طرح تولید انواع پروبیوتیک

پروبيوتيك ها باكتريهای غير بيماری زا از خانواده لاكتوباسيل و بيفيدوباكتريوم هستند كه در غذاهای تخمير شده از جمله ماست وجود دارند و می‌توانند در روده ساكن شده و آثار مفيدی از خود برسلامت انسان به جا بگذارند. اين باكتريها تعادل ميكروبی مخاط روده را حفظ كرده و به عنوان فلورنرمال در اين عضو ساكن می‌شوند. پروبيوتيك ها پاتوژن هاي خطرناك روده‌ای را مهار می‌كنند و همچنين در پيشگيری و يا درمان انواع اسهال به كار می‌روند پروبيوتيكها می‌توانند در تعديل سيستم ايمنی مؤثر بوده و آثار ضد آلرژی داشته باشند، همچنين داراي قدرت ضد سرطانی هستند و می‌توانند كلسترول خون را كاهش دهند.
از صدها سال پيش ميكروبها براي تخمير غذا و الكل مورد استفاده قرار مي‌گرفتند و امروزه از آنها براي پيشگيري و درمان ببيماريها استفاده مي‌شود. بحث پروبيوتيك اولين‌بار در سال 1990 مطرح شد. وقتي كه الي مچنيكوف بيان كرد كه روستائيان بلغاري كه فراورده‌هاي تخمير شده شير را مصرف مي‌كرده‌اند، از سلامت و عمر طولاني برخوردار بودند.
امروزه مطالعات زيادي در مورد پروبيوتيكها و اثرات آنها انجام شده و مصرف محصولات لبنی محتوي پروبيوتيك بسيار توصيه مي‌شود پروبیوتیک ها به تحریک رشد باکتری های مفید روده و یا به کاهش بیماریزایی میکروب های مضر کمک می کنند و مکانیسم عمل آنها متکی به جایگزینی و زنده ماندن آن ها در دستگاه گوارش است. روده انسان حاوی تقریبا 100 تریلیون باکتری زنده است که همگی آنها با هم فلور میکروبی روده را به وجود می آورند، این باکتری ها شامل انواع مفید،مضر و خنثی هستند. باکتری های مفید در تولید ترکیبات مورد نیاز بدن مانند ویتامین ها و اسیدهای آلی نقش موثری به عهده دارند. در مقابل، باکتری های مضر ترکیبات سمی و سرطان زا تولید می کنند. بنابراین اگر باکتری های مضر در روده غالب بشوند نه تنها ترکیبات مغذی و ضروری تولید نمی شوند بلکه میزان ترکیبات مضر نیز افزایش می یابد.
اصطلاح پروبيوتيك ( probotic ) “براي زندگي” است و سازمان جهاني بهداشت، اين اصطلاح را به “ارگانيسم هاي زنده اي” اطلاق مي كند كه در صورت مصرف مداوم ، اثرات “سلامت زايي” موثري براي ميزبان خود دارند.
پروبیوتیک ها ترکیبات میکروبی زنده اي هستند که مستقیما به جیره دام و طیور اضافه می شوند و اثر بسیار مطلوبی بر عملکرد و سلامت آنها دارند. این میکروارگانیسم ها نه تنها ایجاد بیماري نمی کنند، بلکه از تکثیر و رشد باکتري هاي بیماري زا نیز در دستگاه گوارش حیوانات جلوگیري کرده و موجب افزایش میکروفلور مفید در سیستم گوارش طیور می شوند. پروبيوتيك ها عبارتند از مكمل ميكروبي زنده كه از طريق بهبود تعادل ميكروبي روده بر ميزبان اثرات مفيد اعمال مي كند. سویه هایی که به عنوان پروبیوتیک استفاده شده اند معمولاً به جنس هاي لاکتوباسیلوس، انتروکوکوس وبیفیدوباکتریوم تعلق دارند.در بررسی میزان مهارکنندگی به صورت آزمایشگاهی هر دو سویه لاکتوباسیل از رشد اشرشیا کلی، سالمونلا تیفیموریوم و کلستریدیوم پرفرنژنس در هر دو جیره آغازین و میان دان در مقایسه با جیره کنترل جلوگیري کردند. پروبیوتیک ها می توانند سیستم ایمنی پرنده را تحت تاثیر قرار دهند زیرا می توانند باعث افزایش تعداد سلول هاي دیواره روده شوند. استفاده از پروبيوتيک موجب افزايش معني دار تعداد پرز در روده شد. همچنين موجب كاهش نسبي فراواني پرزهاي زباني شكل وافزايش فراواني نسبي پرزهاي برگي شكل در مقايسه با شاهد گرديد. در اثر مصرف پروبيوتيک كاهش معني داري در كلسترول سرم جوجه هاي گوشتي مشاهده نشده است. اما در تيمارها روند كاهش كلسترول محسوس بود مصرف لاكتوباسيل در همة سطوح مورد استفاده موجب كاهش معني دار كلسترول سرم در ٣٠ روزگي شد. پرورش طیور گوشتی در چند ساله اخیر با توجه به نقش و اهمیت خاصی که در تامین پروتئین حیوانی مورد نیاز انسان دارد رشد چشم گیري داشته است، به صورتی که از پرورش سنتی به صنعتی عظیم تبدیل شده است.
استفاده از آنتی بیوتیک ها به دلیل بوجود آوردن سویه هاي مقاوم و امکان انتقال این مقاومت به سایر گونه ها به ویژه در سویه هاي مشترك بین انسان و دام، ماندگاري بقایاي دارویی در فرآورده هاي دامی مورد استفاده انسان هاو به هم زدن فلور میکروبی طبیعی دستگاه گوارش، مشکلات جدي در بهداشت عمومی و دامی ایجاد کرده وموجبات نگرانی مصرف کنندگان را فراهم ساخته است. هم اکنون در بعضی از کشورها استفاده از آنتی بیوتیک درخوراك دام و طیور به شدت محدود شده است.
پروبیوتیک ها ترکیبات میکروبی زنده اي هستند که مستقیما به جیره دام و طیور اضافه می شوند و اثر بسیار مطلوبی بر عملکرد و سلامت آنها دارند (سلمینن و همکاران، 1996 ). استفاده از این ترکیبات در خوراك طیور، به صورت بسیار گسترده مورد ارزیابی قرار گرفته است. این میکروارگانیسم ها نه تنها ایجاد بیماري نمی کنند، بلکه از تکثیر و رشد باکتري هاي بیماري زا نیز در دستگاه گوارش حیوانات جلوگیري کرده و موجب افزایش میکروفلور مفید در سیستم گوارش طیور می شوند استفاده از پروبيوتيک ها به صورت تجاري در کشور در حال گسترش مي باشد.

