طرح تولید سماور (4)

طرح تولید سماور

سماور وسیله‌ای معمولاً فلزی است که برای آماده کردن چای به منظور نوشیدن بکار می‌رود. واژه سماور از زبان روسی آمده و به معنای خود جوش می باشد. بطور سنتی، مرکز تولید سماور در ایران، شهر بروجرد در استان لرستان بوده‌است. بیشتر سماورهای تولید بروجرد از جنس ورشو و برنج هستند.

تاریخچه سماور

در دوره صفویه ابتدا قهوه به عنوان یک نوشیدنی وارد ایران شد و در زمان شاه عباس اول، مصرف آن در دربار و برای پذیرایی از مهمانان معمول شد و آبدارخانه‌هایی به همین منظور دائر گردید. در همین زمان در بیشتر شهرهای بزرگ ایران قهوه‌ ططخانه‌های متعددی دائر گردید که محل سرگرمی و میعادگاه شاعران، هنرمندان و اهل دل بود. به مرور زمان قهوه‌خانه در شمار یکی از واحدهای معتبر صنفی درآمد و قهوه چی‌ گری یکی از شغلهای رسمی و شناخته شده در جامعه گردید. اغلب این مراکز را قهوه چیانی می‌گرداندند که از پهلوانان و لوطیان و جوانمردان یا معتمدان یا ریش سفیدان محله به‌شمار می‌رفتند. مؤلف تذکره الملوک در بیان مشاغل دوره صفویه از صاحب جمع قهوه‌خانه نام برده و نوشته‌است که قهوه دانهای طلا، نقره، مس، قرا آفتابه، قهوه بریان، پیاله و سینی تحویل مشارالیه می‌شده همچنین برای وی مواجبی نیز تعیین می‌نمودند.

طرح تولید سماور (2)

قیمت تولید داخلی و جهانی سماور

جهت تعیین قیمت هر کالا بایستی بازارهای تعیین کننده قیمت آنرا مورد بررسی قرار داد. در کشور ما بازارهای تعیین کننده قیمت شامل ارگانهای ذیل میباشد. ‐ نهادهای رسمی مانند وزارت بازرگانی (سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان)، سازمان بورس اوراق بهادار، سازمان بورس فلزات و… بازارهای غیر رسمی مانند اصناف و بازاریان که قیمت اغلب کالاهای اساسی که در سبد کالای مصرفی خانواده قرار دارد و یا جزو کالاهای استراتژیکی و حساس محسوب میشوند توسط ارگانهای رسمی تعیین میشود و سایر کالاها مانند کالای مورد بررسی در این طرح توسط بازار های غیر رسمی و فروشندگان و واسطه ها تعیین میگردد.

کاربرد سماور

سماور وسیلهای فلزی است که برای آماده نمودن چای به منظور نوشیدن بکار میرود. واژه سماور از زبان روسی آمده و در آن زبان معنی آن خودجوش است. سماور سال هاست که نماد خانه های ایرانی است. سال ها پیش سماورها با ذغال کار می کردند. هنگامی که استفاده از نفت سفید رایج شد خانواده های پردرآمدتر خانه های خود را با سماورهای نفتی زینت دادند. سه دهه پیش با ورود برق به اکثر خانه های ایرانی و رواج گرم کننده های برقی، سازندگان سماور اولین نسل سماورهای برقی را روانه بازار کردند و خانواده های شهری سماورهای نفتی را کنار گذاشتند. البته برخی خانواده ها به دلیل طعم بهتر چای دم شده روی سماورهای نفتی این ماورها را دور نریختند. اما سماورهای برقی نسل قدیم با مشکلاتی نظیر اتصال برق و سوختن المنت روبه رو بود. در همین حین با رشد مشترکان گاز طبیعی سماور سازها به این فکر افتادندکه سماور گازی تولید کنند. به این ترتیب سماورهای گازی در اندازه های زرگ و کوچک برای استفاده در اماکن بزرگ و خانه ها روانه بازار شد. امروزه در بسیاری از منازل و ادارات از سماورهای برقی و گازی جهت جوشاندن آب و آماده نمودن چای استفاده میگردد.

فرآیند تولید سماور

طرح تولید سماور (1)

بررسی اهمیت استراتژیکی کالا در دنیای امروز

با توجه به توضیحات بخشهای قبل و وجود کالای جایگزین این محصول، سماورهای برقی و گازی دارای اهمیت استراتژیک نمی باشند. البته ذکر این نکته ضروری است که استفاده از انواع کم مصرف آن به دلیل اهمیت استفاده بهینه از انرژی دارای اهمیت می باشد.

طرح تولید سماور (3)

کشورهای عمده تولید کننده سماور

کشورهای عمده تولید کننده این محصول آلمان، روسیه، ایران و تعدادی از کشورهای آسیای میانه می باشند. کشورهای آلمان و روسیه کشورهایی میباشند که بخش عمده این کالا را به کشورمان صادر نموده و کشورهای کویت وعربستان مقصد اصلی صادراتی کشورمان می باشند.

معرفی کد آیسیک مرتبط با صنعت تولید سماور

۱. سماور گازی خانگی : ۲۹۳۰۵۱۲۳۷۲
۲. سماور نفتی : ۲۹۳۰۵۱۲۳۷۳
۳. سماور روگازی : ۲۹۳۰۵۱۲۴۲۵
۴. سماور زغالی : ۲۹۳۰۵۱۲۴۵۷
۵. انواع کتری و سماور برقی : ۲۹۳۰۴۱۲۳۶۶
۶. انواع سماور برقی : ۲۹۳۰۵۱۲۳۶۸
۷. انواع سماور غیر برقی : ۲۹۳۰۴۱۲۳۷۱

وضعیت واحد های فعال تولید سماور

در نمودار زیر تعداد و ظرفیت واحدهای تولید کننده سماور در کشور به تفکیک استان آمده است .

طرح تولید سماور (6)

تهیه طرح توجیهی بر اساس آخرین دستورالعملهای سازمانی و بانکی.

در صورتیکه نیاز به طرح توجیهی دارید کارشناسان ما طرح مدنظرتان را بر اساس آخرین ضوابط و بر اساس داده‌های روز و مشخصات و مختصات مدنظرتان، تهیه می‌نمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک نمائید.