طرح تولید شمش فولاد آلیاژی ضد زنگ

شمش از محصولات نورد فولاد، و از مهمترین کالاها در فرآیند زنجیره تولید محصولات فولادی است که برای تولید محصولات نهایی ازجمله میلگرد، تیرآهن ، مفتول و … کاربرد دارد.

انواع شمش فولادی

۱- شمش بیلت (Billet)
۲- شمش اسلب (Slab)
۳- شمش بلوم (Bloom)

شمش بیلت: شمش بیلت یا شمشال از فرآوردهای میانی نورد فولاد می باشد نسبت به شمش طول بیشتری دارد و سطح مقطع کمتر از ۲۳۰ سانتی متر مربع دارد ، سطح مقطع آن دایره یا مربع با عرض کمتر از ۱۵ سانتی متر می باشد.

شمش اسلب: شمش اسلب یا تختال برخلاف بیلت و بلوم مستطیل شکل است و معمولا به ضخامت ۲۳۰ میلی متر و عرض ۱.۲۵ متر و طول ۱۲ متری می باشد. اسلب ماده ی اولیه ساخت ورق فولادی می باشد.

شمش بلوم:بلوم یا شمشه شبیه بیلت است ولی با عرض بیش از ۱۵ سانتی متر بعبارتی سطح مقطع کمتر از ۲۳۰ سانتی متر مربع است. به همین علت است که معمولا بلوم وبیلت در یک دسته قرار می گیرند. شمش بلوم برای ساخت ریل، سپری، ناودانی، قوطی، تیرآهن و … کاربرد دارد.

فولاد زنگ نزن

فولاد ضد زنگ نوعی از فولاد است که مهم ترین مشخصه آن مقاومت در برابر خوردگی است. آلیاژ فولاد از ترکیب آهن و کربن ایجاد می شود که در فولاد ضدزنگ، عنصر کروم نیز به آن اضافه می شود. فولاد ضد زنگ مزایای زیادی دارد که باعث شده استفاده و شهرت آن بیشتر از دیگر فولادها تبدیل شده است که می توان به مقاومت در برابر سایش و اکسایش، شکل دهی خوب، چقرمگی بالا در دمای پایین، هم چنین امکان خزش در دمای بالا دارد. جالب است بدانید به دلیل شفافیت این فولاد در جاهایی که احتمال شکستن قطعات براق و صیقلی وجود دارد نیز از این فولاد استفاده می گردد.

فولاد زنگ نزن نام دیگر فولادهای ضدزنگ است. این فولادها به دلیل داشتن عنصر کروم حداقل به اندازه ۱۱ % ، خاصیت ضد زنگ پیدا کرده و دیرتر و کمتر دچار خوردگی می گردد. نحوه کار عنصر کروم به این صورت است که با ایجاد یک لایه اکسید کرم بر سطح فلز، مانع از وارد شدن ضربه یا اکسایش می گردد.برای ایجاد خاصیت شکل پذیری و انعطاف، معمولا به قولاد زنگ نزن عناصر دیگری مانند مولیبدن ، نیکل اشاره نمود. نیکل عمدتا” موجبات انعطاف پذیری و فرم پذیری را درفولاد ضدزنگ باعث می گردد. تاریخچه فولاد زنگ نزن به جنگ جهانی دوم بر می گردد. اولین بار محققان اروپایی دریافتند که با اضافه کردن کروم و نیکل به ترکیب آهن و کربن می توان آلیاژی از فولاد به دست آورد که در مقابل خوردگی، سایش و اکسایش و حتی اسید مقاوم خواهد بود.

