگیرد که موجب میگردد این ماده از کاربرد بالایی برخوردار باشد .

اهمیت استراتژیکی کالا در دنیای امروز

با توجه به اینکه این ماده یک محصول میانی برای تولید برخی دیگر از مواد است و همچنین در تولید برخی مواد همچون صنایع دارویی، بهداشتی کاربرد دارد از نظر استراتژیکی مهم قل داد میم شود ولی آنگونه نیست که بدون آن مشکلات حاد ایجاد گردد .

مواد اولیه، کمکی و مصرفی

ماده اوليه اصلي مورد نياز تولوئن و به ميزان سالانه 19.600 تن مورد نياز است كه از توليدات پتروشيمي های كشور تامين می شود. ساير مواد شيميايی مورد نياز برخی در داخل وجود دارد و برخی را نيز بايد از خارج تامين كرد كه از لحاظ مقداری چندان زياد نيستند. كاتاليست يكی از نيازهای اصلی فرآيند می باشد كه بايد از خارج از كشور تهيه شود.البته می توان بررسی برای ساخت كاتاليست در داخل كشور نيز صورت داد كه در صورت امكان در داخل تهيه شود تا وابستگی در خصوص تامين اين ماده نسبت به خارج از كشور وجود نداشته باشد .

 

 

کد آیسیک مرتبط با صنعت تولید اسید بنزوئیک

کد آیسیک مخفف International Standard Industrial Classification (سیستم بین المللی طبقه بندی استاندارد صنایع) است. کد گذاری به عنوان روش ساده و دقیق برای تعیین هویت کالا، قطعات ، مدارک و اموال ، سالها است که در سطح شرکت هاو زنجیره های تأمین مورد استفاده قرار می گیرد.

اسید بنزوییک : 2411512641

کد تعرفه گمرکی مرتبط با صنعت تولید اسید بنزوئیک

تعرفه یا به عبارت دیگری(TARIFF) یک نوع معیار رقمی و یا عددی می باشد برای شناسی و تعیین جایگاه کالا در ترخیص کالا .
تعرفه گمرکی میزان حقوق ورودی قابل پرداخت برای ورود کالا می باشد.تعرفه گمرکی در بستر تاریخ مبتنی بر سیستم و روش های خاصی از قبیل اداره گمرک،آمار،حمل و نقل،بیمه و غیره طراحی و مورد استفاده قرار می گیرد.

اسید بنزوییک : 291631

روش تولید اسید بنزوئیک

1- استفاده از كاتاليست همچون كبالت و يا نمك منگنز

2- استفاده از Promter Bromine در تركيب با اين كاتاليست ها فرآيند توليد اسيد بنزوييك از تولوئن . تولوئن تازه و بازگشتی با هم تركيب شده و به اولين راكتوروارد می شوند . در دمايی در حدود F° 340 با بنزوييك اسيد-تولوئن مخلوط می شوند. مقدار مخلوط تبديل شده حاصل از اولين واكنش بعد از يك مرحله خنك كاری به راكتور بعدی وارد می شود . هوا تا فشاری در حدود Psig 320 فشرد می شود و به آخر راكتور تزريق می شود . يك كندانسور داخلی مقداری از بخارات را كندانس می كند تا مقداری جريان برگشتی ايجاد كند . بخارات از ستون تبخير جريان قبل از وروردي به ستون تفكيك ميعان می شوند. تا تركيبات سبك از سيستم جدا شوند. تركيبات سبك شامل تولوئن و آب هستند كه تولوئن به راكتور بازگردانده می شود و از سيستم خارج می گردد . جريان خروجی از اين ستون، اسيد بنزوييك خام می باشد كه با EDTA و هيدروكسيد سديم (NaOH) به مدت 2 ساعت و دماي F°356 مورد فرآورش قرار می گيرد و سپس تقطير می شود. اسيد بنزوييك خالص از بالای برج خلا جدا می شود. جريان پايين برج در ستون بعدی مورد تفكيك قرار ميگيرد . ناخالصی ها همچون هيدروكسيد سديم و ديگر مواد از اسيد بنزوييك جدا می شوند. جريان بالاسری توليدی از دومين ستون، داراي مقادير زيادی اسيد بنزوييك است كه به ستون اسيد بنزوييك برگردانده می شود .

وضعیت واحد های فعال تولید اسید بنزوئیک

در نمودار زیر تعداد و ظرفیت واحدهای تولید اسید بنزوئیک در کشور به تفکیک استان آمده است .

 

 

وضعیت واردات و صادرات اسید بنزوئیک

نمودار واردات و صادرات اسید بنزوئیک در کشور به تفکیک سال در شکل زیر آمده است.

 

 

بازار

علاوه بر فروش داخلی اسید بنزوئیک ، با توجه به عدم توليد ، قوانين خاصي از لحاظ صادرات اين محصول وجود ندارد و حتي به نظر می رسد در صورت توليد بتوان از كمك های دولت در صادرات اين محصول بهره برد .

محل های پیشنهادی اجرای طرح تولید اسید بنزوئیک

منطقه اقتصادی عسلويه، يا منطقه اقتصادي ماهشهر از جمله مکان های پیشنهادی برای اجرای این طرح می باشند .

نتیجه گیری و پیشنهاد

نتايج كلی طراحی، در محاسبات و تخمين قيمت واحد توليد اسيد بنزوييك دوره بازگشت سرمايه گذاري در اين مورد حدود 5/8 سال خواهد بود كه از ديد اقتصادي رقم مطلوبی است. اما بايد در نظر داشت كه چندين واحد در استان هاي قم، تهران، اصفهان و قزوين در مراحل مختلف پيشرفت قرار دارند كه در صورت توليد با توجه به ظرفيت نامی، چندين برابر مصرف داخل است و بايد در مورد صادرات آنها برنامه ريزی كرد. در چنين شرايطي منطقی تر آن است كه تا واحدهای موجود به بهره برداری نرسيده اند و شرايط اقتصادي بازار داخلی و حتی خارجی تحت تاثير آنها مشخص نشده، واحد توليدی جديدی احداث نشود .

خلاصه بررسی فنی، مالی و بازار طرح تولید اسید بنزوئیک

ظرفیت تولید سالیانه : 20 هزار تن
نرخ برابری دلار : 17000 تومان
مساحت زمین موردنیاز : 25000 مترمربع
زیربنای کل : 12000 مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : 60 نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : 150میلیارد تومان
ارزش ماشين آلات و تجهيزات : 95 میلیارد تومان
نرخ بازده داخلی : 26 درصد

 

نکته مهم

اين طرح صرفا به عنوان يک ايده سرمايه گذاري مطرح مي شود. جداول و نمودارها تقريبي است.

امکان سرمايه گذاري با ظرفيتهاي مختلف و به تبع آن سطح سرمايه گذاري کمتر و بيشتر از ميزان اعلام شده نيز وجود دارد.

درصورت نياز به تدوين طرح توجيهي مي توانيد با شرکت تماس حاصل فرماييد يا فرم اوليه سفارش طرح را تکميل نمائيد.