طرح ﺗﻮﻟﯿـﺪ فرآورده‌های ﻃﯿﻮر

طرح تولید ديود نوری

دیود قطعه ای است الکترونیکی دو سر كه جریان الکتریکی را در یك جهت از خود عبور می دهد و در جهت دیگر در مقابل عبور جریان از خود مقاومت بسیار بالایی نشان می دهد. در دیودهای نوری، شدت جریان معکوس تقریباً P متناسب با شدت نور تابش شده به سطح آن می باشد.

این نوع دیود در واقع یك پیوند – معمولی است كه در داخل N Light مخفف واژه LED . یك پوشش پلاستیکی كه یك طرف آن شفاف می باشد قرار گرفته است emmiting به معنای دیود ساطع كننده نور است .دیودهای ساطع كننده نور در واقع جز خانواده دیودها هستند كه زیرگروه diode LED نیمه هادی ها به شمار می آیند. خاصیتی كه ها را از سایر نیمه هادی ها متمایز می سازد این است كه با گذر جریان از آنها، مقداری انرژی به صورت نور ساطع میشود. ال ای دی یا دیود انتشار نور قطعه ای است كه معمولاً با رنگهای قرمز، زرد و سبز و آبی موجود است.

کد تعرفه گمرکی مرتبط با طرح تولید ديود نوری

دیود نوری : 85414000

معرفی کد آیسیک مرتبط با طرح تولید ديود نوری

دیود نوری : 3210219

کالاهای جایگزین و مکمل ديود نوری

لامپ های گازی، مهتابی ها، لامپهای با نور سفید و معمولی را می توان كالای جایگزین دیودهای نوری فرض نمود. اما با توجه به ویژگیهای خاص دیودهای نوری از جمله اینکه یك دیود نوری دو برابر روشنایی یك لامپ 60 وات درخشندگی دارد و 50 هزار ساعت عمر مفید یك دیود نوری است و چون دیودهای نوری گرمای زیادی تولید نمیكنند، بازده انرژی آن ها هم بالاتر است و دیرتر هم می شکنند. لذا با توجه به این ویژگی ها دانشمندان هم بر این باورند كه در آینده نه چندان دور دیودهای نوری جایگزین كلیه این محصولات خواهند شد.

موارد کاربرد ديود نوری

لامپهای LED كاربردهای فراوانی دارند كه با توجه به زمینه كاربری در دو بخش روشنایی و غیره مورد استفاده قرار می گیرند. از موارد استفاده موارد زیر را میتوان نام برد:
روشنایی داخلی (سقف، دكوراسیون منزل، كابینت آشپزخانه و …)
روشنایی خارجی (معابر، پاركینگها پاركها موزهها و …)
نورپردازی داخلی (قفسه كتابخانهها ویترین مغازهها ، موزهها)
نورپردازی خارجی ( بناهای تاریخی، پاركها ، آب نماها، پایه پلها )
در صنایع غیر روشنایی میتوان به تابلوهای تبلیغاتی، نمایشگرها، صنایع خودروسازی، چراغ های راهنمایی و رانندگی، آشکارسازهای نوری، هواپیماها، فانوس های دریایی، مخابرات (فیبرنوری باتریهای خورشیدی، تجهیزات پزشکی، تلفن های همراه، دوربین های عکاسی، پرینترها، رایانه ها وقطعات الکترونیکی مورد استفاده در تجهیزات مختلف و …اشاره كرد .

معرفی بازار هدف ديود نوری

نظر به ویژگیهای منحصر به فرد این نوع لامپها در كاهش مصرف انرژی، عمر طولانی این نوع لامپ همچنین گستردگی كاربرد این محصول در صنایع مختلف از جمله ساختمان سازی و روندرو به رشد صنایع ساختمانی و تزئینی بهترین بازار ، در داخل كشور و درك مناسب نیازهای متنوع خریداران و ضرورت صرفه جویی در میزان انرژی مصرفی هدف برای این محصول بازار داخل كشور است.

لیست تجهیزات مورد نیاز جهت تولید ديود نوری به شرح زیر است:

دستگاه اسپارى
دستگاه اسپارك پیشرانه اروژن
فرز یونیور سال
دستگاه تراش سنگ مغناطیس
دستگاه سنگین تراش
پانتو گراف
اره لنگ
دستگاه تزریق پرس هیدرولیك
گیوتین
برش ورق خم كن
ورق آسیاب تیغه ای

قیمت خط تولید ديود نوری

قیمت كل تجهیزات مورد نیاز خط تولید بر پایه استعلام قیمت از شركتهای واردكننده ماشین آلات اروپایی، 300،000 یورو بر آورد شده است كه به ازای هر یورو 45000 میلیون ریال معادل 13،500 میلیون ریال محاسبه شده است. همچنین به همین صورت هزینه تجهیز آزمایشگاه 540 میلیون ریال معادل 12،000 یورو و برای تجهیزات كارگاهی ملزومات اداری نیز 180 میلیون ریال معادل 4،000 یورو محاسبه شده است.

میزان سرمایه مورد نیاز واحد تولید ديود نوری

بودجه: بین 2 تا 4 میلیارد تومان
ظرفیت تولید سالیانه: 28،500،000 عدد
مساحت زمین مورد نیاز: 9000 مترمربع
مساحت سالن تولید: 2000 مترمربع
میزان نیروی انسانی مورد نیاز طرح به تفکیک:
تعداد نیروی کار ماهر مستقیم مورد نیاز: 11 نفر
تعداد نیروی کار غیر ماهرمستقیم مورد نیاز: 18 نفر
تعداد نیروی متخصص مستقیم مورد نیاز: 3 نفر
تعداد سال ساخت: 1 سال
سرمایه ثابت: 37،777 میلیون ریال
سرمایه در گردش: 9،871 میلیون ریال
سرمایه کل: 47،648 میلیون ریال
نرخ بازده داخلی: 80%

نکته مهم :
امکان سرمایه گذاری با ظرفیتهای مختلف و به تبع آن سطح سرمایه گذاری کمتر و بیشتر از میزان اعلام شده نیز وجود دارد.