قیمت فولاد ضد زنگ

قیمت فولاد ضد زنگ با توجه به عناصر به کار رفته و مصارف زیاد و تقاضای بالایی که دارد معمولا از فولادهای دیگر بیشتر است.مصارف فولاد ضد زنگ زیاد و متنوع است و در بسیاری از وسایل منزل مانند لوازم برقی، وسایل آشپزخانه، چاقو، دستگیره ی در،، وسایل ماهی گیری و …. استفاده می گردد.از دلایل دیگر محبوبیت این محصول قابلیت صیقل دادن و براقیت بالای این فولاد است که باعث شده از این فولاد زنگ نزن در بعضی مواقع به جای آینه یا حتی نور افکن استفاده گردد.

استیل

استیل نامی است که در دنیای تجارت و بازار آهن به فولاد زنگ نزن اطلاق می گردد. البته باید توجه داشت که منظور از ضد زنگ بودن به معنی مقاوم بود و غیرقابل نفوذ بودن این نوع فولاد نیست. تولیدکنندگان این فولاد ادعا می کنند در شرای بدون آلودگی محیطی و در آب های شیرین این فولاد هیچ مشکلی پیدا نخواهد کرد ولی در شرایط دیگر هیچ تضمین کاملی وجود ندارد و حتی در دریا امکان دارد که دچار خوردگی و سایش شود.

قیمت استیل

قیمت استیل را هر روز به صورت انلاین در سایت شهر آهن می توانید مشاهده کنید. هم چنین مشاوران و همکاران ما در گروه شهرآهن در تمامی ساعات آماده پاسخگویی به سوالات و مشاوره در زمینه خرید و فروش انواع آهن و فولاد و استیل، ورق های مختلف هستند. به دلیل نوسانات قیمت ها ، در صورت قصد خرید حتما ما با تماس بگیرید.

خواص فولاد ضد زنگ

تفاوت اصلی فولاد ساده کربنی و فولاد ضد زنگ مربوط به مقدار کروم اضافه شده به آلیاژ است. با این که مقدار کروم فولاد کربنی ناچیز و قابل چشم پوشی است اما فولاد ضد زنگ ۱۰ تا ۲۰ % کروم و ۷ تا ۹ % نیکل دارد که این مقدار کروم باعث تشکیل لایه‌ی اکسید کروم و در نتیجه ایجاد سطح صاف و درخشان روی فولاد می‌شود. هم چنین این لایه تشکیل شده از نفوذ آب و هوا جلوگیری کرده و از خوردگی حفاظت می‌کند. نیکل اضافه شده بدون تغییر انعطاف پذیری و مقاومت فولاد، سختی آن را افزایش می‌دهد و انبساط حرارتی آن را کم می‌کند. فولاد ضد زنگ با توجه به مقدار کربن و نیکل در سه گروه طبقه بندی می‌شود.
فولاد ضد زنگ فریتی: این رده از فولاد ۱۰ تا ۲۰ % کروم و کمتر از ۰.۱ % کربن دارد و مقدار کربن آن تا نقطه ذوب ثابت است. با انجام کار مکانیکی می‌توان سختی آن را افزایش داد. اما این فولاد تا دمای معینی انعطاف پذیر است و حرارت دادن به مدت طولانی آن را ترد می‌کند. این فولاد در مواردی که به استحکام بالا و وزن پایین نیاز است مورد استفاده قرار می‌گیرد.
فولاد ضد زنگ مارتنزیتی: این فولاد نیز ۱۰ تا ۲۰ % کروم دارد اما مقدار کربن آن بیشتر است و بین ۰.۱ تا ۱.۵ % قرار می‌گیرد. مقدار بیشتر کربن باعث می‌شود که بتوان آن را تا دماهای بالاتر حرارت داد و در نتیجه سختی آن افزایش و تردی آن کاهش پیدا کند. این فولاد درساخت کارد و چنگال و ابزار چند کاره مورد استفاده قرار می‌گیرد.
فولاد ضد زنگ آستنیتی: مقدار کربن این فولاد شبیه نوع مارتنزیتی است اما همراه با کروم، ۷ تا ۹ % نیز نیکل دارد. وجود نیکل باعث خاصیت غیر مغناطیسی، انعطاف پذیری بیشتر و حساسیت بیشتر به دما می‌شود. این نوع فولاد در ساخت لوازم آشپزخانه و تجهیزات صنعتی استفاده می‌شود.

