طرح تولید سرکه چوب

سرکه چوب (به انگلیسی: wood vinegar) که از آن به عنوان اسید چوب و یا اسید پیروگلینوس یاد می‌شود، مایعی قهوه‌ای رنگ، کدر یا شفاف می‌باشد که از فرایند پرولیز به دست می آید. میزان کیفیت و کارایی این محصول وابستگی مستقیمی به کنترل دقیق دما و زمان در این فرایند و همچنین در نظر گرفتن ماده‌ی مصرفی و دوز و غلظت سرکه چوب نسبت به خاک یا گیاهی که قرار است در آن این محصول به کار برده شود، دارد.
این ماده ی خوشبو پی‌اچ پایینی (حدود ۳) دارد، در حالی که میزان موادآلی این ماده به ۸ درصد می‌رسد که علاوه بر این، از قدرت تراوش بالایی نیز برخوردار است. سرکه چوب از ۲۰۰ ترکیب گوناگون تشکیل شده است که همگی ارگانیک و کاملا بی ضرر می‌باشند.

ترکیبات اصلی تشکیل دهنده ی سرکه ی چوب

آب
متانول
اسید استیک
کتون
اتیل والرات (استر)

ترکیب سرکه چوب

مهمترین ترکیب آلی در سرکه چوب اسید استیک می باشد که ۳ تا ۷ درصد آن و ۵۰ تا ۷۰ درصد مواد آلی آن را تشکیل می‌دهد. ترکیبات گوناگون درون این محصول موجب می‌شود که کارایی این محصول جهت استفاده‌ی ارگانیک برای موارد گوناگون، نتایج فوق العاده ای را به ارمغان بیاورد.

تاریخچه

استفاده از این ماده در عصر باستان برای مصارف گوناگونی از قبیل پزشکی، خوراکی و کشاورزی به شکل محدودی در مناطق جغرافیایی مشخصی رواج داشت. در اواسط قرن شانزدهم میلادی ژوهان رودولف گلابر، شیمیدان آلمانی توانست این ماده را به شکل حرفه ای ارزیابی کند. اما بیشترین استفاده در آن زمان به عنوان خوراکی و یا درمان زخم‌ها و بیماری‌ها بود. از اوائل قرن نوزده میلادی استفاده از این محصول رواج بسیاری پیدا کرد اما این رواج برای استفاده جهت طعم‌دهی به محصولات غذایی بود. در اواخر قرن نوزده با تحقیقات گسترده روی این ماده، دانشمندان به تاثیرگذاری چشمگیر این محصول در زمینه‌ی محصولات کشاورزی پی بردند و در نتیجه استفاده از سرکه چوب برای مصارف کشاورزی در کشورهای پیشرفته از جمله ژاپن، استرالیا و ایالات متحده امریکا رونق زیادی پیدا کرده است.

مصارف مختلف سرکه چوب

تولید داروهای مختلف دامی (دود مایع برای زنبور عسل، انگل کش دام…)/ انسانی (مانند پدهای چسب دار کف پا که کثیفی خون را جذب می‌کنند…)/گیاهی تولید طعم دهنده‌های غذایی/دود دادن مواد غذایی (گوشتها، برنج …) تولید مواد نگهدارنده غذایی (با دود دادن یا تصفیه و پالایش و مصرف با مالیدن روی میوه‌ها و خوراکی‌ها جهت دوام آنها…)/قطعات و لوازم مانند چوب مبل و … تولید کودها تولید سموم دفع آفات نباتی تولید مواد آرایشی و لوسیون زیبایی و موم پایه آرایشی تولید مواد شیمیایی مختلف مانند اسانس سیب/ فورفورال/سرکه سفید/ترکیبات فنلیک/اسانسها/متانول/اتانول/. حائز اهمیت است.

کد آیسیک مرتبط با صنعت تولید سرکه چوب

کد آیسیک مخفف International Standard Industrial Classification (سیستم بین المللی طبقه بندی استاندارد صنایع) است. کد گذاری به عنوان روش ساده و دقیق برای تعیین هویت کالا، قطعات ، مدارک و اموال ، سالها است که در سطح شرکت هاو زنجیره های تأمین مورد استفاده قرار می گیرد.
کد آیسیک سرکه چوب : 2429412762

کد تعرفه گمرکی مرتبط با صنعت تولید سرکه چوب

تعرفه یا به عبارت دیگری(TARIFF) یک نوع معیار رقمی و یا عددی می باشد برای شناسی و تعیین جایگاه کالا در ترخیص کالا .
تعرفه گمرکی میزان حقوق ورودی قابل پرداخت برای ورود کالا می باشد.تعرفه گمرکی در بستر تاریخ مبتنی بر سیستم و روش های خاصی از قبیل اداره گمرک،آمار،حمل و نقل،بیمه و غیره طراحی و مورد استفاده قرار می گیرد.
با جستجو در اطلاعات گمرک تا امروز تعرفه گمرکی اختصاصی به این محصول اختصاص نیافته لذا میزان واردات و صادرات آن نا مشخص میباشد.