انواع پروبیوتیک ها

عموما دو گونه از باکتری‌ها و یک گونه قارچ تک سلولی منشاء اصلی پروبیوتیک ها را تشکیل می‌دهند:
لاکتوباسیل اسیدوفیل (Lactobacillus Acidophilus): لاکتوباسیل معروف ترین گونه باکتری‌های پروبیوتیک است و معمولا در ماست و غذاهای تخمیر شده یافت می شود. لاکتوباسیل در موارد اسهال یا سوءهاضمه ناشی از مصرف لاکتوز (Lactose Intolerance) می‌تواند مفید باشد .
بایفیدو باکتریوم (Bifido Bacterium): این گونه از باکتری‌ها در لبنیات و غذاهای تخمیری مانند ماست و کیمچی (Kimchi) یافت می شوند. این دسته از پروبیوتیک ها به خصوص در بهبود علائم سندروم روده تحریک پذیر یا Irritable Bowel Syndrome (IBS) موثرند.
ساکارومایسیز بولاردی (Saccharomyces Boulardii): ساکارومایسیز بولاردی نوعی قارچ تک سلولی (Yeast) است که می تواند در برقراری توازن باکتریایی (Flora) مخاط بدن انسان از جمله مخاط گوارشی و واژن بسیار موثر باشد.

خصوصیات پروبیوتیک ها

بطور کلی یک پروبیوتیک باید خصوصیا ت زیر را داشته باشد تا بتواند به عنوان مکمل در خوراک دام و طیور مورد استفاده قرار بگیرد.
1- از میزبان منشاء گرفته باشد.
2- بیماری زا نباشد.
3- گرم مثبت باشد.
4- در مراحل فرآیند کردن و ذخیره مواد غذایی پایدار باشد. هنگام تولید جیره های مخلوط و به خصوص هنگام پلت کردن و در حضور مواد معدنی، پروبیوتیک ها با تنشهای مختلف شیمیایی، مکانیکی و گرمایی مواجه می شوند، بنابراین قابلیت زنده ماندن پروبیوتیک ها در این شرایط ضروری است.
5- در دستگاه گوارش، برابر اسید معده و نمک های صفراوی پایدار باشد.
6- به بافت پوششی روده یا مخاط بچسبد.
7- ترکیبات مهار کننده تولید کند.
8- فعالیت های میکروبی را تغییر دهد.

دوز و زمان مناسب مصرف پروبیوتیک ها

پروبیوتیک ها ممکن است داراي یک یا تعداد بیشتري سویه میکروارگانیسمی باشند و می توانند به شکل پودر، قرص، گرانول و یا خمیر به کار روند. آنها همچنین می توانند به صورت مستقیم از طریق دهان و همراه آب یا غذا مصرف شوند. آزمایش هایی به صورت تجویز به جوجه هاي تازه از تخم خارج شده از طریق اسپري کردن در محیط اطراف آنها نیز به عمل آمده است.
مشخص شده است که در نتیجه دادن مقادیر بیش از حد پروبیوتیک، اثرات مثبت آنها کاهش می یابد، زیرا امکان دارد باعث رقابت بین میزبان و باکتري بر سر مواد غذایی شود. همچنین باکتریوسین تولیدي توسط باکتري ممکن است در غلظت هاي بالا سبب کشته شدن خود باکتري شود.
هر میکروبی که زودتر وارد دستگاه گوارش شود، امکان بیشتري براي استقراردر دستگاه گوارش دارد. به همین دلیل توصیه می شود که پروبیوتیک ها از همان ابتداي زندگی استفاده شوند و مانع استقرار باکتري هاي مضر در دستگاه گوارش گردند

میزان مصرف پروبیوتیک

علاوه بر نوع پروبیوتیک، میزان مصرف آن نیز مهم است و باید به‌اندازه مناسب مصرف شود. پروبیوتیک‌ها را معمولا با واحد تشکیل کلنی (CFU) اندازه‌گیری می‌کنند. به‌طور کلی، بیشتر تحقیقات نشان داده‌اند که دُزهای بالاتر بهترین نتایج را رقم می‌زنند. با این حال، برخی از پروبیوتیک‌ها ممکن است در دُزهای روزانه ۱ تا ۲ میلیارد واحد مؤثر باشند؛ در حالی که برخی دیگر را باید روزانه حداقل ۲۰ میلیارد واحد مصرف کنیم تا به نتایج مطلوب برسیم.
البته تاکنون تحقیقات نتوانسته‌اند ثابت کنند مصرف دزهای بسیار بالا مضر است. در تحقیقی، به شرکت‌کنندگان روزانه بیش از ۱٫۸ تریلیون واحد پروبیوتیک داده بودند. با این حال قیمت پروبیوتیک‌ها ارزان نیست و به نظر نمی‌رسد هرچه بیشتر بخورید مزایای بیشتری ارائه کنند؛ بنابراین دز توصیه‌شدۀ روزانه کافی است و دلیلی ندارد که اگر بیشتر از آن ضرر ندارد بخواهید آن را بخورید. هنوز دانشمندان همه‌چیز را درباره پروبیوتیک‌ها نمی‌دانند. اگرچه در طی چند سال گذشته تحقیقات گسترده‌ای درباره آنها انجام شده است، هنوز چیزهای زیادی برای کشف‌کردن وجود دارد.

تاثیر پروبیوتیک ها بر عملکرد طیور

تفاوت هاي غلظت پروبیوتیک وارد شده به خوراك تا 10 برابر تنوع دارد . در اغلب آزمایش هاي انجام شده با محصولات پروبیوتیک تجارتی نتایج پس از مدت 4 هفته مصرف پروبیوتیک بررسی شده اند. در نتیجه ظهور اثرات مثبت احتمالی در طی این دوره مورد انتظار می باشد. مولدر و همکاران اثر 9 نوع پروبیوتیک تجارتی را در دورة 0 تا 4 هفتگی در جوجه هاي گوشتی بررسی نمودند. این محققین عدم تاثیر این فرآورده ها را در طی 4 هفتۀ نخست آزمایش بر وزن بدن گزارش نمودند.
موهان و همکاران ، با استفاده از پروبیوتیکی که از باکتري هاي لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس،لاکتوباسیلوس کازئی، بیفیدوباکتریوم بیفیدوم و قارچ هاي آسپرژیلوس اوریزا و تورولوپسیس، وزن بدن بالاتري نسبت به آنتی بیوتیک فلاومایسین در جوجه هاي گوشتی بدست آوردند.
با توجه به مکانیسم اثرهاي متفاوت پروبیوتیک ها، تفاوت در نتایج بدست آمده در آزمایش هاي مختلف چندان هم دور از انتظار نیست.

تاثیر پروبیوتیک ها بر سیستم ایمنی، مورفولوژی روده و مصرف خوراک

پروبیوتیک ها می توانند سیستم ایمنی پرنده را تحت تاثیر قرار دهند زیرا می توانند باعث افزایش تعداد سلول هاي دیواره روده شوند، ضمن این که ترشح گاما اینتروفرون ها (IgA) لنفوسیت ها و آنتی بادي موضعی را نیز افزایش می دهند. افزایش و تولید گاما اینتروفرون روي سیستم ایمنی حیوان تاثیر گذاشته و تولید پادتن ها به خصوصIgG و IgM را افزایش می دهد. همچنین مشخص شده که پروبیوتیک ها می توانند باعث افزایش فعالیت فاگوسیتوزي گلبول هاي سفید شوند
مدارك بسیاري نشان می دهد که لاکتوباسیل ها می توانند به عنوان یاور و محرك ایمنی عمل کنند و در نتیجه سطوح پادتن IgM و IgA افزایش یابد.
در تحقيق کريمي ترشيزي ، استفاده از پروبيوتيک موجب افزايش معني دار تعداد پرز در روده شد. همچنين موجب كاهش نسبي فراواني پرزهاي زباني شكل وافزايش فراواني نسبي پرزهاي برگي شكل در مقايسه با شاهد گرديد. گونال و همکاران اثرپروبيوتيک و آنتي بيوتيک و اسيد آلي را بر عملکرد و مرفولوژي روده مورد بررسي قرار دادند.پروبيوتيک چند گونه مورد استفاده سبب افزايش ارتفاع پرز در ژوژنوم و ايلئوم نسبت به شاهد در ٢١و ٤٢ روزگي گرديد. باکتريهاي گرم منفي در سکوم و ژوژنوم در ٢١ و ٤٢ روزگي کاهش يافت و نسبت ارتفاع پرز به عمق کريپت تحت تاثير تيمار قرار نگرفت.
مانت زوريس و همکاران در آزمايش خود به منظور بررسي اثر يک پروبيوتيک چند گونه اختلاف معني داري در مصرف خوراک نسبت به شاهد مشاهده نکردند. در پژوهش موري و همکاران با استفاده از پروبيوتيک حاوي لاکتوباسيلوس، در ٢٢ تا ٤٢ روزگي مصرف خوراک نسبت به گروه شاهد کاهش يافت.

انتخاب میکروارگانیسمها به منظور تولید پروبیوتیک

در ابتدای شناخت پروبیوتیک ها، انتخاب سویه های میکروبی به عنوان پروبیوتیک، عمدتاً به طریق تجربی وغیرعلمی صورت می گرفت. اخیرًا با افزایش آگاهی و دانش پیرامون پروبیوتیک ها، توجه خاصی به خصوصیات و توانایی آنها در تشکیل کلنی در روده (کلونیزاسیون) شده است.. بر اساس نظر فولر یک پروبیوتیک موثر باید قادر باشد که به صورت یک محصول ماندنی در مقیاس تجارتی آماده شود، پایدار بماند، تحت شرایط انبار و مزرعه برای مدت طولانی زنده بماند و دارای توانایی زنده مانی (نه الزاماً رشد) در روده باشد .
سویه هایی که به عنوان پروبیوتیک استفاده شده اند معمولاً به جنس های لاکتوباسیلوس، انتروکوکوس وبیفیدوباکتریوم تعلق دارند. این باکتری های اسید لاکتیک به طور مشخص کموارگانوتروفیک بوده وکربوهیدراتهارا تخمیر کرده و محصول نهایی اصلی آنها اسید لاکتیک می باشد. برخی ویژگی های فیزیولوژیک آنها برای نقش پروبیوتیکی مطلوب است، نظیر زنده مانی در مجرای معدی – روده ای، که به علت مقاومت آنها در pHپایین، یا صفرا و دامنۀ حرارتی رشد می باشد. ویژگی های فیزیولوژیک مهم از جهت طبقه بندی عبارتند از الگوهای تخمیر کربوهیدرات ها، مقاومت در غلظت های مختلف NaCl،رشدروی محیط های مغذی مختلف، رشد در دماهای مشخص و مقاومت به آنتی بیوتیک ها
از مشکلات فراروی توسعة علمی پروبیوتیک ها دانش اندک در مورد پیچیدگی های محیط معدی روده ای و ناتوانی در شناسایی هزاران گونة بالقوه که بر میکرواکولوژی مجرای معدی-روده ای موثر هستند، می باشد . مطالعات فعلی بر روی تاثیر پروبیوتیک ها بر لاکتوباسیل ها و بیفیدوباکترها متمرکزشده است، در آینده باید این توجه به جمعیت های میکروبی بزرگتر که تاثیرگذار هستند و ممکن است بر کارایی کلی پروبیوتیک نیز اثر داشته باشند، بسط پیدا کند.