خواص فولاد آلیاژی

فولاد آلیاژی به دو گروه اصلی فولاد کم آلیاژ استحکام بالا که مقدار عناصر آلیاژی در ترکیب آن کمتر از ۸ % است و فولاد پر آلیاژی که مقادیر عناصر آلیاژی در ترکیب آن بیشتر از ۸ % است تقسیم می‌شود. خواص فولاد کم آلیاژی افزایش سختی و مقاومت به سایش و گسیختگی، نسبت به فولاد کربنی است اما ممکن است استحکام کششی خود را از دست بدهد.
فولادهای پر آلیاژی و ریخته‌گری مقادیر زیادی عناصر آلیاژی دارند و علاوه بر سختی و مقاومت به سایش و گسیختگی در دماهای بالا، استحکام خود را نیز حفظ می‌کنند

کاربرد فولادهای ضد زنگ

ورق فولادی ضدزنگ کاربردهای متفاوتی دارد. این ورق‌ها هم اکنون در فولاد مبارکه تولید می‌شود و در صنایع لوله‌سازی کاربرد دارند و بخشی از آن نیز وارد صنایع خودروسازی می‌شود. در صنایع آشپزخانه مانند تولید قاشق و چنگال و… نیز این فولادها کاربرد دارند. البته در صنایع نفت و شیمیایی نیز کاربردهای زیادی دارند. بنابراین کاربرد ورق‌های ضدزنگ بسیار متنوع است و تولید آن می‌تواند با ارزش ‌افزوده بالایی همراه باشد. انواع فولادهای آن نیز با تنوع بسیاری همراه است. برخی از آنها خاصیت مغناطیسی یا قدرت آهن‌ربایی دارند.

در کل دامنه این فولادها وسیع است و حدود ۹ خانواده مختلف را پوشش می‌دهد. در کشور ما بیشتر فولادهای ضدزنگ در صنایع نفت، پتروشیمی و شیمیایی استفاده می‌شود. در سایر صنایع نیز نیاز ما به فولادهای ضدزنگ از کشورهایی چون چین، امارات، ترکیه و… وارد می‌شود. در کل میزان تولید ما در زمینه تولید فولادهای ضدزنگ در سطح پایینی قرار دارد. در گذشته واحد صبا فولاد مبارکه قرار بود این نوع فولاد را تولید کند، اما پس از مدتی وارد فاز تولید فولاد ساختمانی شد.

کد آیسیک مرتبط با صنعت تولید شمش فولاد آلیاژی ضدزنگ

کد آیسیک مخفف International Standard Industrial Classification (سیستم بین المللی طبقه بندی استاندارد صنایع) است. کد گذاری به عنوان روش ساده و دقیق برای تعیین هویت کالا، قطعات ، مدارک و اموال ، سالها است که در سطح شرکت هاو زنجیره های تأمین مورد استفاده قرار می گیرد.
کد آیسیک انواع شمش فولاد زنگ نزن : ۲۷۱۰۴۱۲۴۶۰

کد تعرفه گمرکی مرتبط با صنعت تولید شمش فولاد آلیاژی ضدزنگ

تعرفه یا به عبارت دیگری(TARIFF) یک نوع معیار رقمی و یا عددی می باشد برای شناسی و تعیین جایگاه کالا در ترخیص کالا .
تعرفه گمرکی میزان حقوق ورودی قابل پرداخت برای ورود کالا می باشد.تعرفه گمرکی در بستر تاریخ مبتنی بر سیستم و روش های خاصی از قبیل اداره گمرک،آمار،حمل و نقل،بیمه و غیره طراحی و مورد استفاده قرار می گیرد.
کد تعرفه گمرکی انواع شمش فولاد زنگ نزن : ۷۲۱۸۱۰۰۰- ۷۲۱۸۹۱۰۰- ۷۲۱۸۹۹۰۰   

مراحل تولید شمش آهن و فولاد

چدن، آلیاژ آهن که حاوی ۲ تا ۴ درصد کربن است، همراه با مقادیر مختلف سیلیکون و منگنز و همچنین شامل ناخالصی مانند گوگرد و فسفر است.

این کار با خرد کردن سنگ آهن در کوره انفجاری ساخته می شود.

آهن مذاب ریخته گری می شود و یا به صورت ریخته گری سخت می شود.

محصول نهایی به صورت گدازه و یا شمش ایجاد می شود.

شمش های ریخته گری شده می تواند مجدد ذوب شود و به در قالب های مختلف به شکل های دلخواه تولید می شود.

چین در اوایل قرن ششم چدن تولید کرد و در قرن چهاردهم به صورت پراکنده در اروپا تولید شد.

اولین کارگاه تولید آهن آلات در آمریکا در سال ۱۶۱۹ درکنار رودخانه جیمز واقع در ویرجینیا تاسیس شد.

در طول قرن های ۱۸ و ۱۹ چدن، ارزان تر از آهن بود.

زیرا نیازی به خالص سازی شدید و چکش کاری نبود، اما شکننده تر و استحکام کششی کمتری دارد.

با این وجود مقاومت باری، آن را به عنوان اولین فولاد ساخت و ساز در ساخت اولین آسمان خراش ها استفاده شد.

در قرن بیست و یکم فولاد در ساخت و ساز جایگزین چدن شد.

اما چدن همچنان دارای بسیاری از کاربردهای صنعتی است.

چدن که معمولا دارای ناخالصی کربن و مقادیر جزئی ناخالصی‌های دیگر است که به نوع سنگ معدن و ناخالصی‌های همراه آن و همچنین به چگونگی کار کوره بلند ذوب آهن بستگی دارد.

از آنجایی که مصرف عمده آهن در صنعت بصورت فولاد است، از این رو باید به روش مناسب چدن را به فولاد تبدیل کرد.

که در این عمل ناخالصی‌های کربن و دیگر ناخالصی‌ها به مقدار ممکن کاهش ‌یابند.

جریانی از هوا را به داخل چدن مذاب هدایت می‌کنند تا ناخالصی‌های کربن و گوگرد به‌ صورت SO2 و CO2 گازی از محیط خارج شود.

و ناخالصی‌های سیلیس وفسفر در داخل مذاب چدن در واکنش با اکسیژن موجود در هوا به‌صورت اکسیدهای P4O10 و SiO2 غیر فرار جذب دیواره داخلی کوره شوند.

و به ترکیبات گداز آور Mg3(PO4)2 و MgSiO3 تبدیل و سپس به‌صورت سرباره خارج شوند.

اصطلاح فولاد (Steel) برای آلیاژهای آهن که تا حدود ۱،۵ درصد کربن دارند و معمولا با عناصر یا فلزات دیگر همراه است، بکار می‌رود.

خواص فولاد به درصد کربن موجود در آن، عملیات حرارتی انجام شده بر روی آن و عناصر آلیاژی موجود در آن بستگی دارد.

فولاد یکی از مهم ترین و پرکاربردترین آلیاژها است. همه ساله میلیون ها تن از آن در جهان تولید ‏می‌شود. این فلز مصـرف‌های بسیار گوناگونی دارد. از لوازم آشپزخانه گرفته تا ریل‌های سنگین راه‌آهن، ‏همه را از فولاد می‌سازند. آلیاژ فولاد از آمیختن«کربن» با« آهن» درست می شود. اما فولاد ضد زنگ ‏یکی از مهم ترین انواع آلیاژ فولاد است.‏

فولادهای زنگ نزن گروه وسیع و گسترده‌ای ازآلیاژهای ویژه‌اند که بیشتر برای مقاومت در برابر خوردگی توسعه یافته‌اند. ازجمله ویژگی‌های ممتاز برای این دسته از آلیاژها شکل‌پذیری عالی و مقاومت خوب در برابر پوسته شدن، اکسایش و خزش در دمای بالا است که خواص خود را نیز تا دماهای بالا حفظ می‌کنند.    

وضعیت واحد های فعال تولید شمش فولاد آلیاژی ضدزنگ

در نمودار زیر تعداد و ظرفیت واحدهای تولید شمش فولاد آلیاژی ضدزنگ در کشور به تفکیک استان آمده است .

وضعیت واردات و صادرات شمش فولاد آلیاژی ضدزنگ

نمودار واردات و صادرات شمش فولاد آلیاژی ضدزنگ در کشور به تفکیک سال در شکل زیر آمده است.

تولید فولاد ضد زنگ، مزیتی برای ما

با توجه به موارد کاربرد فولادهای ضد زنگ تولید هرچه بیشتر این محصول برای کشور ما یک مزیت محسوب می‌شود و یکی از گام‌های مهم برای خارج شدن از تولیدات ساده فولادی در کشور به‌شمار رود.

فولادهای ضدزنگ گروه وسیع و گسترده‌ای از آلیاژهای ویژه هستند که بیشتر برای مقاومت در برابر خوردگی توسعه یافته‌اند. در کشور با وجود فولادسازی‌های بزرگ و مطرح، مشکلی برای تولید این دست فولادها وجود ندارد، اما همواره شاهد واردات آن از کشورهایی چون چین و هند هستیم.

میزان تولید فولاد ضدزنگ جهان ۲۵/۹میلیون تن معادل ۲درصد کل فولاد خام است. تولیدکنندگان اصلی سنگ کرومیت جهان کشورهای افریقای‌جنوبی، قزاقستان و هند بوده و واردکنندگان آن نیز کشورهای چین، روسیه و سوئد هستند.

در سطح دنیا بهترین تولیدکننده فولاد ضدزنگ کشور ژاپن است. فولادهای ضدزنگ ارزش‌افزوده بالایی دارد اما موضوع این است که مواد اولیه این فولادها شامل نیکل و مولیبدن است، درحالی‌که در ایران ما تنها کروم آن موجود است و نیکل که بسیار گران است را باید وارد کنیم. فناوری فولادهای ضدزنگ، فولادهای کم‌کربنی هستند که درصد آنها در حد صدم درصد است که باید فرآیند تولید بی‌اوتی را بگذرانند، یعنی با اکسیژن در خلأ باید ترکیب شوند. اگر بخواهیم برای تولید آن سرمایه‌گذاری کنیم، بیش از یک‌میلیارد دلار سرمایه‌گذاری حداقلی نیاز است و بهترین فناوری آن نیز مربوط به کشور آلمان می‌شود.

هندی‌ها بازار را قبضه کرده‌اند

بیشتر نیاز ایران به فولادهای ضدزنگ از کشور هند وارد می‌شود. در صنایع غذایی، کارخانه و تانکرهای حمل شیر و کنسانتره میوه‌ها، صنایع شیمیایی، خودروسازی و صنایع نظامی و تجهیزات پزشکی نیاز کشور به استنلس استیل بسیار است اما به‌طور معمول این نیاز وارد می‌شود. مشکلی برای تولید فولادهای ضدزنگ در کشور وجود ندارد و تجهیزات موردنیاز برای تولید آن در اختیار شرکت‌های تولیدکننده است، چراکه فناوری آن مربوط به ده‌ها سال پیش است.

هندی‌ها هم‌اکنون در تولید فولاد ضدزنگ بسیار مهارت یافته‌اند و موضوع جالب این است که به‌تازگی در مناطقی که در معرض خوردگی قرار می‌گیرد از میلگردهای استنلس استیل استفاده می‌کنند. در ایران به اندازه کافی بازار برای فولادهای ضدزنگ وجود دارد اما به هر حال این نوع از فولادها محصولات با ارزشی هستند که چه به صورت شمش یا ورق و چه به صورت یک محصول دیگر، بازار خوبی در دیگر کشورها دارند. همچنین به‌دلیل نیاز کشورها به فولادهای ضدزنگ این مواد عوارض وارداتی بالایی ندارند و کشورهای صنعتی به طور معمول مشتری این محصولات هستند.

