طرح تولید روغن موتور سرامیکی

تکنولوژی متالوسرامیک یکی از روش هایی است که برای کاهش اصطکاک اجزای موتور خودرو استفاده شده است. مبنای این تکنولوژی استفاده از ذرات بسیار ریز سرامیکی در روغن موتور است.ذرات سرامیکی معلق در روغن موتور زمانی فعال می شوند که در یک نقطه، سایش و دمای زیادی وجود داشته باشد. این ذرات پس از رسیدن به این نقاط، با دریافت دمای موجود در این نقاط به صورت اتم به اتم با مولکول های فلز پیوند می خورند و تقریباً به صورت مادام العمر بر روی سطوح باقی می مانند.متالوسرامیک علاوه بر داشتن سختی بالا به هیچ عنوان شکننده نیست. سختی متالوسرامیک ۱۰ برابر فولاد است درحالی که اصطکاک آن ۱۰ برابر کمتر از آینه است! به زبان ساده در صورت استفاده از این تکنولوژی تمامی سطوح موتور که دارای اصطکاک و استهلاک هستند با لایه ای بسیار نازک و فوق العاده مستحکم و صیقلی پوشیده می شوند.

کاربرد روغن موتور سرامیکی در خودرو

مهمترین علت استفاده از تکنولوژی متالو سرامیک و روغن موتور سرامیکی کاهش اصطکاک بین اجزای موتور خودروست و اساس و مبنای ساخت این روغن، استفاده از ذرات بسیار ریز سرامیکی، در داخل روغن موتور خودرو است.کاهش این اصطکاک و استهلاک قطعات، در راستای بالا بردن راندمان مکانیکی دستگاه های صنعتی و جلوگیری از هدر رفتن نیرو و انرژی است و در مورد اتومبیل ها هم اینگونه است.این تکنولوژی برای اولین بار به وسیله دانشمندان هوافضای شوروی سابق به دنیا معرفی شد و کم کم به دنیای صنعت و به خصوص صنعت خودروسازی راه یافت.
می دانید که در خودرو، رینگ های کمپرسی پیستون با دیواره ی سیلندرها مرتباً و با شدت در تماس هستند که اصطکاک زیاد بین این دو سبب کاهش راندمان مکانیکی در موتور خواهد شد.
اما این اصطکاک باید وجود داشته باشد چون اگر چنین اصطکاکی موجود نباشد؛ تراکم محفظه احتراق از قسمت دیواره سیلندر از بین خواهد رفت؛ یا به اصطلاح فرار خواهد کرد که این مسئله باعث کاهش راندمان حجمی و در برخی موارد حتی به خاموش شدن موتور می انجامد.
حال می خواهیم اصطکاک موجود در سیلندر ها و سایر قسمت ها را بدون از دست دادن تراکم موتور کاهش دهیم و این میسر نیست مگر با استفاده از تکنولوژی متالو سرامیک.یکی از شرکت های خودروسازی در یکی از مدل های خودروی تولید شده خود، در ساخت سیلندرهای موتور به جای چدن، از سرامیک استفاده کرد.نتیجه و حاصل کار بسیار مطلوب و رضایت بخش بود؛ اما می دانید که سرامیک ماده ای گران قیمت است و در دراز مدت نیاز به تولید و ساخت روش هایی برای تولید مناسب تر و ارزان تر دارد.ذرات سرامیکی که در روغن موتور سرامیکی به صورت معلق قرار گرفته اند؛ هنگامی فعال خواهند شد که در یک نقطه، سایش، اصطکاک و دمای زیادی به وجود آید.
ذرات سرامیکی پس از رسیدن به این قسمت ها و قرار گرفتن در این نقاط، با دریافت کردن دمای موجود بر روی سطوح قرار گرفته و پستی و بلندی های موجود را کاملاً پر می کنند و با مولکولهای فلز چنان پیوند برقرار می کنند که برای همیشه بر روی آن ها باقی خواهند ماند.به زبان ساده تر، در صورتی که از روغن سرامیکی در خودروی خود استفاده کنید؛ تمامی سطوح موتور که دارای اصطکاک و استهلاک هستند با لایه بسیار نازک و صیقلی اما فوق العاده مستحکم، از ذرات سرامیک پوشانده می شوند.تفاوت لایه ی متالو سرامیک با لایه ی سرامیک معمولی در این است که سرامیک معمولی، مانند رنگ است و صرفاً روی سطوح قرار گرفته و آن را می پوشاند.اما ذرات نانو در متالو سرامیک با مولکول های فلز پیوند خورده و برای همیشه و مادام العمر بر روی سطح باقی خواهد ماند.
متالو سرامیک با وجود داشتن سختی بسیار بالا به هیچ عنوان شکننده نیست و سختی آن ۱۰ برابر فولاد است؛ در صورتی که سرامیک معمولی با اینکه سختی بالایی دارد؛ اما شکننده هم هست.

کد آیسیک مرتبط با صنعت تولید روغن موتور سرامیکی

کد آیسیک مخفف International Standard Industrial Classification (سیستم بین المللی طبقه بندی استاندارد صنایع) است. کد گذاری به عنوان روش ساده و دقیق برای تعیین هویت کالا، قطعات ، مدارک و اموال ، سالها است که در سطح شرکت هاو زنجیره های تأمین مورد استفاده قرار می گیرد.با توجه به بررسی های انجام شده کد آیسیک اختصاصی فریزر سریع پزشکی به شرح جدول زیر میباشد.با توجه به جستجو های انجام شده در اطلاعات کد آیسیک اختصاصی  روغن موتور سرامیکی یافت نشد لذا کدآیسیک روغن موتور به شرح جدول زیر است :

