طرح تولید تنباکوی معسل

تـنباكو(TOBACCO) با نام علمي نيكوتــيانا(NICOTIANA) بيش از 60 گونه مخـتـلف دارد كه نــيكوتيــانا تاباكوم(N.TABACUM) و نيكوتيانا رستيكا(N.RUSTICA) رايج ترين آن ميباشند. اين گياه بومي آمريكاي جنوبي و شمالي ميباشد. بوي مخصوص تنباكو بـه عــلت وجود روغن فراري موســوم به نيكوتيانين(nicotianin)است.
تنباکوی معسل یک ماده اساسی است که در قلیان مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده از برگهای تنباکو متنوعی تشکیل شده است ، که در آن می توان طیف گسترده ای از مزه ها را که ناشی از ترکیب اسانس، مواد افزودنی و شیرین کننده است را پیدا نمود. اصطلاح “معسل” در قرن نوزدهم در مصر و در زمان امپراطوری عثمانی ها آغاز شد. مردم قبلاً سیگار می کشیدند که آن را “توباک” می نامیدند ، نوعی تنباکو که در مزارع ترکیه و ایران کاشته و پرورش داده می شد ، جایی که روند تهیه آن بسیار ساده بود و کیفیت آن صرفاً در نوع خود جالب بود.

مصری ها در این ایام با معضلات بی شماری روبرو بودند ، یکی از آنها این بود که دخانیات را از کجا می توان بدست آورد؟ در نتیجه این سوال خاص اما بسیار گیج کننده ، آنها تولید تنباکو جایگزین از نارگیل ها را آغاز کردند. آنها به منظور بدست آوردن جایگزین در محصولات ، مراحل ساده ای را دنبال می کردند. در مرحله اول پانچ کردن دو سوراخ در نارگیل با هدف استخراج شیره آن، قبل از تعویض لوله لاستیکی با چوب بامبو و درنهایت استفاده از خشت سوخته برای قرار دادن توتون و تنباکو انجام شد. درنهایت قلیان ایجاد شد و اختراع قرن به حساب می آمد. در آن زمان ، این خلاقیت نوآورانه “گوزا” خوانده شد و امروزه در مفهوم “شیشا” تکامل یافته است.

تنباکوهای معروف در ایران
1. تنباکوی تند

به تنباکو هایی گفته میشودکه از نظر نیکوتین ، قند و روغن درصد آن از دیگر تنباکوها بیشتر است از جمله تنباکو ی خوانسار، زرد طلایی گلپایگان (استان اصفهان) ، تنباکو ی برازجان در (استان فارس) که در این میان تنباکو ی خوانسار بیشترین مصرف در ایران را دارد و تنباکوی زرد طلایی به دلیل ذایقه آن (تند بودنش) در بین کشور های عربی طرفدار بیشتری دارد و این محصول صادر میگردد.
تنباکوی کردستان مهاباد به دلیل کشت کم در مناطق خودشان کشت و مصرف میگردد و جزء بهترین نوع تنباکو در ایران می باشد.

2. تنباکوی شیرین

تنباکوی ملایم می باشد که از نظر نیکوتین درصد آن پایین هست و در مناطق استان خراسان (آرداک) و در مناطق کاشان و اصفهان وجنوب ایران کشت میگردد.

فرق توتون و تنباکو:
1. توتون:

برگهای بزرگ تشکیل می شود به طور معمول پانزده تا نیم متری رشد میکند که دارای شیرینی و چسبندگی دارد و برگها از وزنی سبک و نازک می باشد.