ایران ظرفیت خوبی برای تولید این محصولات دارد و باتوجه به اینکه دارای فولادسازی بزرگی در منطقه هستیم با تولید فولادهای ضدزنگ علاوه بر داخل، بازارهای صادراتی را هم می‌توانیم داشته باشیم. البته محصولات طویل (گرد) چون تولید ورق هزینه‌های بسیار سنگینی دارد که تنها ممکن است فولاد مبارکه قادر به تامین آن باشد.

منابع تامین بازار هم برای ورق بیشتر از طریق اسپانیا، افریقای‌جنوبی، فنلاند، تایوان و چین و هند انجام می‌شود. برای مقاطع هم به طور معمول از هند، برخی شرکت‌های اروپایی و به تازگی چینی‌ها واردات انجام می‌دهیم. اسپانیا(آسرینوکس)، افریقای‌جنوبی(کلمبوس زیرمجموعه آسرینوکس)،فنلاند (اوتوکمپو)، فرانسه ( آپرام) که در بلژیک و برزیل تولید می‌شود و زیرمجموعه آرسلور میتال است، چین (بائو استیل، تیسکو، لیسکو، زدپی‌اس‌اس… ) تایوان (وای‌سی، یوسکو… )، کره (پوسکو)، هند (جیندال) و ژاپن (نیپون استیل) مهم‌ترین تولیدکنندگان فولاد ضدزنگ به‌شمار می‌روند. البته هندی‌ها بازار را اشباع کرده‌اند، اما کماکان نشان(برند)های آلمانی و ایتالیایی هم مشتری‌های خاص خودشان را دارند.

خلاصه بررسی فنی، مالی و بازار طرح تولید شمش فولاد آلیاژی ضد زنگ

ظرفیت تولید سالیانه : ۱۰۲ هزار تن
نرخ برابری دلار : ۱۷۰۰۰ تومان
مساحت زمین موردنیاز : ۷۵۰۰ مترمربع
زیربنای کل : ۴۰۰۰ مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : ۴۶ نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : ۷ میلیارد تومان
ارزش ماشین آلات و تجهیزات : ۴ میلیارد تومان
نرخ بازده داخلی : ۵۶ درصد

درخواست خدمات مشاوره سرمایه گذاری

برای تحقق یک ایده به کسب وکار موفق باید آن را از ابعاد گوناگون مانند بازار، توجیه اقتصادی، شرایط سرمایه گذاری، مدل سازی کسب وکار، زیرساخت های فنی و فرآیند های تولید مورد مطالعه قرار گیرد.
در صورت تمایل به دریافت خدمات (مطالعه فرصت سرمایه گذاری، تحقیقات بازار، طراحی مدل کسب و کار و سیستم سازی کسب و کار) می توانید پرسشنامه درخواست خدمات مشاوره را تکمیل نمایئد و یا با دفتر شرکت تماس حاصل فرمائید.

درخواست تهیه طرح توجیهی

این طرح صرفا به عنوان یک ایده سرمایه گذاری مطرح می شود. جداول و نمودارها تقریبی است.

امکان سرمایه گذاری با ظرفیتهای مختلف و به تبع آن سطح سرمایه گذاری کمتر و بیشتر از میزان اعلام شده نیز وجود دارد.

درصورت نیاز به تدوین طرح توجیهی می توانید با شرکت تماس حاصل فرمایید یا فرم اولیه سفارش طرح را تکمیل نمائید.

 

 


درصورت تمایل به این مطلب امتیاز دهید:

۵/۵ - (۱ امتیاز)