نام محصول کد آیسیک
روغن موتور (تصفیه اول) 2320412326
روغن موتور خودرو (تصفیه اول) 2320512434
کد تعرفه گمرکی مرتبط با صنعت تولید روغن موتور سرامیکی

تعرفه یا به عبارت دیگری(TARIFF) یک نوع معیار رقمی و یا عددی می باشد برای شناسی و تعیین جایگاه کالا در ترخیص کالا .
تعرفه گمرکی میزان حقوق ورودی قابل پرداخت برای ورود کالا می باشد.تعرفه گمرکی در بستر تاریخ مبتنی بر سیستم و روش های خاصی از قبیل اداره گمرک،آمار،حمل و نقل،بیمه و غیره طراحی و مورد استفاده قرار می گیرد.با توجه به بررسی های انجام شده در اطلاعات کد تعرفه گمرکی روغن موتور سرامیکی یافت نشد لذا میزان واردات و صادرات آن نامشخص میباشد.

تاثیر این روغن بر روی موتور اتومبیل

به هر حال این روغن موجب پر شدن خطوط میکروسکوپی سیلندر و افزایش کمپرس موتور خواهد شد و به خاطر از بین رفتن اصطکاک بین سیلندر و پیستون راندمان مکانیکی موتور هم افزایش خواهد یافت.پس در این شرایط، موتور خیلی راحت تر کار کرده و سریع تر به دور بالا خواهد رسید.

مزایای روغن موتور سرامیکی

افزایش راندمان مکانیکی
طول عمر موتور در خودرو
به حداقل رسیدن لرزش و صدای اضافه در موتور
کاهش ۱۰ تا ۲۵ درصدی مصرف سوخت
کاهش گازهای آلاینده
کاهش استهلاک در قطعاتی مانند سیلندر و پیستون و میل بادامک است.

کاربرد تکنولوژی متالو سرامیک

با استفاده از روغن موتور سرامیکی در خودرو می توان بدون باز کردن موتور و تنها با افزودن این ماده به روغن موتور، خطوط موجود در سیلندر را پر کرده و کارکرد موتور را به حالت عادی بازگرداند.این در حالی است که در شرایط عادی، در موقع خط افتادگی بر روی سیلندر موتور، باید تمامی قطعات موتور را باز کنید و با استفاده از تراشیدن سیلندر و با کمک گرفتن از رینگ و پیستون بزرگتر، مشکل را حل کنید.در این صورت هم باید هزینه و زمان زیادی را صرف کنید؛ اما در نظر داشته باشید با استفاده از این روغن دیگر نیاز به تعویض روغن تا ده ها سال را نخواهید داشت.

وضعیت واحد های فعال تولید روغن موتور سرامیکی

در نمودار زیر تعداد و ظرفیت واحدهای تولید روغن موتور در کشور به تفکیک استان آمده است .با توجه به جستجو های انجام شده در اطلاعات کد آیسیک اختصاصی  روغن موتور سرامیکی یافت نشد لذا کدآیسیک روغن موتور به شرح نمودار زیر است :

جدول واحد های فعال تولید روغن موتور سرامیکی

در جدول زیر تعداد و ظرفیت واحدهای تولید روغن موتور در کشور به تفکیک استان آمده است .با توجه به جستجو های انجام شده در اطلاعات کد آیسیک اختصاصی  روغن موتور سرامیکی یافت نشد لذا کدآیسیک روغن موتور به شرح جدول زیر است :

وضعیت واردات و صادرات روغن موتور سرامیکی

با توجه به بررسی های انجام شده در اطلاعات کد تعرفه گمرکی روغن موتور سرامیکی یافت نشد لذا میزان واردات و صادرات آن نامشخص میباشد.

پیش بینی وضعیت سرمایه گذاری طرح تولید روغن موتور سرامیکی

ظرفیت تولید سالیانه : 11000 تن
نرخ برابری دلار : 26000 تومان
مساحت زمین موردنیاز : 12000 مترمربع
زیربنای کل : 5000 مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : 39 نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : 35 میلیارد تومان (بدون احتساب هزینه زمین)
ارزش ماشين آلات و تجهيزات : 17 میلیارد تومان
نرخ بازده داخلی در سال مبنا : 38 درصد

درخواست تهيه طرح توجيهی

اين طرح صرفا به عنوان يک ايده سرمايه گذاری مطرح می شود. جداول و نمودارها تقريبی است.

امکان سرمايه گذاری با ظرفيتهای مختلف و به تبع آن سطح سرمايه گذاری کمتر و بيشتر از ميزان اعلام شده نيز وجود دارد.

درصورت نياز به تدوين طرح توجيهی می توانيد با شرکت تماس حاصل فرماييد يا فرم اوليه سفارش طرح را تکميل نمائيد.

درخواست خدمات مشاوره سرمايه گذاری

براي تحقق يک ايده به کسب وکار موفق بايد آن را از ابعاد گوناگون مانند بازار، توجيه اقتصادی، شرايط سرمايه گذاری، مدل سازی کسب وکار، زيرساخت های فنی و فرآيند های توليد مورد مطالعه قرار گيرد.
در صورت تمايل به دريافت خدمات (مطالعه فرصت سرمايه گذاری، تحقيقات بازار، طراحی مدل کسب و کار و سيستم سازی کسب و کار) می توانيد پرسشنامه درخواست خدمات مشاوره را تکميل نمايئد و يا با دفتر شرکت تماس حاصل فرمائيد. کارشناسان گروه ايطرح آمادگی دارند پيشنهادهايی شامل شرح خدمات متناسب با نياز کسب و کار شما را تنظيم نموده و با قيمت رقابتی جهت تصميم‌گيری در اختيار تيم‌های راه انداز، استارتاپ‌ها و مديران کسب و کارها قرار دهند.

 

 


درصورت تمايل به اين مطلب امتياز دهيد: