طرح تولید شبه قیر از زباله شهری

قیر بازیافتی یا همان قیر حاصل از زباله خواصی مشابه قیر طبیعی دارد اما مشخص است که ترکیبات آن عینا مشابه قیر طبیعی نمی باشد. قیر جسمی هیدروکربنی است به رنگ سیاه تا قهوه ای تیره که در سولفید کربن و تتراکلرید کربن کاملا حل می شود. قیر در دمای محیط، جامد است. اما با افزایش دما، به حالت خمیری در می آید و پس از آن مایع می شود. کاربرد مهم قیر به علت وجود دو خاصیت مهم این ماده است؛ غیرقابل نفوذ بودن در برابر آب و چسبنده بودن. قیر ماده ای است سیاه رنگ و خمیری شکل که در عایقکاری رطوبت و ساخت آسفالت کاربرد دارد. قیر معمولا در دو حوزه راه سازی و عایق کاری به کار می رود. حدودا ۹۰ درصد از قیر تولیدی ، در حوزه راهسازی مورد استفاده قرار می گیرد و مصارف عایق کاری، تنها ۱۰ درصد از مصرف قیر را به خود اختصاص می دهد.

مراحل و فرآیند تولید شبه قیر از زباله شهری

قیر بازیافتی یا قیر حاصل از زباله همان خواص مشابه قیر را دارد اما واضح است ترکیبات آن کاملا مشابه قیر طبیعی نیست. برای تولید این قیر ابتدا یک بازیافت ابتدایی لازم است تا مواد بازیافتی قابل تبدیل، توسط بهبود دهنده خواص و غیر مضر باقی مانده از این چرخه خارج گردند. سپس لازم است درماشین آلات پیش بینی شده مواد بازیافتی تحت کاتالیزورها و فشار و دمای حساب شده با شکستن برخی پیوند های مواد و تشکیل پیوندهای جدید، ماده قیری حاصل می گردد.

بررسی بازا و رقابت تولید شبه قیر از زباله شهری

در حال حاضر قیر طبیعی از طریق بورس به فروش می رسد و با توجه به بازار عرضه کافی نیز صورت نمی گیرد. این باعث شده است که قیمت قیر طبیعی رو به افزایش گذاشته و بسیاری از واحد های تولیدی متقاضی قیر از کمبود آن اعلام نارضایتی می کنند. با توجه به این که قیر ماده انتهایی در چرخه مواد نفتی است و تمامی مواد قابل استحصال از قبیل نفت، بنزین و گازوئیل قبلا از آن جدا شده قیمت پایه ای پایین آن و قیمت بالا در بازار نشان دهنده عدم توازن در عرضه و تقاضای آن و خالی بودن ظرفیت عرضه است. لذا با توجه به بازار مورد نظر این محصول و وجود کالای جایگزین همچنین تازه بودن این تکنولوژی و نبود تولید کننده داخلی این محصول دارای سهم بازار مناسبی خواهد بود.

طرح تولید شبه قیر از زباله شهری

میزان سرمایه مورد نیاز جهت احداث واحد تولید شبه قیر از زباله شهری

بودجه: کمتر از ۵۰ میلیارد تومان
نام محصول: شبه قیر
ظرفیت تولید محصول: ۵۵۰۰ تن
مساحت زمین: ۵۰۰۰ متر مربع
مساحت زیربنای طرح: ۳۰۵۰ متر مربع
نرخ برابری دلار: ۱۵۰۰۰۰ ریال
قیمت ماشین آلات تولید شبه قیر : ۲۳۰۰۰۰ میلیون ریال
تعداد اشتغال مستقیم: ۳۳ نفر
طول دوره ساخت: ۱ سال
نرخ بازده داخلی: ۱۸.۰۴ درصد
سرمایه ثابت: ۳۰۴۰۰۰ میلیون ریال
سرمایه در گردش: ۴۴۰۰ میلیون ریال
سرمایه کل: ۳۰۸۴۰۰ میلیون ریال

۵/۵ - (۱ امتیاز)