طرح تولید سوهان

طرح حاضر تولید و بسته بندی سوهان جهت صادرات می باشد. سوهان نوعی شیرینی سنتی مـی باشـد کـه از پخـتن مخلوطی از آرد گندم، مالت گندم، شکر و روغـن تهیـه شـده و دارای بافـت بـسیار فـشرده بـه رنـگ قهـوه ای روشـن می باشد.

معرفی کد آیسیک مرتبط با طرح تولید سوهان

طرح توجیهی تولید سوهان: ۵۴٣١٣۴١

موارد مصرف و کاربرد طرح تولید سوهان

با توجه به نیاز و ذائقه مصرف کننده، سوهان به انواع و اشکال مختلفی تولید می شود که مهمترین تقسیم بندی آن در کارگاه های تولیدی بر حسب نوع روغن مصرفی به دو نوع سوهان با روغن حیوانی و سوهان با روغن نباتی می باشد. بر اساس شکل ظاهری، اندازه، نحوه آرایش و همچنین نحوه چیدن در بسته، سوهان در اشکال مختلفی تولید و به بازار عرضه می شود. بسته بندی انواع سوهان در اشکال لقمه ای و گل به شکل مجزا و یا مخلوط انجام می شود که نوع سوهان گل با خلال بادام در مرکز سوهان و با مغز پسته در اطراف سوهان تزئین می گردد. ظروف بسته بندی سوهان از نظر جنس به دو نوع فلزی و پلاستیکی تفکیک می شود که ظروف فلزی مورد استفاده در بسته بندی سوهان از ورق فولادی قلع اندود شده و لاک زده شده می باشند که ابعاد و گنجایش ظرف آنها متفاوت می باشد. در حال حاظر ظروف فلزی توسط شرکت های بسته بندی ساخته می شود. انواع قوطی فلزی مورد استفاده جهت بسته بندی سوهان شامل نیم کیلو گل کریستال، نیم کیلو لقمه ای کریستال، یک کیلو گل فلزی، ٢۵٠ گرم گل کریستال، نیم کیلو گل فلزی و ۴٠٠ گرم گل کریستال می باشد. ابعاد و گنجایش وزنی ظروف پلاستیکی که در بازار به کریستال معروف هستند همانند نوع فلزی متفاوت می باشد.

اهمیت طرح تولید سوهان

حصول مورد مطالعه این طرح دارای اهمیت استراتژیکی در کشور نمی باشد اما با توجه به نیاز روز افزون کشور به توسعه صادرات غیر نفتی بحث بسته بندی مناسب محصولات به ویژه در صنایع غذایی هر روز پررنگ تر می شود. از سویی رشد روز افزون بیماریهای غیر واگیر که نقش تغذیه در پیشگیری و درمانهای حمایتی آنها کاملا به اثبات رسیده است حاکی از اهمیت رشد و توسعه صنایع غذایی در کشور دارد لذا محصولات آردی و صنایع قنادی که بخش از صنایع غذایی کشور را شامل می شوند مهمترین منبع غذایی در تغذیه مردم ایران و تامین کننده قسمت عمده کالری، پروتئین و ویتامین های گروه B می باشند و سوهان به عنوان زیر مجموعه ای از این محصولات دارای اهمیت ویژه ای در تغذیه مردم یک جامعه بالاخص ایران به حساب می آید.

تجهیزات و ماشین آلات طرح تولید سوهان

دستگاه همزن دیگ بار قسمت
دستگاه همزن پسایی دیگ آبگیری
دیگ بار قسمت
دیگ پستایی (دیگ آبگیری)
کاسه پسایی

قیمت خط تولید سوهان

قیمت کل تجهیزات مورد نیاز خط تولید بر پایه استعلام قیمت از شرکت‌های تأمین کننده خط تولید سوهان برابر با ۸۴ میلیون ریال برآورد شده است.

میزان سرمایه مورد نیاز واحد ساخت سوهان

بودجه: زیر ۱ میلیارد تومان
ظرفیت تولید سالیانه : ۷۸ تن
مساحت زمین مورد نیاز: ۱۰۰۰ مترمربع
مساحت سالن تولید: ۲۱۶ مترمربع
میزان اشتغال طرح: ۱۲ نفر
طول دوره ساخت پروژه: ۱ سال
سرمایه ثابت: ۸۶۰۰ میلیون ریال

نکته مهم:
امکان سرمایه گذاری با ظرفیتهای مختلف و به تبع آن سطح سرمایه گذاری کمتر و بیشتر از میزان اعلام شده نیز وجود دارد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)