فرآیند تولید سرکه چوب

برای تهیه سرکه چوب در فرآیند تولید ذغال‌چوب از خاک اره ، گاز خارج شده از این فرآیند مورد استفاده قرار می گیرد. طبق آخرین تکنولوژی، خاک اره فشرده وارد کوره الکتریکی می‌شود. این کوره با اتمسفر کنترل شده و بدون هوا کار می‌کند.ابتدا دمای کوره به حدود ۱۰۰ درجه سانتی‌گراد می‌رسد تا خاک اره شکل داده شود یا خاک اره فشرده شده خشک شود. با بالا رفتن دما، ورود گاز خارج شده از خاک اره، از بخش فوقانی کوره به سیستم متراکم‌کننده وارد و به این ترتیب سرکه چوب به صورت مایع از آن خارج خواهد شد.از سرکه چوب به دست آمده با نسبت ۲ تا ۵ در هزار برای تقویت و ضدعفونی مزارع سبزی‌ها و صیفی‌جات و درختان میوه به صورت اسپری استفاده می‌شود. در این فرآیند، در نتیجه تجزیه حرارتی چوب مواد موجود در آن به صورت بخار وارد سرکه چوب می‌شود که می‌تواند مواد مفید مورد نیاز رشد گیاه را تأمین کند.

چرا سرکه چوب

سرکه چوب قدرت جذب موادغذایی از خاک توسط گیاهان و همچنین توانایی سیستم دفاعی گیاهان را از افزایش می‌دهد. از آنجایی که این ماده از تخریب چوب به دست می‌آید، مواد غذایی مورد نیاز گیاه را نیز در خود دارد و خاک را غنی می‌کند، بنابراین استفاده از آن نه‌تنها کیفیت خاک را افزایش می‌دهد و آفت‌های خاک را از میان می‌برد، بلکه ریشه‌ی گیاه را تقویت نموده و قدرت جذب‌پذیری ریشه را افزایش می‌دهد، سبب زخیم شدن شاخه‌ها، ساقه ها و برگ‌ها شده و همچنین جوانه زدن بذر و رشد گیاه را سرعت می‌بخشد. میوه‌های درختانی که سرکه چوب روی آن‌ها مصرف می‌شود درشت‌تر، پررنگ‌تر، شیرین‌تر و همچنین ماندگارتر می‌باشد. به دلیل قابلیت نفوذ بالای ترکیباتی مانند الکل، کتون و آلدئید، با افزودن سرکه چوب به برگ گیاهان، این محصول سریع جذب گیاه می شود.

این محصول صد در صد ارگانیک، غیرسمی بوده و کاملا زیست تخریب پذیر می‌باشد. سرکه چوب می تواند میزان نیاز آب را به یک سوم کاهش دهد و در نتیجه مقاومت گیاه در برابر کم آبی را افزایش ‌دهد. استفاده از سرکه چوب، نیاز به کود را کاهش داده و همچنین تاثیر کود روی گیاه را سرعت می‌بخشد. افزودن آن به کودهای دامی سبب رفع بوی بد آن و تسهیل فرآیند کمپوست سازی می شود.
به شکل کوتاه می‌توان این گونه نتیجه گرفت که سرکه‌ چوب یک مایع آلی غنی با چگالی بالا با هزینه های تجاری اقتصادی مناسب می باشد که متناسب با زنجیره تامین موجود و زیرساخت های مزرعه ای است. این محصول یک منبع تغذیه‌ای آلی و پایدار می‌باشد که به کاهش وابستگی به شرکت های شیمیایی پرهزینه منجر می شود.

سرکه چوب در ایران

با توجه به نوظهور بودن کشف ویژگی‌های منحصر بفرد این محصول در زمینه‌ی کشاورزی، استفاده از سرکه چوب در ایران تا چند سال پیش کاملا ناشناخته بود، خوشبختانه به سبب تحقیقات و بررسی های محققین و دانشمندان ایرانی، استفاده از این محصول با سرعت چشمگیری در حال گسترش می‌باشد، گروه تولیدی فصل پنجم ، توانسته است به عنوان اولین تولیدکننده‌ی انبوه سرکه‌ی چوب قدم به عرصه‌ی تولید ملی بگذارد.

نکته مهم

اين طرح صرفا به عنوان يک ايده سرمايه گذاری مطرح می شود. جداول و نمودارها تقريبی است.

امکان سرمايه گذاري با ظرفيتهای مختلف و به تبع آن سطح سرمايه گذاری کمتر و بيشتر از ميزان اعلام شده نيز وجود دارد.

درصورت نياز به تدوين طرح توجيهی می توانيد با شرکت تماس حاصل فرماييد يا فرم اوليه سفارش طرح را تکميل نمائيد.