2. تنباکو

دارای برگ های بزرگ و و پهن تر از توتون دارد و دارای برگ های ضخیم و برگ های بزرگ دارد و از نظر ساقه چوب کلفت و دارای نیکوتین بیشتری نسبت به توتون دارد و مصارف آن در قلیان های سنتی می باشد.
– توتون گیاهی هست که برگهای پهنی دارد که در اصل در آمریکا ی شمالی و جنوبی رشد می کرد و امروزه در سراسر جهان کشت می شود، به برگهای خشک و بریده شده گیاه توتون یا تنباکو می گویند. مصرف اصل این گیاه تدخین دود حاصل از سوزاندن برگهای خشک آن است دارای نیکوتین می باشد. این برگ با پیچیدن آن در کاغذ یا پیچیدن برگهای برش نخورده دور هم بصورت سیگار، برگ سیگار تولید می شود.
در اواخر قرن پانزدهم میلادی کریستف کلمب قاره آمریکا را کشف کرد و استعمال تنباکو را از سرخ پوستان آموخت، از نظر سرخپوستان تنباکو گیاهی مقدس بود و آنها را با ارواح ارتباط میداد. تنباکو به اقتصاد آمریکا کمک شایانی کرد و به اروپا و سپس دیگر نقاط جهان راه یافت.
این کالا یکی از کالای با ارزش در اقتصاد کشور هایی چون کوبا ، هند ،چین و ایالات متحد آمریکا است.
محبوبیت این کالا پس از رفتن اروپایی ها به آمریکا باعث رونق اقتصادی مناطق جنوبی داخلی آمریکا داد و به علت تقاضا نیروی کار، تولید سیگار رونق گرفت این محصول جدید باعث رشد شرکت های ذی نفع در صنایع تنباکو شد.
بیش از 70 نوع گیاه توتون و تنباکو در خانواده نیکوتیانا وجود دارد. کلمه نیکوتیانا (نیکوتین) به افتخار ژان نیکوت سفیر فرانسه در پرتقال که در سال 1559 این ماده را به عنوان یک دارو به دربار کاترین ده یدچی فرستاد بر این ماده نام گذاری شد.
مصرف توتون و تنباکوتوسط 1/1 میلیاردنفر تجربه شده است، یعنی تقریبا 1.3 جمعیت بالغ زمین .سازمان بهداشت جهانی who)) اعلام کرد تنباکو بیشترین علت مرگ 4.5 میلیون نفر در سال است. میزان مصرف تنباکو و توتون در کشور های توسعه یافته بدون تغییر مانده یا کاهش داشته است.اما در کشورهای در حال توسعه مانند ایران در حال افزایش است.

 

کد آیسیک مرتبط با صنعت تولید تنباکوی معسل

کد آیسیک مخفف International Standard Industrial Classification (سیستم بین المللی طبقه بندی استاندارد صنایع) است. کد گذاری به عنوان روش ساده و دقیق برای تعیین هویت کالا، قطعات ، مدارک و اموال ، سالها است که در سطه شرکت هاو زنجیره های تأمین مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع تنباکوی معطر معسل : 1600512311

کد تعرفه گمرکی مرتبط با صنعت­ تولید تنباکوی معسل

تعرفه یا به عبارت دیگری(TARIFF) یک نوع معیار رقمی و یا عددی می باشد برای شناسی و تعیین جایگاه کالا در ترخیص کالا .
تعرفه گمرکی میزان حقوق ورودی قابل پرداخت برای ورود کالا می باشد.تعرفه گمرکی در بستر تاریخ مبتنی بر سیستم و روش های خاصی از قبیل اداره گمرک،آمار،حمل و نقل،بیمه و غیره طراحی و مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع تنباکوی معطر معسل : 24031000- 24039100- 24039900

فرآیند تولید تنباکوی معسل

خط تولید و بسته بندی تنباکو معسل از چند بخش مختلف تشکیل شده است، ابتدا برگ های تنباکوی تازه در دستگاه خشک کن، خشک می شوند. سپس به صورت پودر خشک شده تبدیل شده و در محلول حاوی آب و مواد دیگر خیسانده می شود. پس از آن به داخل مخزن اکسترودر و هم زن رفته و به صورت خمیر در می آید. دستگاه برش وظیفه برش دادن خمیر تنباکو را برعهده دارد. پس از آن توسط دستگاه تزریق کننده ، خمیر تنباکو وارد سلفون های مربوط به بسته بندی تنباکو می گردد و در نهایت توسط دستگاه بسته بندی تنباکو، بسته بندی می شوند.

نحوه کارکرد دستگاه تنباکو بستگی به کارکرد اجزای آن دارد. خط تولید تنباکو دارای قسمت های مختلفی می باشد که در ادامه آمده است:
– ماشین مخلوط کن یا بلندر، از جنس استیل ضد زنگ بوده و کار هم زدن خمیر تنباکو را برعهده دارد.
– سیستم پاشش، دارای یک پمپ سانتریفوژ است که قیفی برای ذخیره و پمپ کردن مایع به بلندر، دارد و قسمت های در تماس با مواد، از جنس استیل ضد زنگ می باشد.
– میکسردو جداره، جنس جداره ­ها از استیل ضد زنگ با ضخامت­های متفاوت است و عمل مخلوط کردن مواد تنباکو و آب را انجام می­دهد. در این مرحله جهت تولید تنباکو سنتی و تنباکوی میوه ای، مخلوط کردن عصاره های مختلف را با خمیر تنباکو انجام می­دهند.
– دستگاه بخار زن دوار، درحالیکه خمیر تنباکو را زیر و رو می­کند عمل بخار زدن را نیز انجام می­دهد.
– ماشین چند کاره برش تنباکو، مخلوط خمیری تنباکو را به اشکال مختلف برش می دهد که این اشکال نواری، تکه ای، مکعبی و موج دار هستند.
دستگاه بسته بندی که به صورت دوخت ، دو طرفه تنباکو را بسته بندی می­کند.
– نوار نقاله تسمه ­ای پله ­ای، برای انتقال بسته ها به قسمت دیگر خط تولید استفاده می شود.
– چاپگر جوهر افشان ، برای چاپ مشخصات روی بسته های تنباکوی بسته بندی شده ، کاربرد دارد.
بسته بندی یکی از قسمت های خط تولید تنباکو است. خمیر تنباکو دارای غلظت زیادی است و دستگاه بسته بندی تنباکو به همین دلیل بسیار پیچیده است. دستگاه بسته بندی تنباکو و توتون، از نوع جدیدترین دستگاه های بسته بندی افقی و از انواع دستگاه بسته بندی سلفون از زیر است. این دستگاه با سیستم PLCکنترل می شود و دارای سنسور حفاظتی ایمنی و سنسور نوری برای کنترل چاپ سلفون است. تنباکوی تزریق شده در داخل سلفون، در بسته های دوطرف دوخت بسته بندی می شوند. دستگاه بسته بندی تنباکو ساخته شده در ایران با کیفیت بسیار مطلوبی تولید میشود. امکاناتی از قبیل سیستم خطایاب اتوماتیک ، سیستم اتوماتیک شمارش کننده، سیستم وزن کردن محصول به کیفیت بسته بندی بسیار کمک می کند. این دستگاه بسته های کوچک توتون، تنباکوی خشک وتر با عرض 1 تا 7 سانتی متر را بسته بندی می کند.

وضعیت واحدهای فعال تولید تنباکوی معسل

نمودار واردات و صادرات تولید تنباکوی معسل تفکیک سال در شکل زیر آمده است.

وضعیت واردات و صادرات تنباکوی معسل

نمودار واردات و صادرات تنباکوی معسل تفکیک سال در شکل زیر آمده است.

 

 

بزرگترين توليد كننده هاي برگ تنباكو در جهان

1-چين 2-برزيل 3-هند 4-امريكا 5-اندونزي 6-تركيه 7-يونان 8-آرژانتين 9-ايتاليا 10-پاكستان
بزرگترين وارد كننده هاي برگ تنباكو در جهان عبارتند از : 1-روسيه 2-امريكا 3-انگليس 4-آلمان 5-هلند 6-ژاپن 7-فرانسه 8-اوكراين9-لهستان10-مصر

افزایش مصرف توتون با تلاطم نرخ ارز در ایران

با توجه به رشد نرخ ارز در بازار که از اوایل سال ۱۳۹۷ هجری شمسی اتفاق افتاد و گرانی سیگار، استفاده از توتون‌های طبیعی رشد بسیار چشمگیری یافت. در خصوص توتون] و تنباکو به‌طور کلی می‌توان گفت که با توجه به استفاده از مواد شیمیایی و مضر در سیگارهای تولید کارخانه ای و استفاده از مواد نامرغوب و مخلوطی در آن‌ها، میزان آسیب و ضررشان به سلامتی بدن بیشتر بوده و گفته می شود استفاده از توتون طبیعی به نسبت سیگار مضرات کمتری دارد. حتی در بسیاری مراجع و مقالات از خواص درمانی برگ توتون در گذشته برای درمان بسیار یا بیماری‌های خاص نیز یاد شده‌است.

خلاصه بررسی فنی، مالی و بازار طرح تولید تنباکوی معسل

ظرفیت تولید سالیانه : 1500 تن در سال
نرخ برابری دلار : 17000 تومان
مساحت زمین موردنیاز : 5000 مترمربع
زیربنای کل :620 مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : 21 نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت :  2 میلیارد تومان
ارزش ماشين آلات و تجهيزات :  320 میلیون تومان
نرخ بازده داخلی : 190 درصد

نکته مهم

اين طرح صرفا به عنوان يک ايده سرمايه گذاري مطرح مي شود. جداول و نمودارها تقريبي است.

امکان سرمايه گذاري با ظرفيتهاي مختلف و به تبع آن سطح سرمايه گذاري کمتر و بيشتر از ميزان اعلام شده نيز وجود دارد.

درصورت نياز به تدوين طرح توجيهي مي توانيد با شرکت تماس حاصل فرماييد يا فرم اوليه سفارش طرح را تکميل نمائيد.