کد آیسیک مرتبط با صنعت تولید انواع پروبیوتیک

کد آیسیک مخفف International Standard Industrial Classification (سیستم بین المللی طبقه بندی استاندارد صنایع) است. کد گذاری به عنوان روش ساده و دقیق برای تعیین هویت کالا، قطعات ، مدارک و اموال ، سالها است که در سطح شرکت هاو زنجیره های تأمین مورد استفاده قرار می گیرد.
کد آیسیک مکمل دامپزشکی بر پایه پروبیوتیک (خوراکی – محلول) 2423415267
کد آیسیک مکمل دامپزشکی بر پایه پروبیوتیک (خوراکی – پودر) 2423416150
کد آیسیک انواع مکمل های دارویی پروبیوتیک (کپسول) 2423514944
کد آیسیک انواع مکمل های دارویی پروبیوتیک (قطره) 2423514946
کد آیسیک انواع مکمل های دارویی پروبیوتیک (ساشه) 2423514945

کد تعرفه گمرکی مرتبط با صنعت تولید انواع پروبیوتیک

تعرفه یا به عبارت دیگری(TARIFF) یک نوع معیار رقمی و یا عددی می باشد برای شناسی و تعیین جایگاه کالا در ترخیص کالا .
تعرفه گمرکی میزان حقوق ورودی قابل پرداخت برای ورود کالا می باشد.تعرفه گمرکی در بستر تاریخ مبتنی بر سیستم و روش های خاصی از قبیل اداره گمرک،آمار،حمل و نقل،بیمه و غیره طراحی و مورد استفاده قرار می گیرد.

فرآیند تولید و تکنولوژی مکمل پروبیوتیک

فرآیند تولید پروبیوتیک های بومی اختصاصی طیور

وضعیت واحد های فعال تولید انواع پروبیوتیک

در نمودار زیر تعداد و ظرفیت واحدهای تولید مکمل دامپزشکی بر پایه پروبیوتیک در کشور به تفکیک استان آمده است .

جدول واحد های فعال تولید انواع پروبیوتیک

در جدول زیر تعداد و ظرفیت واحدهای تولید مکمل دامپزشکی بر پایه پروبیوتیک در کشور به تفکیک استان آمده است .

وضعیت واردات و صادرات انواع پروبیوتیک

با جستجو در اطلاعات گمرک تا امروز تعرفه گمرکی اختصاصی به این محصول اختصاص نیافته لذا میزان واردات و صادرات آن نا مشخص میباشد.

پیش بینی وضعیت سرمایه گذاری طرح تولید انواع پروبیوتیک

ظرفیت تولید سالیانه : 400 تن
نرخ برابری دلار : 24000 تومان
مساحت زمین موردنیاز : 7000 مترمربع
زیربنای کل : 2600 مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : 42 نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : 85 میلیارد تومان (بدون احتساب هزینه زمین)
ارزش ماشين آلات و تجهيزات : 50 میلیارد تومان
نرخ بازده داخلی در سال مبنا : 34 درصد

درخواست تهيه طرح توجيهی

اين طرح صرفا به عنوان يک ايده سرمايه گذاری مطرح می شود. جداول و نمودارها تقريبی است.

امکان سرمايه گذاری با ظرفيتهای مختلف و به تبع آن سطح سرمايه گذاری کمتر و بيشتر از ميزان اعلام شده نيز وجود دارد.

درصورت نياز به تدوين طرح توجيهی می توانيد با شرکت تماس حاصل فرماييد يا فرم اوليه سفارش طرح را تکميل نمائيد.

درخواست خدمات مشاوره سرمايه گذاري

براي تحقق يک ايده به کسب وکار موفق بايد آن را از ابعاد گوناگون مانند بازار، توجيه اقتصادی، شرايط سرمايه گذاری، مدل سازی کسب وکار، زيرساخت های فنی و فرآيند های توليد مورد مطالعه قرار گيرد.
در صورت تمايل به دريافت خدمات (مطالعه فرصت سرمايه گذاری، تحقيقات بازار، طراحی مدل کسب و کار و سيستم سازی کسب و کار) می توانيد پرسشنامه درخواست خدمات مشاوره را تکميل نمايئد و يا با دفتر شرکت تماس حاصل فرمائيد. کارشناسان گروه ايطرح آمادگی دارند پيشنهادهايی شامل شرح خدمات متناسب با نياز کسب و کار شما را تنظيم نموده و با قيمت رقابتی جهت تصميم‌گيری در اختيار تيم‌های راه انداز، استارتاپ‌ها و مديران کسب و کارها قرار دهند.

 

 


درصورت تمايل به اين مطلب امتياز دهيد: