طرح تولید روغن سیلیکون

طرح تولید روغن سیلیکون

روغنهای سیلیکون (diorganopolysiloxanes؛ سیلوکسان‌های پلیمریزه‌ای با زنجیره‌های جانبی ارگانیک) از گروه سیلیکون‌ها می‌آیند و از روغن‌های مصنوعی مبتنی بر سیلیکون هستند که بر خلاف روغن‌های معدنی یا روغن‌های گیاهی، ساختار اصلی آنها از نوع ارگانیک، یعنی کربن نیست، بلکه دارای ملکولهای زنجیره ای پایه سیلوکسان هستند که خود را با آرایشی متناوب از اتمهای سیلیکون و اکسیژن با فرمول عمومی [R 1، R 2 SiO] N[۱] نشان می‌دهند. بر روی الکترونهای آزاد مدار بیرونی سیلیسیم باقیمانده‌های R که عمدتاً باقیمانده‌های آلی هستند، اما می‌توانند هالوژن نیز باشند ،قرار می‌گیرند؛ بنابراین روغن‌های سیلیکون هم بخشی آلی دارند و هم غیر آلی.

مشخصات

روغن‌های سیلیکون مایعات شفاف، بی‌رنگ، غیر سمی، خنثی، بی‌بو، بی‌مزه، شیمیایی بی اثر و آب گریز که در محدوده وسیعی پایدار دما هستند. جرم مولکولی آنها از ۱۶۲ تا ۱۵۰۰۰۰ گرم بازای هر مول، وزن مخصوص ۰٫۷۶ تا ۱٫۰۷ گرم در هر سانتیمتر مکعب و گرانروی از ۰٫۶ تا 1000000 mPa s متغیر است. این روغنها همچنین عایق‌های الکتریکی بسیار خوبی هستند. مایعات سیلیکونی دارای کشش سطحی کم یعنی 5 ,21 mN/ m هستند (در ۲۵ درجه سانتیگراد). آنها تا حدود ۱۸۰ درجه سانتیگراد در هوا مقاوم هستند. بسته به ویسکوزیته، نقطه ریزش آنها بین منفی۸۰ تا منفی ۴۰ درجه سانتیگراد است. مایعات سیلیکونی بین ۶۰ − تا ۲۰۰ درجه سانتیگراد خواص روانکاری دارند. روانکاری آنها نسبت به روغنهای معدنی و سایر روان‌کننده‌ها کمتر است. آنها تمایل به سخت شدن ندارند. مایعات سیلیکونی در هیدروکربنهای بنزن، تولوئن، آلیفاتیک و کلر قابل حل شدن هستند. آنها در برابر اسیدهای غیر آلی و بازهای قوی زیاد مقاوم نیستند و مانند تمام سیلیکون‌ها، در مقابل گازها بسیار نفوذ پذیر هستند.

ساختار شیمیایی روغن سیلیکون

ستون تکراری روغن های سیلیکون و سایر پلیمرهای سیلوکسان متشکل از اتمهای سیلیسیم و اکسیژن متناوب است. روغن های سیلیکون از زنجیره های تکراری خطی سیلیسیم و اکسیژن تشکیل شده اند، همچنین هر اتم سیلیکون دارای دو جایگزین مبتنی بر کربن است که اغلب گروه های متیل هستند. روغن های سیلیکونی می توانند دارای درجه ای از پلیمریزاسیون باشند، به عبارت دیگر میانگین تعداد گروه های تکرار شده سیلوکسان در یک زنجیره پلیمری، از چندین واحد تا چندین واحد می باشد.

تولید روغن سیلیکون

کاربردهای روغن سیلیکون
کاربرد صنعتی

– روغنهای سیلیکون به عنوان عامل خنک‌کننده ،برای خشک کردن انجمادیو همچنین به دلیل غیرقابل اشتعال بودن آنها در حمام‌های حرارتی آزمایشگاه‌ها، به اصطلاح حمام روغن به عنوان حامل گرما استفاده می‌شوند.
– برخی از روغنهای سیلیکون به دلیل کشش سطحی کم، دارای اثر مهار کننده کف هستند و بر همین اساس معمولاً در تأسیسات صنعتی مانند دستگاه‌های تخمیر یا تقطیر یعنی جاهایی که ایجاد کف می‌تواند نتایج مخربی داشته باشد، مورد استفاده قرار می‌گیرند
– روغن سیلیکون همچنین یک عامل مؤثر در پمپ‌های پخش روغن است.
– مایعات سیلیکونی به عنوان مواد عایق الکتریکی (دی الکتریک)، نقش مهمی دارند (به عنوان مثال در ترانسفورماتورها).
– نوعی خمیر مجسمه‌سازی که نیمی از آن از روغن سیلیکون و نیم دیگر از اسید بوریک است.
– در ساخت وسایل نقلیه، مایعات سیلیکونی با گرانروی بالا برای انتقال گشتاور در کلاچ‌های ویسکو مورد استفاده قرار می‌گیرند.
علاوه بر این، از روغنهای سیلیکون می‌توان به عنوان مایعات هیدرولیکی، به عنوان عامل آزادسازی قالب، به عنوان ماده ای برای جوهرهای مخصوص چاپ،برای ضدآب نگه داشتن شیشه استفاده کرد. همچنین در صنعت سرامیک، منسوجات، چرم و غیره، بعنوان مواد افزودنی، تمیز کردن و پرداخت برای رنگ اتومبیل، فلزات، چرم و مبلمان، برای جلوگیری از شناور شدن رنگدانه‌ها در رنگها، به عنوان مایع مانومتر، جمع‌کننده در فرآیندهای شناور سازی کف از کاربردهای دیگر مایعات سیلیکونی هستند.

کاربردهای فنی

از گریس سیلیکون اغلب برای روغن کاری و نگهداری قطعات لاستیکی که به تماس با روغنهای معدنی حساس هستند استفاده می‌شود. همچنین برای هنگامی که به روان‌کننده‌های غلیظ تر نیاز هست به عنوان یک ضدزنگ و روان‌کننده عمل می‌کند. به عنوان یک گریس مناسب برای روغن کاری اتصالات آب آشامیدنی نیز استفاده می‌شود.

کاربردهای پزشکی و آرایشی

به دلیل خواص روغن سیلیکون، محصولات پزشکی و مواد آرایشی نیز از روغن‌های سیلیکون ساخته می‌شوند. حوزه کاربرد بسیار گسترده‌است.
– روغن‌های سیلیکون اغلب به عنوان روان‌کننده استفاده می‌شوند. به عنوان مثال، فیلم‌های نازک روغن سیلیکون را می‌توان در اکثر کاندوم‌های موجود در بازار یافت.
– به دلیل اثر مهار کننده کف که قبلاً ذکر شد، آنها در صورت مسمومیت با مواد فعال سطحی، به عنوان مثال مواد خوراکی سورفکتانت، به منظور مقابله با کف تشکیل شده در دستگاه گوارش و تورم حاصل، تجویز می‌شوند.
– روغن سیلیکون پس از برداشتن زجاجیه برای تثبیت چشم به‌طور موقت به عنوان ماده پر کننده استفاده می‌شود.
– داروی مبتنی بر پلی دی متیل سیلوکسان‌ها نیز در صورت آلودگی به شپش سر ، روی پوست اثر مثبت می‌گذارند.
– روغنهای سیلیکون به عنوان جزئی از مواد آرایشی، شوینده‌ها و مواد تمیز کننده، پمادهای محافظ پوست، پایه‌های پماد، روغن‌های ماساژ، کاشت‌ها و وسیله‌هایی برای
تثبیت مدل مو و به عنوان ماده معطر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

استفاده در آزمایشگاه شیمی

از گریس سیلیکون به عنوان درزگیر و روان‌کننده موقت برای اتصالات مفصلی مانند آنهایی که معمولاً در ظروف شیشه ای آزمایشگاه استفاده می‌شود، استفاده می‌شود. اگرچه سیلیکون‌ها از نظر شیمیایی بی اثر تلقی می‌شوند، برخی از ترکیبات مهم از طریق واکنش‌های ناخواسته با سیلیکون‌ها ایجاد شده‌اند.

کد آیسیک مرتبط با صنعت تولید روغن سیلیکون

کد آیسیک مخفف International Standard Industrial Classification (سیستم بین المللی طبقه بندی استاندارد صنایع) است. کد گذاری به عنوان روش ساده و دقیق برای تعیین هویت کالا، قطعات ، مدارک و اموال ، سالها است که در سطح شرکت هاو زنجیره های تأمین مورد استفاده قرار می گیرد.
با توجه به بررسی های انجام شده کد آیسیک روغن سیلیکون به شرح جدول ذیل می باشد.

نام محصول کدآیسیک
روغن سیلیکون 2429412877
بازار خرید و فروش روغن سیلیکون

بازار جهانی این محصول در سال 2019 حدود 3.6 میلیون دلار برآورد شده است. پیش بینی می شود این مقدار در سال 2027 به 6.1 میلیارد دلار می رسد. از سال 2020 تا 2027 با CAGR 6.8% رشد می کند. پیش بینی می شود بازار این ترکیب به دلیل عوامل متعددی از جمله افزایش تقاضا از بخش مراقبت های شخصی از کشورهای در حال ظهور و افزایش سریع در زمینه های کاربرد در صنایع خودرو سازی، پزشکی و ساخت و ساز، شاهد رشد چشمگیری باشد. با این وجود، نوسان قیمت تمام شده مواد اولیه یکی از مهمترین عوامل مانع رشد بازار است.
برعکس، افزایش تقاضا از انواع مختلف مصرف کنندگان نهایی باعث افزایش پایه مصرف آن شده و فرصت های سودآوری رشد را برای بازار فراهم می کند. آسیا و اقیانوسیه بزرگترین وارد کننده روغن سیلیکون در سال 2019 بوده اند. با این حال، شیوع COVID-19 به دلیل کاهش فعالیت های صنعتی در کشورهایی مانند چین، هند و سایر کشورها، بر تقاضای سیلیکون تأثیر منفی گذاشته است. چین بالاترین وارد کننده محصولات مبتنی بر سیلیکون است.

درخواست تهيه طرح توجيهی

اين طرح صرفا به عنوان يک ايده سرمايه گذاری مطرح می شود. جداول و نمودارها تقريبی است.

امکان سرمايه گذاری با ظرفيتهای مختلف و به تبع آن سطح سرمايه گذاری کمتر و بيشتر از ميزان اعلام شده نيز وجود دارد.

درصورت نياز به تدوين طرح توجيهی می توانيد با شرکت تماس حاصل فرماييد يا فرم اوليه سفارش طرح را تکميل نمائيد.

 

 


درصورت تمايل به اين مطلب امتياز دهيد: